«Реал» - «Барселона» та ще 9 дербі світу. Частина 1

Динамо Київ 20 Листопада, 08:46 3350
«Реал» - «Барселона» та ще 9 дербі світу. Частина 1 | 19-27
Напередодні «Ель-класіко», 1927.kiev.ua пропонує вам згадати топ-10 найбільш захоплюючих дербі світу.

Футбол - багатовекторний вид спорту. З одного боку - гравці, функціонери, федерації різних рівнів, а з іншого - вболівальники, журналісти, люди, які цікавляться футболом. Так склалося історично, в ході розвитку і прогресування футболу, та й по-іншому навряд чи може бути, особливо в наш час, коли футбол став одним великим бізнесом, куди вливаються мільярди, якщо не трильйони.

Окремо в цій векторності стоять дербі-матчі. Матчі, які склалися у ході історичного розвитку футболу. Десь вони викликані політичними поглядами уболівальників, а іноді і самих гравців, десь територіально, соціальним статусом тощо. Перехід в стан найлютішого суперника - це зрада, ким би ти не був для фанатів свого екс-клубу, відмова - ти герой!

Дербі є в кожній країні світу. І це не змінити, як би кому цього не хотілося.

“Бока Хуніорс” - “Рівер Плейт” (Аргентина)

«Суперкласіко» у рейтингу The Observe (видання The Guardian — Авт.) визнано подією №1, яке варто відвідати, перш ніж померти. На сьогоднішній день більше 70% аргентинців підтримують ту чи іншу команду, тож тільки можна уявити, що відбувається на стадіоні, коли вони грають між собою.

Обидві команди були засновані в робочому кварталі міста Буенос-Айроса - Ла Бока, в якому проживали емігранти з Італії. Оскільки дві команди - це забагато для одного району, одній з них довелось його покинути. Тому, для чесного жеребу, щоб вирішити, хто все ж змушений буде переїхати, обидві команди провели товариський матч, в якому «Рівер» програв і був вимушений змінити «місце прописки».

З 1925 року «Рівер» влаштувався в районі Нуньєс, що на півночі Буенос-Айреса. Район був добре розвинений в соціально-економічному плані, і за «Рівер» почали вболівати в основному багатії. Звідси і прізвисько клубу - “мільйонери”.

«Бока», яка залишилася в італійському районі, отримала прізвисько «генуезці», оскільки майже половина емігрантів були вихідцями з цього міста.

ВВС так описує те, що відбувається під час матчу цих двох команд на стадіоні: « море» барвистих банерів, крики і ревіння, спів, танці і нескінченний феєрверк».

На даний момент зіграно 334 гри, включаючи товариські зустрічі. У 124 з них перемога була за «генуезцями», у 106 поєдинках перемогу святкували хлопці з Нуньєса, а ще 104 матчі закінчились внічию.

Рекордсмени за кількістю матчів:

“Рівер Плейт”: Рейнальдо Мерло 42 матчі
“Бока Хуніорс”: Сільвіо Марсоліні 37 матчів

За обидва клуби: Уго Гатті 38 матчів

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

“Рівер Плейт”: Анхель Лабруна 16 м'ячів
“Бока Хуніорс”: Пауло Валентим 10 м'ячів

Найбільші перемоги:

Бока Хуніорс” 6:0 “Рівер Плейт” 23 грудня 1928
“Рівер Плейт” 5:1 “Бока Хуніорс” 19 жовтня 1941
“Рівер Плейт” 4:0 “Бока Хуніорс” 19 липня 1942
“Рівер Плейт” 1:5 “Бока Хуніорс” 7 березня 1982

«Селтік» - «Рейнджерс» (Шотландія)

Два клуби, один народ, одна країна, дві ідеології - протестантизм проти католицизму, ліві проти правих. Ненависть, яка «пожирає» фанатів обох клубів один до одного, спалює їх з середини. Так, це і є Old Firm - мабуть, найвідоміше дербі Великобританії, найстаріше дербі світу.

Звідки «ростуть ноги» в цієї історії, мабуть, ніхто не може сказати точно. Є кілька припущень:
1. Дербі почалося з дня першої зустрічі цих команд (1888 рік). «Кельти» впевнено переграли «рейнджерів» - 5:2;
2. Вільям Мюррей вважає, що «Стара Фірма» зобов'язана своєю назвою великим комерційним доходам, що збирали зустрічі цих двох команд.

Єдиної думки немає та й навряд чи вона може з'явитись.

У 2015 році, вперше за 3 роки, у рамках кубку Шотландської Ліги відбулось «Old Firm Derby». Сильнішими виявились, звичайно, «кельти». Найстаріше дербі світу повернулось на футбольне поле, на телеекрани.

На даний момент зіграно 400 матчів. У 159 матчах тріумфаторами були «рейнджери», у 146 сильнішими виявлялися «Кельти».

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

«Селтік»: Джимі МакГрорі - 27 м'ячів
«Рейнджерс»: Аллі Маккост - 27 м'ячів

Найбільші перемоги:

19 жовтня 1957. «Селтік» - «Рейнджерс» - 7: 1
1 січня 1939. «Селтік» - «Рейнджерс» - 6: 2.
26 листопада 2000. «Рейнджерс» - «Селтік» - 5: 1

Цікаві факти:

- За 127 років протистояння були і такі гравці, які пограли за обидва клуби. Найвідоміші з них: Кенні Міллер, Джордж Лівінгстон, Марк Браун.
Щороку продажу телеправ на трансляцію «Old Firm» приносить в бюджет Шотландії 120 млн фунтів.

«Інтер» - «Мілан» (Італія)

Міланське дербі - одне з найважливіших дербі у світовому футболі. Команди ділять один і той же стадіон - «Сан-Сіро» (Інша назва «Джузепе Меацца» на честь капітана збірної Італії 1934 і 1938 років, коли італійці стали чемпіонами світу. Грав у складі «Інтера» і «Мілана» - Авт.).

Уболівальниками «Мілана» виступали більшою мірою звичайні роботяги, мігранти з інших регіонів Італії, у той час, як за «Інтер» вболівала буржуазія Італії. На цьому підґрунті і виникли прізвиська тіфозі обох клубів. «Міланістів» називають casciavìt (викрутка), фанатів «Інтера» - bauscia (хвалько).

Міланське дербі - друге за сумою титулів на дві команди. Перше місце­ ­- протистояння «Ювентуса» з будь-яким міланським клубом. «Мілан» та «Інтер» на двох мають по 18 титулів, у «Ювентуса» - 31 титул.

Найбільше здивування викликає те, що дербі цих двох команд вважається найбільш мирним і тихим дербі у всій Італії, незважаючи на всю принциповість цих матчів.

Перший матч, який і поклав початок цьому дербі, відбувся в далекому 1908 році, коли італійська Федерація футболу заборонила грати командам, у складі яких були іноземці. У складі «Мілана» роль «головної скрипки» виконували англійці, тому не дивно, що спалахнув конфлікт, і клуб розділився на дві частини. «Розкольники» назвали свій новий клуб «Інтернаціонале» або просто - «Інтер». Хоча через рік Федерація скасувала своє рішення, ситуацію це ніяк не змінило. У Мілані було вже 2 практично рівні команди. Історія «Міланського дербі» почалась...

На даний момент зіграно 174 матчі. При 56 перемогах «Мілану», їх «кузени», як називають один одного фанати обох клубів, здобули 64 перемоги. Ще 54 матчі закінчувались внічию.

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

«Інтер»: Джузепе Меацца - 12 м’ячів

«Мілан»: Андрій Шевченко - 14 м'ячів

Найбільші перемоги:

«Інтер» - «Мілан» 0: 6 (1 травня 2001)

«Мілан» - «Інтер» 0: 5 (6 лютого 1910)

«Інтер» - «Мілан» 6: 5 (6 листопада 1949)

Цікавий факт:

- Міланським клубам належить дивовижне досягнення. У сезоні 1993/1994 «Мілан» виграв КЕЧ, а «Інтер» КУЄФА. Два клуби з одного міста одночасно володіли двома найпрестижнішими єврокубками.

«Олімпіакос» - «Панатінайкос» (Греція)

«Дербі Греції» чи «Дербі Вічної Ворожнечі». День, коли життя в Греції завмирає і ніщо, навіть найважче фінансове положення країни, абсолютно нікого не хвилює. Адже сьогодні ввечері грають «Олімпіакос» - «Панатінайкос». Дербі Великої Еллади.

Історія цього чудового протистояння, якщо не сказати більше - легендарного, базується на банальному - боротьба за чемпіонство. «Олімпіакос» і «Панатінайкос» здобули 60 титулів чемпіонів Греції, в той час як решта клубів - 17. Звичайно, грецький футбол «надвеселий», хоча хлопцям, які спостерігають за ним з фанатської трибуни, байдуже на це, особливо у DerbyDay, коли трибуни домашньої команди перетворюються на один живий організм, який дуже нервово реагує на будь-яку дію своїх улюбленців, чи то гол або ж хибний пас. Одні з кращих файер-шоу, перформансів у світі - це і є «Дербі Греції».

Також це дербі = протистояння столиці та провінції. «Панатінайкос» з Афін, «Олімпіакос» - Піреї. Враховуючи ще й це, уявити, що коїться у цих містах в день матчу не просто складно, а дуже складно. Адже «довести», що твоє місто та твоя команда кращі – це вже в крові будь-якого фаната.

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

«Олімпіакос»: Гіоргос Сідеріс 13 м'ячів

«Панатінайкос»: Дімітріс Саравакос - 16 м'ячів

Найбільші результати:

Сезон 1959/1960, 30-й тур. «Олімпіакос» - «Панатінайкос» 1:4

Сезон 1985/1986, фінал Кубка. «Панатінайкос» - «Олімпіакос» 4:0

Сезон 2002/2003, 29-й тур. «Олімпіакос» - «Панатінайкос» 3:0

Цікавий факт:

- Антоніос Нікополідіс - культова персона в Греції. У свій час він встиг пограти за обидві команди, але скрізь був свій.

«Інтер» - «Ювентус» (Італія)

Італійське дербі - одне з найстаріших дербі на Апеннінському півострові. «Інтер» і «Ювентус» зіграли між собою в Серії А більше матчів, ніж хто-небудь інший з ким-небудь іншим. Всього ж було зіграно 204 матчі, в яких «стара синьйора» святкувала перемогу 100 разів, «Інтер» перемагав менше - 69 разів. І ще в 55 поєдинках була зафіксована нічия.

Історія цього протистояння починається в сезоні 1909/1910 року. Тоді перший матч у Турині виграв «Ювентус», а от у другому, вже у себе вдома, перемогу святкували «нера адзурі».

Також «Дербі Італії» найбільш титуловане – 49 разів ці два клуби вигравали чемпіонат Італії на двох.

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

«Ювентус»: Омар Сіворі - 13 м'ячів

«Інтер»: Джузепе Меацца - 10 м'ячів

Найбільші перемоги:

14 грудня 1913: «Ювентус» - «Інтер» 7:2

10 червня 1961: «Ювентус» - «Інтер» 9: 1

4 квітня 1954: «Інтер» - «Ювентус» 6:0

4 січня 1913: «Інтер» - «Ювентус» 6:1

Цікаві факти:

- Не можна не відзначити те, що Джузеппе Меацца, капітан і лідер збірної Італії 30-х років, грав за 3 великих італійських клуби, і скрізь його обожнювали. Феноменальний гравець з феноменальною здатністю закохувати в себе фанатів різних клубів, в яких він грав.

- Вперше поняття «Дербі Італії» використав журналіст Джанні Берера в 1967 році.

Олександр Ушаков