Гартування характеру. Аналіз матчу Україна - Польща.

Динамо Київ 12 Жовтня, 18:49 3436
Гартування характеру. Аналіз матчу Україна - Польща. | 19-27
Аналіз матчу відбіркового турніру чемпіонату світу - 2014 Україна - Польща

Роман Сиволап. 1927.kiev.ua

Перемога над збірною Польщі забезпечила нашій національній команді, як мінімум, участь у матчах плей-офф за вихід на чемпіонат світу-2014. Провальний виступ у зустрічах з Молдовою і Чорногорією восени минулого року може коштувати прямої путівки на бразильській мундіаль. Михайло Фоменко зумів не тільки виправити турнірну ситуацію, а й створити конкурентноздатну команду, яка заслуговує прийняти участь у фінальній частині найпрестижнішого турніру сучасності. Хоча матч зі збірною Польщі, за якістю футболу, можна вважати одним з найгірших для збірної під керівництвом  Фоменко.

Все таки 4-3-2-1. Перед матчем головним питанням, яке турбувало багатьох прихильників футболу було, який варіант складу і ведення гри обере тренер збірної для вирішення задачі здобуття перемоги: більш обережний, з трьома опорними півзахисниками, чи більш ризикований, з двома форвардами. Михайло Іванович вирішив не ризикувати. Улюбленець харківських уболівальників Марко Девіч залишився у запасі. У центрі півзахисту вийшли три номінальних опорних півзахисника. Із інтерв’ю Фоменко ми дізналися, що Руслан Ротань повинен був грати трохи вище на місці центрального атакуючого півзахисника Але на перших хвилинах Едмар і Степаненко отримали жовті карти. Головний тренер збірної перевів на позицію атакуючого півзахисника Едмара, а в опорну зону змістив Ротаня. Хоча, чи з Ротанем, чи з Едмаром схема залишалася обережною 4-3-2-1.

Тренер збірної Польщі Вальдемар Форналек зумів зробити необхідні висновки з поразки у першій зустрічі з українцями у Варшаві. Головною задачею футболістів, що вийшли на поле в Харкові у складі «Кадри», було не допустити наявності вільних зон і розривів між лініями. Для підсилення опорної зони в основному складі вийшов головний фахівець по Україні Маріуш Левандовські. Молода надія польського футболу Зелінські залишився у запасі. На місці атакуючого центрального півзахисника діяв Матеуш Кліх з голландського «Зволе». Як і предрікалося головним напрямком атак поляків був правий фланг «Куби» Блащіковського. При цьому сам «Куба» частенько змішувався з флангу в центр, переважно робив це з м’ячем. Де-які девіденди польські футболісти з цього зміщення могли отримати, але Роберт Левандовські змарнував удар зі штрафного заробленого «Кубой», а Пешко не влучив у ворота після пасу півзахисника БД.

Без швидкості. Полякам удалося збити швидкість українських атак, завдяки пресингу, компактній грі в середині поля. Коноплянці розігнатися не давали. Йєнджейчику допомагали опорні півзахисники, та й Блащиковські не тільки атакував. Ярмоленко також у першому таймі був не помітний. Войтовяк не помилявся, лівій півзахисник Собота встигав діяти не тільки в захисті, а і у нападі створювати клопіт Федецькому. Намагання українців розігнати атаку "гасилося" зразу, якщо було необхідно, з тактичним фолом. Єдиному нападнику Роману Зозулі не вдавалося зачепитися за м’яч. Хачеріді і Ракицький були не точні у своїх довгих передачах.

Мабуть, саме відсутність швидких атак більше всього турбувало головного тренера збірної України у першому таймі. Початок другого довів, що Фоменко вказав своїм підопічним на необхідність, якомога швидкого переходу із оборони в атаку. Варто звернути увагу,  як на перших хвилинах другого тайму гравці нашої збірної швидше стали діяти під час початку атаки. На 52 хвилині зустрічі відбулася одна з перших у матчі швидких атак у виконанні українців. Після перехоплення м'яча, наші футболісти миттєво організували контратаку. На жаль, Зозуля вирішив упасти замість продовження рейду до воріт Боруца. Після цього ще було кілька спроб провести швидкі атаки. Нарешті, на 64 хвилині класична подача Коноплянки у вільну зону штрафного майданчика принесла результат.

Вищий середній клас українських гравців дає результат. Збірна Польщі має у своєму складі одного з найкращих на сьогоднішній день форвардів світу Роберта Левандовські, високого рівня правого півзахисника Блащиковські. Але разом з тим, вчора на поле харківського стадіону вийшли Маріуш Левандовські, який вже пережив свої кращі часи, і посередній лівий захисник Гжегош Войтовяк. Саме помилки цих гравців і призвели до взяття воріт Артура Боруца. Коноплянка легко обіграв на фланзі Левандовські і вивів віч-на-віч Ярмоленко. Войтовяк перехопити передачу не зумів. Але  не треба робити висновки, що ми перемогли лише завдяки помилкам гравців суперника. Змусити помилитися і скористатися практично єдиною серйозною помилкою у над-напруженому матчі – це говорить про клас команди.

Психологічне напруження. Завдання перемагати негативно вплинуло на психологічний стан українських футболістів. Психологічне напруження було навіть вище ніж у матчі зі збірною Англії. У першому таймі упоратися з цим напруженням гравцям української команди не вдалося. Якщо у зустрічі з англійцями брак при виконанні ТТД був біля 20 %, то з поляками біля 30 %. При цьому багато помилок  було не вимушених. Але саме в таких матчах гартується характер команд. Перемога у рівному надважливому матчі виховує у команди дух переможця. Хоча брак, все таки, необхідно зменшувати.

Хто краще? Ракицький проти Кучера. Ярослав Ракицький значно молодше свого партнера по центру захисту. Крім того, технічна підготовка Ракицького краще. Але Ярослав не відзначився надійною грою у матчі з поляками. Більше того, декілька його авантюрних дій ледве не призвели до значних неприємностей. Кучер діє простіше, але значно надійніше. Що довів матч з більш грізною збірною Англії. Наприкінці зустрічі був цікавий епізод, коли Ракицький побіг підтримати контратаку, але капітан команди Руслан Ротань нагримав на гарячого центрального захисника. Ярославу довелося повертатися у захист.

Надійні фланги. Крайні захисники збірної В’ячеслав Шевчук і Артем Федецький провели непогану гру. Хоча наприкінці зустрічі виникали небезпечні моменти з флангу Федецького, цей матч можна сміливо відносити в актив нашим захисникам. Крім, виконання захисних функцій хлопці встигали ще прийняти участь в атакуючих діях команди. Шевчук, навіть, ледве не відкрив рахунок на 28 хвилині зустрічі.

Фоменко проти Форналека.   Головний тренер збірної Польщі добре попрацював, мабуть ні хто, ще так скрупульозно не вивчав команду Фоменко. Збірній Польщі вдалося, практично, повністю нейтралізувати головний козир збірної України - швидкі атаки. Але навіть  у таких умовах над-обережний Фоменко здобув перемогу. Ми вже звикли, що кожен новий матч збірною України під керівництвом Михайло Івановича – це крок вперед у розвитку команди. Зустріч зі збірною Польщі не принесла ні чого нового в ігровому аспекті, але є дуже важлива у психологічному плані, у змужнінні колективу.

У очікуванні суперника.  Більшість прихильників футболу не вірять у здобуття поляками очок на «Уемблі». Тренер збірної Михайло Фоменко заявив, що, скоріше за все, доведеться грати в плей-офф. Потенційні суперники дуже сильні: збірні Португалії, Хорватії, Франції, Швеції. Більш детально про суперників можна почитати тут http://1927.kiev.ua/news/view/2806.

Не думаю, що хтось із представників перерахованих команд бажає у боротьбі за путівку до Бразилії зустрітися зі збірною України. За рік команда України перетворилася на тактично грамотну, добре керовану тренером команду. Кістяк цієї збірної був створений Олегом Блохіним. Фоменко вдалося додати організації у гру. На виході отримали фантастичний результат. Статистика матчів групового турніру під керівництвом Фоменко: + 5 = 1 – 0, різниця м’ячів 19 – 2.

Сподіваюся, що збірна України порадує своїх уболівальників і буде серед учасників фінального турніру в Бразилії. Команда і вболівальники заслуговують на це.