Державні виконавці почали спецконфіскацію майна та активів ФК «Металіст». Що це означає і що буде далі?

Футбол України 20 Листопада, 18:17 1928
Державні виконавці почали спецконфіскацію майна та активів ФК «Металіст». Що це означає і що буде далі? | 19-27
Футбол 24 з'ясував деякі деталі розвитку ситуації навколо ФК «Металіст» Харків після оголошення процедури спецконфіскації державою майна та активів пов'язаних з клубом структур.

На початку жовтня генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що майнові права ФК Металіст були передані державі за рішенням суду в рамках процедури спецконфіскації200 млн доларів, які належать оточенню колишнього президента Віктора Януковича, зокрема, бізнесмену-втікачу Сергію Курченку.

Футбол 24 звернувся із запитом до Міністерства юстиції України стосовно того, як виконується рішення про спецконфіскацію майна та активів, пов'язаних з Металістом.

У відповідь департамент державної виконавчої служби Мін’юсту проінформував, що на виконанні у міжрайонному відділі служби по Основ’янському та Слобідському районах Харкова Головного управління юстиції у Харківській області перебувають провадження про застосування спецконфіскації з примусовим вилученням майна у власність держави, усього належного, в тому числі матеріальних та нематеріальних активів, корпоративних прав стосовно ТОВ Металіст ФК, ПАТ ФК Металіст, ТОВ Металіст Холдинг, ТОВ Металіст-Арена. Виконавчі провадження були відкриті 11 жовтня 2017 року.

Як відомо, саме Публічне акціонерне товариство Футбольний клуб Металіст є формальним власником клубу, а кінцевим бенефіціарним власником його досі є Сергій Курченко. 19 червня 2017 року стосовно ПАТ ФК Металіст була порушена справа про банкрутство відповідно до рішення Господарського суду Харківської області.

Відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб, ТОВ Металіст ФК було засновано у липні 2007 року ТОВ Металіст Холдинг, компанією Епленор Трейдінг Лімітед (Кіпр), кіпрською Хенслі Кепітал Лімітед (Hensley Capital Limited), внесок якої до статутного фонду складає 1 млрд 230 млн грн і є фактично повним розміром статутного капіталу.

У свою чергу ТОВ Металіст Холдинг знаходиться на тій же вулиці Плеханівській, 65 у Харкові. Воно було засновано тією ж кіпрською компанією Епленор Трейдінг Лімітед, яка внесла до статусного фонду майже 29 млн 436 тис. грн, разом з ТОВ Металіст ФК. Причому кінцевий бенефіціар у Металіст Холдинг відсутній, а основний вид його економічної діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель.

ТОВ Металіст-Арена було засновано ТОВ Металіст ФК та Епленор Трейдінг Лімітед (яка внесла до статутного фонду 18,9 млн грн). Кінцевий бенефіціар відсутній. Основний вид діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Причому у Металіст-Арени та Металіст Холдинга керівником є одна і та сама особа – Савоста Віталій Володимирович.

Зазначимо, що у відповідній базі у графі «стан виконавчого провадження» вказано «примусове виконання». Згідно з законом України про виконавче провадження, заходами примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти, цінні папери, корпоративні права, інше майно боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або боржник володіє ними спільно з іншими особами; звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем.

Що таке спецконфіскація?

Закон № 4054 про внесення змін у Кримінальний кодекс щодо вдосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації, який входив у так званий «безвізовий пакет» законів, Верховна Рада проголосувала 18 лютого 2016 року.

Відповідно до внесених у Кримінальний кодекс змін цим законом, спеціальна конфіскаціяполягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей, коштів на банківських рахунках та іншого майна особи, яка скоїла злочин, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не менше чотирьох років або штраф понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Причому, якщо гроші, цінності та інше майно, отримані злочиннім шляхом, були повністю або частково перетворені в інше майно, спецконфіскації підлягає повністю або частково перетворене майно. Якщо конфіскація грошей, цінностей та іншого майна неможлива внаслідок їх використання або неможливості виділення з набутого законним шляхом майна, суд виносить рішення про конфіскацію грошової суми, що відповідає вартості такого майна.

Зв'язок справи Януковича та його оточення з Металістом

Як відомо, Генеральна прокуратура України розслідує справу про створення екс-президентом Януковичем у березні 2010 року злочинної організації, підконтрольні якій підприємства займалися відмиванням коштів. У ній фігурує і купівля Курченком Металіста.

Зокрема, за інформацією слідства, для легалізації незаконно одержаних грошових коштів відповідно до угоди від 18 грудня 2012 року, укладеної між компаніями Wells Tech Limited (Кіпр) та Marmer-Squalo Limited (Кайманові острови), була придбана група компаній ФК Металіст.

З рахунку Wells Tech Limited у латвійському банку ABLV Bank AS з 18 грудня 2012 року по 15 березня 2013 року на рахунок Marmer-Squalo Limited, відкритий в Bank of Cyprus Publik Company Limited, було переведено 45 млн 125 тис доларів.

Також існує вище згадувана компанія Hensley Capital Limited, яка є головним засновником ТОВ Металіст ФК, а також відповідно до додаткової угоди між трьома компаніями від 23 січня 2013 року може вчиняти дії в інтересах Wells Tech Limited.

З 15 квітня по 15 травня 2013 року, на виконання умов угод між Marmer-Squalo Limited та Wells Tech Limited щодо купівлі останньою 100% акцій кіпрської компанії Aplanor Trading Limited (в яку входить група компаній ФК Металіст), з рахунку Hensley Capital Limited в ABLV Bank AS було перераховано 20 млн 161 тис. доларів на рахунок компанії Grenheim Investmens Limited (Кіпр), який перебуває у володінні J.P. Morgan (Suisse) S.A. (Женева, Швейцарія).

Уся ця інформація випливає з ухвали Шевченківського районного суду Києва від 27 жовтня 2017 року, якою слідчим Генпрокуратури України наданий тимчасовий доступ до речей і документів по цьому рахунку Grenheim Investments Limited.

Що далі?

Оголошуючи про спецконфіскацію майна та активів ФК Металіст, генпрокурор Луценко зазначив, що виконавчі служби приймуть рішення щодо подальшої долі клубу, наприклад, передачі його в управління муніципальній владі або продажу інвесторам на конкурсі.

10 листопада 2017 року колишній власник Металіста Олександр Ярославський в інтерв'ю одному з українських сайтів зізнався, що слідкує за процесами навколо клубу. «Всі стежать. Всім цікаво, чим це закінчиться. Подивимося. Надії ми ніколи не втрачали і не втрачаємо, що колись гімн Ліги чемпіонів зазвучить на честь нашого Металіста», – сказав він.

Ярославський також зазначив, що ніколи не відмовлявся від планів повернути Металіст, але це залежить від того, як будуть розвиватися події, та цей процес має бути законним та цивілізованим.

Цілком можливо, що наслідки процесу спецконфіскації майна та активів ПАТ ФК Металіст та пов'язаних структур підштовхнуть Ярославського чи когось іншого до того, щоб зайнятися відродженням клубу. Щоправда, доведеться вирішувати багато фінансових питань, оскільки Металіст є боржником багатьох юридичних та фізичних осіб, і саме тому була запущена процедура банкрутства ПАТ ФК Металіст.

До того ж, незрозуміло, в якому статусі опиниться відроджений клуб та чи захоче Ярославський чи ще хтось починати все з нуля, з аматорського рівня.