Що треба знати про першого помічника Шевченка у збірній

Збірна України 13 Липня, 13:49 930
Що треба знати про першого помічника Шевченка у збірній | 19-27
Ще у лютому стало зрозуміло, хто очолить збірну України після Євро-2016. Тому найцікавішим питанням було інше: хто стане помічником Андрія Шевченка?

Учора найкращий футболіст в історії українського футболу дав приголомшливу відповідь – його асистентом стане людина, яка досконало знає свою роботу, Мауро Тассотті.

Хто це?

Легендарний футболіст італійського «Мілана». Народився у Римі, виховувався у системі «Лаціо». 1980-го, коли йому було 20 років, перейшов до «червоно-чорної» команди. Пройшов з нею випробування серією «В» («Мілан» там грав у сезонах 1980/81 та 1982/83). 20 лютого 1986-го року клуб узяв Сільвіо Берлусконі, і Тассотті виграв Кубок Ліги чемпіонів 1989, 1990, 1994, чемпіонат Італії – 1988, 1992, 1993, 1994, 1996.

Примітно, що одним з найкращих, якщо не найкращим, матчем в історії «Мілана» вважається фінал Ліги чемпіонів 1993/94. Команда Фабіо Капелло розбила іспанську «Барселону» - 4:0 за відсутності дискваліфікованих центральних захисників – Франко Барезі та Алессандро Костакурти. Саме Тассотті вивів на поле «Мілан» з капітанською пов'язкою і першим отримав трофей з рук Леннарта Йоханссона, тодішнього президента УЄФА. Закінчив кар'єру 1997-го року.

Звідки Шевченко його знає?

Тут все очевидно: Андрій грав за «Мілан» у 1999-2006, 2008-09 роках. Сам Тассотті після звільнення Альберто Дзаккероні навесні 2001-го узяв команду разом з Чезаре Мальдіні. Мальдіні переміг «Інтер» - 6:0, пішов улітку 2001 після кількамісячного «правління» турка Теріма. У листопаді 2001-го команду очолив Карло Анчелотті, а Тассотті став його правою рукою. Аналог – Анатолій Пузач у Валерія Лобановського.

Шевченко-гравець і Тассотті-тренер разом виграли Лігу чемпіонів-2003 та чемпіонат Італії-2004. 2007-го Мауро ще раз тріумфував у ЛЧ. Шевченка в команді тоді не було.
Влітку 2009-го клуб залишив Анчелотті. І він, і його наступник – Массіміліано Аллегрі, коли змінювали місце роботи, кликали Тассотті з собою – до «Челсі», «Реала» та «Ювентуса» відповідно. Той залишався вірним «Мілану».

Тоді чому він залишає клуб після 36 років перебування в ньому?

Перше: «Мілан» перебуває у процесі зміни власника. Берлусконі близький до того, аби продати клуб китайцям. Ті можуть привести своїх людей.

Друге: хоче працювати тренером. Бо з літа-2015-го, коли тренером «Мілана» став серб Михайлович, Тассотті перевели на посаду скаута. Вона престижна у «Порту» чи «Удінезе», але не в «Мілані».

Третє: зміна обстановки та конкурента зарплата від ФФУ. «Мілан» останнім часом платив тренерам небагато – 1,5-2 млн євро на рік. Помічникам, це очевидно, ще менше.

Що Тассотті може дати збірній України?

У нього колосальний досвід роботи саме на такій посаді – помічника, людини, яка не спеціалізується на одному напрямку тренерської роботи, а володіє повним спектром професійних навичок. У січні 2014-го, коли відставили Аллегрі, посаду головного пропонували Тассотті. Відмовився категорично. Не бачить себе очільником тренерського штабу.

Ще один важливий нюанс: легендарна четвірка захисників Тассотті-Барезі-Костакурта-Мальдіні – найкраща в історії футболу. «Мілан» під час піку цих оборонців, сезон 1993/94, пропустив 15 голів у 34 матчах найсильнішого тоді чемпіонату Італії.

Але грати одне, бути тренером – інше. Барезі не переконав у «Фулхемі», Костакурта провалився з «Мантовою». Мальдіні одразу заявив, що на тренерській лаві себе не бачить. І тільки Тассотті показав себе людиною, здібною навчати. Для Хачеріді, Ракицького, Ордеця та інших це буде чудова школа.

Що турбує?

Невідомо, у якій формі нині перебуває італієць. Останній його сезон практика – 2014/15. Влітку 2014-го він думав залишати «Мілан». Не склалися стосунки з Кларенсом Зеєдорфом, який тренував клуб з січня по травень 2014-го і думав привести своїх людей – Ернана Креспо та, що важливіше, Япа Стама, оборонця, який би узяв функції Тассотті. Зеєдорф виявив неповагу до Тассоті, писав вночі йому смс на предмет того, як Мауро має себе поводити в команді.

Врятувала відставка Кларенса, і поява Індзагі на посаді головного тренера. Тассотті залишився, але команда просто повалилася. Тренерський штаб не міг визначитися з парою центральних захисників. Під кінець сезону пройшла інформація, що Індзагі з Мауро конфліктують.

Врешті-решт, минулого літа прийшов серб Михайлович, і Тассотті перестав бути тренером. Судячи з усього, тільки на рік.

Важко сказати, чого досягне збірна України Андрія Шевченка. Але нам точно буде цікаво. «Золотий м'яч-2004» принесе принципово нові, західноєвропейські, методи роботи – звідси широкий «тактичний» штаб Ріанчо (якому чудово відомі можливості українських футболістів) – Мальдера (судячи з усього, виконуватиме дуже вузьку роботу зі збору інформації щодо суперників, «нарізатиме» її, а обробка - за Ріанчо) і знаменитий у минулому воротар «Реала», у якого серйозно прогресував Денис Бойко.

І ніхто не дивуватиметься, якщо збірна України з'являтиметься на перших шпальтах провідних спортивних видань світу.