Пам'яті Метра: Валерій Лобановський і його тренерський геній в цитатах

Динамо Київ 6 Січня, 12:36 1398
Пам'яті Метра: Валерій Лобановський і його тренерський геній в цитатах | 19-27
Час згадати мудрість Легенди.

Сьогодні, 6 січня 2018 року, Валерію Лобановському виповнилося б 79 років. Один з найвідоміших українців і особистостей у футболі залишив незабутній слід у футболі, його непохитна воля до перемоги, пошуки нових шляхів розвитку в спорті №1, а потім титули і трофеї заслуговують на повагу.

Принципи роботи Лобановського підтримувалися далеко не всіма, але Валерій Васильович знаходив можливості домогтися свого, просунути ідеї, напрацювання та переконати опонентів. Футболісти вірили Метру, росли і перетворювалися на справжніх зірок, і багато хто з них, ставши вже тренерами, до сих пір користуються його розробками.

У цитатах і словах Лобановського весь він - іноді категоричний, іноді жорсткий і безкомпромісний, але завжди мудрий і розсудливий. 15 років як немає з нами Валерія Васильовича, а його тези актуальні й досі.

  • Тренер повинен вчитися все життя. Якщо зачерствів, перестав вчитися - значить, перестав бути тренером. Час не обдурити. Акценти розставляє воно. І вчить - теж.
  • Немає відваги, не можеш багато в чому відмовити собі, не здатний терпіти найжорстокіший тренінг - йди.
  • Чим більше в команді універсалів, тим вільніше вони користуються усім розмаїттям тактичних прийомів.

Пам'яті Метра: Валерій Лобановський і його тренерський геній в цитатах - изображение 1

  • Суть сучасного футболу - в створенні чисельної переваги на різних ділянках поля. І найперша вимога до гравця - якомога швидше переходити від оборони до атаки, і навпаки.
  • Спади в грі лише на перший погляд раптові, насправді ж в них немає нічого незрозумілого. Причини невдач завжди конкретні, реальні, їх можна визначити. І це необхідно зробити, оскільки, розібравшись в конкретних обставинах, справи можна поправити.
  • У день матчу необхідна найсуворіша концентрація професійної енергії. Є нитки, переконаний, за допомогою яких вона передається гравцям. Скільки разів ловив себе на тому, що імпульс адресатом отриманий: «передавач» і «приймач» перебували на одній хвилі.
  • Нам вдалося не допустити пасивної оборони, яка рано чи пізно призводить до пропуску м'яча.
  • Можна навести десятки захоплених відгуків про цей матч, опублікованих в зарубіжній пресі і зберігаються в клубному архіві для історії. Але все, що грунтується на емоціях, не може претендувати на серйозний аналіз, а тільки він допомагає краще зрозуміти гру, виявити її підводні рифи, дати об'єктивну збалансовану оцінку.

Пам'яті Метра: Валерій Лобановський і його тренерський геній в цитатах - изображение 2

  • Колективний свідомий рух поставлений на чільне місце в сучасному футболі. Ігровий прямокутник став таким же доступним, як баскетболістам - баскетбольний майданчик. Футболістам, підготовленим, природно, як личить, не складає труднощів промчати 50-60 метрів вперед і стільки ж - назад. На полі не повинно бути пасивних гравців. Загальний рух. Помилка повинна бути моментально виправлена.
  • Відсутність жорсткості, цілеспрямованості в роботі призводить до набагато гірших наслідків, ніж відсутність очок, - команда стає середньою, вона задовольняється малим і щасливо себе при цьому відчуває.
  • Не можна вимагати від футболіста того, що він не в змозі виконати. Треба або пристосовувати нововведення так, щоб хист гравця було найкращим чином використано, або шукати іншого виконавця, що ми і робимо в київському «Динамо». Це не рецепт, а принцип.
  • З перших кроків прийняв це для себе як головну, найпершу заповідь. Став придивлятися до гравців, намагався їх зрозуміти, прийняти їх такими, як вони є: їх характери, настрої, запити, вникнути в сімейні та особисті справи, копався часом навіть в таких дрібницях, які, здавалося б, зовсім ніякого відношення до футболу не мають...

Пам'яті Метра: Валерій Лобановський і його тренерський геній в цитатах - изображение 3

  • Сучасний футбол - це гра швидкості та фантазії.
  • Формула успіху у великому футболі теж давно в принципі відома: жорстокий відбір виносить на гребінь тільки тих, хто має здатність до колосальної концентрації душевних і фізичних сил в момент найвищих випробувань.
  • Для себе я твердо засвоїв з перших же днів: тренер повинен свято пам'ятати, не забувати ні на мить, що працює з людьми, які в значній мірі роблять з нього тренера. А люди на відміну від роботів мають душу, часто досить вразливу, іноді - норовливу. Тренер, безумовно, повинен досконально розбиратися у футбольній справі, але це одна сторона медалі. Інша - тренер зобов'язаний однаково добре розуміти і душу гри, і душу людей.
  • Необачне рішення завжди прийняти легше. Найважче - розумне, оптимальне.