Урок від Луческу

Динамо Київ 17 Жовтня, 11:26 2102
Урок від Луческу | 19-27
Чемпіонат України. 11-й тур. «Динамо» - «Шахтар» 0:3. Аналіз матчу.

Роман Сиволап

Вчора обірвалася вражаюча безпрограшна серія «Динамо» в чемпіонатах України з 38 матчів. Сергій Ребров зазнав першої болючої поразки в якості головного тренера «Динамо». Звісно, були неприємні поразки від «Фіорентини», «Шахтаря» в Суперкубку України, але головні турнірні завдання команда виконувала, вболівальники та керівництво могли вибачити не виграш Ліги Європи в перший рік самостійної роботи або поразку в виставковому матчі навіть з найпринциповішим суперником.

Зрозуміло, що серія повинна була колись обірватися, але, думаю, що всі вболівальники не очікували, що динамівці будуть мати настільки безпорадний вигляд у матчі з основним конкурентом.

Луческу, що дивує. Тренер «Шахтаря» є непересічною особистістю, яка рідко говорить все, що думає. До вчорашнього дня Містеру не вдавалося переграти Реброва в стратегічних зустрічах. Цей факт дуже непокоїв амбіційного творця сучасного «Шахтаря». Луческу говорив багато речей про несправедливість долі, підступність усіх динамівців, небажання світу футболу обертатися навколо його клубу. Все це виглядало, як типові виправдання невдахи.

В той же час, досвідчений тренер розумів, що гра «Шахтаря» потребує змін. У Луческу на теперішній час немає можливості для підсилення гри більш якісними виконавцями. За майстерністю футболістів гірники навряд чи мають перевагу над киянами. Румунський тренер зумів знайти тактичні рішення для перемоги над принциповим суперником. Йому вдалося виявити слабкі місця «Динамо».

Бернард, який не помітив Даніло Сілву. Головним слабким місцем киян виявився правий фланг захисту. Бразильський правий захисник Даніло Сілва грає в «Динамо» вже більше п'яти років. За цей час у нього було достатньо помилок у вирішальних матчах. Але з приходом Сергія Реброва на посаду головного тренера ефективність та надійність дій оборонця киян значно підвищилася. Даніло вдало взаємодіє з Андрієм Ярмоленком та постійно підключається до атаки. Наприклад, у минулому сезоні бразилець віддав дев'ять гольових передач, тоді, як за попередні чотири їх було лише десять. Але в такої атакуючої гри є й інші бік. Даніло Сілва не завжди встигає повертатися в оборону. В зустрічах з командами нижчого класу цей факт ролі не грає, а підопічні Луческу вдало цим скористалися.

Гірники з легкістю розривали правий фланг захисту «Динамо».

Поки Марлос нарешті не забив гол.

Гарний матч провів Бернард, який точно виконав настанову тренера та проявив свої найкращі якості. Це був, мабуть, найкращий матч бразильця в складі «Шахтаря».

Втрата Рибалки. Невчасне виховання Хачеріді. Для «Динамо» ситуація з правим флангом погіршилася тим, що в матчі не прийняли участь два гравці, які могли підстрахувати Даніло Сілву - Сергій Рибалка та Євген Хачеріді.

Рибалка є ключовою фігурою в побудові гри «Динамо». Його роль дуже важлива в переході киян з однієї фази гри в іншу - з оборони в атаку та навпаки. Мігелю Велозу не вдалося впоратися з цими функціями. Необхідно зазначити, що для гри за схемою 4-1-4-1 опорний півзахисник повинен володіти якостями як творця, так і руйнівника. Тренерський штаб «Динамо» вже другий рік намагається розвинути ці якості у Сергія Рибалки. Мігель безперечно висококваліфікований гравець, але головна його проблема - відсутність високих швидкісних якостей. Велозу просто не встигав за швидкими гравцями «Шахтаря».

Якщо Рибалку кияни втратили через травму, то неучасть у грі Євгена Хачеріді було тренерським рішенням Реброва. Звісно, тренеру видніше, як будувати виховний процес. Але для вболівальника важливий результат. Домагой Віда бився, як лев, але у нього немає тих якостей, які є у Хачеріді. Антропометричні дані Євгена дозволяють йому перемагати в більшій кількості єдиноборств та страхувати партнерів. Цього від гравця збірної Хорватії ми не побачили.

Чи варто було Реброву виховувати Хачеріді саме в найважливішій грі сезону? Можливо, необхідно було знайти інші методи впливу?

Головна, на мій погляд, проблема Хачеріді, що він є лідером захисту на полі, але не є лідером у колективі. Добродушність Євгена призводить до того, що його беруться повчати всі. В футбольній спільноті затвердилася думка про те, що Хачеріді є недисциплінованим гравцем. Мабуть, кожен вболівальник «Динамо» висловив свою думку про знамените вилучення Хачеріді в матчі з «Маккабі». Але мало хто знає, що за всю кар'єру в Євгена було лише три вилучення. Нормальний показник для центрального захисника, який діє в жорсткій манері. Дійсно, два з них було через недисципліновану поведінку. Але футболісти не роботи - їм притаманні емоції. Наприклад, Златан Ібрагімович вилучався дванадцять разів. Всі розуміють, що більшість з цих вилучень пов'язані з запальним характером кумира Швеції. Проте думаю, що знайдеться небагато людей, які могли б висловити претензії Златану в очі.

Хтось скаже, що не коректно порівнювати зіркового форварда та досить скромного за досягненнями захисника «Динамо». Але якщо порівняти вклад у гру команди Хачеріді та його «вихователів», таких, як Алієв або Федецький, то на такому фоні Євген виглядає такою ж глибою, як Ібрагімович.

Вміння надихати футболістів на подвиги є дуже важливою якістю для успішного тренера. Богиню перемоги не цікавить, як проходить процес виховання футболістів, головне - результат. Хачеріді не найскладніший персонаж, який потребує мотиваційної допомоги. Наприклад, Юнес Беланда більш проблемний гравець. Але він чомусь з'явився вчора на полі НСК «Олімпійського». Сказати, що такий хід Реброва себе виправдав, не можна. Виправдання кшталту «Я йому говорив, а він...» - не приймаються.

Високий пресинг гірників та коліна, що трусяться в киян. Без Рибалки в складі «Динамо» не знайшлося гравця, якому б вдавалося подолати щільний пресинг суперника. Помилялися всі. Денис Гармаш втратив тричі м'яч за перші п'ятнадцять хвилин. Втрачали м'яч на власній половині поля Сидорчук, Антунеш, Шовковський.

Мігель Велозу в таких умовах також свої якості диспетчера не проявив. А гірники продовжували вдало виконувати настанову тренера пресингувати до кінця матчу.

З таким відсотком браку в передачах киян нічого доброго в матчі з «Челсі» не чекає. Перерва, пов'язана з матчами збірних, не сприяла утриманню в «Динамо» гарного психологічного настрою. Тренери «Динамо» привести до тями гравців так і не змогли.

Новий контракт Андрія Ярмоленка. Через те, що динамівці не могли подолати щільний пресинг гірників, про атакуючу гру киян говорити не доводиться. Єдиний момент був створений Антунешем та Ярмоленком. Однак лідер киян реалізувати його не зміг.

Не впевнений, що цей м'яч переломив би хід поєдинку. Рівень футболу, що показували динамівці, був занадто низьким, щоб сперечатися з «Шахтарем». На такому фоні «Динамо» не врятував би, мабуть, і Кріштіано Роналду. Тому вимагати чогось більшого від Ярмоленка, згадуючи при цьому про новий контракт, вважаю недоречним. Як кажуть знаючі люди: «Героїзм - це чиєсь недопрацювання». А вчора недопрацьовувала вся команда.

Висновки. Напередодні матчу з «Челсі» динамівці отримали потужний психологічний удар. Кияни поступилися головному внутрішньому конкуренту за всіма статтями. Це перша серйозна невдача Реброва в якості головного тренера «Динамо». Але потрібно розуміти, що кожен тренер в своїй біографії зазнавав таких поразок. Життя продовжується: в чемпіонаті України вся боротьба попереду, в Лізі чемпіонів на киян чекає випробування лондонським суперклубом.

Думаю, що Сергій Ребров знайде в собі сили швидко відійти від розгрому. Головне, щоб характер проявили самі футболісти. Той настрій, з яким грали динамівці після повернення зі збірних, не дозволяє розраховувати на вдале конкурування з сильними командами.

Мірча Луческу надав Сергію Реброву добрий урок. Побачимо, які висновки винесе з нього наставник киян. Тренеру та футболістам «Динамо» є ще куди прогресувати в ментальному та тактичному плані. Луческу показав, як необхідно тримати удар та з холодною головою без зайвого афішування займатися своєю справою.