Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів двадцятого туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 5 Квітня, 09:27 1006
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів двадцятого туру Ліги Парі-Матч | 19-27 Фото: fcdynamo.kiev.ua
Підсумки роботи Катерини Монзуль, а також інших арбітрів матчів 20-го туру чемпіонату України.

Найпримітнішою подією з точки зору суддівства поєдинків двадцятого туру Ліги Парі-Матч є робота Катерини Монзуль, яка стала першою жінкою-арбтіром в історії українського футболу елітного рівня. Про роботу Монзуль, а також про арбітраж всіх інших поєдинків туру з UA-Футболом поспілкувався експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Волинь» – «Чорноморець» 1:1
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)

Мирослав Ступар. В нашому чемпіонаті відбулася нерядова подія. Приклади, коли матчі елітного чоловічого дивізіону з футболу судить арбітр-жінка, віднайти не так вже й просто. Але Колліна нічим не ризикував. Чому? Тому, що Катерина Монзуль не є новачком у футболі. На сьогодні вона – найкраща в світі серед жінок-арбітрів. Звісно, різниця між жіночим та чоловічим футболом очевидна, але Катерина не розгубилася завдяки своєму досвіду. Вона вже досить давно судить матчі Першої та Другої ліг, давненько їздить з арбітрами на збори, де проводить матчі серед чоловіків. Катерина – загартований боєць.

Події на полі в поєдинку «Волинь» – «Чорноморець» Катерина контролювала. Звісно ж, відчувалося її хвилювання, яке позначилося на певних моментах. Але в цілому зі своєю роботою Монзуль впоралася.

Хоча, відзначу, що вилучення Філімонова – більше формальне. Так, в Катерини були підстави протягом однієї хвилини показати Артемові дві жовті карточки, але арбітр не повинен судити формально. Існує творчий підхід до суддівства. Тобто, підхід, який не заважає грі і не впливає на результат. Якби після другого порушення правил Філімоновим Монзуль застосувала до порушника превентивні методи, було б ідеально. Думаю, що Артем оговтався б і грав би в рамках правил. Але Катерина розцінила по-іншому. Врешті, це її право.

Але якщо вже вилучила Філімонова, то потрібно було й далі тримати планку, тобто бути послідовною. На 44-й хвилині Герасим'юк в центрі поля відверто в'їхав Калітвінцеву в ноги. Арбітр призначила штрафний, а де ж попередження?

Ще відзначу, - каже Мирослав Ступар, - що Катерина занадто принципова. Іноді це заважає динаміці та гармонії гри. Наприклад, відбулося порушення правил одеситами в штрафному майданчику «Волині» при атаці «Чорноморця». Шуст, готуючись ввести м'яча в гру, встановив шкіряного не на точку порушення. Так от Монзуль вимагала відкотити м'яча чітко на те місце, де було порушення правил. Але ж це не принципово, а час, динаміка гри губиться. Подібні моменти потрібно відчувати і трактувати у відповідності до духу гри.

В цілому ж, присутність на полі арбітра-жінки – це серйозний стримуючий фактор для футболістів. Коли сфолив, до прикладу, Польовий (за що й отримав покарання), Володимир лише розвів руками і пішов у свою зону. Якби судив чоловік, то, припускаю, мали б місце апеляції, емоційні жестикулювання. Хоча, з іншого боку, ми бачили, що під час вилучення Філімонова Катерину обступили гравці «Чорноморця», емоційно протестуючи проти рішення судді.

На завершення скажу, що Колліні варто було б сформувати повністю жіночу бригаду арбітрів. Зрозуміло, що гру «Динамо» – «Шахтар» вона б не судила, але матчі низького рівня, яких в чемпіонаті України останнім часом дуже багато, цілком під силу такій бригаді.

«Говерла» – «Олімпік» 0:2
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)

30-а хвилина. Володимир Танчик в центрі поля завадив Віталійсу Ягодінскісу розіграти штрафний удар, за що був покараний жовтою карточкою. Для Володимира вона виявилася вже другою в поєдинку.

Мирослав Ступар. Танчик сфолив проти Ягодінскіса на 22-й хвилині, за що й отримав справедливе попередження. А буквально через вісім хвилин ужгородці заробили право на штрафний удар, Ягодінскіс встановив м'яча, але Танчик ніби навмисно завадив Віталійсу ввести м'яча в гру. Варто сказати, що в цьому моменті схитрував й Віталійс, пробивши прямо у ноги Танчика, який не відійшов на належну відстань. У відповідності до правил – це жовта карточка, тому вилучення Володимира справедливе.

53-я хвилина. Після розіграшу кутового Ігор Гончар у власному штрафному майданчику притримав руками і штовхнув Івана Матяжа. Арбітр призначив пенальті і покарав порушника жовтою карточкою.

Мирослав Ступар. Ігор Гончар відверто в спину штовхнув Івана Матяжа при подачі м'яча до штрафного майданчика. Цікаво, що Матяж не мав навіть теоретичних шансів зіграти в м'яч, але це не відміняє факту порушення правил з боку Гончара. Справедливий одинадцятиметровий удар.

62-а хвилина. Максим Драченко в боротьбі зачепив обличчя Віталія Гавриша ліктем. Арбітр на епізод не зреагував.

Мирослав Ступар. У Драченка не було умислу грубо зіграти. Рух Максима був природнім, а Гавриш просто потрапив опонентові під руку. Справедливо, що Микола Балакін залишив цей момент без уваги.

90+2-а хвилина. Темур Парцванія грубим підкатом зустрів Ігоря Гончара, за що був покараний жовтою карточкою. Уже другою в матчі.

Мирослав Ступар. Темура Парцванію арбітр міг вилучити ще раніше, адже на 69-й хвилині Темур повинен був отримати жовту карточку за затримку руками Худоб'яка. Була відверта затримка з боку гравця «Олімпіка». Арбітр зафіксував порушення правил, але жовтої карточки Парцванії чомусь не продемонстрував.

В цьому моменті арбітр проявив не властиву для себе лояльність. Але на 82-й хвилині Парцванія таки отримав своє попередження. А вже на другій компенсованій хвилині захисник пішов в грубий підкат проти Гончара, за що був покараний ще одним «гірчичником». В результаті – вилучення, на яке Парцванія в цілому «напрацював».

«Зоря» – «Карпати» 4:1
Головний арбітр – Юрій Вакс (Хмельницький)

Мирослав Ступар. Вакс поєдинок провів добре, хоча арбітрові дісталося на горіхи від тренера «Карпат». Але це звична ситуація – завжди хтось чимось незадоволений.

44-а хвилина. Андрій Тотовицький на швидкості увірвався до штрафного майданчика «Карпат», Андрій Гітченко спочатку руками притримав опонента за футболку, а потім постелився в підкаті, але в м'яч не зіграв. Зіграв в ноги опонента. Арбітр покарав порушника червоною карточкою і одинадцятиметровим ударом.

Мирослав Ступар. Тотовицький отримав прекрасну передачу, виходив один на один з воротарем, але Гітченко відверто тримав опонента рукою за футболку. А потім Гітченко ще й в підкаті збив Тотовицького з ніг. Юрій Вакс відразу покарав Гітченка червоною карточкою і призначив одинадцятиметровий удар. По суті, арбітр мав рацію, адже Гітченко позбавив нападника прямої можливості забити м'яч.

88-а хвилина. Микита Каменюка мчав до воріт «Карпат» лівим флангом. Вже після того, як гравець розлучився з м'ячем, Микиту недозволеним прийомом зустрів Денис Мірошниченко. Арбітр покарав «карпатівця» жовтою карточкою, яка для нього виявилась уже другою.

Мирослав Ступар. Першу жовту карточку Мірошниченко отримав за грубий фол на початку другого тайму. А другу – за те, що по-хокейному «прийняв» на плече Каменюку. Все справедливо.

«Олександрія» – «Динамо» 0:2
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Анатолій Абдула провів цей непростий матч на високому рівні. Увагу варто звернути лише на один момент, який відбувся на 58-й хвилині. Велозу виграв м'яча, а Полярус, намагаючись теж зіграти в м'яч, вдарив португальця в коліно. Абдула був поруч, фол зафіксував, але чомусь не виніс порушнику жовтої карточки.

«Ворскла» – «Сталь» 0:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

Мирослав Ступар. Погані погодні умови значно ускладнили життя як футболістам, так і арбітрові. Поле було в'язким, швидкості – низькими, а боротьби – багато. Але Іван Бондар відсудив дуже впевнено.

На 34-й хвилині, зокрема, на полі відбулася конфронтація після того, як Едгар Малак'ян зачепив Юрія Коломійця бутсою по обличчі. Бондар не покарав Малак'яна жовтою карточкою, тож гравці вирішили самотужки з'ясувати стосунки. Виникла конфронтація, в результаті якої Даллку отримав попередженя.

На 53-й хвилині в штрафному майданчику «Сталі» Антон Шиндер пробив з близької відстані, але м'яч втрапив у передпліччя захисника дніпродзержинської команди. Іван Бондар не зреагував на момент – і правильно вчинив. По-перше, м'яч прилетів з близької відстані і саме прилетів захисникові в руку, а не захисник зіграв рукою. По-друге, рука захисника не була відведеною від корпусу, тобто знаходилася у природному положенні. Арбітр цілком слушно не призначив пенальті, незважаючи навіть на те, що м'яч летів в ствір воріт.

«Шахтар» – «Металіст» 8:1
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

Мирослав Ступар. В першому таймі з боку гравців «Шахтаря» арбітр зафіксував лише три порушення правил. Це, очевидно, рекорд. Принаймні, я не пригадую іншого матчу, в якому було б так мало фолів. За весь поєдинок обидві команди по одинадцять разів порушили правила, арбітр не продемонстрував жодної жовтої карточки.

Можна звернути увагу на гольову атаку «Металіста». Вона - атака - розпочалася з того, що Грисьо не надто вдало обрав позицію, м'яч влучив у арбітра, відскочив до гравця «Металіста» і після цього пішла результативна атака. Більше про цей матч немає чого сказати.