Два обличчя «Динамо». Аналіз матчу «Рапід» – «Динамо»

Динамо Київ 4 Жовтня, 18:44 2153
Два обличчя «Динамо». Аналіз матчу «Рапід» – «Динамо» | 19-27
Аналіз матчу Ліги Європи "Рапід" - "Динамо"

Роман Сиволап. 1927.kiev.ua

Вступ. Чи можливі перемоги з власними вихованцями у складі? Перед початком зустрічі другого туру Ліги Європи між віденським «Рапідом» та «Динамо» головними темами обговорення у ЗМІ були заяви легіонерів київського клубу Мбокані та Беланди про невдоволення ігровим часом, що надає тренер, і погрози покинути клуб у найближче міжсезоння. Засмучених результатами команди вболівальників посилено дратують звістками про розлади між гравцями і тренерським штабом. Звісно, уболівальники негативно сприйняли таку інформацію, у своїй більшості застосовуючи для коментарів висловлювань новачків «Динамо» фразу Паніковського з безсмертного «Золотого теляти»: «Хто ти такий?».

Ясна річ, зі своєї вболівальницької позиції вони праві. Але для побудови конкурентноздатної команди однієї любові та відданості замало. Професійний спорт, по своїй суті, цинічний. Необхідно розуміти, що практично всі легіонери «Динамо» розглядають наш клуб як трамплін для подальшої кар’єри. Це навіть добре: досягаючи особистого прогресу, гравець сприяє досягненню результату командою. Було б значно гірше, якби легіонери приїжджали до нас виключно за грошима. Звісно, у деяких випадках зайвий індивідуалізм шкодить клубу. Для того щоб київське «Динамо» було для гравців більше, ніж клуб, де вони заробляють собі ім’я та гроші, необхідно цілковито змінити принципи формування команди і створити унікальну корпоративну культуру, що базується на фундаментальних принципах патріотизму, важливій ролі клубу в житті суспільства.

У наш час комерціалізації футболу таких клубів небагато. Найбільш успішний – це каталонська «Барселона», у якій система підготовки висококласних гравців в академії працює таким чином, що 8-9 виконавців, котрі знаходяться на полі, є випускниками академії. Крім того, у недалекому минулому команду очолював тренер, який вийшов із системи «Барси». При цьому клуб довгий час домінував на світовій арені. Аби створити щось подібне в «Динамо», слід провести кардинальні зміни в системі клубу. При цьому необхідно розуміти, що негайного результату очікувати не доводиться. У «Барселоні» перші кроки в цьому напрямку були зроблені в середині сімдесятих років минулого сторіччя, через 30 років прийшов час тріумфу. Усі ці тридцять років «Барса» не відмовлялася від легіонерів, але в клубі приділяли багато часу й виділяли достатньо коштів на розвиток академії.

Такий шлях складний, але в наших реаліях він є найбільш перспективним. Значно перспективніший, ніж витрачати кожен рік по 30-40 млн євро на підсилення без надії на повернення навіть частини коштів.

Повернемося до теперішнього стану речей і матчу з «Рапідом». Звичайно, заяви, подібні до тих, яку зробив Мбокані, не додали позитиву і в без того складній психологічній ситуації в клубі. Відсутність позитивних результатів чинить значний тиск на команду. У таких умовах важливу роль відіграє постать головного тренера. Олегу Блохіну не вдається знайти необхідний підхід до гравців, щоб їх заспокоїти. Через знервованість гравцям не вдається в повній мірі демонструвати свою індивідуальну майстерність, вони допускають дитячі помилки.

Кияни вийшли на матч із «Рапідом» у такому стані, що головним суперником стали не гравці австрійського клубу, а власні нерви.

Склад. У складі киян знову пройшла ротація порівняно з матчем чемпіонату з «Ворсклою». Замість Макаренка, Вукоєвича, Гусєва і Ідейє на полі з’явилися Тремулінас, Сидорчук, Ленс і «скривджений» Мбокані. Усі зміни мали логічне пояснення. Макаренку і Гусєву, котрі зіграли по три матчі за тиждень, дали відпочити, Ідейє і Вукоєвич провели не найкращі матчі в Полтаві.

Оцінки гравцям, виставлені експертами сайту www.whoscored.com

Стратегія і тактика. Віденський «Рапід» при підтримці заповненого стадіону не збирався відсиджуватися в захисті. Вільні зони в захисті австрійського клубу давали змогу киянам проводити свої атаки. При певних обставинах міг вийти футбол на зустрічних курсах, що, враховуючи значну перевагу в класі гравців «Динамо», було б прийнятним варіантом. Але Блохін вирішив зіграти більш раціонально. Можливо, беручи до уваги психологічний стан команди, це й було оптимальним рішенням.

У першому таймі кияни виглядали досить компактно, уміло відходили назад, не залишали вільних зон, що мало свої наслідки. Австрійці створили лише один небезпечний момент на 45-й хвилині зустрічі. Зовсім по-іншому пройшов другий тайм, в якому «Динамо» знову виглядало розбалансованою командою.

Повністю випав з гри Вукоєвич. Блохіна можна зрозуміти: арбітр зустрічі Майкл Дін попередив Сидорчука, що ще одне порушення призведе до другої жовтої картки та вилучення. Аби не втратити гравця, була зроблена заміна. Але вихід Вукоєвича слабо допоміг команді. Його 16 ТТД за тайм при 31 % браку – просто жахливий показник. Щось не так з Огненом, видно, що він не справляється з психологічним тиском. Крім того, виникають питання до тренерського штабу киян щодо правильності ігрової схеми, якщо один із гравців, що грає на ключовій позиції, випадає з гри.

Показники ТТД згідно з fcdk.info, неофіційного аналітичного центру "Динамо" Київ.

Показники першого тайму в киян були значно кращими, ніж у другому. Загальна сума ТТД (відсоток браку): перший тайм – 395 (21 %), другий тайм – 344 (31 %).

Два обличчя «Динамо». Як бачимо, показники сумарних ТТД і відсоток браку не відповідають не тільки модельним показникам, а й показникам у попередніх матчах. Розумію, що все це умовно, є різні принципи оцінки ТТД. Ми ж будемо використовувати методологію, викладену в праці О.П. Базилевича «Організація гри і підготовка футболістів як система». Згідно з цією методологією, модельні показники наступні:

Показник

У грі з нашою перевагою

У грі проти рівного суперника

У грі проти сильнішого суперника

Загальна кількість ТТД

1000 і більше

900-950

Не менше 800

Брак

Менше 25%

28-30 %

Не більше 30%

Загальний % володіння м’ячем

60 % і більше

45-55 %

Не менше 40%

Загальний показник ТТД у матчі з «Рапідом» рівний показникам матчу з «Металістом» (по 739 ТТД), лише відсоток браку трохи менший (26 % проти 30 %), і значно поступається показникам матчу з «Генком» (916 (20 %)). При цьому необхідно зауважити, що «Генк» і, особливо, «Металіст» укомплектовані більш кваліфікованими виконавцями. Вартість гравців згідно з даними www.transfermarkt: «Металіст» – 89,7 млн євро, «Генк» – 52,05 млн євро, «Рапід» – 17,4 млн євро, «Динамо» – 144,3 млн євро. Звісно, що все умовно, але загальну тенденцію ці цифри відображають.

Порівняння статистичних даних підтверджує те, що ми бачимо на власні очі: команда не прогресує.

Дуже влучно сказав у ексклюзивному інтерв’ю нашому сайту 1927.kiev.ua головний тренер «Рапіда» Зоран Барішич: «У “Динамо” є два обличчя в цьому сезоні – набір сильних особистостей і розбалансована в цілому команда».

Поспішних рішень не буде? «Прийняття рішень на гарячу голову не буде», – заявив президент клубу Ігор Михайлович Суркіс. На це дуже сподівається і мільйонна армія прихильників «Динамо». За більше ніж десять років ми вже встигли втомитися від таких рішень. Зараз необхідні дуже виважені прагматичні дії, що забезпечать розвиток клубу. Такі рішення стосуються не лише постаті головного тренера.