Новий футбольний порядок

Динамо Київ 28 Вересня, 10:36 6493
Новий футбольний порядок | 19-27
У середу, 25 вересня, перший червоно-чорний прапор став жертвою нововведень FARE. Офіцери безпеки НСК "Олімпійський" заборонили вивішувати бойовий стяг УПА у банерну лінію ультрас "Динамо".

Причина – нові правила організації, яка наглядає за проявами дискримінації та нетолерантності на трибунах. Як до переліку "образливої та дискримінаційної символіки" потрапили Бандера та Шухевич, і хто з посадовців в Україні відзначився найбільшим ентузіазмом щодо цієї ініціативи – з’ясовував INSIDER.

Приблизно тиждень тому українські соціальні мережі зарясніли цитатами з довідника FARE – організації, яка стежить за дотриманням принципів толерантності на футбольних трибунах. До переліку образливих і дискримінаційних символів організація несподівано для багатьох внесла червоно-чорний прапор УПА, штандарт гренадерської дивізії Ваффен СС "Галичина" та портрети голови ОУН Степана Бандери і генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. У компанії зі свастикою та символікою заборонених радикальних організацій таке сусідство виглядало дещо незрозумілим.

Цей довідник призначений для спостерігачів FARE, аби вони знали, на які зображення звертати увагу під час моніторингу матчів. І хоча посібник не має юридичної сили закону, саме на нього орієнтуються у своїх заборонах щодо пронесення тих чи інших банерів служби клубів і стадіонів, які наглядають за діяльністю ультрас.

Перша "жертва"

У середу, 25 вересня, на матчі Кубка України уривок з довідника FARE, присвячений українській символіці, перестав бути інтернет-страшилкою і перейшов у площину реалій. Офіцери безпеки НСК "Олімпійський" не дозволили вивісити у банерну лінію віддавна традиційний для київських ультрас червоно-чорний прапор.

"Хлопці відмовлялися виконувати розпорядження. Ми наполягали: в Україні червоно-чорний прапор не є забороненим",  розповідає про перебіг конфлікту представник активних уболівальників Олександр, на чиїх очах розгорталася ситуація.

Офіцери безпеки апелювали саме до довідника FARE і навіть показували уривки з нього, де йшлося про червоно-чорний прапор. Однак на руках у представників служби безпеки чомусь були винятково сторінки про українські символи, а не весь посібник. "Офіцери нам пояснили: у цей день із ФФУ до всіх клубів і стадіонних служб надійшла розсилка саме з цим уривком довідника",  розповідає Олександр.

На допомогу представникам стадіонної служби безпеки підтягувалось все більше співробітників, і зрештою ультрас були вимушені зняти стяг, щоби врятувати його від остаточного вилучення.

FARE: "Ми не зацікавлені мати проросійське, прозахідне чи будь-яке інше спрямування"

Про Бандеру та Шухевича керівництву FARE підказали не з України, розповідає виданню INSIDER директор організації Піара Павер.

"Усе, що ми робимо, перевіряють і підтверджують експерти, яких маємо в кожному регіоні. Я не можу назвати імена українських експертів, тому що таких не маємо. Ми маємо в Україні лише членів організації, але саме експертів [з українського питання] обирають серед міжнародної групи експертів, яка чудово розбирається в ситуації в Україні. Адже символи, пов’язані з українським націоналізмом, відомі не тільки українським експертам, але й закордонним експертам цього регіону",  стверджує директор FARE.

При цьому пан Павер на випередження відкидає будь-які звинувачення в можливому проросійському спрямуванні експертів. "Ми не зацікавлені мати проросійське, прозахідне чи будь-яке інше спрямування. Це не порядок денний нашої організації", розповідає він.

Щодо символіки українських націоналістів, яка потрапила до довідника, керівник FARE пояснює: він розуміє, що вона не є протизаконною, але на стадіоні їй усе одно не місце: "Ця символіка має негативний вплив, вона не відображає думки більшості людей. Окрім того, її можуть використовувати люди, які є учасниками груп, пов’язаних із дискримінацією та расистськими фактами".

"Така людська природа: заборониш, знімеш один раз – завтра сто вивісять"

Пан Пауер стверджує, що в довідник “образливих і дискримінаційних елементів” символіку українського визвольного руху внесено доволі давно – приблизно чотири роки тому.

Але вітчизняні функціонери та ультрас, які справно зазирають до посібника, в один голос стверджують – це нещодавнє нововведення.

"Прапора УПА та портретів Бандери і Шухевича у довіднику FARE не було, це абсолютно точно. Вони там з’явилися після гри України з Сан-Марино",  стверджує один із лідерів ультрас “Динамо”, який попросив називати його Іллею.

Із ним солідарний і офіцер безпеки клубу "Динамо" (Київ) Анатолій Біньковський. Він повідомив INSIDER, що вперше про такі нововведення представники клубу почули на нараді у середу, 25 вересня.

"Делегат УЄФА довів до нашого відома: зображення Бандери та Шухевича, прапор УПА, штандарт дивізії СС "Галичина" відтепер під забороною. На дотримання цих вимог звертає увагу Федерація футболу України (ФФУ). Також електронною поштою від Федерації отримали відповідні розсилки служби стадіонів і клубів по всій Україні", розповідає Біньковський.

Офіцер безпеки стверджує, що і клубні, і стадіонні служби були здивовані таким рішенням. На нараді висловлювали навіть думку, що нові правила можуть стати великою помилкою.

"Така людська природа,  каже Біньковський і додає:  заборониш, знімеш один раз завтра сто вивісять".

Як у воду глядів бувалий співробітник клубної безпеки. На всеукраїнському сайті ультрас уже готують акцію на наступний тур. "На всіх, тупо на всіх секторах у наступному турі повинен висіти червоно-чорний прапор",  звертається адміністратор ресурсу до представників ультрас українських клубів.

Така увага з боку ФФУ до тієї частини довідника, яка стосується українських визвольних символів, не зовсім зрозуміла і директорові FARE: "FIFA може накласти штраф на українську команду зовсім не за символи українського націоналізму", - звертає увагу Павер .

У звіті організації, який став підставою до розгляду дисциплінарним комітетом FIFA, йдеться про зневажливі вигуки та жести на адресу футболіста збірної України Едмара та футболку, в чисельному зображенні якої, можливо, зашифроване нацистське вітання ("88", мається на увазі восьма літера латинської абетки, тобто НН – "Heil Hitler"). Натомість увагу представниками ФФУ у світлі цих подій було зосереджено не на тій символіці, з якою виникли проблеми, а на зовсім іншій, бандерівській.

Постаралися зацікавлені особи з антибандерівськими настроями?

Віце-президент клубу "Динамо" (Київ) по роботі з громадськістю Олексій Семененко переконаний: рішення світових футбольних організацій необхідно чітко виконувати, якими вони не були б. Але не відкидає – встановлені правила та рішення можуть використовувати у своїх, не завжди добрих, інтересах політики і не тільки.

"Гіпотетично: чи може хтось із політиків, який у чомусь зацікавлений,  не обов’язково навіть український  підійти до не зовсім забезпеченого юнака з цих ультрас і запропонувати йому кілька купюр, щоб той підняв якийсь банер? А іншому дасть іще кілька купюр за те, що він це сфотографує. Може таке бути? Може. Крім того, є клуби, які одне одного не люблять. Може клуб-конкурент скористатися цією ситуацією і щось когось попросити підняти на трибуні? Може. А потім – штрафи, дискваліфікації", пояснює Семененко.

У політичному замовленні переконані й активні вболівальники. Один із лідерів ультрас київського "Динамо" Ілля звертає увагу на дивну підбірку в довіднику FARE.

"Портретів Гітлера і Муссоліні немає, але портрет Бандери є. А він же сидів у концтаборі “Заксенгаузен”! Йдемо далі: "імперський" прапор російських націоналістів не згадано, проте визвольний прапор УПА – прирівняли до свастик. Об’єктивністю і не пахне. Постаралися зацікавлені особи з антибандерівськими настроями",  переконаний Ілля.

Боротьба функціонерів саме з "бандерівщиною" для українських трибун і справді не новина. Взимку 2008-го ЗМІ повідомляли про те, що офіцери безпеки зняли та відібрали в ультрас червоно-чорний банер із зображенням Степана Бандери та написом "Слава Україні! Героям слава!" Тоді його власник навіть потрапив до міліцейського відділку, хоча правоохоронці так і не змогли йому пояснити, за що хлопця затримали.

А 2007 року, після смерті останнього командира УПА Василя Кука, ультрас довелося буквально відбивати свій банер у пам’ять про Кука від міліціонерів. Останні погрожували його підпалити та намагалися зірвати з банерної лінії, тому вболівальники вимушені були розгорнути і тримати на руках 15-метрове полотно з написом "Герої УПА не вмирають!" усередині сектора, куди правоохоронці зайти не наважилися.

Тоді, як і у всіх подібних випадках, чиновники від футболу пояснювали такі вимоги однаково: "Політична агітація на стадіоні заборонена". Для кого і чому українська історія стала політичною агітацією – не уточнювали.

У ситуації, що склалася щодо червоно-чорної символіки, клуби самоусунулись. Офіцери безпеки, які 25 вересня не дозволили стягу УПА висіти в банерній лінії фанатського сектора на НСК "Олімпійський", у приватній розмові порадили представникам ультрас звертатися до футбольних структур, а то й подавати на них у суд.

"Якщо зараз не дасте жорсткої відсічі нововведенням, то коли вони закріпляться, нічого вже не вдієте", – таку пораду, за словами вболівальника Олександра, дали представники стадіонної служби безпеки організованим фанатам.

Поділяє таку позицію і віце-президент "Динамо" Семененко. Просто порушувати існуючі правила і вважати це боротьбою – буде помилкою, вважає він.

"Потрібно, якщо є така позиція у вболівальників, писати листи, доводити свою думку в юридичній, офіційній площині, аргументовувати", – переконаний Семененко.

Утім ультрас "Динамо" та "Карпат" вирішили не чекати на допомогу ні від кого і вже звернулися до голови ФІФА Йозефа Блаттера. У відкритому листі вболівальники висловили сумнів у компетентності експертів FARE у питанні української історії та необхідності приймати глобальні рішення на підставі таких суджень.

"Не справа FARE давати оцінку історичним постатям, які для великої кількості українців є національними героями. Жодна поважна організація не дозволяє собі таких однобоких та упереджених оцінок", – йдеться в листі.

Українські ультрас уже прийняли рішення, що боротимуться проти нової політики FARE та ФФУ, і лист Блаттеру став тільки початком цієї боротьби.

P.S. Під час підготовки матеріалу стало відомо, що FARE без пояснень вилучила посилання на свій «Довідник образливої та дискримінаційної символіки»  з власного сайту, а також сам довідник із зовнішнього сховища issuu.com, де його зберігали.

Ольга Худецька, INSIDER