Київ-Львів-алкоголь. Топ-14 спільних фактів для «Динамо» і «Карпат». ФОТО

Динамо Київ 27 Вересня, 17:35 1305
Київ-Львів-алкоголь. Топ-14 спільних фактів для «Динамо» і «Карпат». ФОТО   | 19-27
Сьогодні, 27 вересня, Львів прийматиме центральний матч 1/8 Кубка України. Зустрінуться суперники,протистояння яких триває вже понад чотири десятиліття.

В усі роки «Динамо» та «Карпати» вирішували абсолютно різні турнірні завдання. Проте це не означало, що важковаговику було легко в матчах із «зелено-білими». Зовсім ні. А реноме галицької команди з дуже непоступливим, вже тепер легендарним «карпатівським характером», формувалося не в останню чергу завдяки поєдинкам проти «Динамо».

У львівського та київського клубів дуже багато спільних сторінок історії. І зараз Ви в цьому переконаєтеся.

Вперше на офіційному рівні «Карпати» та «Динамо» зіграли 27 червня 1971 року. Матч 13 туру вищої ліги СРСР пройшов на стадіоні «Дружба» і закінчився впевненою перемогою львів'ян - 3:1. У другому колі «Карпати» мінімально поступилися у Києві - 0:1, а дебютний чемпіонат в елітному дивізіоні закінчили на 10-му місці.

«Карпати» виплекали для «Динамо» багатьох талановитих виконавців, які згодом стали зірками столичного клубу. Це, зокрема, Андрій Баль, Василь Рац, Володимир Шаран, Василь Кардаш, Андрій Гусін. У зворотньому напрямку, взявши курс на Львів, не без успіху їздили Сергій Мізін та Сергій Ковалець. А ось карпатівським нападникам різних епох - Степану Юрчишину і Лукасу Пересу підкорити Київ не вдалося.

Легендарний капітан «Карпат» Ігор Кульчицький міг стати динамівцем у далеких 1961-62-х роках. Тренерський штаб В'ячеслава Соловйова, тодішнього наставника «Динамо», запеленгував юного Кульчицького у дрогобицькому «Нафтовику» і наполегливо його заманювали до столиці республіки. Куля поїхав у «Динамо», зіграв кілька матчів за «дубль» і навіть вийшов за основну команду в кубковому матчі проти «Адміралтейця», проте на цьому казка закінчилася. Кульчицький з власної волі порвав із «Динамо», промінявши кар'єрні перспективи у клубі, що був чинним чемпіоном Союзу, на навчання у львівському вузі.

ВВЛ давав майстер-класи легенді «Карпат»

Коли у 1982 році відбулося горезвісне об'єднання «Карпат» і СКА в одну команду, Валерій Лобановський категорично засудив таке рішення. «Ліквідація команди «Карпати» — це катастрофа футболу у всьому західному регіоні республіки. Мине не одне десятиліття, перш ніж зрозуміють увесь трагізм такого об'єднання», - сказав тоді Тренер.

Кульчицький стажувався у Лобановського і планував розпочати тренерську кар'єру, проте на заваді мріям стала серйозна недуга. Тим не менше поважний Куля з гордістю пригадує, як допоміг Метру обіграти «Спартак» у «Лужниках». Він при зустрічі сказав Лобановському: «Спартаківці люблять, щоб їх не пресингували. Вони дуже вміло розігрують «стіночки». Раз-раз-раз, поки ти озирнешся, вже йде удар і гол. Потрібно зачавити їх пресингом, не дати москвичам розвернутися. І тоді, я впевнений, що «Динамо», як мінімум, не програє». Лобановський дійсно нав'язав їм таку гру і не дозволив нічого зробити».

У Львові «Динамо» програло історичне перше «золото» незалежного чемпіонату. На переповненому стадіоні «Україна» кияни, як відомо, поступилися сімферопольській «Таврії».

Двічі «Карпати» виходили у фінал Кубка України і двічі поступалися «Динамо». У 1993-му динамівці перемогли скромно - 2:1, а через шість років розгромили червоно-чорних (саме в таких тонах тоді виступали галичани) з рахунком 3:0.

Прощальні голи Шеви - у ворота «Карпат». Саме львів'янам Андрій відвантажив свої останні голи за «Динамо» перед переходом у «Мілан». Сталося це 30 травня 1999-го, у фіналі Кубка України. Шевченко відкрив рахунок ударом зі штрафного, а у другому таймі забив один з найкращих голасо у своїй кар'єрі, здійснивши слаломний прохід із центра поля.

Оригінальна мотивація - від мера. Напередодні фіналу Кубка-1993 тодішній голова міста Василь Шпіцер дав обіцянку, що у випадку перемоги «Карпат» над львівською Ратушею поруч із державним стягом піднімуть ще й зелено-біле полотнище. Але «Динамо» на футбольному полі висловилося проти такої ініціативи.

Василь Шпіцер

У другій половині 90-х «Карпати» були найбільш незручним суперником для «Динамо-машини» Лобановського, регулярно відбираючи очки. Найпам'ятніший матч того періоду відбувся 22 березня 1998-го на стадіоні «Україна». Голи Беня і Гецка принесли «Карпатам» перемогу (2:1) над командою, яка за кілька місяців до того громила «Барселону». Матч переглянули понад 40 тисяч вболівальників, які по олдскулу розташовувалися навіть на навколишніх деревах. Цей рекорд відвідуваності не побитий досі.

«Карпати» - перша команда в історії незалежних чемпіонатів, якій вдалося перемогти «Динамо» з перевагою у два м'ячі. Тридцятого липня 2000-го динамівці не знайшли жодного аргументу на голи Романа Толочка та Андрія Покладка. У той день панувала фірмова львівська погода - накрапав рясний дощ.

«Карпати» - бронзові призери сезону 1997/98

Найрезультативніший матч між «Карпатами» і «Динамо» відбувся 19-го серпня 2007-го. На двох команди забили 10 голів, а перемогу в цій голеаді здобули кияни - 7:3. До речі, дебютними м'ячами (одразу трьома) за «Динамо» відзначився Ісмаель Бангура. Ще не забули про такого?

Статистика особистих зустрічей «Карпат» і «Динамо» в рамках українських турнірів має зараз такий вигляд: 45 матчів, 31 перемога «Динамо», п'ять перемог «Карпат» і дев'ять нічиїх. Різниця м'ячів - 81:31 на користь киян.

Фанатські рухи обох клубів поєднує міцна дружба. Вони регулярно влаштовують чисельні фан-марші, а гасло «Київ-Львів-алкоголь» знають навіть бабусі, які зацікавлено визирають з вікон багатоповерхівок, коли поруч карбує крок зелено-біло-блакитний караван із фаєрами, а також полотнищами Бандери та Шухевича.

Олег Бабій