Ліга Парі-Матч: підсумки 2015

Футбол України 23 Грудня, 13:31 456
Ліга Парі-Матч: підсумки 2015 | 19-27
«Золотий дубль» «Динамо», падіння глядацького інтересу, спонсор на два мільйони доларів, очікування «смерті» запорізького «Металурга», відхід Коноплянки і від'їзд легіонерів - MatchDay підводить підсумки року в головній футбольній лізі України.

«Динамо» - поза конкуренцією

Фото: matchday.ua

Минаючий рік можна сміливо назвати роком київського клубу. «Біло-сині» в сезоні-2014/2015 зробили «золотий дубль», чого зі столичним клубом не траплялося з 2007 року. Крім того, останній раз чемпіоном «Динамо» ставало в 2009-му, а в плей-офф Ліги чемпіонів, куди команда Реброва теж пробилася, грало в 1999-му році. Але і треба визнати, що на тлі решти клубів - переїхавшого до столиці «Шахтаря», «втратившого» власника, гроші і вектор розвитку «Металіста», того, що має традиційні організаційні проблеми, «Дніпра» - «біло-сині» дійсно виглядали найстабільнішим клубом еліти. Так що все закономірно.

Глядачів не обдуриш

Падіння відвідуваності назвав однією з головних проблем чемпіонату генеральний директор Прем'єр-ліги Петро Іванов. Важко не погодитися, враховуючи, що в першій частині нинішнього сезону інтерес з боку вболівальників до внутрішнього турніру значно знизився. Так, «Зоря» і «Шахтар» не грають на домашніх аренах, так, є серйозні проблеми у «Металіста», а «Металург», судячи з усього, доживає останні дні. Однак, цифра в 5233 глядача в середньому на кожному матчі УПЛ виглядає гнітючою. Наприклад, кожен поєдинок минулого, теж «проблемного» чемпіонату відвідали в середньому 6143 глядача. Відвідуваність сезону-2013/2014 склала 11181 осіб на матчі, сезону-2012/2 013 - фантастичні за нинішніми мірками 12495 чоловік, а чемпіонату-2011/2012 - 11336 глядачів на поєдинку.

Спонсор на 43 мільйони

Влітку 2015 Прем'єр-ліга знайшла нового спонсора - компанію «Парі-Матч», яка, згідно з договором, повинна виплатити УПЛ 43 млн гривень за два сезони.

«Питання розподілу грошей буде в індивідуальному порядку обговорюватися з кожним клубом. Всі клуби проінформовані про ті умови, які потрібно виконувати за даним контрактом з нашим спонсором. Сподіваюся, що і клуби, і спонсор дотримуватимуться норм цієї угоди», - говорив Петро Іванов на представленні титульного спонсора чемпіонату.

Однак, процес розподілу спонсорських грошей у підсумку став каменем спотикання для клубів. Було кілька звернень в УПЛ, гучні заяви і, як підсумок - на загальних зборах учасників Прем'єр-ліги прийнято рішення про рівний розподіл спонсорських коштів. Згідно з останніми даними, за перші півроку співпраці Ліга отримала сім мільйонів гривень.

Прощання з «Металургом»?

Фото: matchday.ua

Все йде до того, що 2015-й став останнім роком участі в елітному дивізіоні відразу двох «Металургів» - донецького і запорізького. Перший вже наказав довго жити, об'єднавшись (а якщо говорити точніше, просто «віддавши» своє місце в еліті) з дніпродзержинською «Сталлю». Другий вже почав процедуру банкрутства та звільнення своїх співробітників, включаючи головного тренера і футболістів. І хоча, за словами Іванова, запорізький «пацієнт швидше живий ніж мертвий», в те, що запорожці почнуть другу частину сезону в елітному дивізіоні, віриться насилу.

Від'їзд зірок

Євген Коноплянка, Дуглас Коста, Джермейн Ленс, Клейтон Шав'єр, Дьємерсі Мбокані, Луїс Адріано, Нікола Калініч, Джаба Канкава, Ерік Бікфалві, Фернандо, Іван Стрініч, Дмитро Хомченовський, Юрій Вернидуб, Даніло - ось далеко не повний список футболістів, які в 2015 му році вирішили перебратися з неспокійної України в інші країни. На трансферах в році, що минає клуби УПЛ заробили 72 мільйони доларів, однак чемпіонат став значно «біднішими».

Гра «на контору»

Напевно, це явище було і раніше, просто в році, що минає воно носило практично масовий характер. Чи то зменшення зарплат, а в деяких клубах і зовсім безгрошів'я, змушувало футболістів йти на змову, чи то просто бажання «зрубати по легкому», чи то в цьому керівники бачили єдиний спосіб виживання клубів, але факт залишається фактом - ставки на далеко не найбільш цікаві матчі чемпіонату зашкалювали, звинувачення в «здачі» матчів сипалися з усіх боків, клуби проводили внутрішні розслідування, а Комітет з етики та чесної гри ФФУ не встигав розглядати всі підозрілі поєдинки. Правда, поки ніхто не покараний. Але прийнятий закон про протидію корупції у спорті, а Україна підписала міжнародну конвенцію Ради Європи проти маніпулювання результатами спортивних змагань. Подивимося, що зміниться.

Чемпіонат розгромів

Ну а ще перша частина нинішнього чемпіонату запам'яталася неймовірною кількістю матчів, які завершилися розгромною перемогою однієї з команд . Досить сказати, що з 112 поєдинків, зіграних влітку-восени, 27 (24% - майже кожен четвертий) - завершилися перемогою однієї з команд з різницею в три і більше м'ячів.

«Зникнення» президента УПЛ

Президента Прем'єр-ліги Віталія Данилова вже давно не видно на будь-яких значущих футбольних заходах. Навіть на тих, на яких він зобов'язаний бути присутнім, згідно статусу та посади - збори учасників УПЛ або Виконком ФФУ. Віддуватися за свого боса доводиться генеральному директору Прем'єр-ліги Петру Іванову. У чому причина такого «ігнору» з боку першої особи в українському професійному футболі не зрозуміло. Але в підсумку увірвався терпець у клубів: на 29 лютого призначено звітно-виборні збори Ліги, на якому, швидше за все, УПЛ отримає нового президента.