Топ-5 позитивних моментів осені

Футбол України 15 Грудня, 09:14 826
 Топ-5 позитивних моментів осені | 19-27
П'ять моментів осінньої частини сезону, які налаштовують на оптимістичний лад.

Незважаючи на велику кількість проблем, футбол в Україні все одно дихає на повні груди, намагаючись при цьому тримати струнку поставу. На тлі труднощів, що звалилися на плечі улюбленої гри, «Футбольний клуб» помітив п'ять моментів осінньої частини сезону, які налаштовують на оптимістичний лад.

1. Збірна України під крилом Андрія Шевченка

Призначення володаря «Золотого м'яча»-2004 тренером збірної України в середині липня було сприйнято неоднозначно. Головним аргументом противників такого кадрового рішення було те, що колись зоряний гравець «Динамо», «Мілана» і «Челсі» не мав досвіду самостійної діяльності.

У трудовій книжці в графі «Стаж» у нього значився лише запис про роботу помічником Михайла Фоменка під час підготовки та виступу збірної на ЄВРО-2016.

Але армія скептиків притихла. Андрій Миколайович дуже відповідально поставився до нової посади, сформувавши насамперед сильну команду асистентів, куди увійшли італійські екс-тренери «Мілана» Мауро Тассотті й Андреа Мальдера, а також колишній помічник наставника «Динамо» іспанець Рауль Ріанчо.

У збірній Шевченко зробив те, чого від нього чекали, - омолодження складу і зміна гри. Так, середній вік команди в матчах відбіркового циклу ЧС-2018 склав 25 років. Він налагодив мікроклімат в команді, при цьому висунувши жорсткі вимоги до дисципліни. Як на полі, так і за його межами. В ігровому плані 40-річний фахівець зробив ставку на контроль м'яча, а не силовий футбол. Його догма - атакує і обороняється вся команда.

Головна особливість Шевченка-тренера - постійний пошук і відсутність боязні йти на ризик. Наочний приклад: у першому матчі кваліфікації проти Ісландії він використовував Віктора Коваленка на позиції нападника, і не прогадав. А найприємнішим чином здивувала гра флангових захисників збірної - Богдана Бутка й Едуарда Соболя.

Ще - Андрій Миколайович дуже ретельно веде селекцію і дає шанс молодим. Згадайте, як у «Дніпрі» блиснули Артем Довбик і Денис Баланюк. Вони відразу отримали запрошення до табору збірної. Та ж історія і з динамівським талантом Віктором Циганковим, який згодом оформив дебют.

Дуже імпонує європейський підхід Шевченка в плані поліпшення іміджу збірної і тімбілдінга. Це і відкриті тренування, і тісний контакт із засобами масової інформації, і командні вилазки в ресторани і на розваги.

2. Прогрес молоді

З початком російської агресії в Криму і на Сході України рівень нашого футболу помітно впав, що цілком природно. Спорт не може існувати автономно від економіки. Виснаження фінансових потоків призвело до масового відтоку легіонерів.

Але в нових реаліях з'явився шанс у молодих хлопців, які з палаючими очима б'ються за честь своїх клубів. І, зізнатися, ці хлопці подають великі надії, хоча в силу свого віку багатьом ще не вистачає стабільності.

Навскидку згадуючи головні відкриття осінньої частини чемпіонату, хочеться відзначити такі прізвища, як Циганков (19 років, «Динамо»), Олександр Тимчик (19 років, «Динамо»), Андрій Борячук (20 років, «Шахтар»), Андрій Лунін (17 років, «Дніпро»), Довбик (19 років, «Дніпро»), Баланюк (19 років, «Дніпро»), Ярослав Деда (17 років, «Волинь»), Василь Кравець (19 років, «Карпати»), Назар Вербний (19 років, «Карпати»), Максим Задерака (22 роки, «Сталь»), Роман Яремчук ( 21 рік, «Олександрія»).

Так, кидати в бій молодих - вимушений крок тренерів. Але з іншого боку, як підкреслив Сергій Ребров, «омолодження назріло не тому, що просто так потрібно, а завдяки тому, що хлопці своєю роботою довели обгрунтованість претензій на потрапляння до складу». В більшості випадків.

3. Яскравий виступ «Динамо» U-19

На відміну від першої команди, юнаки «Динамо» пробилися у весняну стадію єврокубків, завоювавши путівку в 1/8 фіналу Юнацької ліги УЄФА. Хлопці Юрія Мороза набрали в своєму квартеті 16 очок з 18 можливих! Цей показник - максимальний серед всіх учасників групової стадії. Єдину осічку на турнірній дистанції вони допустили, коли у 2-му турі зіграли внічию з «Бешикташем» на його полі (3:3). Втім, той результат швидше став для юних динамівців перевіркою на стійкість до стресів, адже в перерві вони «горіли» 0:3. Що ж, біло-сині виявилися хлопцями не з боязкого десятка.

Крім характеру, динамівці володіють такими якостями, як дисципліна, тактична виучка і амбітність. А свою спроможність вони доводять також у матчах за команду U-21. Той же Тимчик та Циганков і зовсім складають дорослу конкуренцію в команді Реброва. За цими хлопцями цікаво спостерігати. Їх виступи сприймалися немов ковток свіжого повітря. Особливо на тлі гри першої команди, яка переживає зміну поколінь.

Успіхи юних динамівців вселяють упевненість, що труднощі флагмана українського футболу носять тимчасовий характер.

4. Перспективне посилення з першої ліги

Відрадно, що футбольне життя в нижчих дивізіонах не завмирає, а в окремих випадках навпаки - розвивається. Під час падіння інтересу до футболу увагу привертає «Верес» з Рівного.

Дебютант першої ліги голосно заявив про себе, завершивши осінню частину першості на другому місці з відставанням від «Іллічівця», який володіє більш сильним набором виконавців, в п'ять очок.

Але виділяється «Верес» іншими показниками. Це - найбільш відвідувана команда першої ліги (3990 глядачів за матч). Такими цифрами можуть похвалитися далеко не всі команди УПЛ. Наприклад, середня відвідуваність «Сталі» впала до 1 039 глядачів.

Цілі у першої народної команди України амбітні - повернутися в елітний дивізіон, де вона виступала на зорі Незалежності країни. І робота в цьому напрямку вже ведеться. Поруч з домашнім стадіоном «Авангард», який знаходиться в жалюгідному стані, є ще одне футбольне поле. Там найближчим часом і будуть побудовані трибуни на 3-4 тисячі місць, що буде відповідати мінімальним вимогам Прем'єр-ліги. А тим часом «Авангард» буде закритий на реконструкцію - з прицілом на те, щоб вже через два роки приймати навіть єврокубкові матчі.

5. Фінансова стабілізація клубів УПЛ

Усього тягаря фінансових проблем наш футбол зазнав минулого літа, коли через борги професійний статус втратили «Металіст» з «Говерлою». Близькою до колапсу була «Волинь», лихоманило «Дніпро», але все ж вони були допущені до розіграшу чемпіонату. Хоч і з нюансами. У лучан до літа закрито трансферне вікно, дніпряни ж по ходу сезону втратили шість очок через борги перед іспанськими тренерами.

Але головне, що клуби перейшли на режим раціоналізації засобів і зараз не акумулюють заборгованості. Це підтверджує президент УПЛ Володимир Генінсон: «Перед Прем'єр-лігою у «Волині» немає боргів. Всі борги, які у них є за рішеннями КДК ФФУ, гасяться вчасно. Щодо арбітражу теж все гаситься вчасно. Те ж саме стосується зарплат гравців. Нових претензій до клубу немає.

«Ворскла»? Є багато чуток про те, що там уже дев'ять місяців не платять заробітну плату. Після мого спілкування з гравцями і з менеджментом клубу можу сказати: є невелика заборгованість із зарплати. Зарплату в клубі платять. Ми можемо судити про це за тими документами, які приходять у КДК ФФУ або з вищих інстанцій - ДК ФІФА або CAS в Лозанні.

Тепер повернемося до ситуації з «Дніпром». Тим гравцям, які зараз виступають в цьому клубі, зарплата платиться вчасно. Є борги перед тими, хто грав раніше. На даний момент вони подали заявку на ліцензування на наступний рік».

Іван ДИВАК