Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 20-го туру чемпіонату України

Футбол України 7 Березня, 09:52 1179
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 20-го туру чемпіонату України | 19-27
Суддівський аналіз матчів 20-го туру чемпіонату України від Мирослава Ступара.

В матчах двадцятого туру чемпіонату України не відбулося суддівських скандалів, але й бездоганної роботи арбітрів спостерігати теж не довелося. Був звичний тур з низкою робочих моментів – дискусійних і таких, з яких слід зробити висновки. Про все найцікавіше з площини арбітражу розповів експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Дніпро» – «Чорноморець» 1:1
Головний арбітр - Анатолій Жабченко (Хмельницький)

Мирослав Ступар. Язик не повернеться сказати про те, що арбітр невдало судив гру. Жабченко нормально виконував свою роботу, але два моменти виділяються з загальної картини.

На 83-й хвилині Жабченко виніс санкції Русланові Ротаневі за порушення правил, після чого між арбітром та капітаном «Дніпра» виникла дискусія. Але ця дискусія була невигідною для арбітра, тим паче, що в ході неї футболіст висловив судді своє незадоволення і наче зробив йому зауваження. Хоча зазвичай буває навпаки – зауваження виносять арбітри. Зрозуміло, що Ротань – авторитет, ветеран і поважна людина. Проте арбітр повинен зберігати честь. І якщо складно розставити акценти в дискусії, тоді краще цих дискусій взагалі уникати.

І другий момент – це вилучення Давида Хочолави. Ось до цієї червоної карточки є запитання. Кожушко очікував м'яча, який, можливо, виходив би за бокову лінію. Футболіст «Дніпра» відчув момент, коли Хочолава намагався зіграти на випередження і легенько корпусом перекрив опонентові шлях. В результаті цього блокування Хочолава незграбно впав на газон, але перед тим навмисно рукою зіграв у м'яч. Жовта карточка Хочолаві – поспішна. Це було друге попередження (перше відбулося в першому таймі цілком по справі) для захисника «Чорноморця».

Днепр - Черноморец

88-а хвилина. Карноза проривався до воріт «Дніпра», але, будучи під «опікою» Когута, впав на газон. Арбітр зафіксував симуляцію і виніс футболістові «Чорноморця» попередження.

Мирослав Ступар. Тут вже Жабченко розібрався чітко. Артур відчув на собі подих Когута і завалився у штрафному майданчику на газон. Порушення правил з боку футболіста «Дніпра», звісно ж, не було. Жовта карточка Карнозі за симуляцію – справедлива.

«Динамо» – «Олімпік» 1:0
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

Мирослав Ступар. Юрій Грисьо матч провів на хорошому рівні. Арбітр не подивися на авторитет Ярмоленка, пред'являючи йому жовтої карточки. Втім, «прелюдія» до цього моменту – це пасивність асистента Дениса Шудріка. Той промовчав в моменті, коли проти Ярмоленка була не зовсім чиста гра. Арбітр знаходився далеко від епізоду, тому асистент повинен був взяти ініціативу на себе і проявити командну роботу. Цього, на жаль, не відбулося.

Ярмоленко обурився, висловився на адресу асистента, за що справедливо був покарний «гірчичником».

Ступар: Грисьо не подивився на авторитет Ярмоленка, пред'являючи йому жовтої карточки

Падіння Бєсєдіна в штрафному майданчику «Олімпіка», коли нападник приймав м'яча на груди, а Еммерсон намагався перешкодити опонентові, чи то падіння Бесєдіна на 77-й хвилині, навіть не обговорюються – проти форварда не було порушень правил, тому не було й підстав для одинадцятиметрових ударів.

Юрий Грисьо (Львов)

«Карпати» – «Олександрія» 1:0
Головний арбітр – Євген Арановський (Київ)

Мирослав Ступар. Для Арановського – це один з кращих матчів в кар'єрі. Євген чітко розбирався в непростих моментах, правильно трактував фоли. Звісно, не без огріхів, але загальний рівень роботи був високим.

Характерний для Арановського момент відбувся на 49-й хвилині. Пішла атака «Карпат», з центру поля пішла передача на лівий фланг на футболіста, який перебував в положенні «поза грою». Але на своєму шляху м'яч зрикошетив від ноги гравця «Олександрії» і відлетів до Гладкого, який перебував у правильному положенні. Олександр пробив незграбно, але головне для нас – що арбітр не зупинив матчу. Хоча асистент Трехліб підняв прапорця, зреагувавши на пасивний офсайд.

Тут Арановський взяв ініціативу на себе і мав рацію. За останніх кілька сезонів це чи не перше рішення Євгена, коли він відмінив рішення асистента. Трехліб помилився, але Арановський виправив його помилку. Було б чіткіше, якби в цьому епізоді «Карпати» забили гол. Тоді б сказали «Браво, Арановський!». Але все одно – молодець.

Цікавий момент – з вилученням Басова. Басов на 61-й хвилині отримав справедливу жовту карточку, коли притримав Гладкого руками. А на 71-й хвилині відбулася передача за спину Басову, на яку, - передачу, - відкривався Худоб'як. Проте Сергій все ж зумів перервати політ м'яча, зігравши головою. Але боротьба продовжилася. Худоб'як на швидкості цілком реально міг втекти з м'ячем на ворота «Олександрії», створивши небезпеку. Тому Басов трохи незграбно, але пригальмував опонента рукою. Й за це був справедливо покараний другою жовтою карточкою.

«Ворскла» – «Зоря» 1:2
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Анатолій Абдула дав слабину в кількох моментах, в яких потрібно було винести гравцям дисциплінарні санкції. Карточки напрошувалися і по духу гри, і за характером порушень правил. Це було очевидно, здається, для усіх, крім Абдули.

Мова, в першу чергу, про момент на 44-й хвилині, коли прохід Бонавентуре був перерваний Чижовим. Захисник «Ворскли» не зіграв в м'яч, а створив для опонента бар'єр. Справедливий пенальті, але де ж карточка? Футболісти «Зорі» також вимагали попередження, але Абдула, знаючи, що Чижов на 23-й хвилині вже отримав «гірчичника», не наважився вилучити захисника.

Слід зазначити, що Абдула взагалі свої матчі проводить нестабільно. Тут призначив пенальті без карточки, а на 15-й хвилині взагалі не зафіксував порушення правил в моменті, коли Чижов у власному штрафному майданчику нахабно за голову й плечі повалив на землю Чечера. Абдула знаходився в метрах 8-10-и від епізоду, не більше.

Ворскла - заря

Далі – ще один момент. Атака лівим флангом від полтавчан, Сухоцький піднятою догори рукою заблокував подачу Ребенка. Абдула не зреагував на епізод. Це кидає тінь на репутацію досвідченого арбітра.

Призначення одинадцятиметрового у ворота «Зорі» – справедливе. Одарюк відкривався у штрафному майданчику під м'яч, вкинутий з ауту, а Гречишкін легенько, десь навіть непомітно зачепив ногу Одарюка. З боку Дмитра не було зумисного наміру сфолити, але це не відміняє справедливості пенальті. Й правий арбітр в тому, що не показав Гречишкіну жовтої карточки.

«Сталь» – «Зірка» 3:0
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)

Мирослав Ступар. Для Катерини не все складалося гладко в тому плані, що були два моменти, в яких арбітр мусила проявити знання справи. Моменти за участю захисника «Зірки» Перейри і нападника «Сталі» Васіна.

На 35-й хвилині пройшов пас на Васіна до штрафного майданчика, Денис спробував обробити м'яча, а Перейра зіграв у підкаті. Васін впав на газон, але чітко не видно, чи Перейра зачепив його ногу. Контакт якщо і був – то мінімальний. Тут важко розібратися, тому момент варто залишити на розсуд арбітра.

Ну а на 72-й хвилині Васін розвернувся і хотів зробити ривок до м'яча, який знаходився в штрафному майданчику «Зірки». Перейра виставив стегно, через яке Васін і завалився. Справедливий одинадцятиметровий удар.

В кінці поєдинку Монзуль отримала свій букет квітів. Позитивно.

«Волинь» – «Шахтар» 0:1
Головний арбітр – Сергій Березка (Київська область)

Мирослав Ступар. «Шахтар» переміг з мінімальною різницею в рахунку, але навряд чи можна говорити про те, що «гірники» відчули в боротьбі з «Волинню» якихось труднощів. Донеччани розуміли, що рано чи пізно свій м'яч заб'ють. Проблема полягала тільки у не реалізації моментів.

Взагалі, «Шахтар» грав у напів-стоячому режимі, з невеликою віддачею енергії. Що вже говорити, якщо за перший тайм гравці «Шахтаря» «аж» двічі порушили правила. Це свідчить про те, що особливо ніхто не напружувався. Інша справа – «Волинь», яка вдома намагалася протиставити щось суперникові і, відповідно, фолила значно більше.