​ТОП-5 фактів про «народження» чемпіонату України

Футбол України 11 Березня, 12:56 816
​ТОП-5 фактів про «народження» чемпіонату України | 19-27
Національній першості з футболу виповнилося 25 років. Давайте згадаємо, як це було

6 березня 1992 року стартував перший в історії незалежної України чемпіонат країни з футболу. Дивовижний по теперішній час - і за форматом, і за термінами проведення. І що вже тут говорити, за підсумками...

Факт 1. Впоралися за півроку

Сезон 1992 року був перехідним і тому виключним - тривав лише півроку. Незвичайний формат пояснювався тим, що останній чемпіонат СРСР закінчився восени 1992-го, а Федерація футболу України вирішила проводити першість за календарем «осінь-весна». Щоб синхронізувати змагання з більшістю європейських чемпіонатів і, звичайно ж, єврокубковим сезоном.

Так що впоралися швидко - почали 6 березня, а 21 червня вже визначили володаря золотих медалей, — відзначає kp.ua.

Факт 2. Креатив і експерименти

Над форматом чемпіонату довелося поламати голову. Кажуть, всерйоз обговорювалося близько 50 варіантів першості. Один з них, приміром, з участю одразу 48 команд! Пропонувалося розділити їх на 4 групи по 12 команд у кожній.

У підсумку від зайвого креативу відмовилися і зупинилися на форматі з 20 командами, які розбили на дві групи - по 10 команд у кожній.

Далі все просто - переможці груп в очному поєдинку виявили чемпіона, а команди, що посядуть другі місця, - третього призера.

Факт 3. Почав Мущинка

Чемпіонат у 1992-му стартував в Одесі матчем «Чорноморець» - «Карпати» і закінчився результативною нічиєю - 2:2. Перший історичний гол на свій рахунок записав гравець львівської команди - Анатолій Мущинка, який відкрив рахунок в матчі на 22-й хвилині.

Півзахисник Мущинка - родом із Закарпаття. Після «Карпат» встиг недовго пограти в запорізькому «Металурзі», а потім перебрався до Німеччини, де виступав за «Хомбург» і «Саарбрюкен».

Там же і влаштувався після закінчення кар'єри у 2003-му, отримавши німецьке громадянство.

Факт 4. Фінал «скоротили» заради збірної

Групу А того чемпіонату виграла сімферопольська «Таврія», а друге місце в ній зайняв донецький «Шахтар». Групу Б за підсумками очолило київське «Динамо», а на другому місці опинився «Дніпро».

У підсумку «Шахтар» і «Дніпро» зустрілися у матчі за третє місце з рахунком 3:2 гру, а разом з нею і бронзові медалі виграли дніпряни).

А «Таврія» і «Динамо» зіграли у фіналі - 21 червня 1992 року у Львові. Першими чемпіонами країни завдяки єдиному голу Сергія Шевченка стали кримчани (1:0).

Але хто знає, як би все склалося, якби фінал складався з двох матчів, як спочатку передбачалося. Чому в підсумку «скоротили» до однієї гри - точно вже ніхто не скаже. Кажуть, заради збірної України, яка незабаром готувалася провести товариський матч у США.

Факт 5. Унікум Головко

Нинішній наставник молодіжної збірної України - Олександр Головко - перший в історії чемпіонату України футболіст, який вигравав золоті медалі у складі двох команд.

У 1992 році 20-річний Сашко став чемпіоном разом з «Таврією». А після переходу в «Динамо» в 1995 році захисник ще сім разів вигравав чемпіонський титул разом з киянами.