Йожеф Сабо: «Росіяни завжди були піжонами»

Світовий футбол 17 Липня, 23:55 711
Йожеф Сабо: «Росіяни завжди були піжонами»    | 19-27
Розмова з Йожефом Сабо, колишнім тренером національної збірної України з футболу.

Збірна Німеччини стала чемпіоном світу вперше від 1990 року. У фінальному матчі в Бразилії німцям протистояла команда Аргентини. Долю матчу вирішив влучний удар Маріо Ґьотце на останніх хвилинах другого екстра-тайму.

Прокоментувати підсумки цього чемпіонату світу, відомого експерта Йожефа Сабо, попросило видання «Газета».​

Йожеф Йожефович 1994-го та 1996 — 1999 роках тренував національну збірну України, провівши як наставник 34 матчі. Це — другий показник в історії команди після Олега Блохіна.

Як футболіст збірної СРСР Й. Сабо грав у чемпіонаті світу 1966 року. Тоді радянська команда посіла четверте місце, а Сабо провів п’ять із шести ігор, пропустивши тільки останній матч групового раунду. Збірна вихід у чвертьфінал уже забронювала, тому кілька основних футболістів не виступало, а замість них вийшли резервісти. Національна команда СРСР дійшла до півфіналу, де поступилася спочатку команді ФРН, а в грі за третє місце — Португалії.

Отже, Йожеф Йожефович про бразильський мунідаль.

— Перемогу німців у фіналі над аргентинцями можна назвати очікуваною?

— Так. Багато хто очікував на перемогу німців, зокрема і я. Але відразу було зрозуміло, що гра буде складною. Бразильці сподівалися на підтримку глядачів, так би мовити, допомогу рідних трибун. Вони хотіли наскоком узяти своє. Тому німці без проблем розтрощили господарів. Натомість збірна Аргентини показує стабільну гру. Це — дуже дисциплінована команда, яка вдало діє у відборі. Ось і у фіналі вони це продемонстрували, грали компактно. В аргентинців була можливість у фіналі забити й стати чемпіонами світу, але вони не скористалися нею. Футболісти, які грають у «Челсі», «Манчестер Ситі», «Наполі», повинні реалізовувати виходи віч-на-віч із голкіпером. Аргентинці тричі могли вразити ворота німців, однак не реалізували жодної спроби, за що й поплатилися.

— А як Вам гра Мессі у фінальному матчі?

— Йому було складно, його постійно опікали: де б він не був, біля нього крутилося двоє-троє німців. Лише завдяки майстерності, швидкості та фінтам він позбувався опіки. Хоч і не забив, однак йому присвоєно звання найкращого гравця чемпіонату світу.

— Ви погоджуєтеся з тим, що Мессі був найкращим на бразильському мундіалі?

— Так. Можна говорити, припустімо, про Мюллера. Він — теж дуже хороший футболіст, працездатний. Однак Мессі — ювелір: він може стояти-стояти, а потім зірватися й видати результат. У фіналі він міг забити, коли пробивав у дальній кут. Буває…

— Чому європейським командам так важко даються чемпіо­нати світу в Латинській Америці?

— Там зовсім інші погодні умови, дуже зле грати, особливо в обідню пору. Тому дехто проводив ігри о 13-й годині. У Південній Америці — спека та вологість, дуже важко дихається. Отож вітаю Німеччину — цій команді вдалося витягнути всі матчі. Саме через погодні умови такі команди, як Еквадор, Колумбія, Коста-Рика показували хороші результати. А через чотири роки на чемпіонаті світу в Росії ці команди, якщо туди потраплять, можуть не вийти з групи: там будуть зовсім інші кліматичні умови. А в Бразилії латиноамериканські команди зіграли дисципліновано й навіть спочатку наробили галасу. Але все-таки за нагороди змагалися фаворити. А ось Іспанія, Італія, Англія провалили мундіаль. На це є свої причини.

— Що скажете про іспанців? Безперечно, є потреба в зміні поколінь, але ж ніхто не думав, що проблеми постануть так гостро…

— Зрозумійте, в Англії, Іспанії, Франції, Німеччині дуже серйозні національні чемпіонати. Футболісти за сезон проводять багато складних матчів, тому влітку без відпочинку вони вже не в тій кондиції, в якій можуть перебувати. Ось німцям вдалося вирішити проблему, завдяки чудовій організації гри, дисципліні. Це — прекрасна команда.

— Матчі збірної Іспанії на чемпіонаті повин­ні додати українцям оптимізму? Ми ж з ними боротимемося за потрапляння на Євро-2016…

— Не варто тішитися. Так, у них відбуватиметься зміна поколінь. Але в Іспанії завжди було багато хороших футболістів. З будь-якою командою ми можемо грати. Наставник «синьо-жовтих» Михайло Фоменко є досвідченим тренером. Його команда доволі дисциплінована, а це дуже важливо. Без ігрової дисципліни жодна команда не досягає успіху. Моуріньо, Фергюсон, інші наставники дуже багато уваги приділяють дисципліні. Той же Йоахім Льов міг узяти деяких сильних нападників у Бразилію, але залишив їх удома. Напевно, вони не підходили йому, мають проблеми з дисципліною або не грають так, як потрібно команді.

— Наставник збірної Росії Фабіо Капелло — найбільш високо­оплачуваний тренер цього мундіалю. А його команда навіть не вийшла із не найсильнішої групи. Навіщо переплачувати іноземцеві, який не приносить результату?

— Не хочу про Росію говорити. Мені бридко. Нехай вони самі з’ясовують стосунки з Капелло. Росіяни завжди були піжонами.

— Тоді прошу сказати про господарів чемпіонату світу. Від них очікували більшого, а не 1:7 від німців та 0:3 від голландців. Чому бразильці провалилися на очах власних уболівальників?

— Наставник бразильців Луїс Феліпе Сколарі відстав від часу. Мені було цікаво, яку він обере тактику. В Німеччини є найкращий півзахист серед учасників чемпіо­нату світу. Ця команда не тільки працездатна, а й дисциплінована, дуже добре грає як у відборі, так і в атаці. Коли команда обороняється, у них 9 футболістів обов’язково є в захисті. Й до того ж здорово грають у відборі. Атакуючи, німці перелаштовуються і йдуть уперед по 7-8 гравців. Ніхто не зупиняється, усе працює як відлагоджений механізм. У фіналі аргентинцям удалося перекрити зони німцям, атакувати в момент прийому м’яча, не давати вільно дихнути. Тому з аргентинцями не пішла гра ні в голландців, ні в німців. Але Німеччина таки зуміла переграти суперника. Гол — прос­то красень. Зауважу, що вкотре Льов угадав із замінами. Він випустив Шюррле, який продерся лівим флангом і точно віддав у центр штрафного на Ґьотце, який теж вийшов на заміну. Маріо чудово пробив, не опускаючи м’яч на газон.

Гліб Ваколюк