Як Олександр Хацкевич вирішив проблеми «Динамо»

Динамо Київ 13 Лютого, 11:38 1054
Як Олександр Хацкевич вирішив проблеми «Динамо» | 19-27
Дуже уважно спостерігаю за зимовою підготовкою «Динамо» до другої частини чемпіонату.

Зрозуміло, що зараз тільки збори, футболісти закладають фізичний фундамент на весь календарний рік. Зима для українських команд – це час експериментів та пошуків. Але все одно повинен проглядатися напрям (тренерська думка, селекційний вектор), куди рухається команда, чого вона хоче. До офіційних поєдинків вже рукою подати, але ловлю себе на думці, що «Динамо» наразі нічим не відрізняється від себе першої половини сезону.

Гра. Зараз такий час, що «Динамо» укомплектовано далеко не найсильнішими виконавцями в індивідуальному плані навіть в межах Україні. Втрата легіонерів (Віда, Драгович…), лідера останніх сезонів Андрія Ярмоленка - не могли пройти безболісно. Цих гравців частково замінила молодь, вільні агенти або нові футболісти, рівень яких не вище тих, хто пішов. Вважаю, зараз час будувати командну гру, що дозволить нівелювати залежність від окремих виконавців, або їх настрою. На противагу цьому багато в чому вирішальною при побудові атаки «Динамо» є індивідуальні якості гравців. Так на першому зборі не було Мораєса, Мбокані, Циганкова. Команда дуже мало не тільки забивала, але і створювала. На другому зборі повернулися перераховані гравці і результат команди відразу покращився. Так перемогу над китайським «Хебеєм» (2:1) принесла індивідуальна майстерність Віктора Циганкова, який спочатку реалізував штрафний, а потім заробив пенальті. Із таким підходом в побудові гри важко буде розраховувати на щось серйозне. Повторюсь, рівень гравців, які наразі знаходяться в «Динамо», не такий вже і великий, особливо це проявляється в єврокубках. До того ж лідери схильні до травм: той же Циганков пропустив першу частину зборів саме через пошкодження. Не забувайте, що контракти Мораєса та Мбокані розраховані тільки до літа і обом легіонерам вже за тридцять.

Молодь. Ротаню - 37, Гусєву - 34, Мбокані - 32, Мораєсу, Хачеріді, Морозюку - 30. Кадару та Гармашу в діапазоні 28-ми. Таким віковим «Динамо» на моїй пам’яті ще не було. На противагу цьому, минулого сезону юнацька команда дуже добре виступила в Лізі чемпіонів. У тій команді Юрія Мороза було дуже багато талановитих гравців. Зараз Микола Шапаренко (в кінці сезону потрапив до першої команди завдяки великій кількості травмованих гравців) зміг себе проявити під час зимової підготовки та має всі шанси отримувати стабільну ігрову практику в першій команді. Віталій Миколенко поки тільки підміняє Піварича на лівому фланзі. В одному із матчів виходив Денис Попов, який залишив дуже хороше враження, але він переніс важку травму, тому зіграв тільки в одному матчі. Цього дуже мало. Від весняної форми Артема Бєсєдіна майже нічого не залишилося. Із поверненням Хльобаса (його молодим вже якось язик не повертається назвати, у 24-ри роки та після «Динамо» Мінськ, «Ворскли» та «Говерли») ігрового часу в Артема може стати ще менше.

На жаль, дуже нестабільний Володимир Шепелєв. Минулої весни він вийшов на певний рівень, вище якого не піднімається. Із підписанням Ротаня шанси Шепелєва на потрапляння в «основу» знижуються. А із поверненням Сидорчука – отримати стабільний ігровий час буде ще важче. Віктор Циганков так і не став лідером. Проблеми із травмами нікуди не поділися. Восени пропустив частину чемпіонату, на перших зборах теж працював індивідуально. Голкіперу Володимир Маханькову після травми Бущана не довіряють навіть пост дублера. Між іншим Володимиру - вже 20 років. Подобається це комусь, чи не подобається, але іншого шляху, як довіряти молодим власним футболістам, наразі немає. Напевно, це стосується не тільки «Динамо», але і інших українських команд. Час великих трансферів вже минув. Потрібно самому вчитися виховувати футболістів.

Захист. Восени «Динамо» пропустило 4 м’ячі від «Зорі», 3 - від «Скендерберу», 2 – від «Партизана». Під кінець осені «біло-сині» пропускали майже в кожному матчі (хоча проти «Шахтаря» двічі зіграли в обороні «на нуль»). Із таким станом справ буде дуже важко боротися за чемпіонство. Коли Олександр Хацкевич тільки приймав «Динамо», я передбачав, що буде не дуже виразна гра, але завдяки надійній обороні кияни зможуть брате своє (виграючи, наприклад, 1:0). Передумови для цього були, адже в захисті киян зібрані кваліфіковані гравці, майже кожен із яких захищає кольори національних збірних (Хачеріді – України, Кадар – Угорщини, Піварич – Хорватії, Кендзьора – Польщі, був ще Віда із збірної Хорватії, зараз Самбрано має шанси поїхати на Чемпіонат світу із збірною Перу, а Шабанова Шевченко викликав на матч із Словаччиною). Зимою мало що змінилося. Кияни багато пропускали (15 м’ячів в 11-ти поєдинках). Не випадково після першого збору, проаналізувавши ситуацію, було підписано контракт із Самбрано. Але при цьому не вирішене питання із Хачеріді. Євген вже перетнув тридцятирічний рубіж, останнім часом зачастив до лазарету, не завжди грає із бажанням, а його контракт завершується влітку. Поки Хачеріді працював із агентом Андрієм Головашем – було все ок. Але як тільки почалися зміни агентів (за рік вже другий), посипалися проблеми. Зараз в «Динамо» 6 центральних захисників, але їх клас та рівень бажає бути кращим.

Перебір гравців на певних позиціях. В першій частині сезону Хацкевич задіяв чотирьох форвардів, кожен з яких претендував на місце в старті. Взимку до Туреччини переїхав Артем Кравець, але із Білорусі повернувся Дмитро Хльобас, якого Хацкевич добре знає за спільною роботою в молодіжних командах «Динамо». В ході чемпіонату спостерігалась ротація (не від доброго життя) на воротарській позиції. Пішов в оренду Коваль, але після травми Бущана запросили Бойка. Із поверненням Георгія із лазарету конкурентних воротарів знову стане троє. В центрі захисту - відразу шість оборонців.

Оренда Пантіча зірвалася, він не проходив збори, але ж зарплату йому потрібно платити незважаючи на те, в якій команді буде грати серб. Мене дивує ситуація при якій, спочатку «відчіплюють» гравця від першої команди, роблять йому погану репутацію, мовляв, він себе вичерпав. А потім дивуються, що немає покупця. Як приклад - Корзун та власне Пантич, а до цього - Гладкий. На жаль, цей список можна продовжувати.

Травми. За час роботи Хацкевича в «Динамо» їх неймовірно багато. Із основної обойми за півроку нарікань на здоров’я не мали тільки Рудько та Бєсєдін. Зимою під час зборів травм не стало менше, хоча це був підготовчий період, а не змагальний. Я не знаю в чому причина, але такий стан речей – не нормальний.

Трансферна кампанія. Тільки по Вербичу питань немає. Словенець може грати із перших матчів. Йому 24 роки і він може прогресувати та із часом бути проданий до сильнішого чемпіонату. Наскільки мені відомо, цей трансфер - робота Огнена Вукоєвича, який знайшов футболіста та зміг переконати його перейти до «Динамо». Шабанов перейшов безкоштовно, а тому ризиків тут небагато. Не буде нічого страшного, якщо у нього не вийде, або він стане гравцем ротації. По іншим – ситуація складніша. Той же Ротань, незважаючи на вік, може, на мою думку, допомогти «Динамо». Має величезний досвід, вміння починати атаки, але тоді ігровий час Шепелєва (який і так був обмежений) може стати ще меншим. Кар’єра Самбрано в останні сезони пішла на спад. До того ж, його поведінка за межами футбольного поля – це окрема і не дуже приємна історія. Денис Бойко закриває комплект із трьох голкіперів, але при цьому стабільного першого номера у Хацкевича немає.

Перегляд молодого гравця із Молдови (Дана Спетару) залишає більше запитань, ніж відповідей. В «Динамо» є свої молоді та перспективні на цю позицію в обличчі Лєднєва, Вантуха, Янакова, Цитаїшвілі. До того ж не варто забувати, що свого часу за ініціативи Хацкевича в молодіжну команду «Динамо» були запрошені Ягодінскіс, Маїк, Карп, Лазарович… Де ці виконавці зараз? Підведемо підсумки. На мій погляд, весною ми навряд чи побачимо щось нове у виконанні «Динамо». Найбільше непокоїть лінія оборони, яку формують гравці із іменами, але це на папері. На полі захист виглядає непереконливо. Вважаю, що свої шанси по ходу весняної частини чемпіонату отримають Шабанов та Самбрано. Ситуація із спливаючими контрактами Мбокані і Хачеріді теж не йде на користь команді.

Сподіваюся, що вирішиться проблема травм, бо така ситуація не нормальна. Із позитивного відмічу, що із приходом Вербича з’явиться конкуренція на флангах. Думаю, що Бенджамін допоможе «Динамо» у створенні моментів для форвардів та власними забитими голами. Молодий Шапаренко має всі можливості виграти конкуренцію в Гармаша та додати в середину поля більше креативу.

Вже в четвер, 15 лютого на «Динамо» чекає перший офіційний поєдинок в новому році. Хочеться вірити, що команда Хацкевича зможе спростувати критику, розвіяти сумніви та прогресувати.

Сергій Тищенко