Якою могла бути УПЛ. «Двійник» MLS

Динамо Київ 18 Січня, 10:16 987
Якою могла бути УПЛ. «Двійник» MLS | 19-27
Вже 20 січня представники клубів, які виступають в Українській Прем’єр-Лізі зберуться для того, щоб вирішити долю майбутнього формату чемпіонату. Всього було розроблено та підготовлено 3 варіанти - всі вони мають однакову кількість команд – 12.

Про те, що у наступній першості буде саме стільки клубів, казали вже давно. 15 січня це стало точно відомо. Решту варіантів, у яких передбачалось 14 чи 16 команд – відкинули.

Але не всі клуби схилялись до думки, що необхідно скорочення. Навіть на декілька років, навіть, якщо цього потребують нинішні реалії, і не тільки фінансові. «Говерла» виступала за 16 команд, а генеральний директор «Чорноморця» Сергій Керницький взагалі пропонував зробити з УПЛ аналог MLS, років так на п’ять. Звичайно, з фіксованими фінансовими критеріями.

«Я уважно стежив за матеріалами, які з'являлися в пресі на цю тему і мені дуже сподобався варіант, який пропонував користувач блогу на одному з сайтів. Суть пропозиції полягала в створенні закритої ліги, за типом MLS. Якщо зважити всі «за» і «проти», то отримаємо привабливий варіант. Створюється закрита ліга, наприклад, на 5 років, створюються чіткі фінансові та інші критерії, хто може там грати. Довготривалий розвиток цієї ліги додає привабливості і для телевізійних трансляторів, і різним спонсорам, тому що все буде стабільно. Там клуби можуть і заробляти, і залучати уболівальників на стадіони. А далі треба від цього відштовхуватися і підбирати варіанти», - Сергій Керницький, генеральний директор ФК «Чорноморець» Одеса, в інтерв’ю «Футбол 24»

Однак, вже після першої зустрічі робочої групи стало зрозуміло, що такий варіант взагалі не розглядали:

«Таких пропозицій сьогодні не було озвучено, адже є команди у Першій лізі, які грають, ставлять і вирішують собі певні завдання, наприклад, вихід до Прем’єр-ліги, вирішують певні інфраструктурні питання, розвивають футбольні Академії. Ми також повинні це враховувати», - Сергій Мохник, заступник генерального директора ФК «Динамо» Київ в інтерв’ю 1927.kiev.ua.

Фантастика? Нереально? Можливо, але до слів пана Керницького слід прислухатись. Хоча б розглянути, як MLS змогла стати успішним фінансовим проектом, який не тільки став прибутковим, а і має великий попит серед вболівальників. І не лише перед тими, хто футбол дивиться перед телевізорами, що гарантує каналам-трансляторам великі рейтинги, а і відвідуваність стадіонів, яка зростає з кожним роком. І це у країні, де є свій футбол, а європейський називають – soccer.


Середня відвідуваність матчів (синя лінія) та кількість клубів MLS (зелена)

Формат чемпіонату

Спершу, слід сказати, що всього в MLS приймають участь 20 команд, які розділені на Західну та Східну конференції. По прикладу клубів NBA, NFL та NHL.

Звичайно, в Україні розподіл по різним конференціям неможливий. Якщо б пропозиція пана Керницького хоча б розглядалась, навряд чи б у документах був би пункт: «Розподіл команд на Східну та Західну конференції». Розмір країн не слід відкидати у жодному разі.

Регулярний чемпіонат стартує в березні і завершується в жовтні. Кожна команда проводить по 34 гри (17 вдома і на виїзді).

До речі, система «домашні»/ «виїзні» матчі – окрема тема для розмови в MLS.


Команди, які приймають участь в MLS та можливі новачки

10 матчів клуби проводять з командами іншої конференції, причому не два, а лише один. 5 вдома, стільки ж на виїзді. З командами своєї конференції по два матчі - один вдома та на виїзді. Решту, шість матчів, - по незбалансованому графіку. Три матчі на виїзді, три вдома.

Система більш ніж складна та заплутана, але саме завдяки їй і гарантується інтрига кожного сезону. З сезону 2002, MLS почала свою активну діяльність. Відтоді, фінансовий притік зріс у декілька разів, була реорганізована система чемпіонату, введені нові норми та правила. Що й казати, за ці 13 років чемпіонами ставали 9 різних клубів. А загалом, чемпіонат MLS вигравало 11 клубів, починаючи з 1996 року, коли Ліга і розпочала свою діяльність.

Після завершення регулярного чемпіонату жодна з команд не вилітає у нижчу лігу. А 6 кращих з кожної конференції виходять до раунду плей-офф, який проводиться у листопаді-грудні кожного року.

Команди, які посіли 3 та 6 місце грають між собою за право потрапити у півфінал своєї конференції. Те ж саме стосується 4 та 5 команди «регулярної» першості. Матчі проводяться на полі команди, яка посіла вище місце у рейтингу. Переможці змагаються у півфіналах з 1 та 2 командами «регулярки». Два матчі – вдома та на виїзді. Після – фінал конференції, потім – фінал MLS, в якому і визначається переможець чемпіонату.


Графік телевізійних рейтингів регулярної першості MLS за останні 4 сезони

Фінанси

Ні для кого не секрет, що фінансова ситуація в українському футболі – жахлива. Борги клубів перед футболістами, функціонерами, компаніями, які будували об’єкти інфраструктури. Багато клубів досі грають у вищому дивізіоні України лише завдяки «добрій волі» УПЛ та ФФУ, особливо атестаційного комітету, який дає їм «зелене світло», знаючи їх фінансову ситуацію. Навряд чи такою ситуацією усі задоволені, особливо ті, перед ким є борги.

Так, політична та фінансова ситуація в Україні складна, і сфера, у якій гроші відіграють надважливу роль, можливо, навіть найголовнішу, не може розвиватись без великих капіталовкладень, без великих грошей. А акціонерів, які готові вкладати у неприбутковий вид діяльності, все менше і менше.

Основною проблемою нашого футболу є те, що більшість з клубів УПЛ лише витрачають свої кошти, а не заробляють. І лише один клуб з елітного дивізіону вміє і робить це з успіхом – львівські «Карпати».

Американська Ліга відрізняється від усіх ще фінансовою складовою, адже система розподілу призових значно відрізняється від європейських стандартів, правил, норм, принципів.

- Головною особливістю MLS є те, що приватних власників жоден клуб не має. Усі вони належать Лізі, а інвестор клубу автоматично стає її акціонером. До речі, нова франшиза MLS «Нью-Йорк Сіті» була викуплена у Ліги за 100 мільйонів доларів;

- Коли клуб підписує нового гравця, то контракт укладається не стільки з клубом, а з Лігою;

- Дохід, який отримує MLS, Ліга ділить між усіма клубами дивлячись на їх результати у сезоні;

Порівняння вартості клубів

- Бюджет зарплат, який вела Ліга, призначений для запобігання дисбалансу, коли клуби з більшим бюджетом можуть домінувати над клубами з меншим бюджетом. Звичайно, ще одним завданням цієї норми є й запобігання безконтрольним витратам клубів, можливої боргової кризи, а як наслідок і проблем самої Ліги.

- Він встановлюється на початку кожного сезону і є фіксованим протягом усієї першості. Так, у 2015 році бюджет склав 3,5 мільйони доларів на 20 гравців у команді. Найвищою зарплатою може бути 436 тисяч доларів, найменшою – 50 тисяч доларів.

- Однак, у кожного правила є свій виняток. У MLS він носить назву «правило Бекхема». У 2007 році «Лос-Анджелес Гелексі» підписав контракт з Девідом, Ліга прийняла рішення про те, що кожна команда може підписувати двох футболістів, зарплата яких не буде підпадати під цю норму.

Звичайно, передати усі важелі правління під контроль УПЛ приватні інвестори навряд чи зголосяться, особливо дивлячись на їх капіталовкладення в український футбол. Це – фантастика, як казали герої усім відомої реклами.

Так, завдяки цим нормам/правилам, MLS – прибуткова організація, в яку вкладають все більше коштів, і яка заробляє ще більше. Про що можна казати, якщо телетрансляції MLS були продані дев’ятьом телеканалам на строк від 4 до 8 років для показу на інших континентах, загалом – 140 країн Світу.


Телевізійні контракти MLS

Від ESPN, FOX Sports та Univision, наприклад, Ліга отримала 90 мільйонів доларів за показ матчів строком на 8 років. Звісно, це не надто велика сума, але минулий контракт був у 5 разів меншим – на 18 мільйонів доларів.

Безумовно, комісар MLS Дон Гарбар знає, як заробляти гроші та робить це. Питання в іншому – чи можуть наші футбольні функціонери робити те ж саме з УПЛ? На словах усі хочуть, щоб наш футбол став прибутковим. Як воно буде після прийняття нового формату чемпіонату – подивимось.

Олександр Ушаков