Світовий футбол 27 Вересня, 11:45 1164
Наші за кордоном. Колючі терни вересня | 19-27
Про гру українців за кордоном.

Іспанія

Головні тренери команд Прімери, за які виступають українці, різним чином відреагували на черговий тур посеред тижня. Хуанде Рамос довірився майже тому самому складу і в матчі проти «Бетіса» (0-1), і проти «Ейбару» (2-1). Тож Денис Бойко залишився в запасі «Малаги». Густаво Пойєт, хоча і висловлював компліменти на адресу Романа Зозулі за самовіддачу і говорив про безсонні ночі в спробах знайти йому місце на полі, двічі задіяв дует форвардів Алегрія - Кастро, в тому числі і у Севільському дербі, програному з рахунком 0-1. А ось «Гранада» Пако Хемеса відверто провалює старт сезону, і тренер, відомий прихильністю до системи, експериментує не з тактикою, а з кадрами. Особливо з форвардами та опорниками. Таким чином центрфорвард Езекіель Понсе в матчі проти «Атлетіка» з Більбао поступився місцем в стартовому складі Артемові Кравцю, а в матчі проти «Алавеса» (1-3) - Давіду Барралю. В останньому не вийшовши навіть на заміну.

Український форвард в обох матчах не відрізнявся мобільністю, нерідко випадав з гри. Проти «Атлетіка» він активно почав, дуже неточно пробивши головою після кутового і завдавши заблокованого удару. Але потім надовго загубився, лише борючись «на другому поверсі», здебільшого безуспішно. Лише за кілька хвилин до заміни (пішов з поля на 61-ій хвилині) він отримав відмінний шанс відзначитися, вийшовши на воротаря в районі кута воротарського. Однак Кепа врятував свою команду. І за 19 хвилин проти «Алавеса» м'яч до Артема потрапляв дуже рідко. При цьому він встиг завдати два удари по воротах, на 77-ій хвилині зігравши на випередження і з близької відстані замкнувши простріл з правого флангу. А за дві хвилини ледь не забив ще, знову після прострілу, але його технічний удар під поперечину в стрибку витягнув воротар.

В підсумку Кравець протягом цих двох матчів завдав більше ударів по воротах, ніж будь-який інший гравець «Гранади». Так, Хемес любить технічних, рухливих та шукаючих м'яч форвардів. Але коли вони розчаровують, коли менш мобільний за іспанськими стандартами Кравець - один з лише двох гравців команди, які забили вже два голи, причому другий - не форвард, варто надати йому більше шансів.

Німеччина

Денис Олійник так починав кожне півріччя в арнемському «Вітессі». З лави запасних, не надто шанований тренером, він виходив на заміну на 10-15 хвилин і за цей час примудрявся видавати результативні ТТД, і в підсумку отримувати місце у «старті». Схоже, саме цим шляхом він збирається йти і в Бундеслізі. Гол в доданий арбітром час матчу проти «Хоффенахайма» після 15-ти хвилин на полі - гарний початок. Нехай і в порожні ворота з лічених метрів після сейву воротаря. Щоправда, поки це не допомогло йому і надалі отримувати ігрові хвилини - проти «Аугсбурга» (0-1) він залишився в запасі. Втім, заявка вже зроблена.

Головний тренер «Дармштадта» Норберт Майєр продовжує шукати оптимальний варіант на правому фланзі оборони. Після 0-6 в Дортмунді він повернув до стартового складу Артема Федецького. І Артем, як і його партнери, відіграв значно краще. Українець дуже плідно попрацював в обороні (відбір, два перехоплення, чотири вибитих м'ячі, три заблокованих удари), тим більше, що лівий вінгер гостей Крамаріч більше перебував у центрі. Артем найбільше запам'ятався заблокованим в стрибку ударом Вагнера. А ось в атаці був зовсім непомітний. Ймовірно, саме тому був замінений на 83-ій хвилині, і в наступному матчі на правий фланг оборони повернувся набагато більш орієнтований на атаку Юнгвірт.

Якщо «Дармштадт» хоча б бореться, то «Шальке» просто штампує поразки, після 1-3 від «Кельна» та 1-2 від «Хоффенхайма» залишившись єдиною командою в Бундеслізі без жодного очка (найгірший старт в історії клубу). Євген Коноплянка з 67-ої хвилини першого з матчів нарешті отримав шанс зіграти на улюбленому лівому фланзі. «Шальке» в цей час володів ініціативою, атакував, але не зумів домогтися нічого, пропустивши два занадто легких голи на контратаках. Євген отримував відносно багато м'ячів, але не міг продертися крізь фланг і абсолютно не загострював гру. Тож його невключення навіть в заявку на наступний матч дещо здивувало, та все ж загалом було логічним.

В другому дивізіоні Борис Тащі двічі залишився в запасі «Штутгарта», який набрав в цих матчах чотири очки.

Бельгія

Андрій Тотовицький почав свою кар'єру в «Кортрійку» асистом проти «Вестерло», і його команда перемогла з рахунком 4-1. Наступний матч він провів невдало, і «Кортрійк» програв «Зульте-Варегему». Відпочивши в Кубку проти «Спрімон-Комблен» (Третій дивізіон, 2-0), він знову відіграв відмінно - і його команда знову виграла з рахунком 4-1, на цей раз у «Генка». Особливо активним українець був у першому таймі, коли активно брав участь в атаках, і на правому фланзі, на якому номінально грав, і в центрі. Вже на п'ятій хвилині після навісу з правого флангу захисник «Генка» буквально відпасував йому, і Андрій мав достатньо часу для того, щоб завдати точного удару з кута воротарського. Взяв він участь і в другому голі в доданий час першого тайму, обігравшись з Сааді, а потім з району півкола перед штрафним перевівши на фланг. Подальший простріл замкнув Мерсьє.

В другому таймі Тотовицький втомився і був далеко не таким помітним, та все ж на 62-ій хвилині підхопив вибитий воротарем під пресингом Сааді м'яч, пройшов по правому флангу і віддав на того ж Сааді перед порожніми воротами. Наприкінці матчу травмувався і залишив поле, але повернувся. «Кортрійк» на шостому місці.

Роман Безус також відзначився голом, щоправда, в Кубку в гостях проти «Харельбеке» (6-1) з Четвертого дивізіону. На десятій хвилині він зробив рахунок 2-0, випередивши опонента і замкнувши простріл з правого флангу з меж воротарського. Загалом відіграв 65 хвилин. А в матчі ліги, програному «Генту» (1-2), протягом 73-ох хвилин на полі запам'ятався заробленим після проходу штрафним, реалізованим Пеетерсом, жовтою карткою і замкнутим неточним ударом прострілом. «Сінт-Трюйден» на одинадцятому місці.

Сергій Болбат відіграв 12 хвилин за «Локерен» (12 місце в лізі) у матчі Кубка проти «Серкль Брюгге» з Другого дивізіону (3-2) і сім - в лізі проти «Ваасланда-Беверена» (1-1). Саме він в першому з матчів подав кутовий на 83-ій хвилині, і захисник гостей зрізав м'яч у власні ворота, вирішивши долю матчу. Міг Сергій і забити, але увірвавшись з м'ячем в штрафний під час контратаки, пробив вище воріт з відмінної позиції. Отримав жовту картку. У матчі ж ліги - навпаки, Болбат нічим не відзначився, а за хвилину після його виходу на поле суперник заробив пенальті і зрівняв рахунок.

Греція

Тенденції виступів українців в цій країні збереглися. Поступово програє боротьбу за ігрові хвилини Євген Шахов. У матчі «ПАОКа» проти «Ксанті» (0-0) вперше в сезоні він не отримав жодної. А Дмитро Чигринський провів черговий вражаючий матч в центрі оборони «АЕКа», знову не давши суперникові майже ані єдиного шансу. Його команда в перших п'яти матчах сезону в лізі та Лізі Європи пропустила лише два м'ячі. Однак на цей раз не забила, зігравши внічию вдома з «Іраклісом» і втративши можливість повернутися на перше місце в лізі після більш ніж восьмирічної перерви. Наступного тижня - «Олімпіакос» в гостях.

Польща

Два українських дербі повинні були відбутися на цьому тижні в Екстракласі. Однак відбулося лише одне, оскільки Віталія Гемеги не було в заявці плоцької «Вісли». А Артем Путівцев відіграв впевнено в обороні «Термаліки Брук-Бет» (0-0), більше за всіх торкався м'яча і завдав дуже неточного удару здалеку.

На два дні «слони» вийшли на перше місце. Однак потім в гру вступила «Ягеллонія», переграла «Корону» (2-1) в гостях і повернула собі лідерство. Перший тайм залишився за «Короною» і активним Сергієм Пилипчуком, який завдав слабкого удару головою в руки воротарю і неточного - з вигідної позиції. А в другому таймі значно краще грала вже команда Тараса Романчука (жовта картка), і опорник віддав пас в штрафний, після якого «Корону» врятував лише воротар. І на рахунку Романчука нескладний для воротаря удар головою. Дмитро Хомченовський не грав через травму.

Болгарія

Ігор Пластун відіграв повний матч Кубка Болгарії проти «Ботева» з Враци (Другий дивізіон, 4-0). А в матчі ліги проти «Вереї» (4-1) відіграв 13 хвилин. В кожному з матчів мав блискучу нагоду забити після розіграшів «стандартів», причому ногою. Однак в кубковому матчі не влучив у ворота з відстані кількох метрів, а в матчі ліги його удар з метра відбив воротар.

Угорщина

Протягом минулих семи днів відбулися два тури ліги. «Вашаш» переграв «Мезьоковезд» з рахунком 4-0, поступився в гостях «Дьірмоту» (0-1) і зберіг за собою лідерство. Євген Павлов в першому матчі відіграв 16 хвилин, завдав неточного удару з 16-тиметрової дистанції, мало не замкнув простріл і трохи не влучив у ворота ударом головою. А в другому відіграв 19, неточно пробив головою і мав відмінний шанс зрівняти рахунок на останніх секундах матчу, але, вискочивши сам на сам, перекинув і воротаря, і ворота.

«Дебрецен» (7) програв «Гонведу» вдома з рахунком 0-1 і переграв в гостях «Дьошдьор» з рахунком 3-1. Іван Бобко відіграв два повних матчі, в другому з них отримавши жовту картку. Міг зрівняти рахунок в першому з матчів на 26-ій хвилині, добиваючи після сейву воротаря низом з кута воротарського, проте голкіпер встиг перегрупуватися і взяв м'яч.

Олександр Надь провів і матч проти «Дебрецена», і матч проти «Відеотона» (1-2) в запасі. «Гонвед» на п'ятому місці.

Словаччина

«Сеніца» також вилетіла з розіграшу Кубка своєї країни, програвши в серії пенальті команді з нижчого дивізіону (третього) - «Вельке Людінце». Ігор Гончар в цьому матчі залишився в запасі. А за кілька днів відіграв повний матч в лізі проти «Спартака» з Трнави (0-1). «Спартак» володів перевагою і постійно атакував, при цьому фланг Гончара тримався набагато краще, ніж лівий або центр. Можна згадати один епізод, в якому був відданий пас повз українця, але вихід сам на сам виграв воротар. Отримав жовту картку.

Сербія

«Партізан» створив багато небезпечних моментів біля воріт «Металаца» (8), проте господарі загалом трималися і не провалювалися, пропустивши лише один м'яч, забитий ударом здалеку. Тарас Бондаренко відіграв повний матч. В Кубку 120 хвилин закінчилися з рахунком 2-2, а у серії пенальті «Металац» поступився «Жарково» з Третього дивізіону. На 16-ій хвилині в боротьбі Бондаренка з суперником після подачі кутового м'яч був вибитий на лінію штрафного майданчика, звідки Ровчанін спрямував його у ворота. У цьому матчі Тарас відіграв гірше, під час контратаки, що закінчилася голом, м'яч був проштовхнутий повз нього, зачепивши його ногу. Післяматчовий пенальті не бив.

Азербайджан

Календар «Габали» у вересні складається не кращим чином. Роман Григорчук нарікає на втому, до того ж, вельми легкі перемоги над слабкими «АЗАЛом» та «Нефтчі» могли надто вже розслабити команду. А суперники - традиційно незручний для бронзового призера минулого сезону «Сумгайит» і минулорічний срібний призер «Зіре» - вже чекали з інтервалом в три дні. Все ж «Габала» впоралася із завданням, перегравши обох з рахунком 2-0 і вийшовши на перше місце в лізі і на різницю м'ячів 17-0 після шести турів. Таким чином, дозволивши Дмитру Безотосному встановити свою нову рекордну серію, не пропускаючи вже 778 хвилин поспіль.

У першому таймі матчу проти «Сумгайиту», за словами Григорчука, його команда грала в «пішохідний футбол» і створила лише один справді небезпечний момент, причому вже на третій хвилині. А ось в другому «радари» вже були схожі на самих себе і створили достатньо небезпечних моментів для того, щоб забити двічі. Хоча й перший свій гол Дабо забив з офсайду і лише на 85-ій хвилині. А ось другий - на 90-ій, на божевільній швидкості пройшовши півполя. Безотосний впевнено відбив небезпечний удар в ближчий кут з меж штрафного, і не менш впевнено взяв не елементарний, але і не дуже складний удар низом по центру з лінії штрафного.

Матч же «Зіре» - «Габала» був якіснішим і жвавішим з обох сторін. Господарі атакували частіше, а гості - небезпечніше. Безотосному довелося хіба що вибивати з-під поперечини м'яч після удару з рикошетом і дякувати стійці в іншому епізоді. Віталій Вернидуб обидва матчі провів в запасі.

Ярослав Мартинюк додав до голу в попередньому турі ще два в матчі проти «Етнікоса» (2-1). На 43-ій хвилині він відкрив рахунок чітким ударом низом з 15-ти метрів. А на останніх секундах матчу півзахисник «Ерміса» вразив ворота ударом здалеку з рикошетом. Міг забити ще один, але прямим штрафним ударом влучив у стійку. Євген Новак не грав в матчі «Вардару» в Кубку Македонії проти «Влазерімі» (3-1) і відіграв повний матч ліги в гостях проти «Ренови» (0-0, господарі створили кілька небезпечних моментів біля воріт гостей). «Бодо/Глімт» вийшов в півфінал Кубка Норвегії, перегравши «Сарпсборг» (4-0) і програв в лізі «Стабеку» (0-1). Команда Сергія Погорілого (два матчі в запасі) і Руслана Бабенка (два матчі поза заявкою) на 14-му місці в лізі.

Оборона ашкелонського «Хапоеля» (7) з Андрієм Міщенком відіграла матч проти «Хапоеля» з Раанани «на нуль», незважаючи на небезпечні атаки суперника. В одному з епізодів Міщенко помилився, лише торкнувшись м'яча в підкаті, проте воротар виходом далеко з воріт підстрахував його. «Ешторіл» програв «Спортінгу» в гостях у матчі португальської ліги (2-4). Дмитро Ярчук поза заявкою. У Серії Б Василь Прийма відіграв два повних матчі, в одному з них отримав жовту картку. «Фрозіноне» (8) програв «Вероні» (0-2, В'ячеслав Чурко відіграв 28 хвилин) і зіграв внічию з «Пізою» (0-0). У мальтійській лізі «Пемброк» програв «Гзірі Юнайтед» (0-3) і переграв «Біркіркару» (2-1), в першому з матчів Олександр Максимов не грав, в другому - відіграв всі 90 хвилин.

Дмитро Льопа, який приєднався до нині другої команди хорватської ліги «Осієку», нарешті дебютував. Лише в Кубку, проти «Вуковара» з Третього дивізіону (4-1). А в матчі ліги проти «Істри» (1-1) не грав.

Три голи забив Максим Фещук та один - Василь Палагнюк - в двох переможних матчах «Дачії» в молдовській лізі. «Мерані» з Другого дивізіону вибив з Кубка Грузії «Ділу» в серії пенальті. Гол в ігровий час забив Акакі Цкарозія, він же за 50 хвилин був вилучений з поля.