Андрій Шевченко - про підсумки відбору на ЧС-2018 та свою подальшу роботу в збірній

Збірна України 23 Жовтня, 14:44 2134
Андрій Шевченко - про підсумки відбору на ЧС-2018 та свою подальшу роботу в збірній | 19-27
Головний тренер збірної України провів прес-конференцію на НСК «Олімпійський», присвячену аналізу гри «синьо-жовтих» у кваліфікації до ЧС-2018, проблемам збірної та іншим актуальним питанням національної команди.

Аналіз виконаної роботи

Після жеребкування відбору на ЧС-2018 ми отримали в суперники чотири команди, які брали участь у чемпіонаті Європи. Вони претендували на перше-друге місця у своїх групах. Хорватія – дуже хороша команда з хорошими виконавцями, яка виступала на ЧС та ЧЄ. Ісландія знаходиться на підйомі, добре провела відбір ЧЄ, вийшла з групи, обіграли збірну Англії. Україна та Туреччина тоді не вийшли з групи.

З якими труднощами зіткнулися я та мій тренерський штаб? Перш за все, це психологічний стан футболістів. Хочу подякувати вболівальникам за допомогу. Ми відкрили команду для журналістів і вболівальників, стали робити більше відкритих тренувань, що допомогло об’єднати збірну. Зараз у нас немає розділення на клуби - «Шахтар», «Динамо» чи «Зорю». Усі хлопці об’єднані єдиною метою.

Протягом всього циклу у нас було дуже багато кадрових проблем. За цей час через збірну пройшло багато молодих футболістів, ми давали можливість гравцям проявити себе. Не всі отримали ігрову практику, проте з багатьма ми познайомилися, і багато хто отримав місце в основного складі.

Наші проблемні позиції – це лівий захисник, правий захисник і нападник. Кожну гру ми стикалися з цими проблемами. Хтось не отримував ігрової практики, хтось був травмований. Ми довикликали Караваєва, який грав правого захисника через нестачу оборонців. У нас є кістяк команди, є лінії, в яких ми укомплектовані дуже добре, але є й лінії, де не вистачає кваліфікованих гравців.

Команда не вийшли на чемпіонат світу, і я беру повну відповідальність за це на себе. Ми боролися до кінця, у команди був шанс до останньої гри. Ми могли вийти на мундіаль із першого місця чи через плей-офф. Команда не досягла результату, проте ми боролися до кінця та мали шанс.

Про структуру гри та статистику

Перш ніж робити аналіз гри, ми з помічниками проаналізувати якості футболістів і якість футболу. Подивилися по кадрах, який футбол покращив би гру команди. Визначилися зі стратегією та структурою гри збірної.

За загальними показниками Україна займає друге місце після Хорватії. Хорватія має 62%, Україна – 58, Ісландія – 56, Туреччина – 47. Це середній показник ігрової діяльності команди. Протягом відбіркового циклу команда тільки додавала. Ми посідаємо перше місце за створеними моментами та кількістю ударів, проте останнє – за реалізацією моментів. Створюємо, але не реалізовуємо. Україна займає друге місце за організацією оборони (після Хорватії), п’яте місце за кількістю індивідуальних виграних єдиноборств у штрафній. Усі ці показники говорять про те, що ми рухаємося в правильному напрямку. Я бачу прогрес у команди, вона може грати краще. І це вселяє впевненість. Я хочу залишитися працювати з командою. Я бачу інтерес, бажання гравців і колектив, який готовий вирішувати завдання. Вірю в українських гравців, а далі рішення за виконкомом ФФУ, який скоро збереться та прийме рішення щодо мого контракту.

- Чи будуть якісь зміни у тренерському штабі збірної України?

- Потрібно дочекатися виконкому та його рішення щодо контракту, поки я не можу нічого планувати. Після цього будемо розмовляти про тренерський штаб.

- Що ви винесли для себе після відбіркового циклу, щоб не повторити помилок?

- Я системна людина, підходжу до всього системно. Намагаюся зробити загальний аналіз усього. Якщо це принесе користь, буду далі виконувати свої функції. Хотілося б мати більше часу, щоб працювати з командою. Багато з допущених помилок можна було б виправити, якби ми мали більше часу. Навіть пропущені голи в тому ж матчі з Хорватією нам забили майже з нічого, через помилки оборони. Я пов’язую це з недостатнім часом роботи з командою.

- Що відбувалося в другому таймі матчів із Ісландією та Хорватією, чому у збірної України виходять такі різні тайми?

- Що стосується матчу з Хорватією, то в першому таймі у нас були хороші швидкості, командна взаємодія, нереалізовані моменти. В очі мені кинулося функціональне падіння наших футболістів. Наша команда на фоні хорватів, які почали пресингувати, трохи здала. З’явилися помилки, втрата концентрації. У провідних чемпіонатах зовсім інші швидкості, неможливо порівняти, наприклад, чемпіонати України та Англії. В АПЛ футболісти грають двічі на тиждень. Інтенсивність у нас впала, за рахунок цього другий тайм ми провалили.

- Що відомо про можливий товариський матч із Аргентиною?

- Я чув, що йшли розмови про цей матч. Але впевненості немає, тому немає сенсу думати про це. Якщо, окрім Словаччини, буде ще матч із Аргентиною, то хто відмовиться від цього?

- Які ще матчі, крім Хорватії у Загребі, завершилися не цілком логічно?

- Для мене найголовніше – це загальна рушійна система, структура команди, взаємодія гравців. Ми повинні підняти рівень нашої реалізації. Цифри говорять, що рівень реалізації у нас недостатньо хороший.

- Яку оцінку за 5-бальною шкалою можете поставити цій збірній України?

- Нам було поставлене завдання, яке не було виконане. У мене вселяє впевненість тенденція, що команда показує хороший, сучасний футбол. Я бачу перспективу.

- Наскільки глибокі зміни потрібні збірній у відборі до Євро-2020?

- Все буде залежати від виконкому. Якщо мене затвердять, я викладу позицію, яку я бачу. Через товариські ігри у нас є можливість переглянути гравців, які можуть претендувати на місце в національній команді.

- Чи будуть на товариські матчі викликатися футболісти з непопулярних клубів – «Олександрії», «Олімпіка»?

- Гравці, які проявлятимуть себе в чемпіонаті України та відповідатимуть рівню збірною, будуть запрошуватися.

- Найбільша наша проблема – грати з командами топ-рівня?

- Так, звісно. У цьому циклі ми не взяли жодного очка з хорватами. Проте не поступилися в реалізації моментів. У Хорватії у нас був поганий перший тайм і хороший другий. У Києві був хороший перший тайм, проте ми не реалізували моменти, тому програли. Матч з Ісландією на виїзді ми провалили, а в Києві повністю переграли ісландців.

- Скільки матчів українського чемпіонату ваш тренерський штаб переглянув наживо?

- Онищенко переглядає багато матчів, ми також приїжджали та дивилися. Якщо вам буде цікаво, можемо навести статистику.

- Чи були у вас організаційні проблеми у взаємодії з ФФУ: організація зборів, тренувальних матчів під ваше замовлення?

- ФФУ робила максимум для того, щоб команда комфортно себе відчувала. У нас не було ніяких проблем із організаційними моментами. Що стосується товариських ігор, то після виконкому ми будемо планувати спаринги.

- Чи плануєте на травень матчі з майбутніми учасниками чемпіонату світу?

- Я залишуся у збірній – поговоримо про це. Є окремі моменти з цього питання.

- З усіх гравців, які вперше викликалися до збірної, реальними новачками можна назвати лише Марлоса та Матвієнка. Хто на підході?

- У нас восьмеро гравців, які дебютували за національну збірну. Коли змінюються два-три гравці, це же проблема для команди. Футболісти мають відповідати рівню збірної, для них мають бути створені умови, проведені товариські матчі, щоб вони увійшли в колектив і гра була збалансованою.

- Ярмоленко забив 6 із 12 голів збірної, при цьому на вирішальні матчі з рідної позиції його перевели у центр нападу заради Марлоса. Чи був у цому сенс?

- У нас була проблемна позиція у нападі. Ярмоленко забивав не лише з флангу, він переміщувався, шукав вільні зони, багато голів забив із штрафного майданчика. Я попросив, щоб він спробував зіграти в нападі. Центральний нападник – не нова для нього позиція, він там уже грав. Так склалися обставини, що ми підійшли до вирішальних матчів без форварда. Стан Бєсєдіна не відповідав рівню збірної України. Кравець не отримував достатньо ігрової практики. Якби у першому таймі реалізували свої моменти, все могло б скластися інакше.

- Якби була можливість переграти матч із Хорватією, ви б розпочали його з тією з схемою?

- Я б почав його за тією ж схемою. Зараз у нас є можливість перебудовуватися, грати у три та два опорника. З приходом Марлоса є можливість варіювати схему гри, наприклад, використовувати Марлоса у середній лінії з Ярмоленком справа.

- Де відбудеться матч зі Словаччиною?

- Скоріш за все, у Львові.

- У збірній було восьмеро новачків, проте ніхто не викликав такого резонансу, як Коваленко, який отримав велику довіру тренерського штабу, проте не до кінця її виправдав. Яка ваша думка про його гру?

- Я бачу у нього майбутнє. Хлопець має відмінні здібності. У перерві він має трохи перебудуватися, а ми маємо його морально підтримувати. Для нього це має буде хорошим уроком, щоб він грав у футбол, який від нього вимагає тренерський штаб збірної та футбольний світ. У нього хороші перспективи, проте потрібно працювати. Я бачу у ньому перспективу, як і в будь-якому футболістові, який викликається до національної збірної. Якщо я бачитиму, що у молодих гравців у бажання та зростання, ми будемо їх підтримувати. Проте поставлені завдання вони мають виконувати.

- У наведеній вами статистиці Ісландія не лідирує за жодним показником, проте стала переможцем групи. Можливо, не завжди у футбол грають цифри?

- Ісландія лідирує в якості виконання. Вони пробивали по воротах приблизно стільки ж, скільки ми. Ця команда витискає максимум. Ідеально захищаються, створює 2-3 моменти за гру та їх реалізує. Вони займають перше місце в групі за реалізацією.

- До збірної України викликається Зінченко, який із початку сезону не зіграв за «Манчестер Сіті» жодної хвилині. Що такого унікального у цьому гравцеві?

- Процитую фразу з інтерв’ю Гвардіоли про те, що Зінченко – молодий і перспективній гравець, на якого він сподівається та якому надасть шанс. Якщо цей хлопець залишився в «Манчестер Сіті», клубі, який лідирує в АПЛ, це значить, що тренерський штаб бачить у ньому перспективу. Він може допомогти нам – як національній, так і молодіжній збірній. Ми поговорили з Олександром Головком, він може брати будь-яких гравців, які будуть йому потрібні.

- Скільки часу вам необхідно, що встигаєте зробити, а що ні?

- Єдиною можливістю попрацювати з командою був початок відбіркового циклу. Я відмовився від товариської гри, щоб отримати 10 днів роботи з командою. У нас ще був збір перед Хорватією. Особливо складно, коли ідуть спарки, тоді дуже важко відновлювати команду. Після матчу з Косово в Албанії команда втомилася, повернулася до України о 7 ранку. Це не відмовки, це реальне життя, з яким ми стикаємося.

- Ви привітали Каху Каладзе з перемогою на виборах мера Тбілісі? Чи маєте політичні амбіції ви?

- Вчора я з ним розмовляв. Політичних амбіцій у мене немає.

- За ким конкретно ви стежите в молодіжній збірній України?

- Ми слідкуємо за всіма гравцями. Зінченко, Коваленко, Бєсєдін, Шепелєв, сподіваюся, будуть грати в найближчому матчі з Англією.

- Який футбол ви хочете бачити від української збірної та на якому етапі реалізації знаходитеся?

- Збірна має контролювати гру, створювати моменти, оборонятися, атакувати та контратакувати. Мені подобається, коли команда контролює гру та реалізовує моменти. На даний момент ми граємо без нападника, тому створювати моменти складно.

- Чи звертаєте ви увагу, зокрема, на Костевича, Льопу та Коломойця?

- Я розмовляв із тренером «Ворскли» щодо Коломойця, ми слідкуємо. Проте важливі не ігрові сплески, а стабільність. Коли він буде показувати стабільність, ми його викличемо. Це стосується всіх гравців.

- Другі матчі у спарках ми програли. Але завдяки чому можна змінити функціональну готовність футболістів?

- Будемо виходити з ситуації, яка є. Змінити її ми ніяк не можемо, будемо працювати в таких умовах. На даний момент у нас є якісні, хороші футболісти, будемо намагатися поставити командну гру.

- Чому ви прийняли рішення зробити ставку саме на контроль м’яча?

- Це не лише моє рішення, це рішення сучасного футболу. Сьогодні команда зобов’язана контролювати м’яч. Граючи на контратаках, можна досягти якогось результату, але він не дозволить вийти на певний рівень. Якщо команда не може контролювати гру, досягти результату дуже складно.

- Які футбольні ідеї вам імпонують?

- Мені подобається атакувальний, комбінаційний, компактний футбол. Мені імпонує, як грає «Наполі».

- Чи впливала невизначеність із поїздкою до Росії на гру команди?

- У нас була мотивація. Ми вийшли на фінішну пряму, але не фінішували переможцями. Відповідальність за це я беру на себе.