Наші за кордоном

Футбол України 26 Січня, 10:07 1274
Наші за кордоном | 19-27
Українці за кордоном почали 2016 рік.

Новий 2016-ий рік почався для декого з українців за кордоном з того ж, з чого починався 2015-ий рік чи сезон 2015/16. Євген Коноплянка та Денис Олійник, виблиснувши восени, знову повертаються на лаву запасних і знову змушені починати сходження звідти посеред зими, «щоб зустріти весну молоду». А ось Віктор Скрипник, здається, полюбляє січень. Адже починає його так, як починав і минулорічний - перемогою.

Іспанія

«Млявий», «втратив іскру», «втратив впевненість», «його не впізнати», «вага на ногах», «проблема з налаштованістю», «нешкідливий» (для суперників) - іспанська преса не жаліє Євгена Коноплянку. В першому чвертьфінальному матчі Кубку проти друголігового «Мірандеса» (2-0, 60 хвилин) нещодавнього кумира вперше проводжали свистом і вболівальники. Здалеку здається, що гравець просто не викладається, втратив бажання грати, боїться ризикувати.

Наші за кордоном. Знов я у гори iду... - изображение 1

Однак українським фахівцям та вболівальникам зрозуміло, в чому справа, а в нашій рубриці про «зимовий футбол» Коноплянки писали ще на початку грудня. Сім командних матчів в грудні та ще сім - в січні. Відсутність бодай тижневої перерви в лізі. Для гравця, що в грудні-січні звик грати щонайбільше три офіційних матчі, а тиждень-два - відпочивати на курортах, такий графік вперше в кар'єрі є просто вбивчим.

Небезпека в тому, що перший сезон Коноплянки за кордоном аж надто схожий на перші сезони двох його зіркових попередників - Олександра Заварова та Олексія Михайличенка. Ці гравці теж починали в «Ювентусі» та «Сампдорії» поступово, в середині осені виглядали чудово і завойовували любов вболівальників, а взимку втрачали форму і справляли враження апатичних, невпевнених та «ситих» гравців, настільки, що наприкінці сезону вболівальники вже лютіли від будь-якої їх появи на полі. Хоча на відміну від екс-динамівців, які в такій ситуації замкнулися в собі (у випадку Михайличенка - скоріше його дружина замкнулася і потягнула за собою чоловіка) і реагували надто різко та неприязно, Коноплянка не втрачає властивого йому доброго настрою, зустрічається з вболівальниками, весело зустрічає Новий Рік і не дає резонансних інтерв'ю, в яких може бовкнути зайве.

Підтримують його лише тренери. Головний тренер Збірної України Михайло Фоменко впевнений, що півзахисник відвоює місце у складі. А Унаї Емері пояснює, що його підопічний не звик грати так інтенсивно в січні, в будь-кого трапляються погані часи і він розраховує на Євгена у вирішальних матчах сезону. А поки українець програє конкуренцію капітану Рейєсу, данцю Крон-Делі і навіть номінальному лівому захисникові Ескудеро. Все ж поки немає сенсу надто прискіпливо аналізувати його січневі 39 хвилин в двох матчах ліги з чотирьох командних в 2016-ому році, протягом яких він завдав лише один заблокований удар по воротах, віддав лише один пас під удар і лише одного разу індивідуально оминув суперника. В цих матчах севільці традиційно цього сезону здобули дві перемоги на власному стадіоні, а в гостях один матч програли, а один звели до нічиєї («Атлетіко» Мадрид, 0-0). Як і два виходи з перших хвилин та 164 хвилини загалом в трьох матчах Кубку (2-0 та 4-0 проти «Бетісу»). Сьоме місце в лізі, гандикап в чвертьфіналі Кубку - у «Севільї» є можливість дочекатися українця.

В Другому дивізіоні «Понферрадіна» здобула лише одне очко в чотирьох матчах і посідає 16-те місце. Дмитро Хомченовський в двох з них залишився в запасі, а в двох інших - з'явився на полі на 62-ій та 76-ій хвилині відповідно. Протягом цих хвилин його команда не забила жодного м'яча.

В Сегунді Б нарешті почав з'являтися в перших 18-ти дублю «Бетісу» (19 місце) Бека Вачіберадзе. В одному з чотирьох командних матчів він відіграв дві хвилини, ще в одному залишився в запасі. Мар'ян Швед та Богдан Мілованов не потрапляли до заявки.

Німеччина

Влітку «Вердер» здобув вражаючу серію перемог (11), серед них й над такими міцними командами, як «Севілья», «Валенсія» та «Вест Хем». І в підсумку першу частину сезону закінчив в зоні перехідних матчів. В січні 2016-ого бременці вже грали проти команд рівня «Ерцгебірге» та бакинського «Інтера», і здебільшого невдало, здобувши лише дві перемоги в п'яти матчах. Проте можливо в цьому й полягає секрет якісної підготовки, адже новий рік підопічні Віктора Скрипника почали так само, як і 2015-ий - перемогою, та ще й в гостях над одним з найнезручніших суперників. Більше того, команда, яку восени вважали надто м'якою та небойовитою, здобула першу вольову перемогу в лізі, пропустивши вже на перших хвилинах матчу. В трьох з чотирьох попередніх матчів, в яких бременці пропускали до 12-ої хвилини, до закінчення матчу вони «схоплювали» ще 9 (!).

Наші за кордоном. Знов я у гори iду... - изображение 2

Зимова підготовка не була ідеальною. Спочатку погані погодні умови в Німеччині псували тренування на базі клубу. А на збори до турецького Белекa не поїхали воротар Рафаель Вольф та нападник Арон Йоханссон, лідер команди Златко Юнузовіч здебільшого тренувався індивідуально, пропустили кілька тренувань Уджа, Бартельс, Гріллітш, вже за кілька діб до матчу травмувалися Гальвес, Штернберг та третій воротар Зеттерер, залишаючи Скрипника без запасних захисників та воротарів. А трансферною метою були гравці з угорської ліги та американських колледжів, до того ж, людина-помилка Ассані Лукім'я подався до Китаю. Хоча тренер ніби передбачив це, наполігши на приїзді до Белека й молодіжної команди у повному складі. Тож він мав можливість безпосередньо слідкувати за найближчим резервом.

В матчі проти «Шальке» (3-1) тренер все ж задіяв одного висококласного новачка - Папі Джілободжі, що має багатолітній досвід гри у французькій Лізі 1 за «Нант», а нині належить «Челсі». І сенегалець відіграв вдало. Завдяки нарешті набуттю форми Клаудіо Піцарро Скрипник мав можливість награти свою улюблену схему 4-4-2, і легендарний перуанець віддячив тренеру голом, вийшовши на сьоме місце в таблиці бомбардирів Бундесліги всіх часів. А Клеменс Фрітц у ювілейному 300-ому матчі в Бундеслізі вперше відзначився більш ніж одним результативним ТТД протягом матчу (гол+2 асисти).

Загалом в перші 30 хвилин бременцям відверто пощастило пропустити лише один гол (з кутового). Але кінцівка тайму залишилася за Фрітцом. А в другому таймі «Вердер» жорстко та чітко захищався і непогано контратакував флангами, забивши двічі. Поганою новиною є лише травма Баргфреде. Беззаперечний лідер центра поля вибув на два місяці, і йому просто немає заміни, тож Скрипнику доведеться терміново шукати ще один варіант з орендою.

Попри перемогу, «Вердер» залишився в зоні перехідних матчів, адже майже всі його конкуренти здобули очки. Серед них й «Штутгарт» (15 місце), за який дебютував Артем Кравець. Нападник збірної України був взятий в оренду через серйозні травми двох центрфорвардів - Гінчека та Харніка, однак у нього є непоганий конкурент - вихідець з юнацької команди 19-річний Тімо Вернер забив й у матчі проти «Кельну» (3-1). Кравець замінив саме його на 77-ій хвилині. До закінчення матчу гості лише захищалися, і українець не наближався до штрафного суперників, торкаючись м'яча лише у центрі поля.

Борис Тащі залишився в запасі, тож нам доведеться почекати на першу з часів Скрипника та Максимова появу двох українців на полі в складі однієї команди Бундесліги.

«Байєр» не використав нагоду вийти на четверте місце, звівши матч з «Хоффенхаймом» в гостях до нічиєї. Владлен Юрченко залишився в запасі.

Італія

«Торіно» в 2016-ому році здобув перемогу та нічию в п'яти матчах ліги, пропустивши 8 м'ячів. В першому з матчів Василь Прийма залишився на лаві запасних, а надалі отримав травму і нині тренується індивідуально.

Нідерланди

Наші за кордоном. Знов я у гори iду... - изображение 3

Денис Олійник вже вкотре починає нову частину сезону гравцем запасу і змушений виборювати собі місце в основі у боротьбі з енергійною молоддю. Поточна ситуація є складнішою за попередні через зміну тренера - значне збільшення зарплатні, лігочемпіонські перспективи та бажання працювати з представником впливової родини Кройфів (а саме з Хорді) спонукало Петера Боса на переїзд до тель-авівського «Маккабі». Чому саме складнішою? Новий тренерський штаб «Вітессу» сформований з колишніх помічників Боса та тренерів з Академії, що надаватимуть перевагу молодим.

Олійник, як завжди, почав боротьбу за місце в основі результативними діями. Протягом 16-ти хвилин на полі у матчі проти «Камбююра» (2-0) він записав на свій рахунок асист, стягнувши на себе на фланзі двох захисників і вкинувши м'яч повз них до штрафного, де його підхопив партнер, переграв ще двох опонентів і подвоїв перевагу гостей. А на «Амстердам-Арені» (0-1) він замінив травмованого партнера вже на початку другого тайму. І хоча, граючи на правому фланзі, не покращив неточну та повільну гру команди, але мав чи не єдину справжню нагоду арнемців забити. Однак в чудовій позиції на лінії штрафного не влучив як слід по м'ячу, і в підсумку кволий та й неточний удар в падінні забрав воротар. Крім того, відзначився неточним ударом здалеку та навісом з штрафного удару, з якого партнер головою пробив в руки воротарю. «Вітесс» на шостому місці.

Бельгія

Одним з найрезонансніших переходів зимового міжсезоння в Україні безперечно був перехід Руслана Маліновського на правах оренди до «Генку». Екс-півзахисник «Зорі», що й досі перебуває на контракті з «Шахтарем», вбачає в цьому переході можливість засвітитися в Європі та набути необхідного досвіду та рівня для боротьби за місце в складі збірної на Євро-2016. За повідомленнями преси, на півзахисника звернули увагу в Бельгії після серпневих матчів Ліги Європи проти «Шарлеруа».

Велике інтерв'ю одному з провідних бельгійських журналів, оптимістичні вислови, впевненість гравця у швидкій акліматизації завдяки володінню англійською дозволяють сподіватися на вдалу гру. На тижневих зборах в Іспанії українець награвався у стартовому складі в схемі 4-3-3, де нігерієць Ндіді грає чистого опорника, трохи вище нього праворуч розташований екс-гравець команд АПЛ та Прімери Посуело, а ліворуч - Руслан.

В новому році «Генк» (6 місце) встиг провести два матчі ліги («Зульте-Варегем», 2-1, «Мехелен», 1-1) та один - Кубку («Стандард», 0-2). Тричі Маліновський починав матч з перших хвилин і тричі залишав поле передчасно, на 84-ій (жовта картка), 63-ій та 72-ій хвилинах відповідно.

Перший матч проти одного з конкурентів за місце в «шістці» був найвдалішим для нього та його команди. В першому таймі «Генк» грав в чудовий комбінаційний футбол. Маліновський добре підключився в штрафний в одному з епізодів і завдав трохи неточного удару головою. Та головне - диригував розвитком атак, захищаючись ближче до лівого флангу, однак атакуючи з центру або навіть ближче до правого. Отримання Русланом м'яча спиною до воріт та пас на хід на фланг призвели до навісу та удару в стійку. Його «стінка» з партнером, просування до лінії штрафного та пас іншому - воротар. Його пас врозріз в штрафний, простріл, удар з 11-ти метрів - трохи неточно. А вже в другому таймі (в якому, слід визнати, він грав не так яскраво) ще один закид Маліновського в штрафний призвів до удару з лінії воротарського - і знову воротар врятував. В інших епізодах, за висловом журналіста Voetbalkrant.com, партнери просто не встигали за швидкістю його думки. Недарма він увійшов до символічної збірної туру за версією того ж Voetbalkrant.com.

В другому матчі ліги він відіграв вже не так яскраво, теж добре почавши матч і запам'ятавшись виводом Посуело на ударну позицію (воротар) та втратою рівноваги у вирішальний момент, що призвело до не дуже потужного удару, який взяв воротар.

Наші за кордоном. Знов я у гори iду... - изображение 4

А ось в першому півфінальному матчі Кубку «Генк» програв центр поля, тренер сказав, що найслабшою ланкою був лівий фланг, a Малиновський запам'ятався лише одним класним пасом на партнера, удар якого ногою відбив воротар.

Сергій Болбат в контрольному матчі на іспанських зборах награвався у стартовому складі. Втім, першу зустріч нового року почав на лаві запасних, вийшовши на поле на 61-ій хвилині матчу «Локерен» - «Стандард» (0-2). Крім жовтої картки за симуляцію в штрафному суперників, не відзначився нічим.

В матчі в гостях проти «Мускрону» (1-1) він вже грав з перших хвилин через травму партнера, записав в протокол ще одну жовту картку і вперше з початку серпня провів на полі всі 90 хвилин. Вибігав одним з перших в контратаки, і в одному з епізодів воротар ногою відбив його удар, а в іншому партнер замість пасу на українця, що знаходився перед порожніми воротами, вирішив завдати удару в оточенні двох захисників і влучив у поперечину. «Локерен» на дев'ятому місці.

Перемога над «Кортрійком» (1-0) та нічия з «Зульте-Варегемом» (2-2) дозволила «Леувену» залишити зону вильоту. В першому з матчів всі 90 хвилин відіграв Олександр Воловик. Перебір жовтих карток не дозволив взяти участь в другому. Грав надійно в центрі оборони, не давши гостям практично жодного шансу. Травмувався в одному із зіткнень, проте повернувся на поле попри скривавлену голову.

Греція

Єдиною грецькою командою, що відбирала очки у «Олімпіакоса» (22 перемоги в 24-ох матчах Суперліги та Кубку) в сезоні 2015/16 є «Платаніас». Вдруге це сталося 18-го січня (1-1), і здебільшого завдяки праці захисту на чолі з Євгеном Селіним. «Олімпіакос» тиснув наприкінці першого та в другому таймі, захист аутсайдера іноді панікував, здебільшого під час навісів, однак українець залишався острівком спокою. Під прямою опікою Селіна невдалий матч провів його колишній одноклубник Браун Ідейє. Лише в одному з епізодів нігерієць втік від опонента, але воротар зупинив його. Щоправда, в гольовому епізоді м'яч після удару з 30-метрової відстані торкнувся саме українця, дезорієнтував воротаря, і той відбив його прямо на Фортуніса.

Загалом, під час 343-ох хвилин українця на полі в 2016-ому році його команда пропустила лише один м'яч, а протягом 197-ох за його відсутності - п'ять. Один з незмінних ключових гравців команди (за словами журналіста одного з грецьких сайтів) пропустив перший матч року («АЕК», 0-3) через операцію на зубах та від'їзд до України, а матч-відповідь Кубку проти «Атромітоса» (1-2, виліт) - через рецидив застарілої травми коліна. В першому матчі Кубку (0-0, жовта картка) він загалом відіграв надійно, але в двох епізодах був обіграний в штрафному майданчику (воротар врятував). А в матчі ліги проти того ж суперника (0-0, 73 хвилина) теж грав вдало, хоча й в одному з епізодів дозволив закинути м'яч собі за комірець. Тоді суперник переграв і воротаря, але не влучив у порожні ворота. Вже на початку матчу проти «Іраклісу» в гостях (0-0) його втрата м«яча біля бокової лінії призвела до виходу сам на сам, а до 15-ої хвилини воротар «Платаніасу» ще двічі рятував команду після пасів врозріз. Проте надалі захист гостей діяв дуже надійно. «Платаніас» на 11-ому місці.

«Левадіакос» (8 місце) теж встиг вилетіти з Кубку після двоматчової дуелі та відіграти три матчі ліги, в яких здобув лише одне очко. Зимовому новачку команди Андрію Цурікову пощастило дебютувати в матчі ліги в Піреї, в якому його команда поступилася з рахунком 1-3. Хоча питання в тому, чи справді пощастило... Захист гостей жахливо грав в першому таймі, і Цуріков - не виключення. Лівий захисник намагався підключатися до атак, однак неефективно, та ще й не встигав повертатися у захист. В одному з епізодів це призвело до швидкої контратаки його флангом та голу, в іншому - ще однієї, що закінчилася грою Андрія рукою у власному штрафному, на яку арбітр не відреагував. Замінений в перерві.

В кубковому матчі проти «АЕКа» (0-2, виліт, жовта картка) вже грав добре у захисті, однак непомітно в атаці. А ось в матчі проти «Іраклісу» (1-1) крім надійної гри у захисті був помітним й в атаці, завдавши удару вище воріт з кута штрафного. Його фланг атаки був безперечно головним місцем подій у першому таймі. Однак Андрій знову був замінений в перерві і на матч проти «Панатинаїкосу» (0-2) не потрапив до заявки.

Туреччина

Наші за кордоном. Знов я у гори iду... - изображение 5

Владислав Кулач поповнив лави аутсайдера турецької ліги «Ескішехірспору» на правах оренди з донецького «Шахтаря». Компанію екс-нападнику «Сталі» складе Торніке Окріашвілі, ще один гравець з контрактним «шахтарським» досвідом. В матчі ліги проти «Фенербахче» (0-3) та Кубку проти «Тепечікспору» (Третій дивізіон, 2-2) українець ще не встиг взяти участь, а ось в Кубку проти «Болуспора» (Другий дивізіон, 2-0, жовта картка) та в лізі проти «Сівасспору» (2-1, жовта картка), обидва матчі в гостях, відіграв 80 та 79 хвилин відповідно. В першому з них відзначився асистом, вигравши верхову дуель і скинувши м'яч партнеру, до того ж, міг забити ще принаймні тричі, але потужний удар з лінії штрафного та у боротьбі з захисниками з лінії воротарського були неточними, а вийшовши сам на сам, Кулач не втримав рівновагу на слизькому газоні і впав. В другому матчі воротар у падінні взяв його удар з району лінії штрафного. До того ж, активно працював у захисті (9 захисних ТТД).

Денис Бойко поки що не з'являвся в заявці «Бешикташу».

В Другому дивізіоні «Каршіяка» зазнала вже п'ятої поразки поспіль і «закріпилася» на останньому місці. В матчі проти «Шанлюрфаспору» (0-1) за новий клуб дебютував Кирило Ковальчук, відігравши 89 хвилин і отримавши жовту картку.

Ізраїль

Перші три тижні нового року лише підтвердили «вирок» попереднього - нетанійський «Маккабі» є найгіршою командою Суперліги (Лігат-ха-аль). Зміни в кервництві клубу, три головних тренери протягом 23 днів, п'ять поразок з загальною різницею м'ячів 0-9, серед них чотири - від прямих конкурентів за виживання та одна в Кубку на власному стадіоні від команди з Третього дивізіону (0-1)... Хоча головним винуватцем відстані в 11 очок від рятівного місця є атака, що забила лише 8 м'ячів в 20-ти матчах ліги. В матчі проти «Хапоелю» з Кір'ят-Шмони (0-3) Андрій Міщенко отримав жовту картку, програв двобій на другому поверсі автору асисту до другого голу і разом з партнером був обійдений автором третього. Проти «Бней-Єгуди» (0-2) відіграв доволі надійно в захисті і мав чудовий шанс забити, однак воротар у блискучому стрибку витягнув його удар правою ногою з шестиметрової відстані після подачі кутового. Проте саме він програв двобій на другому поверсі автору асисту до першого голу.

Матч проти хайфського «Хапоелю» (0-2) був чи не найгіршим протягом його ізраїльської кар'єри. Суперник створив двозначну кількість чудових нагод для взяття воріт, щонайменше 5-6 разів пасами врозріз повз нього створюючи виходи сам на сам. Так були забиті обидва голи. А в матчі проти «Хапоелю» з Кфар-Саби (0-1) двічі під час «стандартів» головою скидав під небезпечні удари партнерам - воротар та поперечина рятували. В захисті відіграв надійно, але в одному з епізодів дозволив супернику «втекти» від нього, і партнер в спробі підстрахувати зіграв рукою - пенальті та гол.

В матчі Кубку відпочивав.

Португалія

В Другому дивізіоні в 2016-му році ігрові хвилини поки отримували лише Максим Лапушенко і Сергій Сизий, ще один юний вихованець «Металіста». «Лейшоеш» Лапушенка (90 хвилин, жовта картка) поступився в Кубку Ліги «Бразі» з рахунком 0-4. А «Авеш» Сизого (чотири хвилини) в лізі переграв «Портімоненсе» з рахунком 1-0 і посідає сьоме місце.