«Ніколи не просив, щоб мене продали» - історія Мауро Тассотті

Збірна України 13 Липня, 16:13 1024
«Ніколи не просив, щоб мене продали» - історія Мауро Тассотті | 19-27
Легендарний захисник Мауро Тассотті офіційно залишив «Мілан».

За останніми даними, італієць може продовжити кар'єру в національній збірній України, якщо команду очолить Андрій Шевченко.

Тассотті народився 19 січня 1960 року в Сан-Базіліо, який тільки формально числився районом Риму, а насправді був далеким передмістям - боргата. Місцеві жителі вибиралися в ті часи у найкращому випадку в магазини на Віа Тібуртіна, а площа П'яцца Навона та Іспанські сходи бачили тільки по телевізору або ж уявляли собі в казкових мріях. Як Париж. Зате футбольних полів в Сан-Базіліо було цілих два. Чи треба говорити, що весь вільний від школи час Мауро ганяв у футбол.

Римлянин Тассотті вболівав за «Рому», а потрапив до складу «Лаціо» - в руки легендарного Боба Ловати - вигравши у молодіжці Кубок Примавери.

Як зауважив один італійський журналіст, розповідаючи про перші кроки Мауро у цьому футбольному житті, «успіх - це не тільки вийти з боргати. Успіх - це вирости в таких місцях як Сан-Базіліо, після яких налякати тебе може тільки смерть». Це повинен був знати Луїс Енріке, коли підставлявся під залізний лікоть 1994 року.

А поки 5 листопада 1978 року 18-річний Мауро дебютував у Серії А. Того ж дня його одноліток Франко Барезі проводив свій сьомий матч за команду з одного великого північного міста. Щоб ці два футболісти зустрілися, доля Тассотті мала зробити крутий поворот. «У 20 років я наважився залишити сім'ю, місто, де я народився і виріс, друзів, з якими зустрічався кожен день, ганяв м'яча», - згадує Тассотті. Після двох сезонів, проведених у вищому італійському дивізіоні за «Лаціо», Тассотті відправився у «Мілан»... в Серію Б.

Північний край

Ось як представив новачка уболівальникам журнал «Форца Мілан!» у вересні 1980 року: «Остання знахідка Боба Ловати для основи «Лаціо» стала першим придбанням «Мілана» у цьому сезоні. Надійний, похмурий захисник». Сам Ловата видав Мауро щось на зразок рекомендаційного листа: «Це відмінне придбання, «Мілан» ніколи не пошкодує про нього. Тассотті - один з тих, хто не залишає супернику жодних шансів, хто чіпляється зубами, хто бореться до кінця. Він «з району», але з цих... з хороших».

Сам Тассотті вже у першому інтерв'ю показав своє вміння грати в стінку - якість, без якої не обійтися, якщо тобі судилося перебувати на одному фланзі з Донадоні:

- Мені було шкода виїжджати з Риму. Але мова йде про «Мілан», заради якого можна піти і на деякі жертви. І я збираюся це зробити, щоб використовувати ті можливості, які дає «Мілан».

- Вціпившись у суперника зубами?

- Намагаючись позбавити його м'яча. Це моя прерогатива.

Перехід Тассотті із Серії А в Серію Б здивував буквально всіх. Джанкарло Дотто в книзі «Найкраща команда» пояснює те, що сталося дуже просто:

«Тут не обійшлося без волі долі і класичного зачину «якби...»

Якби Бруно Джордана не впіймали на тоталізаторі, то в «Мілані» грав би він, а не Тассотті». Джордано був уже власністю команди з Півночі, коли отримав дискваліфікацію. Щоб компенсувати втрату, римський клуб відправив «Мілану» Мауро Тассотті. Захисник подавав надії, а його характерною рисою був... видатний ніс.

Але вже за підсумками першого сезону клубний журнал давав йому позитивну характеристику: «Наш римський хлопець грав з перемінним успіхом. Деякі чудові матчі зіпсовані арбітрами... і його темпераментом. Він пропустив чотири гри, і його відсутність відразу позначилася. Роль Тассотті в захисті не заперечується - це сила».

За міланським мірками Тассотті вів досить нудне життя: тренування, календарні матчі і телевізор на базі - до і після вечері. Можливо, Мауро так і не прижився б у мегаполісі, а його любов до футболу проявилася б в іншому місці, але тут до нього прийшло кохання.

Нове життя

З Антонеллою його познайомили друзі, з якими він відправився повечеряти після матчу. Зав'язалася розмова, Мауро і Антонелла домовилися зустрітися ще раз. Ось тільки Антонелла на побачення прийшла, а Мауро - ні. Був зайнятий на тренуванні - і ніякої можливості вибратися. Він не знав ані її номера, ані адреси. Мауро понуро виходив на тренувальне поле і займався своїм футбольним ремеслом, але всі його думки були зайняті Антонеллою. І раптом за місяць на базі «Мілана» пролунав телефонний дзвінок. «Алло, Міланелло? Запросіть, будь ласка, Тассотті... Мауро, це Антонелла ...». «Ну нарешті!» - тільки й видихнув він.

Це була любов. Мила, товариська дівчина познайомила його з друзями, батьками (слава Богу, «міланісти»), показала йому місто. Мілан подобався Мауро, тому що це було місто Антонелли. Вони були щасливі.

- Антонелла і сім'я допомогли тобі краще освоїтися і в команді?

- У футбольному плані, мабуть, ні, а в житті - так. Вони допомогли мені подолати те, що було для мене спочатку непросто.

Команда непереможних

А ще у Тассотті були чудові тренери. Нільс Лідхольм перетворив гравця, якого самі «міланці» беззлобно називали «захиснище», в терцино з найтоншим розумінням гри і відмінним першим пасом. Незабаром його вже почнуть називати «Джалма» - як Джалма Сантоса - і «міланським бразильцем».

З Лідхольмом Мауро пройшов школу «зонного захисту», а вже коли прийшов Саккі, почалися справжні університети, після закінчення яких весь футбольний світ вивчить магічну захисну формулу напам'ять: Тассотті-Костакурта-Барезі-Мальдіні.

І якщо Франка Барезі по праву вважають першим гравцем нового «Мілана», то Мауро став другим. Він був частиною цієї «команди непереможних».

Коли Тассотті прийшов у «Мілан», далекоглядний Джанні Рівера полегшено зітхнув: «Ну ось, позицію правого захисника ми закрили років на 10».

- Я був тоді сповнений ентузіазму. Минуло десять років, але ентузіазму в мені не поменшало, - сказав сам Тассотті через відміряний Ріверою термін.

Рівера, звичайно, був далекоглядний, але навіть він не міг припустити, що Тассотті відіграє за «россонері» на вищому рівні 17 років.

Для багатьох італійських тіффозі найбільш пам'ятний фінал Кубка європейських чемпіонів відбувся 1989 року, коли «Мілану» протистояла «Стяуа». Так вважав і сам Тассотті, поки не настав 1994-й, коли «россонері» розгромили з рахунком 4:0 «Барселону».

Вболівальники запам'ятали в зв'язку з цим матчем два епізоди за участю Тассотті. Епізод перший, тривожний - передматчевий. Барезі дискваліфікований, і на його місце повинен вийти Мауро. Епізод другий, щасливий - післяматчевий. Капітан Тассотті переможно підкидає в нічне небо п'ятий в історії «Мілана» Кубок чемпіонів. Чого йому коштував цей вечір зокрема, і вся ця робота протягом чотирнадцяти років, знає тільки він сам.

Час минав, гравці приходили і йшли - хтось в оренду, а хтось назавжди. Тассотті не покидав «Мілан» ні на один день:

- У мене завжди була спокійна відпустка. Уявіть собі, моє ім'я жодного разу не згадувалося в зв'язку з трансферними кампаніями. Я закінчував сезон, їхав у відпустку і точно знав: за місяць повернуся і побачу все те саме. Я завжди був упевнений, що залишуся, тому ніколи не просив, щоб мене продали.

У тіні

Дім, стадіон, сім'я, команда. У його житті більше нічого не було - навіть хобі. Хіба що гольф, до якого він звик завдяки Донадоні і Ван Бастену. Справжнім його захопленням була сім'я. Неслухняний Ніколо, що народився 1989 року. У дитинстві він наперекір усім кричав «Форца «Інтер!», але потім став зразковим хлопчиком-«міланістом», що виходив з командами на поле. Лукреція, яка з'явилася на світ 1991-го. З якою цікавістю вона торкалася чудових ручок татового трофея 1994-го. І, звичайно, Антонелла, яка завжди чекала його вдома.

Все звалилося влітку 1995 року. Тренер «Мілана» Фабіо Капелло зібрав журналістів перед початком сезону, щоб повідомити: «Тассотті не буде, він поїхав додому. Офіційно він травмований, - очі «Залізного Фабіо» зрадницьки зволожилися. - Грати Мауро не буде. У Антонелли рак». Але Тассотті повернувся в команду і продовжив тренування. Він привозив із собою дітей, піклувався про них, повертався до роботи, а потім знову тікав до дочки і сина. 12 лютого 1997 року Антонелли не стало, і життя Мауро накрила похмура тінь. Він так і не вибрався з цієї тіні, хоча вже через дев'ять днів після похорону дружини вийшов на матч у Перуджі.

Він повернувся, але вже в інший світ, в інший «Мілан». За сезон «Мілан» зібрав більше поразок, ніж за п'ять років за Капелло.

І цей матч проти «Перуджі» був дивним, фантасмагоричним, як і весь сезон. У складі суперника одну з перших зустрічей проводив якийсь довгов'язий негідник на прізвище Матерацці. Вже на перших хвилинах він заслужив стусан від Дюгаррі - червона картка французу, а наприкінці тайму смачний ляпас від Мальдіні - червона Паоло. Через 44 хв. на поле вийшов Тассотті. Свій гол «Перуджа» відстояла, а Мауро отримав оцінку 6 від «Ґадзетта делло Спорт» і коментар, який підсумовував всю його кар'єру: «Тассотті ні в чому було дорікнути».

Він дограв сезон абияк, виходячи на заміну - на його фланзі з його «двійкою» на спині грав Пануччі. Місце в основі для нього знайшли лише в останньому матчі. У той день йшов із великого футболу Франко Барезі. В тіні великого друга закінчив кар'єру гравця і Мауро Тассотті.

Коли виростуть діти

1990-го Мауро обіцяв, що його ніколи не побачать на тренерській лаві - він збирався стати фінансистом. Але тепер все було інакше. У Тассотті залишилася тільки сім'я - діти і «Мілан». Їх потрібно було піднімати. Мауро став тренером молодіжного складу і 1999-го та 2001-го виграв два найпрестижніших турніри у Віареджо. Після таких успіхів його відразу покликали в «Парму», але Тассотті відмовився: «Я повинен виховувати дітей. І потім, у «Мілані» я завжди відчував себе як вдома».

18 березня 2001 року в альманасі «Паніні» з'явився запис: «Мілан»-«Барі» 4:0. Тренер - Тасотті (1), спортивний директор - Чезаре Мальдіні (1)». У тандемі вони пропрацювали до кінця сезону, організувавши незабутню «тенісну партію» проти «Інтера» - 6:0. Потім Чезаре пішов, а Мауро, тандем і педалі залишилися. Спочатку був Карло Анчелотті, потім Леонардо, а тепер Макс Алегрі.

З Карло у них склалося повне взаєморозуміння. Вони пропрацювали разом цілий цикл, вигравши скудетто і дві Ліги чемпіонів. Карло кликав Мауро за собою в Лондон, але тому знову потрібно було «відпрацьовувати ззаду». Дебютанта Леонардо не можна було залишати одного.

Взаємини з Леонардо сам Тассотті визначив, як feeling: «Леонардо працює з лінією атаки, я з обороною. У нас чудово виходить». Можливо, деякі розриви в лініях і виникали, але, як виявилося, у Леонардо не склалося з іншим персонажем, впливовішим.

У турне в США команда поїхала з одним тренером - Тассотті. І він робив свою справу, поки тасували королі і тузи з тренерської колоди. В результаті знову стали обговорювати його кандидатуру на роль першого тренера. Прямо з аеропорту Тассотті поїхав на розмову з керівництвом. Про що вони говорили - невідомо. Відомий тільки результат: Мауро Тассотті, «Мілан», номер два.

А ще відомий результат його роботи. У вирішальних матчах сезону прямі конкуренти в боротьбі за скудетто - «Наполі» та «Ювентус» - не завдали по воротах «Мілана» жодного (!) удару.

Сам Тассотті так і не вийшов із тіні. Невловима тінь заступає сумом його очі. Роки біжать, діти ростуть. Ось, кажуть, в «Рому» повернеться один Карло, буде кликати його до себе. Невже Мауро погодиться? Знову другим? Навряд чи. У Сан-Базіліо, звичайно, його пам'ятають, і навіть трохи засуджують за від'їзд, але ніколи не скажуть про це вголос. Тассотті буде нестерпно важко повернутися туди - він занадто зріднився з зеленими пагорбами Бріанца. Антонелла зробила його міланцем.