П’ять запитань щодо складу України на матч із Саудівською Аравією

Збірна України 22 Березня, 18:57 619
П’ять запитань щодо складу України на матч із Саудівською Аравією | 19-27
Ігор Бойко для Sport Arena виносить за розсуд запитання щодо складу збірної України в товариському матчі з Саудівською Аравією та ролей, які там можуть отримати деякі молоді гравці.

НА ЯКІЙ ПОЗИЦІЇ ЗІГРАЄ ОЛЕКСАНДР ЗІНЧЕНКО?

Олександр Зінченко – не лівий захисник. Мабуть, треба наголосити ще раз: Олександр Зінченко – не лівий захисник. Те, що він грає в Манчестер Сіті на лівому фланзі захисту та тільки там, не міняє йому амплуа.

Андрія Шевченка напередодні гри питали про позицію Зінченка у матчах збірної, на що він відповідав – мовляв, де найкраще проявить себе. Самого гравця запитували, на що він відповідав, що готовий грати де завгодно. Обидві відповіді на цілком нормальні запитання були тими, що потрібні просто для проформи. Інакше б і Шевченко, і Зінченко відповіли в унісон: він (я) – не лівий захисник.

Навіть Пеп Гвардіола, який ставить його на цю позицію в Ман Сіті, навряд чи вважає Зінченка саме лівим захисником. Просто у певний відрізок сезону йому потрібен був гравець цього амплуа, коли отримав травму Бенжамен Менді, а потім і Фабіан Делф, який першим за Зінченка перейшов з центру півзахисту на лівий фланг оборони Ман Сіті. Проте тут обов’язковим має бути уточнення: не з центру півзахисту, а зі статусу запасного центрального хавбека.

ffu.ua

Гвардіола прямо говорив, що будь-який добре навчений центральний півзахисник зможе закривати на полі різні позиції. Ось і Зінченко зараз є гравцем цього амплуа. Він не є лівим захисником, він – гвардіолівський центральний хавбек, який може закрити будь-яку позицію.

Тобто буде вкрай дивно, якщо тренерський штаб спробує Зінченка саме зліва в захисті. Це товариська гра, можливість перевірити різні варіанти на майбутнє. І якщо дивитись саме в майбутнє, то в збірній України немає лівого захисника Зінченка, але є центральний півзахисник Зінченко.

ЯКУ РОЛЬ В КОМАНДІ ОТРИМАЄ ВІКТОР ЦИГАНКОВ?

Коли бразильцеві Марлосу в авральному порядку надавали український паспорт та змогу зіграти у складі збірної України, то він був потрібен на ті дві останні гри відбору до чемпіонату світу 2018 року. Позиція крайнього атакувального хавбека й так була найменш проблемною для збірної через наявність там Андрія Ярмоленка та Євгена Коноплянки. Але справа й в іншому – й цієї весни все стало очевидним – в Україні є ще одна потенційна зірка на позицію вінгера.

Віктор Циганков у перший місяць 2018 року грає настільки сильно, що якби на Україну очікували не якісь там контрольні ігри, а підготовка до чемпіонату світу чи поєдинки відбору, то й тоді б з’явились вимоги вболівальників та тихенькі думки спеціалістів, що в старті збірної повинен грати саме Циганков.

Щодо товариських ігор, то запитань взагалі не виникає. Хто як не він? Особливо, коли через травму немає Ярмоленка?

А, є ж Марлос.

ffu.ua

Щоправда і Марлос, і Коноплянка (особливо Коноплянка через його теперішню погану форму та відсутність ігрової практики) не повинні бути перешкодою до того, аби Циганков вже тепер вийшов у стартовому складі команди та отримав багато функцій. Це буде не штучною побудовою нової команди, не введенням нового гравця до складу. Ситуація точно така ж, як в клубній команді, – Циганков просто сильніший, тому він повинен грати.

ЧИ ДЕБЮТУЄ ЗА ЗБІРНУ АНДРІЙ ЛУНІН?

Відтоді, як напередодні Євро-2012 Олександр Шовковський отримав травму, у збірної України був лише один воротар. Мінялись запасні, навіщось викликались треті воротарі, проте насправді за будь-якого тренера конкуренції у Андрія Пятова не було. І тепер її немає. Звичайно, Пятов зіграв би у матчі, який би мав хоч якесь турнірне значення, але товариська гра не з таких.

Ось тому найкращого шансу для того, аби дебютувати у збірній Україні у головного таланта серед українських воротарів Андрія Луніна може й не бути. Лунін показує непогану гру, прогресує та, мабуть, заслужив на свій шанс. Так, він слабший за Пятова, але в контрольних іграх не завжди повинні грати найсильніші.

zbirna.com

У дебюті зацікавлений не тільки сам Лунін або тренерський штаб збірної. Особливо хоче дебюту Зоря, яка не приховує свого бажання продати свого талановитого голкіпера. Звичайно, матч у складі національної збірної буде дуже важливим рядком в резюме гравця. На ціннику Зоря поверх старої ціни зможе повісити нову, але на відміну від усіляких торгових центрів тут інші правила – нова ціна в такому випадку буде вищою.

Цей факт підвищує можливість дебюту Луніна, хоча Україна й не африканська збірна, де люблять загравати гравців за збірну, аби піднімати їх рейтинг перед потенційними покупцями. Меседж в іншому: Лунін цілком заслужив отримати перший матч за національну команду вже зараз.

ЧИ ПОТРАПИТЬ ДО ОСНОВНОГО СКЛАДУ МИКИТА БУРДА?

Якщо за межами України є оглядачі чи вболівальники за прикладом вболівальників збірної Англії, Італії чи Німеччини в Україні, то вони, мабуть, сильно дивуються імені Микити Бурди у складі команди. Він колись там десь був, але його ім’я точно не фігурувало у складі потенційних гравців збірної зразка кількох останніх років. Зважаючи на історію його травм, його ім’я взагалі викреслювали зі списку футболістів.

Але на початку 2018 року Бурда повернувся. У нього вже було декілька спроб закріпитись у складі Динамо, але ця вже стала найуспішнішою, хоча пройшов всього місяць. Бурда став гравцем стартового складу Динамо, отримав чимало схвальних відгуків за свою гру та має довіру тренерського штабу команди. Безперечно, його викликали до збірної України.

facebook.com/fcdynamoua

Один з помічників Шевченка Рауль Ріанчо добре знає можливості Бурди – саме за його активних підказок Сергію Реброву молодий гравець вперше отримав шанс в Динамо. В одному з недавніх інтерв’ю Ріанчо пророкував Бурді велике майбутнє. Але то майбутнє, як з теперішнім?

У гравця були деякі проблеми зі здоров’ям, він тренувався індивідуально, тому це може стати на заваді. Але генеральний план, як здається, виглядає таким, що вже в одному з найближчих матчів Бурда дебютує у складі збірної України. У Євгена Хачеріді нове весняне загострення проблем – в Динамо він не грає, Іван Ордець та Ярослав Ракицький залишаються найкращим варіантом для основної пари центрбеків. Але статус товариської гри може змінити підхід до вибору стартового складу.

Наприклад, зв’язка Бурда – Ракицький цілком нормальний варіант для гри з п’ятницю. Це і буде перевірка можливостей.

ЯКОЮ БУДЕ СХЕМА В ЦЕНТРІ ПОЛЯ?

Довгий час збірна України грала практично за однією і тією ж схемою 4-1-4-1. В центрі поля був опорний хавбек Тарас Степаненко, а два інших гравці розміщувались вище, маючи більше роботи в атаці. На початку своєю роботи Шевченко хотів зробити такий трикутник на основі зв’язки Степаненко – Коваленко – Зінченко, проте легко та безболісно це провести не вдалось. Віктор Коваленко перестав прогресувати, а Зінченко пройшов дивний шлях від запасного в ПСВ до лівого захисника в Ман Сіті.

З появою в команді Марлоса ситуація з центральними півзахисниками та просто схемою гри настільки заплутана, що передбачити вже не настільки просто, як це було протягом першої половини відбору до чемпіонату світу. З усіх основних гравців того складу в старті залишається тільки Степаненко, тоді як вибір його партнерів найбільш різноманітний. Залишаються й Зінченко з Коваленком, залишається досвідчений Руслан Ротань, очікують на нову роль Руслан Малиновський, Віталій Буяльський, Володимир Шепелєв.

Тарас Степаненко (у центрі), ffu.ua

Наприклад, у 25-річного Буяльського, який наче вже давним-давно в футболі, в першій команді Динамо, зокрема, всього дві хвилини у складі збірної України в матчі з Косовим восени 2017 року. Це менше досвіду, ніж у Артема Шабанова, Олександра Андрієвського чи Юрія Коломойця.

Було б логічно, якби за дві цих гри Шевченко перевірив якомого більше варіантів, адже вибирати когось, хто сильніший з цього списку прямо зараз – завдання не з найпростіших.

КОРОТКИЙ ВИСНОВОК

Звичайно, якби це був офіційний матч, то правила та запитання були б іншими. Тоді б ніхто не говорив про Луніна чи Бурду, Зінченко з його останнім досвідом гри зліва в захисті був би найпершим претендентом на цю позицію, а Циганкова б чекали у другому таймі. Але це товариська контрольна гра. У неї свої завдання.

Ігор Бойко