​Хроніка невиклику: як «росіяни» не доїхали до збірної України

Збірна України 25 Березня, 19:19 1084
​Хроніка невиклику: як «росіяни» не доїхали до збірної України | 19-27 Фото: matchday.ua
Факси, попередні виклики і вірусна інфекція — вперше в історії збірна України відмовилася від легіонерів, які виступають у чемпіонаті Росії.

Після товариського поєдинку з Кіпром MatchDay відновив хроніку скандальної ситуації.

Офіційною точкою відліку скандалу, який підірвав інформаційний спортивний простір на весь тиждень, став день 17 березня, коли головний тренер збірної України Михайло Фоменко оголосив список із 25 футболістів, які повинні готуватися до перших товариських матчів у новому році. Все б нічого, травмованих замінили інші, гравців вистачає, можна тренуватися. Але, як виявилося, за ствердженням російських клубів «Амкара», «Кубані» і «Рубіна», в їхні офіси приходили факси на запрошення в збірну українців Богдана Бутка, Євгена Селезньова та Андрія Пилявского. В остаточний список ці прізвища включені не були. Чому?

Ситуацію прояснив прес-аташе «синьо-жовтих» Олександр Гливинський, відразу виключивши «політичну» причину такого рішення тренерів: «У випадку з Пилявским і Бутком мова йшла про попередні листи — згідно з регламентом, футболістів, які виступають у закордонних чемпіонатах, про виклик в збірну слід попереджати ледь не за два тижні. В листах повідомлялося, що ці футболісти можуть бути викликані в збірну, оскільки потрапили в розширений список. Щоб не виявилося, що вони не готові, якщо знадобляться. Очевидно, на підставі цього прес-служби обох клубів повідомили про те, що ці футболісти викликані в національну команду. Але вже в понеділок, коли було сформовано остаточний склад, «Амкар» і «Рубін» повідомили про те, що гравці можуть залишитися у їх розташуванні, щоб без необхідності не приїхали в Україну. Тут чисто спортивна причина. Просто головний тренер вибрав 25 виконавців, які йому потрібні на найближчий збір.»

В цей же день на список відреагував нападник «Кубані» Євген Селезньов, який не потрапив у збірну. Форвард, який напередодні багато розповідав про причини, що спонукали його поїхати заробляти в Росію, цього разу виявився небагатослівним: «Значить, я слабкий. Ну що я можу зробити?». Висловився по темі Селезньова і головний тренер кубанців Сергій Ташуєв: «Дивно... Я сам особисто бачив виклик Селезньова в збірну. Виклик на нього в клуб приходив. Я контролюю ситуацію. Може, потім щось змінилося, якісь внутрішні у них там процеси».



Факс з викликом на ім'я Євгена Селезньова

Тему невиклику українців з чемпіонату Росії підхопила прес-служба «Рубіна». «15 березня в клуб прийшов офіційний факс від Федерації футболу України з викликом у національну збірну Андрія Пилявського. Чому його не виявилося в остаточному списку — невідомо. На Марко Девіча виклику не приходило», — сказав керівник прес-служби «Рубіна» Михайло Степанов.

18 березня. «Молодіжка» «відчепила» Зінченка

18 березня свій список з 20 гравців молодіжної збірної оголосив головний тренер збірної України Олександр Головко. У ньому для участі в товариському матчі з англійцями не виявилося півзахисника «Уфи», українця Олександра Зінченка. Сам футболіст прилетів до Києва, оскільки його клуб отримав повідомлення про виклик легіонера в молодіжну збірну.

Скандальна тема поступово набирає обертів. Екс-гравець збірної України Євген Левченко заявив, що Селезньова немає у збірній через те, що він перейшов взимку з «Дніпра» в російський клуб. «Упевнений, грай Селя не в РФ, він був би в стані збірної 100 відсотків. Навіщо людей обманювати?» — написав Левченко на своїй сторінці в Twitter.



21 березня. Офіційна заява від ФФУ

В цей день збірна України зібралася за Києвом, щоб почати підготовку до товариських матчів. Михайло Фоменко, якого напередодні вже дошкуляли питаннями про невиклики «росіян», просив дочекатися прес-конференції. Але на зустрічі з ЗМІ пролити світло на ситуацію було доручено прес-аташе «синьо-жовтих» Олександра Гливинському. Сам Михайло Фоменко дистанціювався від цієї теми.

«Бутку, Селезньову і Пилявському, як і всім кандидатам в національну команду України, які виступають у зарубіжних чемпіонатах, виклики в збірну були відправлені 10 березня. Відповідно до регламенту ФІФА, це потрібно зробити за 15 днів до початку міжнародного вікна, — пояснив позицію української збірної Гливинський. — Ці запрошення носили попередній характер, так як на той час тренерський штаб збірної ще не визначився зі складом команди на цей збір. Остаточна заявка була сформована 17 березня. У той же день склад був оприлюднений на офіційному сайті ФФУ. Цей склад сформований тренерським штабом на основі ігрових характеристик та стратегічного бачення штабу. Інших причин відсутності тих чи інших гравців на зборі, в тому числі і політичних, немає. Згадані кандидати продовжують знаходиться в полі зору тренерського штабу. Цією заявою ми хочемо повністю вичерпати розкручену ЗМІ тему».

Втім, вичерпати тему не вийшло. Далі пішли коментарі представників клубів і різних футболістів. Самого Селезньова, наприклад, відразу підтримав екс-партнер по «Дніпру» Руслан Ротань: «Звичайно, ми Женю підтримуємо. Хочемо побажати, щоб він продовжував працювати. У будь-якому випадку, ми за те, щоб у збірній грали найсильніші футболісти. Впевнений, що Женя доведе незалежно від того, що це було».

Пізніше на офіційному сайті федерації з'явилася заява, в якій фактично були ті ж слова прес-аташе збірної, що прозвучали за кілька годин до цього на прес-конференції. В кінці заяви федерація чітко дала зрозуміти, що всі питання політичного характеру будуть ігноруватися, оскільки команда зосереджена на підготовці до двох матчів.

22 березня. Людина з Верховної Ради

Михайлу Фоменку, незважаючи на офіційне пояснення федерації, все ж поставили питання на слизьку тему. «Ви сказали не задавати політичних питань. Дозвольте дізнатися, чому?» — звернувся до головного тренера журналіст зі Швейцарії. Фахівець знайшов, що відповісти: «Тоді б ми запросили сюди людину з Верховної Ради, і вона би відповідала».

23 березня. Маркевич: «Я б теж не запросив Селезньова»

Найемоційший день у висловлюваннях з приводу ситуації, що склалася. На думку російських ЗМІ, на рішення тренерського штабу збірної України вплинули напружені відносини між Україною і Росією.

Генеральний директор «Уфи» Шаміль Газізов заявив, що на півзахисника Олександра Зінченка прийшов виклик з молодіжної збірної України, але по приїзду в Київ хавбека відправили в клуб назад без пояснення причин: «Як і личить в таких випадках, згідно з регламентом ми відпустили Сашу в розташування національної команди. Він приїхав туди, а йому сказали, що він не викликаний. Довелося Зінченку повернутися назад. Він дуже засмучений, адже виклик у збірну країни для нього честь».

Офіційний сайт ФФУ в свою чергу повідомив, що Зінченко, а також ще один кандидат у «молодіжку» Ігор Жураховський, що представляє «Кубань», не полетіли на матч в Австрію через вірусні інфекції.

«Ніяких пояснень по футболістові від Федерації футболу України ми не отримували. Жураховський був в Україні, а захворів чи ні — сказати не можу», — сказав генеральний директор «Кубані» Валерій Стаценко. — Чесно кажучи, не хочеться політизувати цю ситуацію. Спочатку викликають, потім скасовують... Навіщо зводити рахунки за допомогою футболістів? Упевнений, незабаром проблема вирішиться, але футболісти не повинні страждати». «Перший раз чую, що у Жураховського вірусна інфекція. Ніяких інфекцій в клубі не було, — це вже слова головного тренера кубанців Сергія Ташуєва. — Думаю, що у всіх, хто приїздить на Україну, з'являється якась вірусна інфекція. Ще три роки тому я працював у донецькому «Металурзі», був розкішний чемпіонат України, все було нормально. Сьогодні футбол змішують з чимось іншим, а це ненормально. Той же Селезньов горить бажанням виступати за збірну, так і ми раді цьому. Жураховський хоче захищати честь своєї країни, і це нормально. Дуже добре знаю Михайла Фоменка. Це нормальна та порядна людина, і він став заручником ситуації».

Свою думку щодо ситуації з українськими футболістами з чемпіонату Росії висловив головний тренер «Дніпра» Мирон Маркевич. «У нашій країні йде війна. Щодня гинуть люди. Наші герої! Всі знають, хто ворог! Що говорити? Я б не поїхав туди працювати. Не все вимірюється грошима. Правильно, що Селезньова не викликають у збірну? Я б теж так зробив. Зараз така реальність, і такі кроки виправдані. Треба навчитися любити свою країну. Це має бути в серці», — пояснив Маркевич.

У Росії ж продовжували запевняти, що українські легіонери люблять свою батьківщину. Виконавчий директор «Амкара» Денис Маслов відповідально заявив, що захисник команди Богдан Бутко дуже хоче грати у збірній України. «Наш клуб дотримується принципу, проголошеного ФІФА, спорт поза політикою. Нам прийшов виклик на Богдана, ми підписали наказ, що він їде в збірну. Прийшов другий лист про те, що Богдан не їде в збірну, ми анулювали наказ. Викликали — ми раді, не викликали — нічого страшного, ми готуємо гравця до чемпіонату. Богдан у цьому сезоні зіграв за команду більше за всіх. Вважаю, що не викликати такого гравця... Ну, якщо це рішення тренерського штабу збірної — це їх рішення, якщо їх не... Я не знаю тоді, хто приймає рішення».

24 березня. Зінченко не відмовився від збірної

Глава прес-служби «Уфи» Сергій Тиртишний в своєму Instagram написав про те, що клуб хотів натуралізувати українського хавбека Олександра Зінченка, але сам футболіст вирішив залишитися українцем. «Він ніколи не приховував, що любить свою Батьківщину. І тепер Батьківщина покарала його за патріотизм, — написав прес-аташе. — Нехай комусь не подобається Росія, але відмовитися від одного з кращих своїх спортсменів і отримати 0:2 від збірної п'ятого англійського дивізіону, це мазохізм. Саша, бережи тебе Господь». Крім цього, Тиртишний дозволив собі звернутися з рекомендацією до лікарів збірної України, порадивши їм використовувати башкирський мед для лікування футболістів від застуди.

Сам Зінченко, незважаючи на всю ситуацію, від України і збірної не відмовився. «Звичайно, поїду», — відповів український легіонер на питання, чи поїде він після цієї історії в розташування збірної України.