«Динамо» та «Шахтар» – монополісти українських талантів. Чи потрібно змінювати ситуацію з орендованими гравцями?

Футбол України 26 Квітня, 09:32 1013
«Динамо» та «Шахтар» – монополісти українських талантів. Чи потрібно змінювати ситуацію з орендованими гравцями? | 19-27
«Футбол 24» вирішив розібратись з неоднозначною ситуацією, яка склалася навколо питання про дозвіл чи заборону орендованих гравців грати проти своїх клубів.

24 квітня у Будинку футболу відбулась зустріч головних тренерів клубів Прем’єр-ліги з головним тренером національної збірної України, представниками ФФУ та ПЛ. На цій зустрічі розглядалось багато питань, що стосувались національної збірної України, формату чемпіонату на наступний сезон та багато іншого.

Одним з питань було – можливість участі в матчах орендованих футболістів проти команд, яким належить контракт цих футболістів. На даний момент в українському чемпіонаті ситуація така, що лідери вітчизняного футболу «Динамо» і «Шахтар», які віддають велику кількість футболістів по орендах ставлять клуби-орендарі у таке положення, що ті не мають змоги задіяти футболістів у цих матчах. Точніше така можливість у клубів є, але тоді доведеться викласти чималу суму грошей.

Раніше наші гранди просто прописували у контракті пункт, де клуби мали б оплачувати участь їхніх футболістів у матчах проти них. І напередодні самого матчу вирішували, чи будуть керуватись цим пунктом орендної угоди, чи ні.

Зараз донецький «Шахтар» застосував більш хитрий підхід. «Гірники» прописали, що орендна угода для клубів є платною, але якщо футболіст не буде грати проти «Шахтаря», то клуб-орендар отримає бонус у вигляді анулювання сплати коштів за оренду гравця. Так, для клубів, що орендують футболіста не змінилось нічого. А от з юридичної точки зору все тепер зовсім інакше.

В європейському футболі негативно ставляться до того підходу, який існує на даний момент в Україні. Але ж не слід забувати специфіку нашого чемпіонату, де футболісти можуть перейти в інший клуб в оренду на безкоштовній основі і отримувати зарплату повністю або частину від клубу, контракт якому належить. В більш розвинених футбольних країнах такого немає. По-перше, якусь частину зарплати футболіста обов’язково має сплачувати клуб, який орендує гравця. По-друге, сама оренда теж не є безкоштовною.

Справа Куртуа

В 2014-му році в півфінальному матчі Ліги чемпіонів зустрічались іспанський «Атлетіко» та англійський «Челсі». Основним воротарем мадридців на той час був Тібо Куртуа, контракт якого належав «Челсі». За умовами контракту «Атлетіко» мав би заплатити лондонцям 6 мільйонів євро за можливість участі у цих матчах бельгійського воротаря. Проте УЄФА анулював цей пункт контракту і дозволив бельгійському воротарю зіграти в цих півфінальних матчах проти «Челсі». «Атлетіко» переміг с загальним рахунком 3:1 за сумою двох матчів, а Куртуа чудово проявив себе у цьому протистоянні. Цей випадок став прецедентом для інших європейських клубів.

Монополісти українських талантів

Повертаючись до нашого чемпіонату, слід розуміти, що селекційна служба «Динамо» і «Шахтаря» шукає по всій Україні талановиту молодь і забирає її до себе в академію. В результаті виходить ситуація, де більшість талановитих українських футболістів зібрані у двох клубах, які просто не мають можливості забезпечити всім місце в основному складі першої команди. Тому виникає потреба надавати цим гравцям ігрову практику в інших клубах, щоб ці футболісти продовжували розвиватися і здобувати дорогоцінний досвід. Клуби з обмеженими фінансовими і кадровими можливостями з великим задоволенням беруть до себе таких гравців, які мають високий рівень кваліфікації.

Якщо розібратися, то така ситуація влаштовує обидві сторони. Бо матчів проти умовного «Шахтаря» чи «Динамо» за регламентом чемпіонату у сезоні максимум може бути 4, а у інших 28 матчах ці футболісти можуть стати у нагоді.

Клуби, що орендували гравців у «Шахтаря» чи «Динамо»

На даний момент в УПЛ є 6 клубів, у яких є мінімум один орендований гравець «Динамо» чи «Шахтаря».

«Зоря»: Соболь («Шахтар»), Гречишкин («Шахтар»), Петряк («Шахтар»), Кулач («Шахтар»), Безбородько («Шахтар»), Калітвінцев («Динамо»).

«Карпати»: Матвієнко («Шахтар»), Гладкий («Динамо»).

«Олександрія»: Цуріков («Динамо»).

«Олімпік»: Гринь («Шахтар»).

«Чорноморець»: Данченко («Шахтар»), Андрієвський («Динамо»).

«Ворскла»: Загорулько («Шахтар»), Хльобас («Динамо»), Мякушко («Динамо»).

4 клуби УПЛ справляються своїми силами без гравців «Шахтаря» чи «Динамо»: «Волинь», «Дніпро», «Сталь», «Зірка». Заради справедливості відзначимо, що всі ці 4 клуби знаходяться у нижній частині турнірної таблиці.

Та ситуація з орендованими гравцями, яку ми бачимо зараз не є такою критичною, як декілька років тому. Коли повний склад «Іллічівця» міг складатися з гравців «Шахтаря», а «Говерли» – з гравців «Динамо». Зараз лише «Зоря» відчуває на собі відсутність орендованих гравців у матчах проти «Шахтаря», але не так гостро, як це було раніше. Але і «Зорю» влаштовує та ситуація, яка є на даний момент, про це в особистій розмові повідомив нам генеральний директор «Зорі» Сергій Рафаїлов.

І вовки ситі, і вівці цілі

Ситуація, яка склалася на даний момент, не зміниться без втручання Федерації футболу України. Диктувати свої умови українські гранди продовжать, а менш заможні клуби не ризикнуть йти наперекір. Бо просто наступного трансферного вікна вони можуть нікого не отримати в оренду.

Добре чи погано мати велику кількість футболістів у своїй команді і роздавати їх по орендам перед кожним сезоном? Тут можуть бути різні думки. З однієї сторони не зрозуміло, навіщо футболіст зв’язує себе довгостроковим контрактом з клубом, якщо шансів заграти в основі майже немає? З іншого боку все зрозуміло, пригадується ситуація з харківським «Металістом», де футболісти не отримували зарплатні і грали без оплати праці, а орендований у «Шахтаря» Рустам Худжамов отримував зарплатню від «гірників» і не потрапив в ту скрутну ситуацію, яка склалася в харківському клубі.

Тому, напевне, українські футболісти, підписуючи контракти з «Динамо» і «Шахтарем», перестраховують себе від тих неприємних історій з боргами, які з’являються в українському футболі кожного дня.

Дискутувати з цього приводу можна до безкінечності. Але, мабуть, на даний момент має бути так як є, зважаючи на те, що всі сторони задоволені. Є всього один, але дуже суттєвий недолік в цій всій історії – страждає спортивна складова. Так, наче всі задоволені і згодні жити за існуючими правилами, але футболісти повинні грати і тільки на футбольному полі в оптимальних складах має вирішуватись, яка з команд на сьогоднішній день є сильнішою.