Місце «Динамо» на демографічній карті європейського футболу

Динамо Київ 12 Листопада, 12:00 5060
Місце «Динамо» на демографічній карті європейського футболу | 19-27
Київське «Динамо» добре відоме в Європі своїми перемогами і вихованцями найвищого рівня, а за деякими показниками кияни і зараз займають цікаві позиції серед клубів Старого Світу.

Футбольна обсерваторія CIES (International Centre for Sports Studies) у своєму черговому звіті привела демографічний аналіз складів головних команд футбольних клубів з 31-го чемпіонату під егідою УЄФА. З наведених даних можна зробити певні висновки про те, як європейські клуби комплектують свої склади, а також провести власний аналіз окремо взятої команди, визначити її місце на демографічній карті футбольної Європи і зробити прогноз щодо її майбутнього. У звіті CIES дані по гравцям зібрані в кілька основних категорій:

- власні вихованці клубів;

- експатріанти;

- новачки;

Так, згідно з наведеними даними, українська Прем'єр-ліга посідає третє місце за кількістю власних вихованців в клубах вищого дивізіону - склади команд УПЛ в середньому на 26,3% з доморощених гравців.

Також в складах українських клубів числиться зовсім мала кількість експатріантів (футболістів, які, незалежно від свого громадянства, отримали футбольну освіту (з 15 до 21 року) за межами України) - 19,1%. І за цим показником Україна поступається лише Сербії, де грає всього 17,1% експатріантів. А ось за показником стабільності складів клубів, УПЛ істотно поступається лідируючої в цьому рейтингу Німеччини. У цьому сезоні в середньому в кожній команді українського вищого дивізіону виступає 45,7% новачків, тоді як в Бундеслізі цей показник дорівнює 30,9%. Також в числі лідерів по стабільності складів Англія (33,3% новачків за підсумками літа). Це, втім, легко пояснюється популярністю орендних угод в українській першості, тому часта міграція гравців в межах УПЛ - цілком зрозуміле і звичне явище.

Всього в 12 клубах чемпіонату України числиться 304 гравці, що в середньому становить 25,3 футболіста на одну команду. У складі головної команди найтитулованішого клубу країни, київського «Динамо», в цьому сезоні було задіяно 25 гравців, середній вік яких становить 25,1 року.

Склад «Динамо»

(Враховано всі гравці, які за станом на 1 жовтня цього року вже значилися в першій команді і або вже брали участь в матчах чемпіонату, або мають такий досвід в минулому або позаминулому сезоні)



* в - вихованець;


Серед них випускниками власної школи киян є відразу 11 футболістів, що становить 44% від усього складу. Цей показник істотно вище середньоєвропейського (18,5%) і середньоукраїнського (26,3%). При цьому, безліч вихованців «Динамо» ще досить молоді, що дає клубу можливість розраховувати на їх подальший розвиток і бачити в таких футболістах довгострокову перспективу.

Однак розвиток власних талантів може бути загальмованим і обмеженим значним числом легіонерів. Частка експатріантів в складі «Динамо» складає 36% від загальної кількості гравців. При цьому особливо високу конкуренцію ці виконавці створюють в лінії захисту, а також в нападі, що заодно підкреслює проблеми киян і всього українського футболу з відсутністю забивних форвардів.

Втім, не будемо забувати і цілий ряд молодих виконавців, які вже встигли дебютувати за першу команду, але їх поки рано називати повноправними гравцями на топ-рівні навіть в Україні (Смирний, Алібеков, Ледньов, Кравченко).

Заключна метрика - відсоток нових гравців цього сезону - дає можливість зробити висновок, що у «Динамо» досить стабільний склад. Минулого літа кияни підписали всього чотирьох виконавців, один з яких - повернувся після «відпустки» Олег Гусєв. Їх частка в складі, таким чином, склала 16%, що значно нижче показників по Україні та Європі.


Таким чином, для «Динамо» можна зробити досить оптимістичний прогноз. Київський клуб, незважаючи на велику кількість легіонерів, довіряє великій кількості власних вихованців, і багато років грає практичним одним і тим же складом, що свідчить про стабільність.

Для остаточного розуміння ситуації необхідно відзначити, що в цих статистичних даних не враховані якісні показники гравців і однозначно можна судити лише про кількісну продуктивність динамівської школи. За даними дослідження тієї ж Футбольної обсерваторії CIES, в європейських чемпіонатах (включаючи УПЛ) зараз виступає 54 вихованця Динамо, але лише деякі з них претендують на те, щоб називатися гравцями топ-рівня