Як відеоповтори змінили футбол?

Світовий футбол 25 Червня, 21:03 1344
Як відеоповтори змінили футбол? | 19-27
На Кубку конфедерацій арбітри вперше скасували голи, вилучили футболіста та не призначили пенальті через систему відеоповтору. Давайте розберемося, як працює нововведення.

Що трапилося?

Вперше в історії футболу на офіційному рівні арбітри скасували взяття воріт через перегляд відеоепізоду.

Трапилося це в матчах першого туру Кубка конфедерацій Португалія – Мексика (2:2) і Камерун – Чилі (0:2).

Так, у зустрічі між португальцями і мексиканцями аргентинський рефері Нестор Пітана на 21 хвилині не зарахував гол Пепе, який був забитий, як показала повтор, із офсайду.

Довелося попрацювати відеоасистентам і в поєдинку чилійців з камерунцями. У досить суперечливому епізоді повтор показав чітко – був офсайд і головний суддя Дамір Скоміна скасував гол Едуардо Варгаса. При чому на обидва моменти арбітри витратили не більше хвилини.

Навіщо футболу відеоповтори?

Дискусії з цього приводу ведуться не перший рік. Прихильники системи відеоповтору апелювали тим, що футбол стане чистішим, не буде “лівих” пенальті, вилучень, голів.

Противники ж говорили, що це вб’є суть футболу. Мовляв, людський фактор повинен бути присутнім і без цього нікуди.

Колишній президент ФІФА Йозеф Блаттер не поспішав віддавати футбол на відкуп техніки. Колегу підтримував і екс-президент УЄФА Мішель Платіні.

Картинки по запросу Президент ФИФА и УЕФА

Замість камер вони поставили додаткових асистентів за воротами. Тільки ось дієвість їхньої роботи викликала великі сумніви.

І ось зі зміною перших осіб ФІФА й УЄФА відеоповтори таки впровадили у футбол, і першою по-справжньому серйозною перевіркою системи став Кубок конфедерацій. Можна сказати, що відеоповтори стали невід’ємним помічником головного рефері.

Як це працює?

  1. Тільки головний рефері приймає рішення щодо використання відеоповтору. Жодна команда не може вимагати перегляд, як в тенісі або хокеї. Також суддя може скористатися порадою відеоасистента, якщо той помітив помилку.
  2. Суддя може зупинити гру для перегляду відеоепізодутільки тоді, коли м’яч буде в нейтральній зоні, тобто без небезпеки для будь-якої з команд. Відразу після свистка необхідно жестами намалювати квадрат, що позначає телевізор – щоб всі гравці і глядачі зрозуміли, з чим пов’язана пауза.
  3. Суддям заборонено довго відмотувати повтори назад – можна подивитися тільки останню атаку. Що це означає? Якщо перед голевою атакою команда забрала м’яч із порушенням правил, гол можна скасувати і призначити штрафний. А ось якщо гол забитий після помилково призначеного ауту або кутового, рішення вже змінити не можна.
  4. Аналіз відеоповторів не обмежений у часі. Тут головне якість, а не швидкість, суддя може не поспішати в ухваленні рішення, поки не переконається у своїй правоті чи неправоті по конкретному епізоду.

Картинки по запросу Видеоповторы в футболе

Хто такі відеоасистенти?

Відеоасистентами можуть працювати або діючі судді, або колишні. Всі вони проходять додаткове навчання, тому що окремих фахівців із відеоповторів ще не існує.

Наприклад, на матчі Португалія – Мексика за відео стежили Джейрах Марруфо (працює рефері в МЛС), сербський лінійний арбітр Далібор Джурджевич (працював у ЛЧ на грі Баварія – Арсенал і в плей-оф Ліги Європи), а також головний суддя двох матчів Євро -2016 і півфіналу фіналу ЛЄ Манчестер Юнайтед – Сельта Овідіу Хацеган.

На матчі Чилі – Камерун були Клеман Тюрпен (працював на 1/4 фіналу ЛЧ Севілья – Лестер), сербський лінійний Мілован Рістичі арбітр півфіналу Кубка Африки Маланг Дьєдіу.