Топ-10 майстрів штрафних ударів

Світовий футбол 20 Лютого, 22:57 2957
Топ-10 майстрів штрафних ударів | 19-27
Як стріляла «гармата» Кумана, яким секретом Марадона поділився з Мессі, що означають терміни «банани Бекхема» та «наклбол Жуніньо»?

До речі, рідкісний випадок – дві головні зірки сучасності виявилися зовсім не на перших ролях. З одного з них і почнемо…

10 місце
Кріштіану Роналду – 58 голів

Ще років п'ять тому Кріштіану Роналду вважався найкращим виконавцем стандартів серед діючих футболістів. Його силові удари з-за меж штрафного майданчика наводили реальний жах на воротарів. Але потім щось пішло не так, і такі голи у його виконанні стали великою рідкістю. Скажімо, щоб забити перший м'яч зі штрафного за «Ювентус», йому знадобилося… 44 спроби.

Експерти, звичайно, намагаються знайти пояснення того, що сталося. Вони вважають, що свою роль зіграли м'язові травми та зміна конструкції м'ячів, які вже не літають настільки непередбачено, як проклятий воротарями «Джабулані». Звичайно, грає свою роль і психологія.

Але хоч би там як, а рекордсменом по голах зі штрафних йому, напевно, вже не стати. Навіть якщо гратиме до 40-ка.


9 місце
Рональд Куман – 60 голів

На 9-му місці в нашому списку – володар воістину стінобитного удару голландець Рональд Куман. Ось уже хто бив – ніби цвяхи забивав. Руки воротарям відбивав точно. Якщо, звісно, їм вдавалося зреагувати. А виходило в них це далеко не завжди. Навіть якщо до воріт було понад 40 метрів, як у матчі проти Тунісу на чемпіонаті світу 1994 року в США, де в той час підприємливі бармени навіть вигадали на честь Кумана коктейль під назвою «Ломовий удар».


Завдяки своїй гарматі Куман реалізував за кар'єру 60 штрафних ударів. Усього ж забитих м'ячів у нього набігло 193, що робить голландця найрезультативнішим захисником в історії. Хоча і без цього звання титулів та регалій у нього вистачає. Головні, звичайно, це золото Євро-88 та два Кубки чемпіонів, здобуті з ПСВ та «Барселоною».

7-8 місце
Ліонель Мессі – 61 гол

Учора нападник «ПСЖ» забив переможний гол у матчі 24-го туру Ліги 1 проти «Лілля» (4:3) на 95-й хвилині. Він забиває прямими ударами зі штрафних 16 років поспіль – починаючи з 2008 року.


Причому, що цікаво: на зорі кар'єри у Лео такі голи не дуже «заходили». Точніше, їх було зовсім небагато. Поки він не отримав пару цінних підказок від Дієго Марадони.

Було це незадовго до чемпіонату світу-2010 під час тренування в Марселі, де аргентинці мали зіграти контрольний матч із Францією. Лео кілька разів поспіль невдало виконав стандарт, відправляючи м'яч вище за мету, після чого до нього підійшов Марадона, який очолював на той час національну команду.

«Не роби цього так швидко – м'яч просто не розуміє, чого ти від нього хочеш», – сказав Марадона. Лео почув. І невдовзі м'яч став усе розуміти, регулярно виписуючи після штрафних аргентинця недосяжні для воротарів траєкторії.

В останні роки, якщо не брати період у ПСЖ, Мессі в середньому за сезон клав 6,5 гола зі стандартів (найбільше було у 2018 році – 10). Це дуже крутий показник.

7-8 місце
Рожеріо Сені – 61 гол

Найрезультативніший воротар усіх часів та народів Рожеріо Сені, який все життя виступав за «Сан-Паулу», забив за кар'єру 131 м'яч. Зрозуміло, що, як і всі воротарі-бомбардири, бразилець регулярно робив це із 11-метрової позначки. Але 61 гол зі стандартів з-за меж штрафного майданчика – це суперрезультат. Тим більше, з урахуванням ігрового амплуа.

Ідею потренувати виконання штрафних колись йому запропонував напарник – тоді ще перший номер «Сан-Паулу» Дзетті. А незабаром у Сені з'явилася мрія забити зі стандарту в офіційному матчі. Півроку завзятих тренувань, понад 15 000 підходів – і одного чудового дня з'ясувалося, що він виконує штрафні найкраще в команді.

Почин офіційним голам Сені поклав у лютому 1997-го, вразивши зі штрафного ворота «Уніо Сан-Жао». Ну а далі – пішло-поїхало. До речі, кілька разів траплялося навіть так, що він забивав навіть по два штрафні за матч. Воістину – феномен!


5-6 місце
Зіко – 62 голи

Найяскравіший бразильський футболіст 1970-1980-х років та легенда клубу «Флуміненсе». Не випадково його на батьківщині прозвали Білим Пеле. Пластичний, неймовірно технічний, непередбачуваний і дуже хитрий – Зіко і штрафні виконував так само, як грав. Не на силу – у жодному разі! Винятково на точність, ефектно обводячи стінку і направляючи м'яч у важкодоступну для голкіпера зону.

Саме так він забивав свої перші голи у Серії А, де недовго грав за «Удінезе», збираючи щоразу повні трибуни. Філігранні постріли Зіко настільки захоплювали публіку, що одного разу, коли його команда грала в Катанії та у ворота господарів був призначений штрафний, уболівальники місцевої команди стали скандувати ім'я бразильця. Вони хотіли, щоби стандарт виконав саме він! А коли Зіко забив, стадіон аплодував стоячи!

До речі, бразильська преса приписує Зіко понад сотню голів зі стандартів. Але згідно з офіційною статистикою його результат все ж таки скромніший – 62 м'ячі.


5-6 місце
Дієго Марадона – 62 голи

Стільки ж результативних штрафних ударів – в активі головної зірки 1980-х – Дієго Арманди Марадони, який на полі все робив справді віртуозно.

Звісно, насамперед його любили за приголомшливий дриблінг, неймовірні фінти та несподівані рішення. Але й стандарти у виконанні Марадони – це також часто були справжні шедеври.

Невипадково ж у роки виступів за «Наполі» італійська преса охрестила його постріли зі штрафних радіокерованими, а воротарі боялися його ударною лівої як вогню.

Загалом, коли Марадона вчив Мессі бити штрафні, він знав, про що говорив. Більше того, будучи вже у віці, він ще й показати міг. Як це було, наприклад, у 2017-му, коли Дієго, який очолював на той час клуб «Аль-Фуджайра», дав майстер-клас своїм підопічним.


4 місце
Девід Бекхем – 65 голів

Одного разу Джордж Бест із притаманною йому іронією вразив: «Девід Бекхем не вміє грати головою, не вміє відбирати м'яч і не вміє бити лівою… В іншому він – відмінний хлопець».

Що ж, можливо, він чогось, дійсно, не вмів робити на найвищому рівні. Але можна зі стовідсотковою впевненістю говорити, що правою Бекхем бив чи не крутіше за всіх, регулярно вражаючи ворота дальніми ударами. У тому числі зі штрафних, над якими з юнацьких років багато працював на тренуваннях.


Серед європейських футболістів він однозначно – найкращий далекобійник усіх часів. Виконуючи штрафні, британець, як правило, вважав за краще варіант, який у пресі охрестили «бананом»: аж надто ефектно в нього виходило обводити стінки крученими ударами, направляючи м'яч у «шістку» або «дев'ятку» по недосяжній для воротаря траєкторії.

Цікавий факт: Бекхем забив зі штрафних 57 відсотків усіх голів. Ну і звичайно, як тут не згадати його удару по воротах греків восени 2001-го, коли вже у компенсований час матчу Девід забезпечив Англії путівку на чемпіонат світу.


3 місце
Роналдіньо – 66 голів

На відміну від Бекхема, цей гравець ніколи не відрізнявся особливою старанністю під час тренувального процесу. Втім, Роналдіньо – це особливий випадок. Рідкісний природний дар, неймовірна пластика та техніка, фантастичні інстинкти… Словом, він був народжений для того, щоб стати одним із найкращих у світі. І, власне, став.

Роналдіньо, як і Марадона, більше запам'ятався завдяки своїм фінтам та ефектним трюкам, яких у його арсеналі було безліч. А майстерне виконання стандартів стало ефектним доповненням до зіркового статусу.


В арсеналі Роналдіньо не було якогось коронного удару. Він міг схитрувати, як Зіко. Міг закрутити, не гірше за Бекхема або вистрілити на силу в стилі Кумана. Словом, і тут бразилець все робив на чуття – легко, невимушено, органічно. І обов'язково – з фірмовою усмішкою.

Усього на рахунку Роналдіньо 66 голів зі штрафних. Найвідоміший же з них він забив на чемпіонаті світу 2002 року, шокувавши матерого англійського воротаря Девіда Сімена. Ну, ви повинні пам'ятати, як це сталося…

2 місце
Пеле – 70 голів

На другому місці в нашому рейтингу розташувався легендарний Пеле – володар купи різноманітних рекордів та єдиний на планеті триразовий чемпіон світу. Своєю грою він викликав лише захоплення. Швидкість, техніка, дриблінг, витривалість, атлетизм, гольове чуття, удар з обох ніг, уміння читати гру… Словом, це був справжній Король футболу.

Виступаючи за «Сантос», «Космос» та збірну Бразилії, Пеле забив загалом 1281 гол. Унікальний показник! Якщо ж брати офіційні турніри, то тут дані скромніші – 708 м'ячів, з яких 70 були забиті зі штрафних.

Так, його удари зі стандартів були нехитрі. Можна сказати, прямолінійними. Пеле в першу чергу сподівався на силу та точність удару. Але з цим у нього, як бачимо, теж був повний порядок.


1-е місце
Жуніньо – 77 голів

А на вершині нашого хіт-параду ще один представник Бразилії. Це – Жуніньо Пернамбукано, який на початку нульових був одним із лідерів французького «Ліона».

У складі «ткачів» він і забив більшість зі своїх штрафних – 44 із 77-ми. А все – завдяки спеціальній техніці удару, яку невпинно відпрацьовував після тренувань. По 40-50 ударів щоразу. І, як згадував через роки голкіпер «Ліона» Ремі Веркютр, дев'ять із 10-ти пострілів досягали мети.

«Головне, щоб м'яч крутився у польоті. Я розбігаюся прямою і б'ю по центру м'яча так, ніби даю пас, але з більшою силою. Завдяки цьому він перед рамкою різко опускається, збиваючи воротаря з пантелику. Такий удар називається наклболом», – пояснював Жуніньо.

До речі, такий стиль удару намагалися освоїти багато футболістів. Наприклад, Кріштіану Роналду та Дідьє Дрогба. Але ніхто не досяг такої досконалості, як Жуніньо. Мабуть, він все ж таки не все розповів про свій коронний удар.