Україна проти Бундестіму

Збірна України 14 Грудня, 14:09 2055
Україна проти Бундестіму | 19-27
Історія протистояння збірних України та Німеччини: вічний Шевченко, дзвін штанги від Реброва, дортмундське фіаско, перший матч на новому НСК «Олімпійському», диво-гол Назаренко

Роман Сиволап

Українці мають багату історію протистоянь зі суперниками по групі С Євро-2016. Багато матчів стали знаковими для української національної команди. Збірна України п'ять разів зустрічалася зі збірною Німеччини. Тричі українцям не вистачало дещиці, щоб здобути перемогу.

Німеччина. 5 матчів: 0 перемог, 3 нічиї, 2 поразки, різниця м'ячів 5-10.

Матч № 1. Відбірковий турнір до Чемпіонату Світу 1998 року. 30.04.1997. Німеччина - Україна 2-0. Голи: Бірхофф, 62, Баслер, 72

На момент зустрічі збірна України, під керівництвом Йожефа Сабо, лідирувала в відбірковій групі, випереджаючи діючих чемпіонів Європи німців на чотири очки. Щоправда, у збірної Німеччини був матч у запасі. З початку 1997 року в «Динамо» вже працював Валерій Лобановський, який повернувся до Києва зі сходу. Результати його праці стали помітні з першого дня роботи. Тому незважаючи на те, що німці були явними фаворитами у глибині душі теплилася надія на позитивний для нас підсумок матчу. Команда Берті Фогтса ще виглядала дуже міцно. В складі Бундестіму виступали справжні зірки того часу: Андреас Кепке, Маріо Баслер, Юрген Клінсманн, Олівер Бірхофф, Крістіан Циге, Юрген Колер, Йорг Хайнріх. Юному Андрію Шевченко навіть вдалося створити кілька напівмоментів, але в підсумку вищий клас німців дався взнаки - Олівер Бірхофф та Маріо Баслер забили два м'ячі в ворота двадцятидвохрічного Олександра Шовковського.

Матч № 2. Відбірковий турнір до Чемпіонату Світу 1998 року. 07.06.1997. Україна - Німеччина 0:0.

Перед цією зустріччю в нашої команди ще були шанси посперечатися за першу сходинку з чемпіонами Європи, але для цього необхідно було обігравати на той час троєкратних чемпіонів Світу на власному полі. Під підтримці шістдесяти п'яти тисяч глядачів, що зігралися на трибунах НСК «Олімпійського», українці провели гідний матч, але німці таки здобули стратегічно важливий бал до турнірної таблиці. Тренер Бундестіму Берті Фогтс зумів додати до своєї когорти зірок ще володаря «Золотого м'яча» 1996 року Матіаса Заммера. Українців до матчу готували спільними зусиллями Йожеф Сабо та Валерій Лобановський.

У в'язкому матчі все міг вирішити один-єдиний гол. Найкраща нагода була в теперішнього тренера «Динамо» Сергія Реброва. Думаю, що уболівальники до сих пір пам'ятають дзвін штанги після удару Реброва в шаленій контратаці. Щоправда, інше продовження атаки з пасом на вільного патнера Андрія Шевченко виглядало більш гостріше.

Матч № 3. Відбірковий турнір до Чемпіонату Світу 2002 року. Стадія плей-офф. 10.11.2001. Україна - Німеччина 1:1 Голи: Зубов, 18 - Баллак, 31

Після провалу на чемпіонаті Європи 2000 року німці явили світу нову команду на чолі з чемпіоном Світу 1990 року Руді Фьоллером. Неможна сказати, що підопічним Фьоллера вдалося тріумфально пройти групповий турнір - німці зазнали ганебної поразки на власному полі від збірної Англії з рахунком 1-5. У підсумку друге місце і стикові матчі проти України.

Збірну України взявся виводити на чемпіонат Світу сам Валерій Лобановський. Великий тренер, нехтуючи своїм здоров'ям, вкотре став займати дві посади головних тренерів «Динамо» та збірної. Для Лобановського футбол був важливіший за власне життя. В таких умовах необхідні були люди котрі розуміли, що такі нервові навантаження вже не під силу хворому Метру. Але зупиняти великого тренера ніхто не став. Про наслідки всі знають.

Українцям не вдалося вийти напряму на чемпіонат Світу з не найсильнішої групи. Поразка на власному полі від поляків та серія з чотирьох нічиїх поспіль на початку 2001 року позбавила шансів поїхати підопічних Лобановського до Японії та Кореї без матчів плей-офф. А в стикових матчах українцям попався Бундестім.

Розфарбовані в синьо-жовті кольори трибуни НСК «Оліймпіського» з перших хвилин погнали українців в атаку. Штанга та диво-гра Олівера Кана не дозволила нашим футболістам вже в перші двадцять хвилин вирішити долю протистояння на свою користь. Нарешті на 18-й хвилині Геннадій Зубов таки вгатив м'яч у сітку найкращого на той час воротаря Світу. Але запалу українців вистачило ненадовго. На 31-й хвилині Міхаель Баллак зрівняв рахунок. У подальшому німці впевнено довели гру до необхідного їм результату.

Матч № 4. Відбірковий турнір до Чемпіонату Світу 2002 року. Стадія плей-офф. 14.11.2001. Німеччина - Україна 4:1 Голи: Баллак, 4, 50, Нойвілл, 11, Ремер, 15 - Шевченко, 90

Весь відбірковий цикл Валерій Васильович експериментував, намагаючись змінити гру збірної в бік комбінаційних дій з контролем м'яча. До команди були залучені такі не форматні для раннього Лобановського гравці, як московський спартаківець Дмитро Парфенов (зріст 170 см) та «гірник» Геннадій Зубов (162 см). Можливо, якби було більше часу Метру і вдалося вибудувати зі збірної України прототип «Барселони» часів Гвардіоли. Але з ходу експерименти необхідно результату не принесли.

У матчі відповіді в Дортмунді Валерій Васильович виставив суперлегкий склад півзахисту: Тимощук, Скрипник, Зубов, Парфенов. У запасі залишився чи не єдиний гравець української збірної хто вмів на рівних з німцями грати на другому поверсі Андрій Гусин, який таки з'явився на полі на 25-й хвилині. Але було вже пізно. В перші п'ятнадцять хвилин німці просто зім'яли наших футболістів. Три голи з другого поверху привели до смерті інтриги.

У другому таймі Баллак забив і четвертий м'яч після флангової подачі. Андрію Шевченко вдалося лише підсолодити гіркоту поразки.

Матч № 5. Перший матч на новому НСК «Олімпійський». 11.11.2011. Україна - Німеччина 3:3 Голи: Ярмоленко, 28, Коноплянка, 35, Назаренко, 45 - Кроос, 38, Рольфес, 65, Мюллер, 77

Німці якнайкраще підійшли для ролі першого суперника на новій головній арені країні. Гідний опонент у рамках підготовки до Євро-2012, сімдесят тисяч уболівальників на трибунах, загальний ажіотаж. Тренери обох команд вирішили порадувати уболівальників відкритою грою. Головний тренер збірної України Олег Блохін кинув у бій всіх найкращих атакувальних гравців: Андрія Шевченко, Андрія Ярмоленко, Євгена Коноплянку, Артема Мілевського, Романа Безуса в ролі опорного півзахисника. Тренер Бундестіму Йоахім Лев вирішив поекспериментувати, застосувавши схему з трьома захисниками. У підсумку глядачі побачили відчайдушний атакувальний футбол. Окрасою матчу став м'яч забитий у ворота німців Сергієм Назаренко ударом метрів з тридцяти.

Між першим та останнім матчем між збірними України та Німеччини пройшло більше чотирнадцяти років, але Андрій Шевченко прийняв участь у всіх п'яти зустрічах. Легендарний форвард збірної України зустрічався з трьома поколіннями німецьких гравців. На жаль здобути перемогу Шевченко так і не вдалося. Можливо покоління Андрія Ярмоленко та Євгена Коноплянки виявиться більш удачливим. До речі, сам Андрій Миколайович має змогу прийняти участь у протистоянні з Бундестім вже в якості тренера.