Луческу на «Поліссі»: що може означати новий приїзд румунського класика в Україну?

Футбол України 24 Квітня, 17:24 202
Луческу на «Поліссі»: що може означати новий приїзд румунського класика в Україну? | 19-27
У Сергія Тищенка є версія, яка заслуговує на увагу.

Мірча Луческу, 78 років, перебуває без роботи. Після відставки з Динамо восени 2023-го досвідчений румунський тренер залишається відкритим до пропозицій. Час від часу Мірчу сватають у румунські чи турецькі клуби.

Виглядає це все не дуже правдоподібно і більше схоже на медійну присутність для Луческу. Румунський футбол переживає не найкращі часи. Місцеві клуби не проти запросити легенду, але не спроможні надати Луческу притомні фінансові умови та якісних гравців. Тренувати другорядних футболістів за декілька копійок – точно не найкраще рішення для Мірчі. Ніякого сенсу погоджуватися на такі пропозиції немає.

З турецькими клубами все складніше. Їм потрібні гучні імена. Але у Мірчі зараз трохи не той статус, щоб реально отримати хорошу команду та контракт у Туреччині. Влітку йому виповниться вже 79 років. Останній період роботи в Динамо був невдалим. Дійшло до великої кризи. Іншими словами четверте місце в УПЛ та невихід у групову стадію єврокубків не назвеш. Брати тренера, який багато років тому вигравав із Галатасараєм і Шахтарем єврокубок, якось не дуже правильно.

Появу румуна на матчі Динамо – Полісся я б розцінював не просто, як візит ввічливості до своєї колишньої команди. Луческу має величезний авторитет саме в Україні. Тут він був найбільш успішним у ролі наставника. Спочатку виграв Кубок УЄФА та створив систему у Шахтарі. Потім на нетривалий час реанімував київське Динамо. У першому випадку Шахтар став стабільною командою на рівні ЛЧ, почав працювати системно на бразильському ринку. З Динамо двічі вийшов у ЛЧ (понад 60 млн євро призових), навів лад у трансферній кампанії (до команди перестали потрапляти дуже посередні футболісти).

У Динамо поки немає гострої проблеми з тренером. Шовковський показує доволі успішні результати, враховуючи комплектацію команди. А от для Полісся пошук наставника є дуже актуальним. Виконувач обов'язків Сергій Шищенко виглядає фігурою не того рівня, щоб мати перспективу на цій посаді у Поліссі. Грати проти Динамо у відкритий футбол – це трохи абсурдно. У житомирян наразі просто бракує можливостей на таку тактику.

Загалом Поліссю потрібна хоч якась структура і розуміння розвитку. Сьогодні є амбіції та гроші власника Геннадія Буткевича, а далі – просто повна солянка. Шеф-скаутом став колишній працівник селекції Шахтаря Анатолій Волков. Зрозуміло, що це орієнтація на латиноамериканський ринок. Спортивним директором, а потім віце-президентом став Володимир Тесля, який раніше працював у силових спортивних єдиноборствах. Виконувачем обов'язків спортивного директора та керівником юнацького сектору призначений Даріо Друді, відомий в Україні часами «Лос-Карпатос» (свій вплив у клубі має Олег Смалійчук). Це іспанський ринок та лобі певного агента. Активно із клубом працювала платформа PASS, яка допомогла запросити Бені Макуану, Аріельсона, Таллеса Косту. Вплив у клубі має агент Вадим Шаблій. За медіа-складову відповідає колишній керівник телеканалів Футбол Олександр Денисов. І при всьому цьому немає тренера...

Не можна сказати, що хтось із них поганий, непрофесійний чи щось подібне. Просто вони різні. Структурувати всіх цих фахівців в одне ціле – дуже важко. Кожен має своє бачення розвитку клубу, яке не дуже збігається з іншими. Звідси – відображення на результаті команди. Полісся підписало Петряка, який вже доволі давно не грав у футбол. Василя Кравця, який у жодній команді не може затриматися надовго. Кравець повністю провалив матч проти Динамо (перший гол, вилучення), але він грає, а Шабанов сидить на лавці.

Сьогодні виглядає так, що саме менеджмент є найслабшою ланкою для Полісся. Немає внутрішніх противаг. Кожен хоче донести свою думку до президента. Клуб розбудовувався навколо Юрія Калітвінцева. З ним пройшли Першу лігу і виграли її. Потім вдало виступили в осінній частині УПЛ, вийшли до півфіналу Кубка України. Коли ж результати на старті другої частини сезону похитнулися, Юрія Миколайовича прибрали, хоча клуб під нього проводив зимову підготовку, трансферну кампанію.

ОК, Калітвінцев заслужив на відставку. Але якщо вже прийняли таке рішення, то має бути розуміння, хто його замінить. Бо вийшло так, що відставка відбулася, а нового тренера немає. Усі мрії про фінал Кубка України полетіли шкереберть. Відставка Калітвінцева не зробила Полісся сильнішим – тільки слабшим. Якби він допрацював до кінця сезону, а вже потім був знайдений сильніший тренер – то це зовсім інший підхід.

Зрозуміло, що Друді має своє бачення нового наставника. Напевно, це буде вектор Іспанії чи Аргентини. Логічно, бо він знає цей ринок. Тесля має хороші зв'язки у Франції. В Україні влітку звільняється сильний спеціаліст Роман Григорчук. Потрібно, щоб клуб працював злагоджено, не було конкуренції всередині, а тільки доповнення один одного. Тренер, селекція, академія, менеджмент повинні рухатися в одному напрямку.

Сьогодні виглядає так, що Луческу – саме та людина, яка потрібна Поліссю. Він свого часу прийшов до Шахтаря, коли було багато амбіцій, але не було результату. Клуб зумів викристалізувати свою філософію. Від багатьох речей відмовилися, десь довелося різати по живому. Почали працювати в конкретному напрямку. З часом прийшов результат. У Динамо румун зумів структурувати роботу, замкнувши на собі дуже багато питань. Як мінімум, у трансферній політиці був наведений лад.

В українському футболі клуб розбудовується навколо тренера. Саме наставник є ключовою фігурою в плані розвитку. Навколо тренера будується все інше – склад, трансферна політика, академія, інфраструктура. Не тільки тренерський, але й управлінський досвід Луческу може багато в чому допомогти Поліссю. Вибудувати фундамент для подальшого розвитку клубу та дати короткостроковий результат (вивести команду у єврокубки). Мірча, як ніхто інший, знає український футбол. Йому не потрібен час на адаптацію, не буде труднощів із тим, щоб працювати під час війни (що може стати проблемою для будь-якого наставника з-за кордону).

Для Луческу Полісся – це шанс повернутися у професію. Навряд чи він може очікувати інших пропозицій, враховуючи вік. Полісся спроможне надати хороші особисті умови і можливість працювати. Якщо Мірча погодився на роботу у Динамо після Шахтаря, то які можуть бути проблеми з приходом у Полісся?

Це життя та професія. Хто запрошує, з тим потрібно домовлятися. А ще це шанс завершити настільки довгу та яскраву кар'єру на успішній ноті. З Динамо цього не вийшло. Перемога у Кубку України чи хоча б вихід у єврокубки стануть для Мірчі мажорною нотою.

Буде наведений певний лад у структурі. Клуб сформує свою філософію, кожен отримає напрямок роботи і не тягтиме відповідальність на себе. Бо сьогоднішній менеджмент Полісся скоріше гальмує, аніж доповнює один одного. Потрібен тренер, який все це замкне на собі.