Чим живуть легіонери, які залишили Україну після Революції. «Чорноморець»

Футбол України 27 Січня, 14:09 1264
Чим живуть легіонери, які залишили Україну після Революції. «Чорноморець» | 19-27
Згадуємо, як склалася доля колишніх легіонерів, які залишили наші команди після березня 2014 року і до літа 2017 року включно.

З огляду на надзвичайно складну суспільно-політичну ситуацію в Україні і в Одесі, відсутність конкретики з боку ФФУ і Прем'єр ліги в термінах визначення початку весняної частини чемпіонату країни, ФК «Чорноморець» був змушений піти назустріч наполегливим проханням іноземних футболістів команди і членів їх сімей, які вкрай стурбовані за свою безпеку, а також за перспективу повноцінної ігрової практики найближчим часом. У зв'язку з цим, наш клуб прийняв рішення припинити дію контрактів за згодою сторін з наступними гравцями: Пабло Фонтанельо, Маркусом Бергером, Андерсоном Сантаною, Франком Джа Джедже, Лоренцо Рієрою.

Це оголошення датується 3 березня 2014 року. Усе в житті відносне, але з цієї дати можна вести відлік, коли чемпіонат України втратив свою привабливість для легіонерів. Ця п’ятірка – перші ластівки. Через кілька днів до них доєднався Еліс Бакай.

В Україні почався занепад футболу. В першу чергу це відбувалося через війну на Донбасі і анексію Росією Криму. Людям просто стало не до футболу, хоча весняні матчі 2014 року збирали стільки глядачів, скільки матчам 2017 року потрібно було тільки мріяти.

Наш чемпіонат пережив «чорні» часи, він ніби повернувся на початок 90-х, але зараз клуби потроху привели свою бухгалтерію до реалій сучасного життя в Україні і починають виходити з кризи. Поступово, крок за кроком, але є рух вперед.

В серії матеріалів ми розповімо як склалася доля колишніх легіонерів, які залишили наші команди після березня 2014 року і до літа 2017 року включно.

Сезон 13/14

Так подивимося ж, де зараз наші «піонери».

Сіто Рієра після Одеси опинився у Казахстані, де у складі «Кайрату» двічі (2014, 2015) ставав володарем Кубку Казахстану та вигравав Суперкубок у 2016 році. Загалом відіграв за клуб 2,5 роки, але так як у 2016 втратив місце у складі, то переїхав до Польщі. Вже другий сезон поспіль є одним з основних гравців «Шльонська» з Вроцлава.

Як і вищезгаданий хавбек, у Казахстані опинився і Андерсон Сантана, але він перейшов у стан діючого чемпіона країни – «Актобе». Проте той сезон не задався у команди. У підсумку друге місце в чемпіонаті і програш у фіналі Кубку «Кайрату». Офіційно з першого січня 2016 року за професійні клуби не грав. Люди кажуть, що одесити невдовзі знову можуть його побачити у складі «моряків».

Одразу троє гравців вирішили підкорити Норвегію.

Маркус Бергер вже наприкінці березня став гравцем «Старту», проте на довго там не затримався. Він ніде довго не затримувався. Вже через 4 місяці булого оголошено, що австрієць став гравцем «Уралу», а через півроку, в січні 2015, захисник був у Португалії, звідки і переїздив до України. Його наступним клубом став «Жил Вісенте», проте через півроку він став гравцем «Тондели». Стабільну ігрову практику він мав лише у Норвегії… Влітку 2016 повернувся на батьківщину, де з того часу грає за «Грьодіг». Ось такий шлях проробив центрбек з УПЛ через усю Європу до регіональліги Австрії.

Разом з Бергером до «Уралу» прийшов Пабло Фонтанельо, але на відміну від австрійця, два з половиною роки він був основним гравцем російського клубу. Перед тим, він достойно захищав у чемпіонаті Норвегії кольори «Стабека».

Чим живуть легіонери, які залишили Україну після Революції. Чорноморець - изображение 1

Йому вже 33, але досвід дозволяє йому бути одним з кращих захисників чемпіонату Казахстану, де він провів 2017 рік та допоміг своїй команді – «Ордабаси», завоювати «бронзу» місцевої першості.

Івуарієць Франк Джа Джедже також довгий час намагався знайти свою команду, але схоже не знайшов і його кар‘єра потроху котиться донизу. Норвезький «Сарпсборг», «Динамо» Мінськ , шотландський «Хайберніан» - клуби, в яких протягом року, після того як залишив Одесу, пограв вінгер. А пограв він досить добре. Влітку 2015 вирішив заробити на майбутнє і рік провів у чемпіонаті Катару, але не в еліті, а у другій за силою лізі. Рік 2017 розділив між «Іртишем» і «Кайсаром». Так, зрештою і він опинився в Казахстані. Відіграв загалом непогано, але то уже не той Джа Джедже, якого пам’ятають українські уболівальники.

Схоже, не сказав ще свого останнього слова у футболі Еліс Бакай. З березня 2014 він вже змінив 5 клубів. В одному – ізраїльському «Хапоелі» з Раанана був всього 2 місяці. Спробував себе у хорватському «Спліті» - не пішло… А от у чемпіонаті Албанії все у нього добре, він тут регулярно забиває і за «Тірану», і за «Влажнію», і зараз за «Кукесі» (саме туди спершу і переходив албанець з Одеси).

Чим живуть легіонери, які залишили Україну після Революції. Чорноморець - изображение 2

Більше того, на зимову перерву, яка сьогодні закінчилася, він пішов найкращим бомбардиром чемпіонату. У активі Бакая 10 голів у 15 матчах.

Включимо сюди ще одного гравця, який залишав «Чорноморець» у неспокійні часи.

Достатньо велику кількість трофеїв зібрав Крісті Вангелі. Два чемпіонства та Суперкубок Албанії, а також Суперкубок Румунії. Та до цих нагород було повернення в «Аріс» в січні 2014. Саме з цього клубу Крісті розпочинав свій шлях як професійний футболіст і з нього переходив до «Чорноморця». Але вже за півроку він опинився в «Скендербеу», де грає до цього часу з перервою на «Астру». У складі румунської команди він провів всього два місяці, але встиг здобути Суперкубок. В 2017 він знову повернувся в Україну, але лише для того, щоб зіграти на «Олімпійському» проти «Динамо» у Лізі Європи.

Сезон 14/15

Білоруський захисник Міхаіл Сіваков за Романом Григорчуком перейшов до «Габали», але через півроку вже захищав кольори «Зорі». Взимку 2017 з луганської команди здійснив трансфер до «Оренбургу», з яким вилетів з РПЛ. Влітку перебрався до «Амкару», який став 11 клубом у кар’єрі 29 річного захисника.

В російському «Краснодарі» перебуває Торніке Окріашвілі. Повернувшись з оренди до «Шахтаря», він був проданий донецьким клубом «Генку», де провів 2 сезони. У актив собі може записати лише перший, далі було відрядження в «Ескішехірспор», розрив контракту з бельгійцями і переїзд до Росії. Як ви зрозуміли, ніде заграти на повну силу не зміг.

Офіційно влітку 2014 року «моряків» залишив португалець Артур, який до цього 2 роки провів по орендах. Три роки захищав кольори «Ароки», але після вильоту команди з еліти її залишив і 33-річний хавбек і повернувся в рідний «Бейра-Мар», який зараз грає на регіональному рівні.

Лео Матос в 2010 приїздив до України, щоб вдруге за кар’єру знайти щастя в Європі. Вперше він перебирався ще в далекому 2004. Тоді «Марсель» за 18-річного юнака сплатив 1,4 мільйони євро, але не зміг заявити він про себе в той час. Зараз бразилець є одним з найкращих латералів чемпіонату Греції. Наступив час розквіту Лео Матоса. Це чудово підтверджує статистика. Провівши на 50 матчів менше за ПАОК, ніж за «Чорноморець», він вже перевершив показник по кількості забитих голів і наближається до повторення по кількості асистів.

Сезон 15/16

Чим живуть легіонери, які залишили Україну після Революції. Чорноморець - изображение 3

Камерунський захисник Адольф Тейку з одеської команди йшов двічі. Спершу до оренди в російський «Терек», а після повернення з чеченського клубу влітку 2015 перебрався до Франції у «Сошо», кольори якого захищає і до нині. Саме звідти отримав виклик у національну збірну Камеруну, у складі якої став переможцем КАНу-2017.

Йован Крнета транзитом через Одесу перебирався з Сербії до Азербайджану. Наразі 25-річний серб є основним центрбеком «Зіре», за який виступає останні 2,5 роки.

Сезон 16/17

Матеус Пірес до Одеси взагалі не був нікому невідомий. Прибувши до України, бразилець міг отримати путівку у європейський футбол та не зміг скористатися своїм шансом.

В січні 2017 повернувся до рідного Ріо-Клару, де грав за однойменну команду в другому за силою дивізіоні штату Пауліста, а вже влітку перебрався дивізіоном нижче у «Вело Клуб», в якому є основним гравцем.

Нігерієць Шериф Іса в «Чорноморці» в силу різних обставин не зумів здобути ігрову практику. В команді він пробув трохи більше трьох місяців і офіційно в січні 2017 року став безробітним. У підсумку засвітився в таборі «Олімпіка», але і там не зумів працевлаштуватися.

Гіоргі Гадрані повністю розкритися у «Чорноморці» завадила важка травма, після якої за словами тренерського штабу «моряків» грузинський захисник вже не викладався на всі 100%. Осінь 2017 футболіст провів у складі тбіліського «Динамо», але на полі відіграв всього 90 хв у трьох матчах. Наразі отримав статус вільного агента.

Жорже Еліас. Бразильський форвард, повернувшись з оренди у австрійський «Капфенберг», домовився про трансфер у мальтійський «Хіберніанс», за який у першій частині сезону відіграв 15 матчів, в яких забив 2 голи і віддав 2 гольові передачі. На сьогодні покинув клуб у якості вільного агента.

Андрій Облещук