Уроки минулого. Чого чекати від Кравця в «Штутгарті»?

Динамо Київ 4 Лютого, 13:59 620
Уроки минулого. Чого чекати від Кравця в «Штутгарті»? | 19-27
Артем Кравець зміг відзначитися за «Штутгарт» вже у другому офіційному матчі. «СЭ» розповідає про те, як наші відомі нападники адаптувалися в елітних дивізіонах кращих чемпіонатів Європи.

Перед нападником «Динамо» відкриті всі дороги, проте, хоч кожна людина - індивідуальність, але є типові шляхи, якими може пройти Кравець. Найтиповіші кар'єри наших відомих форвардів в топовій п'ятірці європейських першостей (Англія, Німеччина, Іспанія, Італія, Франція), які варто згадати, намагаючись уявити, що чекає Артема.

ШЛЯХ ЧЕМПІОНА

Андрій Шевченко

Клуб: «Мілан».

Скільки забив у першому для себе сезоні за кордоном: 24 голи в 32 матчах.

Як дебютував. 29 серпня 1999 року в матчі проти «Лечче» Андрій вийшов у стартовому складі «россо-нері» і відразу ж відзначився забитим м'ячем. По-своєму символічно, що навіть успіх українця в тій грі не приніс чинним на той момент чемпіонам Італії перемогу. «Мілан» при Шевченкові був помітно успішнішим у кубкових турнірах, вигравши за весь час Серію А лише одного разу.

Втім, сам українець - останній, кого можна в цьому звинуватити. Він із самого старту кар'єри в Італії виявився під тиском як людина, за яку Сільвіо Берлусконі виклав 25 мільйонів доларів, але жодного разу не показав, що хоч скільки-небудь гнеться під тягарем відповідальності. Причому відразу ж дав зрозуміти, що може уживатися із зірковими партнерами-конкурентами: гол у ворота кіпера «Лечче» Кіменті прийшов після подачі Веа і скидки головою Бірхоффа. Далі було не гірше і за підсумками сезону Шевченко виграв гонку бомбардирів Серії А.

Як склалася подальша кар'єра в клубі. Так що там говорити, за цією історією стежила не тільки вся Україна, а й увесь світ - Шевченко по праву може вважатися легендою «Мілана».

ШЛЯХ НЕРОЗУМІННЯ

Сергій РЕБРОВ

Клуб: «Тоттенхем».

Скільки забив у першому для себе сезоні за кордоном: 9 голів в 29 матчах.

Як дебютував. Нинішнього тренера «Динамо» нерідко включають у списки трансферів «шпор», які себе не виправдали. Однак, як мінімум, у першому сезоні все було не так погано, хоча б чисто статистично. Дебют Сергія відбувся 19 серпня 2000 року у грі проти «Іпсвіча», команда перемогла 3:1, а сам новачок відзначився попаданням в поперечину. Далі справа пішла трохи гірше, але все ж вперше українець відзначився досить швидко. Причому відразу дублем, 5 вересня 2000 року в грі проти «Вест Хема». Голи виявилися важливими, гра була ніяк не розгромною, закінчилася з рахунком 3:2. Більше за Реброва з форвардів команди в чемпіонаті 2000/01 років не забив ніхто...

Як склалася подальша кар'єра в клубі. На жаль, але влітку після невдалого сезону в «Тоттенхемі» змінився тренер: замість Джорджа Грема, який бачив Сергія в складі, прийшов Гленн Ходдл, у якого були свої улюбленці. При цьому команда грала у більш прямолінійний футбол, ніж той, до якого Ребров звик у «Динамо» Лобановського, тому не дивно, що третій сезон в команді став для нього останнім.

ШЛЯХ СПАЛАХУ

Олег САЛЕНКО

Клуб: «Логроньєс».

Скільки забив у першому для себе сезоні за кордоном: 7 голів у 16 матчах.

Як дебютував. Варто відзначити, що Саленко напевно б перевищив показник Реброва для дебютного сезону за кордоном, але відіграв неповний чемпіонат. Забавно, що влітку 1992-го Саленко міг опинитися саме в складі «Тоттенхема», але на заваді стали проблеми з візою: належної кількості ігор за збірну у нападника «Динамо» не було. В Іспанії ж він почав з травми, як згадував сам гравець: «Приїхав і потягнувся. Півроку толком не тренувався». Зате, коли одужав, то довго запрягати не став. 14 лютого 1993 року дебютував, вийшовши на заміну, проти «Сельти», тиждень потому з'явився в основі проти «Севільї» і забив. До кінця сезону вийшло повторити фокус ще 6 разів.

Як склалася подальша кар'єра в клубі. У наступному сезоні Саленко не здувся та забив вже 16 м'ячів у Примері, після чого отримав запрошення від багатої (на тлі «Логроньєс» - так точно) «Валенсії».

ШЛЯХ СЕРЕДНЯКА

Сергій АТЕЛЬКІН

Клуб: «Лечче».

Скільки забив у першому для себе сезоні за кордоном: 3 голи в 16 матчах.

Як дебютував. За словами самого Сергія, переговори про трансфер були вельми швидкими: від старту до підписання контракту пройшов всього тиждень. Переїзд у нову для себе країну, посеред сезону, та ще зміна умов турнірного життя (в Україні «Шахтар» грав з позиції сили будь-який матч вже тоді, а «Лечче» боровся за виживання) - від такого будь-хто відчує себе не в своїй тарілці. Додайте до цього те, що футболісти, виховані в радянській футбольній системі, були менш готові до переїзду на Захід - і отримаєте комплекс причин, за якими Ателькіну було непросто розкрити себе в новому клубі.

Тим не менш, він намагався, але від дебюту в грі проти «Віченци» (яка зупинила в тому сезоні «Шахтар» в 1/8 фіналу Кубка кубків) до кінця чемпіонату забив лише тричі. Не допомогла підтримка збоку спортивного директора клубу Віньона, за рекомендацією якого і був куплений Ателькін. Перший гол Сергій забив лише 11 лютого, зате самій «Ромі». Але і тут не обійшлося без невезіння. Ателькіну пошкодив ребра тоді ще не великий, але вже знаменитий Кафу - мабуть, мстився за епізод з голом, в якому саме бразилець пропустив Сергія. Травма знову вибила Ателькіна з колії, і до кінця сезону він відзначився лише двічі, не потягнувши роль рятівника.

Як склалася подальша кар'єра в клубі. «Лечче» за підсумками сезону розлучився з елітою і вирішив позбутися від Ателькіна. В результаті він опинився в «Боавішті», голами в ворота якої і звернув на себе увагу італійців.

ШЛЯХ НЕВДАХИ

Олексій БЄЛІК

Клуб: «Бохум».

Скільки забив у першому для себе сезоні за кордоном: 0 голів в 4 матчах.

Як дебютував. Випадок оренди форварда «Шахтаря» в скромний клуб віддалено нагадує перехід Кравця. Забивний, але не найстабільніший нападник отримує можливість повернути собі колишні позиції в команді Бундесліги, що не претендує на багато що. На жаль, але вже зараз можна з упевненістю сказати, що Бєлік зіграв в Німеччині менш ефективно, ніж Кравець, так як зовсім не забивав за друге коло сезону-2007/08. 10 лютого 2008 року Бєлік з'явився на останніх хвилинах гри з «Енергі», але енергії йому якраз і не вистачало, причому на весь період виступів у Німеччині.

Як склалася подальша кар'єра в клубі. Повернувся в «Шахтар», звідки і попрямував у «Дніпро». На жаль, кар'єра одного з найобдарованіших форвардів України початку століття так і не вийшла на ту висоту, яку обіцяв її початок...

***

Як бачимо, набір сценаріїв дуже різноманітний. І все ж загальне враження, швидше, оптимістичне. Так, Кравець вже навряд чи стане європейською суперзіркою, як Шевченко, але зате він точно краще готовий до переїзду на Захід, ніж Ателькін. Та й хороший сезон у нього був зовсім недавно, в чемпіонаті 2014/15, а не так давно, як у Бєліка перед від'їздом у «Бохум». Плюс немає такого тиску, як на Реброва, від якого вимагали занадто багато, виходячи з суми трансферу, але не давали можливості розкритися.

Шлях спалаху, як у Саленка? Чому б і ні? Нехай навіть Артем не заб'є 5 голів в одному матчі на Євро-2016...

Дмитро ЛИТВИНОВ