Футбол України 31 Грудня, 10:36 994
​Ренесанс Зозулі, Лунін – мрія топ-клубів, космічне дербі у Бундеслізі. Топ-10 перемог українського футболу у 2017 році | 19-27
Давайте пригадаємо основні здобутки українського футболу в 2017 році.

«Футбол 24» підбиває підсумки року, що минає. Пригадуємо головні здобутки.

1. Великий футбол повернувся у Харків

У 2014-му, коли війна на сході України розгорілася до загрозливих масштабів, УЄФА заборонив Харкову та Дніпру приймати міжнародні матчі. Аргумент: ці міста занадто близько до лінії фронту. Понад два роки столиця Слобожанщини залишалася без серйозних матчів. Потепління настало 15 листопада 2016-го, коли у Харкові відбувся товариський матч національних збірних України та Сербії.

Ситуацією скористався Шахтар, якого не влаштовували виступи на «Арені Львів». Вже на початку 2017-го клуб переїхав на стадіон «Металіст» – якомога ближче до своїх вболівальників. З того часу «гірники» на постійній основі проводять у Харкові домашні матчі внутрішніх турнірів, а також єврокубків. Восени харків'яни вживу побачили красиві перемоги команди Фонсеки над Наполі, Фейєнордом та Ман Сіті. А збірна України ефектно розібралася тут із Туреччиною.

2. Шахов здобув Кубок Греції

Шахов

Шостого травня на стадіоні «Пантессаліко» у місті Волос зіграли афінський АЕК та ПАОК із Салонік. У старті обох команд на поле вийшли українці Дмитро Чигринський та Євген Шахов.

Наші хлопці відіграли аж до фінального свистка, а сильнішим виявився ПАОК Шахова, який здобув перемогу з рахунком 2:1. Вагома подія для українського легіону! Адже, на жаль, не так часто хтось з українців досягає серйозного успіху, виступаючи за команду далеко не останнього європейського чемпіонату. До того ж, на правах гравця основного складу.

3. Трансфер Ярмоленка в Борусію Д

Ярмоленко

Після 11 років у київському Динамо найкращий український футболіст сучасності таки став гравцем топової команди топ-чемпіонату. 28 серпня сторони уклали 4-річний контракт на суму 25 мільйонів євро. Ярмоленко отримав 9-й номер і дуже швидко освоївся у Дортмунді.

Дебютний гол за Борусію Андрій забив 13 вересня у матчі першого туру Ліги чемпіонів проти Тоттенхема. Удар видався надзвичайно красивий за виконанням. А через два тижні Ярмолу прорвало і в матчі Бундесліги на полі Аугсбурга: гол + пас принесли «жовто-чорним» три очки. Загалом у всіх турнірах український легіонер провів за Борусію 21 матч, забив 6 голів. Непогано.

Тільки от сама команда виступає не найкращим чином. Після вдалого старту Борусія провалила груповий етап Ліги чемпіонів, де набрала лише 2 очки. У чемпіонаті Дортмунд лише третій, поступаючись принциповим суперникам – Шальке і Баварії. Мюнхен, схоже, не наздогнати – 13 очок різниці.

4. Паралімпійська збірна України – чемпіон світу

Команда Юрія Тимофєєва не відчула серйозної конкуренції на Мундіалі, який приймала Аргентина. У груповому етапі українці розтрощили Північну Ірландію (5:0) та Австралію (8:0), спокійно дотиснули США (2:0). У чвертьфіналі – новий розгром. Цього разу перепало Нідерландам (7:0). Лише за крок до фіналу довелося серйозно попрацювати, щоб пройти Росію – 2:2 в основний час і перемога в серії пенальті. У вирішальному матчі українці переграли Іран завдяки влучному удару Артема Шеремета. Це вже 5-й чемпіонський титул нашої національної паралімпійської збірної. Неймовірні!

5. Шахтар у Лізі чемпіонів: вихід з «групи смерті»

фонсека

Після жеребкування групового етапу Ліги чемпіонів команді Фонсеки відвели роль аутсайдера. Мовляв, буде успіхом, якщо «гірники» зможуть випередити Фейєнорд і пробитися у Лігу Європи. Позиції Ман Сіті та Наполі видавалися непохитними.

Натомість Шахтар успішно стартував у кампанії, здолавши Наполі у Харкові. А після закономірної поразки у Манчестері донеччани взяли максимум очок у спарених матчах із Фейєнордом. Залишалося зробити останній крок до плей-офф – не програти Наполі на «Сан-Паоло» у 5-му турі. Шахтар провалив це завдання, проте надолужив у заключному турі, завдавши непереможному Ман Сіті першої поразки в сезоні.

В 1/8 фіналу команда Паулу «Зорро» Фонсеки зіграє з Ромою, маючи непогані шанси на потрапляння у топ-8 найкращих клубів Старого світу.

6. Історична перемога Зорі

Зоря

Четвертий сезон поспіль Зоря кваліфікується в Лігу Європи. Рік тому команда Вернидуба вперше зіграла у груповому етапі, але здобуток виявився дуже скромний – лише 2 очки. Натомість цієї осені бронзові призери чемпіонату України нарешті оформили історичне досягнення – здобули прем'єрну перемогу на цій стадії євротурніру.

Успіх був приголомшливим, адже Зоря перемогла не де-небудь, а на самому «Сан-Мамес», колізеї Атлетіка (Більбао). Єдиний гол Ігоря Харатіна, забитий у першому таймі, приніс українському андердогу три бали і заклав фундамент психологічної впевненості для ще одного подвигу – домашнього тріумфу над Гертою.

7. Лунін – трансферна мета Реала

Зоря

Вісімнадцятирічний голкіпер перейшов у Зорю із Дніпра і практично одразу закріпився в основному складі. Надійна гра на лінії та на виходах, чудова реакція, холоднокровність. Найкраще проявити себе Луніну вдалося у матчах Ліги Європи, де футболісти Атлетіка та Герти навантажували його по повній програмі, а кіпер здійснив кілька десятків крутих сейвів. За мотивами перемоги у Більбао Андрій навіть увійшов до символічної збірної 2 туру за версією УЄФА.

Вундеркінда помітили у топ-клубах. Певний час йшли розмови про переїзд у Реал, подивитися на його гру приїжджали розвідники із лондонського Арсенала і Тоттенхема. Звісно, що запрошували Луніна у Динамо та Шахтар, але батько, який є агентом свого сина, відмовив обом клубам. Хлопець має всі задатки для того, щоб вирости у голкіпера топ-класу і замінити Пятова у збірній України. Потрібно тільки правильно розпорядитися своїм ресурсом.

8. Ренесанс Зозулі

Зозуля

Минулий сезон став найпровальнішим у кар'єрі українського форварда. У Бетісі він полірував лаву запасних, а перехід у Райо Вальєкано закінчився грандіозним скандалом. Такий стан справ підштовхнув Зозулю оголосити про тимчасове призупинення виступів за збірну України.

«Я віддавався команді кожного матчу. Я завжди готовий битися як востаннє. Зараз я чудово розумію, що не є гравцем рівня збірної. У мене немає практики. Тільки найсильніші та найкращі повинні бути у лавах збірної», – вважає 28-річний форвард.

Українцеві надали ще один шанс в Альбасете – клубі Сегунди. Роман почав забивати практично зі старту, а його голи допомогли новій команді покинути зону вильоту. Наразі у Зозулі 15 зіграних матчів у чемпіонаті і 7 забитих голів. Він – найкращий бомбардир Альбасете в сезоні, двічі визнавався найкращим гравцем місяця. Звідси недалеко і до повернення в лави національної збірної.

9. Українське дербі у Бундеслізі

Коноплянка

Упродовж осені українські вболівальники жили очікуваннями Рурського дербі між Борусією Д та Шальке, коли Коноплянка і Ярмоленко вперше б зійшлися один проти одного на такому рівні. Час «Ч» настав 25 листопада. Обидва українські легіонери вийшли в стартових складах.

Борусія шокувала суперників бліцкригом. Обамеянг відкрив рахунок на 12-ій хвилині, а на 25-ій табло висвітлювало катастрофічні для Шальке 4:0. Проте після перерви «кобальтові» розпочали втілювати великий камбек, відігруючи гол за голом. На 68-ій хвилині, при рахунку 4:2, замість Ярмоленка на полі з'явився захисник Бартра. Це не допомогло «жовто-чорним» втримати перемогу – четвертий гол вони пропустили на 90+4 хвилині. Космічний матч, у якому українці відіграли далеко не останню роль.

10. Зінченко в обіймах Гвардіоли

Зінченко Гвардіола

Ман Сіті у цьому сезоні – нестримна машина перемог, яка у 20 матчах АПЛ втратила лише 2 очки. Найближчого переслідувача, МЮ, команда Гвардіоли випереджає на цілих 15 очок, тож чемпіонство Сіті вважається практично доконаним фактом.

Приємно, що безпосереднім учасником цих історичних подій є українець Олександр Зінченко. Хавбек, якого каталонський тренер награє на позиції лівого захисника, провів 18 хвилин у матчі чемпіонату проти Суонсі. А нещодавно Пеп довірив Сашку всі 120 хвилин у двобої із Лестером за путівку в чвертьфінал Кубка Ліги.

Гра Зінченка викликала ураган захоплених коментарів, а Гвардіола після фінального свистка був готовий розчавити свого підопічного в обіймах. Сподіваємося, у новому році 21-річний український збірник з'являтиметься на полі значно частіше.