Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші

Світовий футбол 26 Червня, 16:21 1459
Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші | 19-27
Артем Кравець, Дмитро Льопа, Роман Григорчук...

Лише вчора для українців нарешті закінчився сезон 2016/17. Іван Зотько і його «Валенсія Месталья» програли фінал плей-офф «Альбасете» і не вийшли до Сегунди. Тож саме час підсумувати перше півріччя 2017-го року в Іспанії і деяких інших європейських країнах.

Іспанія

Артем Кравець, «Гранада» - 12 матчів ліги (8 з перших хвилин, три повних), один гол. Загалом у сезоні - 26 матчів ліги (16, 6), 5 голів і два асисти

Після найгіршого першого кола в історії виступів у Прімері «Гранада» вирішила перезавантажитися. Уродженець міста головний тренер Лукас Алькаррас (у якого Кравець грав постійно) продовжив контракт з прицілом на побудову нової команди, нехай навіть і в Сегунді. Непотрібні гравці залишили клуб, а замість них прийшли нові. Зокрема, колумбійський форвард Адріан Рамос, викуплений у дортмундської «Боруссії» власником клубу Цзян Ліфаном і офіційно орендований «Гранаді» з його ж китайського клубу. Цей гравець вважався дуже серйозним конкурентом українця. Щоправда, спочатку багаторічний запасний дортмундців не був готовий грати. Тож Артем отримував місце в складі.

Матч з мадридським «Реалом» (0:5) провалила вся команда, і відрізаному від півзахисту форварду не вдавалося ефективно боротися за довгі закидання і в повітряних дуелях. Невикористаний вихід сам-на-сам наприкінці матчу нічого не змінив. Проти останньої команди ліги «Осасуни» (1:1) ситуація спочатку не змінилася - невдала повітряна боротьба і зміщення на фланги, повна відсутність командної комбінаційної гри. Лише в другому таймі стало трохи краще. Артем почав і скидати на партнерів в штрафний, і виходив на побачення з голкіпером, a в підсумку почав в центрі поля гольову атаку і закінчив її добиванням з метра.

Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші - изображение 1

Все ж після слабкої гри проти «Еспаньола» (1:3) проти «Вільярреала» (0:2) він вже поступився Рамосу місцем в «старті». І за 16 хвилин на полі на тлі знову абсолютно невдалої гри команди в атаці створив її кращий момент в матчі, пробивши в стійку з лівого кута штрафного майданчика.

Тим часом в команді було неспокійно. Алькаррасу доводилося підвищувати голос на підопічних, вживати образливі висловлювання та загрожувати зривом занять. Він варіював схеми, шукав більш відповідальних гравців, але це мало допомагало. Перехід на 5-3-2 в матчі з «Ейбаром» закінчився рахунком 0:4. Хоча й тоді Кравець відіграв відмінно (сім ударів по воротах, що більше, ніж у всіх його партнерів разом і більше, ніж у будь-якого гравця суперника), нехай і не реалізував два особисто створених виходи сам-на-сам. Однак незабаром травмувався і пропустив місяць, під час якого команда наблизилася до порятунку на відстань двох очок і знову відкотилася назад. І вже не повернувся на осінній рівень. Не допомагали ані травми конкурентів за місце в складі, ані повернення в «старт» в квітні після майже двомісячної відсутності, ані звільнення Алькарраса і прихід Тоні Адамса.

Кілька шансів на початку матчу проти «Барселони», пара неточних ударів по воротах «Валенсії» (1:3), поганий рух, багато втрат і заміна в перерві. Невеликий прогрес і два відмінних невикористаних шанси проти «Сельти» (0:3). І тоді ж - невдале приземлення, розтягнення зв'язок щиколотки і закінчення сезону. А Адамс не вдихнув нове життя ані в команду, ані в гравця. «Гранада» зазнала семи поразок поспіль і вилетіла з Прімери з останнього місця.

Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші - изображение 2

Роман Зозуля, «Бетіс» - 2 матчі ліги (1, 0). Загалом у сезоні - 6 (1, 0)

І в «Бетісi» перезавантажили проект вже через півроку, змінивши тренера і гравців. Віктор Санчес одразу ж дав зрозуміти, що на Романа не розраховує. Щоправда, претензій до праці гравця на тренуваннях новий наставник не мав. А травми головних форвардів і завзяте бажання використовувати схему з двома нападниками надавали шанси українцеві.

Після восьми незначущих хвилин проти «Атлетіко» (0:1) Зозуля отримав місце в стартовому складі проти «Спортинга» (0:0). І свій шанс не використав, геть випадаючи з командної гри і майже не торкаючись м'яча. Два удари після «стандартів» (один з них був небезпечним), два паси під удари партнерів - все це здавалося вирваним з контексту. Тож перехід в «Райо Вальєкано» в останній день січня здавався відмінним рішенням. Але потім розпочалася гучна сага, двері «Райо» виявилися зачиненими, як і двері Санчеса, і форвард залишився без команди. Навіть попри постійні травми одного з трьох форвардів «Бетіса» і травневе звільнення й цього тренера.

Денис Бойко, «Малага» - 0. Загалом в сезоні - 5 матчів ліги і Кубка (13 пропущених, жодного сухого)

Перезавантажувалася в 2017-му році і «Малага», причому теж двічі. Марсело Ромеро опустив команду впритул до зони вильоту, Мічел повернув «анчоусів» в середину турнірної таблиці. При цьому обидва бачили першим воротарем Карлоса Камені, попри його помилки. Мабуть, пам'ятали осінні виступи вболівальників на захист камерунця, що й коштувало місця Хуанде Рамосу. Тож Денису залишилися лише 22 матчі в запасі.

Сегунда. Василь Кравець - 8 матчів ліги за «Луго» (9 місце), з них сім повних.

Сегунда Б. Іван Зотько - 14 матчів ліги (13 повних) за дубль «Валенсії». Загалом у сезоні - 16 матчів ліги (13 повних). Команда програла у фіналі плей-офф за вихід до Сегунди.

Юрій Ткачук - три матчі за «Мелілью» (жодного повного). Загалом у сезоні - 14 (3, 2). Команда посіла шосте місце.

Хорватія

Дмитро Льопа - 16 матчів (16, 12) в лізі та Кубку, 8 голів та 2 асисти. Загалом у сезоні - 25 (23, 16) в лізі та Кубку, 9 голів і 5 асистів

Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші - изображение 3

Вже в травні, на піку успіху, Дмитро пояснював величезний контраст між частинами сезону двома чинниками - травмою, що заважала грати восени і переходом на позицію під нападником. Й справді, в 2016-му році орендований у «Академії Пушкаша» гравець діяв на позиції вінгера і грав за «Осієк» блідо і нерегулярно. У 2017-му ж вийшов на рекордні сезонні показники голів в кар'єрі, вважався одним із кращих гравців ліги. Чудова техніка, свобода дій, спортивне нахабство і невпинний рух принесли йому визнання уболівальників. Останні навіть почали приносити українські прапори на стадіон, скандували його ім'я, говорили, що готові «віддати нирку» за викуп його контракту (угода оцінювалася в півмільйони євро) і по закінченні сезону нагородили призом кращого гравця команди.

У матчі проти «Істри» (2:0) на восьмій хвилині Льопа отримав м'яч зліва, змістився в центр, прибрав фінтом захисника і точно пробив у дальній нижній кут. А на 25-ій отримав пас уже в центрі штрафного, на цей раз просто знущально посадив на «п'яту точку» не лише захисника, але й воротаря, а потім поклав м'яч в кут. «Інтеру Запрешич» (2:1) забив вже на дев'ятій хвилині. Тоді він підключився в штрафний без м'яча і головою з чотирьох метрів вразив ворота. У регіональному дербі в гостях проти «Цибалії» (1:1) класно перевів на протилежний фланг на партнера. Відрізнявся і голами і асистами зі штрафних та кутових. Наприклад, відмінним закиданням штрафного в дев'ятку в матчі проти «Славена Белупо» (3:0). Не щастило Льопі лише в матчах проти грандів - «Рієки» і «Динамо», які він або пропускав через дискваліфікацію, або провалював разом з усією командою. В підсумку «Осієк» закінчив сезон четвертим і пробився до Ліги Європи після п'ятирічної відсутності.

Азербайджан

Роман Григорчук, «Габала», головний тренер - 14 матчів ліги (5 перемог, 6 нічиїх, три поразки, 21 очко) і три в Кубку (2 перемоги і поразка). Загалом у сезоні - 28 матчів ліги (14 перемог, 10 нічиїх, 4 поразки, 52 очки) і 6 - Кубка (5 перемог і поразка), а також 14 матчів Ліги Європи (5 перемог, 1 нічия і 8 поразок)

Дмитро Безотосний, «Габала» - 16 матчів ліги і Кубка (15 пропущених, 6 сухих). Загалом у сезоні - 32 матчі ліги і Кубка (23, 16), а також 14 матчів Ліги Європи (21, 2)

Віталій Вернидуб, «Габала» - 3 матчі ліги (два повних), гол. Загалом у сезоні - 17 матчів ліги і Кубка (13 повних), два голи, а також 14 матчів Ліги Європи (11) і гол

Раміль Гасанов, «Габала» - два виходи на заміну в матчах ліги і Кубка

Першу половину сезону 2015/16 «Габала» закінчувала з гордістю за успішну єврокампанію і одночасно з втратою всіх шансів на перше місце в лізі. Перша половина сезону 2016/17 закінчилася з розчаруванням після шести поразок в групі ЛЄ, але одночасно з надією на боротьбу в лізі, де відставання від лідера становило лише одне очко. Більше того, з'явилося навіть відчуття нового «Класико». Оскільки очні матчі «Карабаху» і «Габали» були незмінно наповнені гострою безкомпромісною боротьбою, артпідготовкою преси, резонансними висловлюваннями і скандалами до, під час і після матчу. Почалися й розмови про суддівство нібито на користь нового гранда.

Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші - изображение 4

Тому в другій половині очікувалася боротьба до останнього. Однак вже спочатку все пішло не так. Збори в Туреччині почалися із запізненням, із запізненням прибули і такі потрібні Григорчукові гравці, особливо екс-центрфорвард «Волині» Даніель Суботіч. Все це позначилося. Причому більше - наприкінці сезону. Спочатку ж все йшло непогано. 1:1 з традиційно незручним «Сумгайитом» (повне домінування і жахлива реалізація) і 2:2 проти «Зіре» з відмінною атакою (тренер хвалив) і жахливою обороною компенсувалися двома «сухими» перемогами над «Нефтчі» та «АЗАЛом» (3:0 і 1:0). А головне - 2:0 над «Карабахом», що повернув перше місце. Грою команди в останньому матчі Григорчук був захоплений. Мабуть, надмірно. Оскільки мова йшла лише про бойовитість, нехай і з «грамотним» (слова наставника) домінуванням. І все ж після матчу тренеру «Карабаху» довелося відбиватися від питань про те, чому він традиційно програє «Габалі» останнім часом.

На жаль, ця перемога, як і подібна в першому колі, виявилася пірровою. І навіть більше того. У наступних дев'яти матчах «радари» лише двічі здобули максимум очок! Травма Вернидуба, травми капітана Рашада Садігова і кращого атакера Багалі Дабо, різке падіння форми Тео Уїкса, розчарування Суботічем, який зупинився на трьох голах в лізі, несподівані помилки Безотосного, погана гра в гостях лише з трьома перемогами в 14-ти матчах сезону. А головне - жахлива реалізація за домінування в центрі поля. Григорчук навіть нарахував 142 нереалізованих реальних можливості, чим й пояснив підсумкову невдачу. Втім, це скоріше наслідок. А причина? Комплекс. Вищевказані травми, не бездоганна підготовка, пізнє приєднання новачків, та й загалом доволі низька потенційна вогнева міць команди.

1:1 з автоголом на жахливому полі в Гянджі (з бійкою працівників клубу з арбітрами), третє вилучення тренера в сезоні, дві стійки та поперечина воріт «Зіре» (1:1), груба помилка воротаря проти «АЗАЛу» (1:1).. І після вкрай слабкої зустрічі з «Карабахом» (0:0, якщо хто і рятував, то це Безотосний) «Габала», зрозумівши, що суперник вже не втратить стільки очок, припинила боротися. І такий спад напруги позначився і в Кубку. Впевнена хода в турнірі зупинилася. У вирішальному матчі підопічні Григорчука «перегоріли» і «спали» (Садiгов). А «Карабах» без надто вдалої гри забив двічі і спокійно втримав перевагу.

«Габала» стала кращою в лізі і за забитими м'ячами, і за грою вдома (де не програвала жодного разу). Кращим бомбардиром ліги став її гравець (Філіп Озобіч), очні зустрічі з «Карабахом» також завершилися загальною перемогою. І разом з тим «радари» в дуже слабкій лізі примудрилися програти чемпіону аж десять очок.

Наші за кордоном. Підсумки другої частини сезону. Іспанія, Хорватія, Азербайджан та інші - изображение 5

Вернидуб почав рік як справжній лідер оборони. Впевнена гра у відборі, гол у ворота «Сумгайита» ударом правою з оберту після розіграшу кутового. Класне закидання на партнера в матчі проти «Нефтчі» (воротар врятував). На жаль, перелом п'яткової кістки вибив його до кінця сезону і серйозно вплинув на гру команди.

Відчув зміни й Безотосний, який до цього нудьгував. Вже проти слабкого «АЗАЛу» йому довелося здійснювати суперсейв на інстинкті, надалі відбивати серію небезпечних дальніх ударів гравців «Зіре». Щоправда, проти «Карабаху» і в двох наступних матчах він серйозно працював не більше одного разу за 90 хвилин. Мабуть, це й завадило. Випущений простий м'яч і втрата очок з «АЗАЛом» (рекордний сотий матч іноземного голкіпера за клуб) на його совісті. У напівтовариському матчі з «Інтером» в передостанньому турі (4:3) він чимало помилявся.

І все ж, нехай й ці чотири місяці були найблідішими в його габалінській кар'єрі, головним винуватцем провалу команди був аж ніяк не він. Адже майже в кожному з інших матчів четвертого кола і фінальних стадій Кубка (серед них й в обох з «Карабахом») Дмитро тягнув по кілька виходів сам-на-сам.

Кирило Петров, «Нефтчі» - 12 матчів ліги і Кубка (10 повних)

Після, можливо, найгіршого півріччя в історії виступів «Нефтчі» у Чемпіонаті Азербайджану (0:8 від «Габали») в команді змінився тренерський штаб і частково керівництво. Прийшли й шестеро нових гравців, серед них Петров. І вже в перших матчах команда, яка пропустила 30 м'ячів в попередніх 14-ти, зіграла внічию (1:1) з чемпіоном і лідером «Карабахом» і пропустила лише один гол від другої команди ліги «Габали» (0:1). Продовжувала вельми солідно грати в обороні і надалі, не в останню чергу завдяки впевненій грі українця. Центральний захисник іноді втрачав позицію, як під час голу агдамця Ндлову. Дозволяв віддати гольовий пас повз себе, як у зустрічі з «Інтером» (3:1). Та загалом грав стабільно. Тож й перший «сухий» дубль команди в сезоні («Сумгайит», 1:0 і «Кяпаз», 0:0) і одразу ж ще один матч «на нуль» («АЗАЛ», 1:0) не здивували.

Після слабенького матчу з «Зіре» (1:2, не перервав простріл, вибив м'яч на автора гола) відбулися впевнені проти «Габали» (1:0) та «Інтера» (2:1), коли Кирило ще й загрожував воротам здалеку. Тож клуб святкував 80-річчя в непоганому настрої. Однак згодом прийшов спад. Травми партнерів змусили Петрова зміститися в опорну зону, де в півфінальному матчі Кубка з «Карабахом» (0:2) він повністю програв боротьбу. І повернувся в оборону він невдало, заробивши «сомбреро» над головою в наступному матчі ліги проти «Сумгайита» (0:2). У матчі-відповіді ж з «Карабахом» в Кубку (0:0, виліт) залишив поле через травму і до кінця сезону вже не повертався, а команда повернулася на передостаннє місце. Втім, вдвічі більше очок і вдвічі менше пропущених в другій половині сезону - це прогрес.

Італія. Ілля Брюхов - жодного потрапляння до заявки «Кальярі» (12 місце) в 2017-му, три таких і 77 хвилин в Кубку в 2016-му.

Серія Б. Василь Прийма - один неповний матч на полі за «Фрозіноне» і 20 - в запасі. Загалом у сезоні - 20 матчів ліги та Кубка (18 повних), один гол. Команда вилетіла в першому раунді плей-офф за вихід в Серію А.

В'ячеслав Чурко - 2 матчі в запасі «Фрозіноне». Загалом у сезоні - 12 матчів (2 з перших хвилин, жодного повного).

Австрія. Другий дивізіон. Євген Будник - 17 матчів і три голи за «Капфенберг» (6).

Болгарія. Ігор Пластун - 14 матчів ліги та Кубка (12 повних) за «Лудогорець», один гол. Загалом у сезоні - 25 матчів ліги та Кубка (22 повних, два голи), а також 8 в Лізі Чемпіонів (4 повних, вилучення), серед них й 96 хвилин в груповому турнірі. «Лудогорець» виграв чемпіонат, програв у фіналі Кубка і в 1/16 Ліги Європи.

Олексій Ларін - 11 матчів ліги та Кубка (10 повних) за «Дунав» (4), гол і вилучення.

Кіпр. Ярослав Мартинюк - 18 матчів (всі повні) за «Ерміс» (7), 5 голів і два асисти. Загалом у сезоні - 33 матчі (31 повний), 9 голів і три асисти. Кращий сезон в кар'єрі за забитими.

Дмитро Стрілковський - 7 матчів ліги та Кубка за «АЕЗ» (4, 2). Його команда залишила Вищий дивізіон.

Чехія. Борис Тащі - 13 матчів ліги та Кубка (10 повних) за «Збройовку» (12), два голи, два асисти і вилучення. В 2016-му відіграв 7 матчів за «Штутгарт» у Бундеслізі 2 (0 повних, один гол).

Македонія. Євген Новак - 16 повних матчів ліги і Кубка за «Вардар». Загалом у сезоні - 31 (30 повних, один гол) плюс один повний в Кваліфікації ЛЧ (виліт). «Вардар» виграв чемпіонат і вилетів у півфіналі Кубка.

Угорщина. Євген Павлов - один неповний матч ліги за «Вашаш». Загалом у сезоні - 22 матчі ліги та Кубка (14, 9), чотири голи. Його команда стала третьою в лізі і програла у фіналі Кубка. Гратиме у Лізі Європи.

Олександр Надь - 10 матчів ліги та Кубка за «Дьїрмот» (вилетів), 9 повних, 15 пропущених, два сухих.

Олексій Антонов - 6 матчів ліги та Кубка за ту ж команду (5 в стартовому, три повних), два асисти.

Володимир Танчик - п'ять матчів ліги та Кубка (3, 1) за тих же.

Юрій Коломоєць - 12 матчів ліги (10, 6) за «МТК» (виліт), два голи.

Чорногорія. Анатолій Корнійчук - сім матчів (2, 1) за «Петровац» (9), один гол.

Португалія. Дмитро Ярчук - 9 матчів (3, 1) в лізі та кубках за «Ешторіл». З них 4 (2, 0) - в 2017-му році. Команда залишилася десятою в лізі і вилетіла у півфіналі Кубка країни.

Другий дивізіон. «Фафе» вилетів. На рахунку Дмитра Литвина 21 матч в 2017-му році і 29 загалом. Забив два голи. Сергій Сизий виходив на поле двічі, обидва рази - в 2017-му році.

Словенія. Ігор Кошман - 32 хвилини в одному матчі за «Цельє» (5). Ілля Марковський - 85 в двох матчах за «Рудар» (7).

Словаччина. Ілля Терещенко - три матчі за «Земплін Міхаловце» (8).

Сербія. Тарас Бондаренко - 15 повних матчів за «Металац» (виліт) і два голи. Загалом у сезоні - 35 (34 повних).