«У Чехії – ейфорія, у Словаччині – обережність». Експерт – про суперників України у Лізі націй

Збірна України 27 Січня, 17:20 623
«У Чехії – ейфорія, у Словаччині – обережність». Експерт – про суперників України у Лізі націй  | 19-27
Український агент, котрий зсередини знає чеські та словацькі футбольні реалії, розповів, як у цих країнах сприйняли результати жеребкування Ліги націй.

Збірна України отримала суперників у Лізі націй УЄФА – абсолютно новому турнірі, покликанному замінити товариські матчі. До того ж розіграш Ліги націй – це додаткова можливість для збірних отримати путівки на чемпіонат Європи.

Конкурентами команди Андрія Шевченка стали збірні Чехії та Словаччини. Проти них ми проведемо по 2 матчі восени цього року.

– Як у Чехії та Словаччині сприйняли жеребкування Ліги націй?

– Після жеребкування у Чехії була ейфорія через те, що чехи та словаки потрапили в одну групу. Цьогоріч відзначатиметься 100-річний ювілей Чехословацької держави. Заплановані різноманітні урочистості, тож матчі між цими збірними – дуже доречні. Поєдинки між чехами та словаками – і у футболі, і в хокеї – це справжнє дербі.

Щодо збірної України, то чеські ЗМІ дуже коректно коментують нашу команду. Для них збірна України – серйозний опонент. Про це кажуть і спеціалісти, і футболісти. Тим не менше, вони вважають, що з цією командою можна грати.

Словаки більше знайомі зі збірною України, адже провели багато матчів – і офіційних, і товариських. Тому вони дають компетентніші інтерв’ю, в яких стверджують, що Україна – дуже складний суперник, один із фаворитів.

А ось вболівальники нашу команду знають не дуже добре. Їм відомі тільки виконавці збірної України, які грали і грають у празькій Славії (Ротань та Соболь), а також у Бундеслізі (Ярмоленко та Коноплянка) – за чемпіонатом Німеччини тут стежать дуже уважно. Тим паче, ні для кого не секрет, що на початку сезону Славія мала грандіозні плани на Коноплянку.

Тобто, спеціалісти визнають: Україна – незручний суперник. Але в той же час відзначають: з нею можна грати.

– Кажете, що вони знають наших лідерів. Українські вболівальники також знають лідерів збірної Словаччини – особливо Гамшіка. Але як бути із Чехією? Багаторічні зірки команди закінчили міжнародну кар’єру. Кого тепер можна назвати лідером чеської збірної?

– Чеський футбол і справді переживає зміну поколінь. Був фактично провалений відбір на ЧС-2018 (Чехія посіла третє місце у групі, поступившись Німеччині та Північній Ірландії, – «Футбол 24»). Упродовж року відбувалася велика плинність кадрів – за збірну зіграли понад 40 футболістів. Тренерський штаб продовжує шукати оптимальний склад.

Але тут є достатньо здібних молодих гравців, які, на жаль, більшості наших вболівальників не знайомі. Вони грають у хороших чемпіонатах – Серії А, Бундеслізі, а також, зокрема, у Швейцарії. Патрік Шик, наприклад, виступає за Рому, яка купила його у Сампдорії за шалені гроші. Словом, молодих футболістів, віком від 22 до 24 років, у збірній Чехії – дуже велика кількість. А ще ж є перспективна молодь, яка грає у внутрішньому чемпіонаті. З тієї команди, яка протистояла Україні 5 років тому, залишилося буквально кілька гравців. Тобто, тепер доведеться грати із зовсім іншою Чехією.

яролім

Карел Яролім

Можливо, до цього часу Карел Яролім вже не буде головним тренером. Його контракт закінчується, якщо не помиляюсь, влітку. Залишиться, чи ні, – невідомо. Чутки – різні. Але як буде насправді – побачимо. Якщо прийде новий тренер, то, можливо, робитиме інші акценти. Словом, найважче у нашій групі прогнозувати саме збірну Чехії.

Так чи інакше, вона завжди була дисциплінованою командою. Проти Чехії грати важко. Вони можуть впертися, здається, от-от їх дотиснеш. Вони терплять, потім із якогось стандарту забивають – і спробуй розкрити цю оборону! Неприємна команда. У цьому переконалася навіть збірна Німеччини. Сказати, що німці легко здолали суперника, особливо тут – у Чехії, я не можу. Команда Льова лише на останніх хвилинах вирішила долю матчу на свою користь.

– Зі словаками ми грали наприкінці минулого року. У них щось змінилося за цей короткий проміжок часу?

– Там Шкртел начебто заявив, що йде зі збірної. Закінчив, по-моєму, і Дюріца. Тобто, зміни відбудуться, але вони – незначні. У збірної Словаччини є гравці, є потенціал. Легко Україні точно не буде. Але зважаючи на те, що між цими двома країнами – дербі, це на руку нашій команді, адже вони гратимуть між собою на повну силу. Я не впевнений, що Чехія зуміє обіграти Словаччину вдома, як і Словаччина на своєму полі – Чехію.

– Що відбувається у національних чемпіонатах Чехії та Словаччини? З чехами простіше: титул розігрують три гранди – Славія, Спарта та Вікторія. А от у словаків несподіваний лідер – Спартак (Трнава), натомість Жиліна та Слован суттєво відстають.

– Скажу так: чемпіонат Словаччини на два рівні нижчий від чемпіонату Чехії. Так склалося історично, що всі найкращі словацькі гравці їхали в Італію, а друга хвиля брала курс на Чехію. Тобто, зі словацького чемпіонату постійно вимивають усіх хороших футболістів, тож його рівень – не дуже високий. Братиславський Слован – найтитулованіший клуб країни. Але й Спартак (Трнава) – команда з іменем. Жиліна досягає успіхів завдяки інвестиціям – багатьох гравців вони привозять з-за кордону. Умови, тим не менше, там скромні.

Ну а чеські гранди не можуть зрівнятися із Динамо та Шахтарем – ні за професіоналізмом, ні за інвестиціями. Шахтар і Динамо – це топ-клуби, а Спарта та Славія, попри те, що вважаються топовими у своєму чемпіонаті, до рівня українських флагманів не дотягують.