Повернення Лобановського. Частина третя. Старт у Лізі чемпіонів.

Динамо Київ 1 Жовтня, 20:53 3373
Повернення Лобановського. Частина третя. Старт у Лізі чемпіонів. | 19-27
Третя частина циклу нарисів про виступ "Динамо" в Лізі чемпіонів сезону 1997-98 років

Роман Сиволап. 1927.kiev.ua

Продовження

Згідно з жеребом кияни опинилися в групі С Ліги чемпіонів в компанії з «Барселоною», «Ньюкаслом» і ПСВ. Жеребкування було занадто суворе до киян. Каталонська «Барселона» з новим тренером Луї ван Галем, який вважався на той час самим перспективним у світі, з Рівалдо, Фігу, Луісом Енріке і Дюгаррі в складі. Віце-чемпіон англійської премьер-ліги «Ньюкасл» з чолі з Кені Далглішом, Ширером, Барнсом та Аспрільєй  у складі. Чемпіон Нідерландів ПСВ на чолі з Діком Адвокатом, Люком Нілісом, Стамом і Коку в складі.

Згідно регламенту до ¼ фіналу виходив лише переможець групи.

Перший матч киянам належало провести в гостях з ПСВ. Перед матчем у «Динамо» виникли проблеми зі складом. Олег Лужний був травмований. Андрій Шевченко лише нещодавно відновився від пошкодження, що не завадило йому вийти на поле в стартовому складі.

Увечері 17 вересня 1997 року арбітр зустрічі норвежець Рене Педерсен вивів футболістів на поле переповненого стадіону «Філіпс». Через два місяці Педерсен стане головним ворогом всіх шанувальників футболу України, після свавільного суддівства вирішального матчу відбору до Чемпіонату світу зі збірною Хорватії. Поки ж, кияни стартують в Лізі чемпіонів.

З перших хвилин за гучної підтримки трибун футболісти ПСВ кинулися на штурм воріт Олександра Шовковського. Кияни цю навалу витримали. Шевченко з Ребровим почали чіплятися за м’яч. На 33 хвилині було призначено штрафний удар на правому фланзі атаки «Динамо». Подача Калітвінцева і Юрій Максимов головою відправляє м’яч в сітку воріт Ватерреуса. Холодний душ для гравців ПСВ. Стадіон на кілька хвилин завмер. Але наприкінці тайму суперник і його вболівальники отямилися. Нова хвиля атак приносить успіх. Вім Йонк зі штрафного відправляє м’яч в кут воріт Шовковського.

Другий тайм розпочався з чергового шоку для переповненого стадіону. Віталій Косовський, який в цьому матчі грав на позиції лівого захисника, виконав подачу в штрафний майданчик і Сергій Ребров вгатив  м’яч в ворота ПСВ - 1:2.

У подальшому суперник намагався переломити хід зустрічі. Але кияни були проти. На 90 хвилині Дмитро Михайленко відпасував на Андрія Шевченко і висхідна зірка світового футболу обвідним ударом відправив третій м’яч в ворота Ватерреуса. Вся Україна захлинулася від щастя. Для українців турнір можна було завершувати. Після років злиднів і провінційності, улюблена команда знову увірвалася до еліти європейського футболу.

17.09.97. Ейндховен. Стадіон "Філіпс". 27 000 глядачів. +18°C.

Арбитри: Р. Педерсен - Т. Оленд , О. Бьорнсен (всі - Норвегія).

ПСВ "Ейндховен": Ватерреус, Стам, Валькс, Нуман, Йонк, Петрович, Коку, Де Більде (Меллер, 76), Зенден, Дегріз (Ніліс, 53), Ван дер Верден (Іван, 72).
Тренер: Дік Адвокат.

"Динамо": Шовковский, Дмитрулін, Головко, Ващук, Гусин (Беженар, 72), Хацкевич  (Белькевич, 55), Косовский, Калітвінцев, Максимов (Михайленко, 76), Шевченко, Ребров.
Тренер: Лобановский Валерій.

Голы: 0:1 - Максимов  (33), 1:1 - Йонк (40), 1:2 - Ребров (46), 1:3 - Шевченко (90).
Попереджені: Валькс (74) - Головко (20), Калитвинцев (22), Максимов (39).

«Не добра» людина Педерсен, вже тоді, виявив свою упередженість до українців. Виніс попередження Калітвінцеву і Максимову, через що вони були змушені пропускати наступний матч. Причому у випадку з Калітвінцевим суддя «купився» на симуляцію гравця ПСВ. Повтори показали, що контакту не було.

У іншому матчі групи «Ньюкасл» завдяки хет-трику колумбійця Аспрільї сенсаційно переграв «Барселону» з рахунком 3:2.

У наступному турі в Києві зустрілися неочікувані лідери групи.

Без малого сто тисяч глядачів прийшли 1 жовтня 1997 року на Олімпійський стадіон, щоб підтримати свою команду.  «Динамо» не змогло виставити оптимальний склад. Калітвінцев і Максимов, завдяки Педерсену, відбували дискваліфікацію, зате повернувся після травми капітан команди Олег Лужний. «Ньюкасл» не міг за діяти головну зірку клубу Алана Ширера, котрий лікувався після важкої травми.

З перших хвилин кияни кинулися на штурм воріт воротаря збірної Ірландії, тоді ще зовсім юного Шея Гівена. В ці хвилини тисячі вболівальників на стадіоні і мільйони біля телеприймачів зрозуміли, що велике «Динамо» Лобановського повернулося. У штрафному майданчику англійців гуляв ураган. Шевченко, Ребров, Белькевич, Косовський, Лужний розривали захист суперника. На 4-й хвилині Ребров відкрив рахунок, на 28-й Андрій Шевченко подвоїв. Здавалося, що від розгрому «Ньюкасл» ні чого не врятує. Але дива у воротах творив Гівен, та й кияни трохи збавили оберти. Все йшло до невимушеної перемоги української команди, але в англійській колоді карт  виявився прихований козир на ім’я Джон Бересфорд. Захисник, який за 6 років у 179 матчах за «Нюкасл» забив три м’ячі, двічі зумів відправити м’яч  у ворота Шовковського за останні 12 хвилин зустрічі. В підсумку - нічия 2:2.

Легке розчарування від втраченої перемоги повністю компенсувалося задоволенням від якості гри й відчуттям того, що нашому «Динамо» сам чорт не страшний.

01.10.97. Київ. НСК "Олімпійський". 99 000 глядачів. +10°C.

Арбитри: П. Міккельсен - Й. Ларсен и Т. Сієрсен (всі - Данія).

"Динамо": Шовковский, Лужний (Беженар, 42), Головко, Ващук, Дмитрулін, Гусин, Хацкевич  (Радченко, 74), Косовський, Белькевич (Михайленко, 68), Шевченко, Ребров.
Тренер: Лобановський.

"Ньюкасл": Гівен, Бартон, Бересфолд, Бетті, Пікок, Лі (Кецбая, 46), Барнс, Аспрілья (Томассон, 28), Гіллеспі, Уотсон, Альберт.
Тренер: Далгліш.

Голи: 1:0 - Ребров (4), 2:0 - Шевченко (28), 2:1 - Бересфорд (78), 2:2 - Бересфорд (85).

У іншому матчі групи С «Барселона» не зуміла переграти ПСВ на своєму полі – нічия 2:2. Наступний матч в Києві став вирішальним для «Барселони», в якому визначалися остаточні перспективи виходу до плей-офф . Про легендарні поєдинки «Динамо» проти «Барселони» поведемо розмову в наступній частині розповіді.