У Бразилії новий тренер. Він отримав шанс усього життя, але став заручником

Світовий футбол 18 Січня, 10:36 162
У Бразилії новий тренер. Він отримав шанс усього життя, але став заручником | 19-27
Чи вдасться Дорівалу Жуніору зробити «селесао» шестиразовим чемпіоном світу?

У першу декаду січня в бразильському футболі відбулася низка фундаментальних змін. Одна з них безпосередньо стосувалася фігури головного тренера національної команди. Як відомо, з липня 2023 року виконувачем обов'язків наставника «селесао» був Фернандо Дініз, який поєднував цю роботу із посадою головного тренера «Флуміненсе». Втім, у керівництві Бразильської конфедерації футболу не приховували, що не бачать Дініза повноцінним коучем для національної команди, й розглядали фахівця як тимчасового помічника до того моменту, поки не вдасться запросити на цю посаду більш знакового та статусного фахівця.

Президент Бразильської конфедерації футболу 69-річний Едналдо Родрігес хотів бачити наступним коучем «селесао» нинішнього наставника «Реала» Карло Анчелотті. Чутки про те, що італійський фахівець може покинути Іспанію та перебратися за океан почали активно циркулювати у бразильській та європейській пресі ще у грудні 2022 року – фактично одразу після відставки через невдалий виступ команди на чемпіонаті світу в Катарі колишнього коуча «селесао» Тіте.

Спочатку передбачалося, що Анчелотті стане біля керма бразильської національної команди влітку 2023 року, проте згодом ситуація дещо змінилася, і плани довелося скоригувати. Втім, Едналдо Родрігес був більш ніж упевнений, що йому вдасться завербувати Анчелотті й влітку 2024-го, після закінчення терміну контракту італійця з «Реалом», той стане повноцінним коучем п'ятиразових чемпіонів світу. Зокрема, у листопаді минулого року авторитетні південноамериканські джерела стверджували, що Карло вже підписав попередню угоду із Бразильською конфедерацією футболу, і після завершення сезону з «Реалом» перебереться за океан та почне освоювати нові кар'єрні обрії.

Потенційний прихід Анчелотті у збірну Бразилії із самого початку виглядав як дуже сильне менеджерське досягнення Едналдо Родрігеса. На персоні італійського фахівця топ-функціонер зняв чимало «вершків» та хайпу, які спробував максимально використати у розкручуванні свого імені. Однак ще влітку 2023 року в аспекті подальших перспектив Едналдо Родрігеса на посту президента Бразильської конфедерації футболу пролунав перший «дзвіночок». Відбувся він на тлі критики, що пішла від президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви у бік варіанту із призначенням Анчелотті головним тренером «селесао». Тоді головний політик країни поставив питання, чому збірну Бразилії має очолювати саме іноземець – мовляв, якщо Анчелотті такий крутий, то чому ж він не працював зі збірною Італії й не допоміг їй кваліфікуватися на чемпіонат світу-2022…

Публічна критика з боку президента держави вдарила по ідеї Едналдо Родрігеса покликати Анчелотті, але не завдала їй нищівної поразки. Функціонер продовжував наполягати на втіленні свого плану щодо співпраці з коучем «Реала», але в якийсь момент не помітив, що навколо нього зібралося чимало людей, які готові до кардинальних дій проти свого боса.

На початку грудня минулого року суд Ріо-де-Жанейро ухвалив рішення про негайне відсторонення Едналдо Родрігеса від виконання обов'язків президента Бразильської конфедерації футболу. Причиною цього стали порушення та фальсифікації, які нібито були допущені, а згодом і виявлені, під час виборів президента організації, що відбулися наприкінці березня 2022 року.

Крім того, суд ухвалив усунути від роботи усіх функціонерів та посадових осіб, які були призначені у Бразильській конфедерації футболу безпосередньо рішеннями Едналдо Родрігеса, а у січні 2024-го – провести нові вибори голови організації. Фактично, це був кар'єрний нокдаун для Едналдо Родрігеса, якому доводилося розраховувати виключно на допомогу зі сторони. І така прийшла: наприкінці грудня ЗМІ повідомили, що ФІФА надіслала бразильській владі попередження про те, що їхнє втручання у справи футбольних інституцій може призвести до вкрай негативних наслідків: відсторонення національних команд та клубів від участі у всіх міжнародних турнірах, що проводяться під юрисдикцією ФІФА.

Важко сказати, чи подіяло безпосередньо попередження від ФІФА, але вже 4 січня нинішнього року Верховний суд Бразилії виніс кардинально протилежне рішення у справі про керівні органи тамтешньої конфедерації футболу. Зокрема, рішення суду першої інстанції було скасоване, а Едналдо Родрігес поновлений на посаді президента організації та отримав можливість повернутися до виконання своїх обов'язків.

Щоправда, в кулуарах бразильського футболу перешіптуються про те, що Едналдо Родрігес абсолютно не позбувся недоброзичливців, а скоріше, нажив їх ще більше, аніж раніше. Прямо зараз усередині керівного органу бразильського футболу назрів свого роду гнійник, який загрожує розкритися у найбільш невідповідний момент і може призвести до абсолютно непрогнозованих наслідків.

Подейкують, що рішення про негайне завершення співпраці з Фернандо Дінізом і остаточну відмову від ідеї запрошення в стан «селесао» іноземного фахівця стало компромісним між двома «вежами» Бразильської конфедерації футболу – тією, яка підтримує Едналдо Родрігеса і тією, яка перебуває в опозиції до цього функціонера.

В результаті повноправним головним тренером збірної Бразилії став 61-річний Дорівал Жуніор, який раніше працював наставником «Сан-Паулу». Цей фахівець відомий насамперед тим, що допоміг становленню в «Сантосі» цілій низці молодих та перспективних на той момент виконавців: Неймару, Гансо, Алану Патріку. З цією командою Дорівал Жуніор виграв чемпіонат штату Сан-Паулу, а також Кубок Бразилії, але потім був звільнений, оскільки у нього стався конфлікт на тренуванні із Неймаром. Відомо, що головний тренер з виховною метою вирішив вивести форварда з основного складу напередодні дербі з «Корінтіансом», що не сподобалося клубному керівництву, і воно ухвалило рішення про негайне звільнення фахівця.

Згодом Дорівал Жуніор попрацював із такими відомими бразильськими командами як «Атлетіко Мінейро», «Інтернасьонал», «Фламенго», «Васко да Гама», «Флуміненсе», «Палмейрас», «Атлетіко Паранаенсе» та «Сан-Паулу». У 2022 році коуч привів «Фламенго» до перемоги в Кубку Лібертадорес, після чого залишив стан «стерв'ятників», і його називали головним претендентом на заміну Тіте у збірній Бразилії, але там вирішили піти іншим шляхом, і Дорівал Жуніор погодився очолити «Сан-Паулу», який у 2023-му привів до перемоги у Кубку Бразилії, а також, як вважають бразильські оглядачі, заклав відмінний фундамент для подальших успіхів «триколірних».

Мабуть, Дорівал Жуніор, як ніхто інший, підходив для призначення на посаду головного тренера збірної Бразилії, якщо ґрунтуватися на ключовому параметрі, що новим коучем «селесао» неодмінно має бути місцевий фахівець. Тому кінцевий вибір Бразильської конфедерації футболу в його бік анітрохи не дивує, як і рішення самого 61-річного коуча кинути роботу в «Сан-Паулу» задля призначення у головну команду країни. Такий шанс у Бразилії надають далеко не кожному, і його потрібно вміти використати, що Дорівал Жуніор, вочевидь, чудово усвідомив на прикладі свого колеги Мурісі Рамальо, котрий відмовився у 2010 році залишати «Флуміненсе» заради «селесао», і згодом більше так і не отримав жодної пропозиції стати біля керма національної команди.

Інша річ, що погоджуючись зараз очолити збірну Бразилії, Дорівал Жуніор, який йшов до цього моменту всю свою професійну кар'єру, неабияк ризикує, фактично стаючи заручником незрозумілої ситуації довкола Едналдо Родрігеса. Очевидно, що спроби повалити останнього з боку його ворогів найближчим часом ще обов'язково будуть, для чого просто знадобиться якийсь привід, і їм цілком можуть стати результати «селесао».

Збірна Бразилії вкрай невдало стартувала у відборі до чемпіонату світу-2026. У шести поєдинках «селесао» здобули дві перемоги за однієї нічиєї та трьох поразок. Прямо зараз команда посідає лише шосте місце у південноамериканській кваліфікації, чого в принципі достатньо для завоювання прямої путівки до США, Канади та Мексики, проте цього вкрай мало, аби заслужити беззаперечну повагу та позбавити себе від критики для нового тренерського штабу.

Вже у березні на Дорівала Жуніора чекає непросте випробування на новій посаді – п'ятиразові чемпіони світу мають провести товариські поєдинки проти Англії та Іспанії, які й виявляться своєрідною «пробою пера» для досвідченого наставника на чолі «селесао». А вже наприкінці червня збірна Бразилії стартує на Кубку Америки, де вболівальники та преса також чекатимуть від команди лише перемоги.

Важко уявити, якими можуть виявитися наслідки для Едналдо Родрігеса, якщо підопічні Дорівала Жуніора проваляться не лише у весняних спарингах із іменитими європейцями, а й на континентальній першості. Але, з іншого боку, якщо новому наставнику вдасться привести «селесао» до перемоги на Кубку Америки, то, швидше за все, фахівцю буде вже байдуже, як і коли вирішиться доля президентського крісла у Бразильській конфедерації футболу. Тому що ані Едналдо Родрігес, ані його потенційний наступник не наважаться міняти наставника напередодні старту на ЧС-2026, на якому бразильці вкотре спробують здобути свій шостий титул найсильнішої команди планети. І цю обставину, вірогідно, наперед прорахував і сам Дорівал Жуніор, котрий логічно вирішив ризикнути, аби спробувати досягти успіху, а не кусати лікті згодом від невикористаної можливості, як Мурісі Рамальо…