Все буде Буяльський, або все починається із півзахисту

Динамо Київ 17 Лютого, 14:37 1041
Все буде Буяльський, або все починається із півзахисту | 19-27
Сергій Тищенко аналізує проблеми лінії півзахисту київського «Динамо».

У матчі з АЕКом черговий раз невдало зіграла середина поля «Динамо». Так після забитого голу, маючи простір та швидких гравців на флангах, кияни не провели жодної швидкої контратаки на ворота суперника, а в захисті дали можливість грекам робити в середині поля все, що вони хочуть.

Покажи мені свій півзахист і я скажу, яка в тебе команда…

Сучасні центральні півзахисники, насамперед, повинні гарно вміти працювати із м’ячем, починати атаки, грати при пресингу. Ідеали в цьому Інєста та Хаві в Барселоні та зараз Модрич із Кроосом в Реалі. Тобто, два гравці які гарно працюють із м’ячем та один чистий опорник, який закриває опорну зону. В «Барсі» таку роль довго грає Бускетс, а в Мадриді Каземіро.

В Хацкевича же побудова гри в середині поля своєрідна: центральні півзахисники пресингують суперника, зустрічаючи його високо, таким чином змушуючи його помилятися. У матчах чемпіонату такі речі проходять, також це пройшло на стадії осінніх матчах єврокубків. Пригадайте перший гол Динамо у ворота ЯБ в кваліфікації ЛЧ, або майже всі голи у групі ЛЄ. Наприклад, коли «Скендерберу» почали зустрічати високо в другому таймі, що призвело до обрізки та чудового голу Сидорчука, чи із «Партизаном» в Белграді всі три так забили. Такі речі проходять в чемпіонаті, особливо коли рівень суперника не дуже високий. Але на певному етапі рівень суперника збільшується і помилок стає менше. Потрібно самому створювати моменти. А тут починаються великі проблеми і стає зрозуміло, що цього просто нікому робити.

Ключовою фігурою в півзахисті став Віталій Буяльський. Я за його грою слідкую десь із 2011 року. Тоді він часто грав на фланзі півзахисту. Як був трудягою, пахарем на футбольному полі, так ним і залишився, тільки досвіду стало більше. Тобто, створювати моменти для партнерів, закривати середину поля (антропометрія) Віталій не може. Може тільки брати працездатністю, або грати персонально. При тому, що він в першій команді вже не один рік. За цей час прогресу особливого не видно. Є певний рівень вище якого Буяльський не піднімається. В певних моментах стало простіше, бо рівень першості падає. У випадку, коли був здоровий Сидорчук, вони із Буяльським складали пару центральних півзахисників. Обоє багато в чому схожі між собою за манерою гри, тільки Сергій має кращу антропометрію, тому йому простіше в єдиноборствах та грі на другому поверсі. Виходить так, що в середині поля ключову роль відіграють працьовиті, але в той же час не особливо конструктивні (робота із м’ячем, бачення поля) футболісти. Гравці, які часто гублять позицію, тому їх важко назвати надійними в обороні.

Було сподівання на прогрес Володимира Шепелєва. Я не був його прихильником, але ближче до кінця минулої весни він виглядав доволі здорово. На мою думку, в середині поля, справедливо витіснив Рибалку та Корзуна із основи. В першу чергу, Шупелев – це опорник, який гарно почуваєтсья в єдиноборствах, може тримати центральний плацдарм, що зменшує навантаження на оборону. Але продовження не послідувало. За нового тренера Володимир дуже мало грав, а отримав свій шанс тільки після травми Сидорчука. Не відомо, які він матиме перспективи в чемпіонаті із конкурентом Ротанем та після повернення Сидорчука. Від себе можу сказати, що Шепелеву було простіше, коли йому потрібно було концентруватися тільки на обороні, а у так званій схемі «бокс–ту–бокс» він не може розкрити свої чесноти, бо має проблеми із креативом.

Про Гармаша вже скзазано - пересказано дуже багато. Після першого матчу з АЕКом додати нічого. Потрібно вчасно йти. Я думаю, що якщо називати речі своїми іменами, то він не реалізував свій шалений потенціал навіть на половину. Зараз просто пливе по течії. На руйніника він не тягне, а в атаці не вистачає швидкості та стабільності. Думаю, що вже весною йому конкуренцію може скласти молодий Шапаренко. Микола здорово виглядав на зборах, але йому ще потрібно працювати і працювати

Корзуна вже відчипили. Причому відчипили за давньою динамівською традицією - спочатку відправили в дубль, а потім дивуються, що його ніхто не хоче брати. Після двох років в Києві не розумію, як цей гравець взагалі міг перейти до «Динамо»?! Взяли Ротаня. Я вітаю цей крок. Він вміє починати атаки, вміє створювати моменти для партнерів, має лідерські якості, але вже у нього такий вік, що навряд чи він буде грати у кожному матчі та всі 90 хвилин. Смирний добре проявив себе на зборах, але не завжди грав на своїй позиції. Він більше за манерою гри схожий на Сидорчука та Буяльського. На жаль, не зміг залишитися в першій команді Алібеков. В мене великі сподівання на цього гравця.

Виходить так, що потрібно будувати гру команди, а в середині поля немає лідера. Немає людини, яка б зв’язала захист та атаку в одне ціле. Дуже часто так виходить, що форвард залишається відрізаним від оборони. Добре, якщо це Мораєс, який сам може щось вигадати на рівному місці завдяки майстерності. Немає гравця, який би зміг допомогти розкрити крила атаки, забезпечивши Циганкова, Гонсалеса та, сподіваюся, Вербича пасами (особливо це стосується контратак). Від контролю м’яча Хацкевич відмовився, але опорника, який би цементував середину поля так і не поставив. А ставка робиться на працьовитих гравців, але в той же час не особливо індивідуально сильних та стабільних. Не знаю, як на мене, то із таким підходом буде важко на щось розраховувати навіть у чемпіонаті.

Сергій Тищенко, блог dynamo.kiev.ua