Метаморфози. Поверненню Олександра Рибки в "Динамо" присвячується.

Динамо Київ 28 Жовтня, 16:19 4707
Метаморфози. Поверненню Олександра Рибки в Динамо присвячується. | 19-27
Роздуми на тему: "Рибка - гравець "Динамо"

Футбол – це складне суспільне явище. Описати його вплив на життя людства – важке завдання. Дехто ставиться до футболу як до розваги, а дехто сприймає гру мільйонів дуже серйозно. Але є риса, характерна для всіх прихильників футболу. Це патріотичне відношення, вірність команді своєї країни, міста, села, фабрики, заводу. Великі кошти принесли у футбол елементи шоу-бізу, але навряд чи колись із гри будуть вивітрені названі якості. Саме патріотизм є одним із головних елементів у фундаменті клубів, які себе поважають. Футбол – це змагання, а переможець лише один. У зіткненнях патріотів, прагненні до перемоги народжуються принципові протистояння. З роками вони обростають символами, поразками і перемогами, величчю і ницістю. Так буде завжди, поки живий футбол.

У київських динамівців є два найбільш принципових суперники – московський «Спартак» і донецький «Шахтар». При цьому протистояння з донецьким клубом зародилося не так давно, його розгортанню активно сприяє агресивна інформаційна кампанія клубу найбагатшої людини України. Можна сміливо стверджувати, що нападки на «Динамо» займають дуже важливе місце в процесі самоствердження клубу Ахметова. Якщо їх прибрати, зникне великий елемент історії донеччан, який навряд чи вдасться чимось замінити. Керівництво «Динамо» довго не надавало значення інформаційній війні з боку Донецька, потім намагалося знайти компроміс, та на сьогоднішній день воно не має достатньо ресурсів для адекватної відповіді.

Тема переходу гравців між найбільш принциповими суперниками дуже делікатна. У новітній історії жоден гравець іще не наважився перейти з «Динамо» до «Шахтаря» або у зворотному напрямку.

Випадки прямого переходу до «Спартака» були. Владислав Ващук у 2003 році з великим скандалом перейшов до московського клубу. Щоправда, історія розвела команди-антагоністи «Спартак» і «Динамо» по різних країнах, без щорічних зустрічей вирування пристрастей згасло. Тому, можливо, такі мандрування Ващука й залишились би без уваги. Але скандальність подробиць переходу, небажання Владислава визнати помилковість своєї втечі до Москви породили конфліктні відносини між уболівальниками і захисником. Примирення не відбулося навіть після завершення кар’єри Владислава. Ігор Михайлович Суркіс пробачив «блудного сина»: Ващук транзитом через «Чорноморець» у 2005 році повернувся в «Динамо».

Піврічна оренда Огнена Вукоєвича до «Спартака» цього року взагалі не викликала ніяких заворушень футбольної спільноти, скандалів не було: хорват бажає і вміє будувати стосунки з уболівальниками, а до того ж справді щиро, з повагою ставиться до клубу, де працює.

Прикладом поваги та вірності клубові є також Максим Шацьких. У своїй кар’єрі узбецький легіонер чув багато неприємних речей із трибун, та й керівництво з більшою повагою могло б організувати прощання винищувача Макса-16 з рідним клубом. Але жодного разу не доводилося чути, щоб Шацьких нарікав, був невдоволений командою свого життя. Шацьких завершує кар’єру в клубах, уболівальники яких мають ворожі стосунки з динамівськими, але навряд чи ми почуємо колись дорікання з цього приводу.

Скандальним став не стільки факт переходу вихованця школи «Динамо» Олександра Рибки до «Шахтаря»: він переходив до найпринциповішого суперника киян з «Оболоні», де грав після того, як став непотрібним «Динамо». Справа в поведінці Олександра після одягнення форми «гірників», його ставленні до клубу та міста, що виховали й дали дорогу в життя. У першій грі в Донецьку Рибка був підданий обструкції з боку фансектора «Донбас Арени». Суть претензій зводилася до того, що він – вихованець «Динамо». Олександр пішов у сектор налагоджувати стосунки. Результатом переговорів стала угода «Є…ся за нас за всю хурму». Детальніші умови пресі не повідомлялися. Від перших успіхів у складі «Шахтаря», атмосфери ненависті до всього київського, що панує навколо і в самому донецькому клубі, бажання догодити фанам «кротів» у Рибки голова пішла обертом. Наслідком став жест у бік уболівальників у першому матчі в рідному місті.

Пояснення цього вчинку також не додало поваги до «чоловічих якостей» Олександра. Замість вибачень – якесь незрозуміле лепетання: «То не я, вони перші почали». Дуже принциповий власник «Шахтаря» не підказав молодому воротареві, що така поведінка не прикрашає представника «найгіднішого» клубу Донбасу. Власник «Динамо» не забажав дратувати найвпливовішу людину України вимаганнями вибачень. «Донецькі» ж самі не вибачаються, у всякому разі поки що.

У бажанні догодити донецькому клубу Олександр навіть почав захоплюватися фармацевтикою. Але перестарався і серйозно нашкодив своїй кар’єрі. Доля підготувала Рибці несподіваний поворот: дискваліфікація, розірвання контракту з «Шахтарем». Зараз Олександр знову повернувся в рідний клуб.

Ігор Суркіс дуже дбайливо ставиться до колишніх і теперішніх динамівців, він здатен пробачати практично все. Як показує практика, у більшості випадків ця риса заважає справі. Можливо, підписання контракту талановитим воротарем вільним агентом є вигідним з фінансової точки зору. Але, крім фінансів, існують патріотизм, повага до славетного клубу, його вболівальників. Це основа фундаменту, на якому стоїть наш клуб.

Знову ж виникає питання ставлення Ігоря Михайловича до творчості майстрів жестикуляції. Ахметов змусив вибачатися Суркіса і Мілевського за жест уболівальникам «Шахтаря». Від Рибки вибачень і каяття ніхто так і не дочекався. Зате контракт готується до підписання. У багатьох виникає здивування така логіка вчинків президента клубу.

З усього викладеного можна зробити висновок, що вболівальники «Динамо», скоріше за все, не приймуть Рибку як свого. У світлі того, що воротарська позиція специфічна, виникає запитання: чи варто ризикувати, випускаючи голкіпера, який буде обсвистаний власними прихильниками? Звісно, на кар’єру Олександра Рибки вплинули обставини, які важко перенести молодому хлопцеві, але втрачати гідність, зраджувати ідеалам, на яких виріс, не варто. В успішність нової спроби Рибки зробити кар’єру в «Динамо» не віриться. Тому навіщо намагатися підняти не підйомне?