Футбольна Суперліга 2.0. Перес переміг УЄФА в суді, але проєкт і далі мертвонароджений

Світовий футбол 6 Січня, 16:20 190
Футбольна Суперліга 2.0. Перес переміг УЄФА в суді, але проєкт і далі мертвонароджений | 19-27
Про нові деталі скандальної справи.

Європейський суд

…став на сторону бунтарів.

Цей процес тягнувся з квітня 2021-го, коли дюжина найбільших клубів Європи спробувала відколотись від УЄФА.

Невдало - авжеж! Проєкт не отримав підтримки ніде. Його знищили фани, влади держав, легенди футболу; навіть частина самих грандів, як «ПСЖ» та «Баварія», з різних причин не долучилися.

УЄФА на хвилі загального хейту тоді заборонив Суперлігу і наклав санкції на її учасників - і саме це юристи ліги, що не відбулася, оскаржили в суді. Вони поставили під сумнів право УЄФА забороняти турніри, що проводяться не під його егідою.

Європейський суд (ECJ) - найвища інстанція суду ЄС - тягнув довго, але 21 грудня врешті опублікував бомбу.

«Суд постановляє, що якщо компанія, яка займає домінуюче становище, має повноваження визначати умови, за яких потенційні компанії-конкуренти можуть отримати доступ до ринку, такі повноваження повинні, враховуючи ризик конфлікту інтересів, відповідати критеріям прозорості, об’єктивності, недискримінаційності та пропорційності».
«Повноваження ФІФА та УЄФА, однак, не підпадають під жодні такі критерії. Таким чином, ФІФА та УЄФА зловживають домінуючим становищем».
«З огляду на їх довільний характер, їхні правила щодо схвалення, контролю та санкцій мають вважатися невиправданими обмеженнями свободи надання послуг. При цьому це не означає, що такий турнір, як Суперліга, обов’язково повинен бути затверджений».

Александер Чеферін, Хав’єр Тебас, Карл-Хайнц Румменігге та інші негайно вчепилися в останнє речення - мовляв, все чудово, суд за нас.

Вони навіть попросили суддів розтлумачити вирок - така собі спроба потягти час, проконсультуватися.

Тим часом організація A22 Sports Management, що розробляла проєкт Суперліги, тріумфує: «Ми виграли право конкурувати. З монополією УЄФА покінчено. Футбол безкоштовний. Тепер клубам не зможуть погрожувати і карати. Вони вільні вирішувати своє майбутнє».

Новий формат

… і він геть не такий, як був на початку.

У 2021-му проєкт не злетів у тому числі через закритість. 15 постійних учасників - це добре для США, але у Європі міжнародні матчі - це привілей, за який борються.

Задля миру з традиціоналістами директор A22 Sports Management Бернд Райхарт запропонував розширити Суперлігу до трьох дивізіонів - Зоряного (16 клубів), Золотого (16 клубів) та Голубого (32 клуби). Між дивізіонами передбачені підвищення й пониження в класі.

Потрапляння до найнижчого, Голубого дивізіону залежатиме від результатів у національних лігах.

Постійних учасників теж не передбачено, хоча й ясно, що випасти з усіх трьох дивізіонів «Реалу» чи «Сіті» нереально.

Турнір складатиметься з групового раунду та плей-оф. В групах по 8 команд, що обіцяє кожній щонайменше 14 матчів. У плей-оф визначатимуться чемпіон і команди, які будуть підвищені або понижені у класі. Початок - з сезону-2025/26.

Герр Райхарт каже, що «Суперліга буде опозицією ЛЧ, а не національним чемпіонатам». Брехня, ясно, бо якщо «Реал» виграє Суперлігу, але в Прімері закінчить 15-м, то все одно розпочне новий розіграш у Зоряному дивізіоні Суперліги. Чисто теоретично він зможе там залишатись навіть скотившись до Терсери.

Райхарта, втім, турбують не ліги, а клуби. Він нагадує про «Вільярреал», що грав у півфіналі ЛЧ, а вже наступного року навіть не пробився до турніру: «У Суперлізі такого неподобства не буде!»

Ще одна замануха в дусі часу - жіноча Суперліга, розрахована на 32 команди.

Ну, і головне - безкоштовні трансляції. Хід не конем, а цілим ферзем, на який найбільше сподівань:

«Чому безкоштовно? Бо ми дамо людям найкращий футбол у світі, і так отримаємо потік реклами, якого ще ніхто не бачив. Три мільярди євро на рік - це мінімум.
У нас є можливості створити платформу, щоб транслювати футбол безкоштовно. Ідея в тому, що так і має бути. Можливо, колись там з'явиться преміум-передплата для найвідданіших фанатів. Але зараз ми бачимо, як УЄФА упускає аудиторію, якій не по кишені її продукт. Ми це змінимо».

Спонсори? Від початку Суперлігу підтримував JP Morgan, і зараз в організації повторюють, що за кулісами нема ніяких арабів, що міцно здружилися з ФІФА та УЄФА.

«Гроші Саудівської Аравії не стоять за Суперлігою. Ми говорили з інвесторами з Заходу. Я можу гарантувати гроші американського інвестиційного фонду, а також те, що жоден саудівський клуб не увійде до складу Суперліги».

Ну, і щоб менші клуби не ображались, їм теж обіцяють більший кусок пирога, ніж вони мають зараз:

«Суперліга потроїть прибутки «малих» клубів у порівнянні з тим, що дає УЄФА. Розподіл стане прозорим. Наприклад, наш проєкт буде набагато кращим для «Жирони». Такі клуби скаржаться, що вихід до ЛЧ не виправдовується: ви приїжджаєте, програєте та повертаєтеся додому. Часу заявити про себе замало. З нами такого не буде».

Скепсис незмінний

… і головно тому, що неясно - а для кого це?

Англійські гранди повторно відреклися від Суперліги прямо в день рішення суду. АПЛ продала ТБ-права на 4 роки за 6,7 млрд фунтів - яка ще Суперліга їм потрібна? Тим паче, думка фанів відома - зірваний матч «Ліверпуля» з «МЮ» свіжий у пам’яті.

Не хоче Суперліги і бос «Баварії» Карл-Хайнц Румменігге, який роками збирає вершки з кожного конкурента в Німеччині. Нові правила можуть змінити розстановку сил, а нащо це йому? Тому він типу за традиції:

«Слово «Суперліга» говорить само за себе. Вона хоче бути найвищою, вище національних чемпіонатів, Ліги чемпіонів, футболу.
Якщо Суперліга існуватиме, Серія А стане Серією Б, а Бундесліга - Другою Бундеслігою. І знаєте, навіщо це все? Іспанці хочуть нашкодити АПЛ, от і вигадали цей турнір - єдиний, який матиме значення. Прощавайте матчі «Ювентус» - «Кальярі» та «Баварія» - «Армінія».

Також жорстко проти Суперліги «ПСЖ», бо за останні роки катарська beIN Sports скупила ТБ-права національних ліг та єврокубків на понад мільярд євро. Суперліга ці інвестиції помножить на нуль.

Мабуть, єдині, хто щиро за збереження духу гри - це футбольні зірки минулого. Приміром, Зепп Маєр вважає, що Суперліга «створить класову нерівність», Еммануель Петі називає її «симулякром футболу» і погрожує ніколи не дивитись; Мікель Артета зізнається у вірності Лізі чемпіонів і киває на фанів, які від неї втрачають розум.

Тим часом Бернд Райхарт запевняє, що за останній тиждень «консультувався з представниками біля 50 клубів», чимало з яких нібито непублічно висловили йому підтримку.

Marca підтверджує, що найбільше прихильників Суперліга здобула в бідних лігах Франції та Італії.

Але де заяви вголос? Поки був лише виступ Клаудіо Лотіто з «Лаціо»: «Ви колись бачили, щоб енергетичний регулятор купував чи продавав газ? Ні - або ти регулятор, або продавець. Ти не можеш робити і те, і інше».

Це було гостро, але одного голосу замало, щоб заставити УЄФА нервувати.

Перес на межі провалу

… і найбільше через недолугу першу спробу.

У 2021-му босу «Реала» вдалося пробудити в колегах дух бунтарства, але обставили все по-дурному. Це було як піти на вибори без передвиборчої кампанії.

І от після першого публічного приниження ризикувати вдруге, яким би доопрацьованим не був проєкт, - ну хто на це піде? Тим паче, вони ж і в нинішній системі не жебрають.

Тому прямо зараз Суперліга - це лише Перес та його его, що вже не вміщається в УЄФА. У A22 Sports Management штаб-квартира у Мадриді; юристи Clifford Chance, які виграли справу в Європейському суді, консультують будівельного гіганта Переса Grupo ACS. Скрізь він.

Також у Суперлізі лишилась «Барса», яка до ножів посварена з Мадридом через справу Негрейри, але коли нема чим оплачувати рахунки - то вже не до гордості.

Ще був «Ювентус», але він погруз в махінаціях, і УЄФА цим скористався, вивівши його з гри.

А ще хто? Це для танго потрібні двоє, а от футбольній лізі - 15-20 учасників.

Поки виглядає так, що їх не буде - і проєкт тут вторинний. Головне - Європа не виглядає готовою до революцій. Єдина ідея, що об’єднує наляканий війнами й пандемією Старий світ - це лишити все, як є, і мова далеко не про один футбол. Перес вибрав поганий час, щоб підривати основи.

При цьому чи шкідлива Суперліга? Ні, навпаки! Вона порушила важливі теми - відсоток, який забирає УЄФА, непомірні ціни на показ матчів, перевантаженість календаря, криваві нафтодолари у футболі.

Хочете прогноз? Дещо з цього буде бодай частково вирішено ще до 2030-го, але в рамках вже існуючої моделі з ФІФА та УЄФА.

Тим часом Суперліга так і не переросте в турнір, а залишиться пугалом, що лякатиме неповоротких чиновників і підштовхуватиме їх до перезрілих реформ.