Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка

Світовий футбол 24 Квітня, 17:10 1133
Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка | 19-27
Кубкова колода без туза. Ua-football аналізує гру українських легіонерів.

Дербі у фіналах Кубків Греції та Азербайджану, представники у фіналах Кубків Польщі, Чехії, Росії та Туреччини, вже виграні два трофеї у Англії, офіційно виграний Кубок Бельгії, нехай і за мінімальної участі - поточний сезон для українців за кордоном обіцяє бути врожайним на трофеї. Можливо, рекордним. Відмінно попрацювали вони і в лігах, відзначаючись голами та асистами. А лише два тижні тому ми мало не оплакували гірку долю наших легіонерів. Як швидко все змінюється!

Німеччина

Навіть дивно, що в такий тиждень головний кубковий боєць України підвів. Євген Коноплянкапровів у Європі 73 матчі ліги, у яких забив дев'ять м'ячів. В кубкових турнірах на його рахунку 37 матчів та 12 м'ячів. Красномовна статистика, чи не так? Чомусь головний тренер «Шальке» Доменіко Тедеско вирішив не звернути на неї увагу і виставив на домашній півфінальний матч Кубка Німеччини проти «Айнтрахта» Марко П'яцу. У відповідь він отримав вкрай нудний перший тайм практично без небезпечних моментів. Після ж виходу на поле українця на 52-ій хвилині стало цікавіше. Причому саме «Шальке» діяв в атаці швидше та різноманітніше, не в останню чергу завдяки Євгену. Той запам'ятався фірмовим зміщенням з лівого флангу в центр і ударом, відбитим воротарем, а також вже не фірмовим приходом в праву частину штрафного і потужним ударом з 11-ти метрів. В цьому епізоді йому ніхто не заважав, проте удар вийшов нехитрим, прямо у воротаря.

В підсумку «кнаппен» пропустили нелогічний гол з кутового, а їх гол у доданий час був скасований через руку, яку навіть спортивний директор «Айнтрахта» Фреді Бобіч визнав вкрай сумнівною, заявляючи, що на місці представників «Шальке» відреагував би ідентично. Велике розчарування, оскільки гельзенкірхенці заслуговували на фінал. Втім, вони самі винні.

Самі винні вони і в нічиїй у Кельні з останньою командою ліги (2:2). Насправді надмірно драматизувати цей результат не слід, оскільки на другому місці команда залишилася, та ще й з випередженням п'ятого на сім очок за три тури до фінішу. Однак Тедеско залишився вкрай незадоволеним, і його можна зрозуміти. І справа не лише у третьому матчі з чотирьох останніх без перемог після шести перемог поспіль, що може свідчити про кризу. А й про те, яким чином перемога була втрачена. Традиційно нудний та невишуканий в атаці «Шальке» видав мало не найяскравішу гру у сезоні з 21-им ударом по воротах (вдвічі більше середнього), в першому таймі просто розірвавши суперника, та й у другому граючи краще. Наставник «Кельна» навіть був змушений замінити свого правого захисника Соренсена на 32-ій хвилині, і не через фізичну, а психологічну травму. Лівий вінгер просто знущався над ним. Ним і був Коно.

Класний пас від Налдо на хід вже на п'ятій хвилині, рейд до штрафного і пас правою на Емболо на порожні ворота, ще один рейд ліворуч, прохід опонента та гол, удар в стійку з тієї ж зони (спортивний директор Крістіан Хайдель був впевнений, що м'яч вже у воротах), ще один, не без зусиль відбитий воротарем... Українець за 64 хвилини на полі встиг завдати більше ударів по воротах, ніж будь-який інший гравець команди у сезоні протягом одного матчу - вісім. Шість «кросів» в штрафний, пас під удар партнера здалеку, 11 торкань м'яча у штрафному і постійне нагнітання остаточно оформили один з його найкращих матчів у Європі. Визначення «гала» від одразу кількох сайтів, оцінка 1.5, звання героя матчу і місце у збірній туру за всіма версіями були забезпечені.

Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка - изображение 1

І, тим не менш, в результаті він став і антигероєм матчу. Вийшовши на побачення з Хорном на останній хвилині першого тайму, він спробував перекинути воротаря, і той легко взяв.

Саме цей епізод спонукав Тедеско на коментар після матчу: «Ми не могли бути більш пихатими. Не можна розбазарювати стільки шансів». Такі слова викликали невеличкий шторм у пресі, і незабаром тренер взяв їх назад. Додавши компліменти скромності і професіоналізму 11-го номера своєї команди. «Мені було все складніше пояснювати йому, чому він залишається у запасі. Проте у відповідь він лише дякував мені за пояснення. Знімаю перед ним капелюха». Оцінка такого авторитетного в команді гравця як Налдо також варта чимало: «Він скористався своїм шансом, та ще й відіграв дуже добре в обороні». І все ж осад залишився.

«Боруссія» Дортмунд (3) - «Байєр» 4:0. Андрій Ярмоленко - запас.

Бундесліга 2. «Ерцґебірґе» - «Дуйсбург» (10) 1:3. Борис Тащі - гол. Десятий у сезоні. Перша перемога його команди після шести матчів.

Греція

АЕК - чемпіон Греції! За два тури до закінчення першості. Після 24-ох років очікування, найтривалішого в історії ліги, через п'ять років після майже банкрутства і падіння у Третій дивізіон, після 12-ти перемог за 13 років всесильного на полі і в кабінетах «Олімпіакоса», після слабкого початку сезону, численних травм лідерів, серед них Дмитра Чигринського, важкої гри на три фронти неповним складом. Після п'ятиочкового відставання від лідера на 88-ій хвилині гостьового матчу проти «Олімпіакоса». Після судових рішень, останнє з яких, що залишило всі попередні в силі, було винесене лише вчора. З іншого боку, після 20-ти матчів поспіль без поразок, після лише перемог або нічиїх в матчах проти трьох інших грандів ліги, після 12-ти пропущених у 28-ми матчах і перемог, вирваних в останню мить.

У години успіху всі говорять про атмосферу у роздягальні, про командну роботу, про боротьбу до останнього, про розумного тренера. І на цей раз всі ці чинники на тлі насправді слабкої атаки і короткої лави і справді стали вирішальними. Головний тренер Маноло Хіменес вважає, що його команда ще й грає в найкращий футбол у Греції. З цим ще можна посперечатися. А ось пафосні слова прес-аташе клубу: «Ми продовжували боротися навіть коли програли, не шукали алібі, не вихвалялися, уникали великих слів, говорили лише про себе і про власні помилки» насправді правильні. Як і слова журналістів про все те ж і про «родину у роздягальні».

У цьому досягненні чотири головних слова - це скромність, боротьба, оборона та тренер. Саме завдяки цим чеснотам була досягнута і вирішальна перемога над «Левадіакосом» (2:0) - жодних проблем в обороні власних воріт, повний спокій і впевненість у власних силах, знайдені десь голи. І за три з вищевказаних принципів в клубі відповідає Чигринський. Він керував залізною обороною команди, він налаштовував підопічних на боротьбу, зберігаючи позитивну атмосферу у роздягальні, він в першому ж інтерв'ю після завоювання трофею більше говорив про майбутній фінал Кубка, додаючи, що ще не розуміє, чого команда досягла. І його роль в цьому досягненні неможливо переоцінити. Вирваний на характері цей самий вихід до фіналу також слід занести в його актив. Оскільки саме півфінальний матч проти «Ларісси» видався доволі складним. Сам Хіменес після матчу не раз хвалив «чудову» оборону суперника, яку фаворит у першому таймі, попри тиск, не мав шансів пробити. Другий ж тайм почався епізодами біля воріт АЕКа, тож довелося змінювати схему з 3-5-2 на 4-2-3-1. В одному з епізодів Чигринський не прикрив суперника, який схибив з п'яти метрів. А на третій доданій хвилині рахунок за сумою двох матчів ще був 1:2. Однак «орли» вкотре знайшли такий потрібний гол, звели протистояння до рахунку 2:2 і вийшли у фінал. Сезон характеру.

Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка - изображение 2

ПАОК продовжує скаржитися на суддівські рішення, рахувати очки, які у нього є «насправді», говорити про «вкрадений чемпіонат». І продовжує вигравати. У матчі-відповіді Кубка проти «Паніоніоса» (3:1) проблеми були помітні лише в другій чверті, в решту часу ж фаворит повністю домінував. У лізі ж була здобута перемога над «Ксанті» (2:1), яка залишила команду на другому місці. В першому матчі Євген Шахов відіграв всі 90 хвилин, в другому - 23, причому вийшов на заміну за рахунку 0:1. Вже за хвилину після виходу він прийшов на правий фланг, отримав м'яч, навісив у штрафний, і Бісесвар головою по трохи дивній дузі поклав його у ворота. У матчі ж Кубка Шахов запам'ятався ударом з 15-ти метрів (воротар відбив) і неточним добиванням головою з чотирьох. А також класним пасом на партнера, зупиненого кіпером.

«Панаїтолікос» - «Ламія» (14) 1:0. Євген Будник - 56 хвилин. Віталій Приндета - запас. Жодного удару по воротах від Євгена, лише один - від його партнерів.

«Керкіра» - «Астерас» (5) 1:3. Євген Селін - повний матч, вперше з початку лютого. Протягом перших 75-ти хвилин проблем не відчував. Ще й завдав двох ударів по воротах. Не особливо небезпечних. Лише за рахунку 3:0 після його стику з опонентом у власному штрафному майданчику був призначений сумнівний пенальті, в результаті реалізований, згодом удар з-під нього влучив у стійку.

Бельгія

Українське дербі в середині тижня розчарувало глядачів та експертів. «Генк» та «Гент» привчили всіх до яскравої гри, тому розчарування було настільки великим. У ЗМІ навіть назвали матч «тренувальним», заявивши, що перемогу тут ніхто не заслужив. При цьому «Гент» був задоволений нічиєю, оскільки суперник домінував в центрі поля, нехай і на тлі низького темпу та відсутності гостроти. Руслан Малиновський відіграв повний матч. Один його штрафний удар був неточним, другий - заблокованим. Роман Яремчук був непомітним. 0:0.

В суботу «Генк» (5) вже відіграв набагато ефективніше (крім слабкої кінцівки) і здобув абсолютно заслужену домашню перемогу над «Андерлехтом» з рахунком 2:1. На рахунку Малиновського ще один повний матч. Він диригував діями команди у центрі поля і заслужив від Sporza звання героя матчу. Удар опорника після динамічного проходу суперника ледве відбив воротар, штрафний відбила стійка. Ще один удар здалеку був неточним.

Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка - изображение 3

«Гент» у неділю виглядав не краще, ніж посеред тижня, поступившись в Шарлеруа з рахунком 1:2 і втративши третє місце. Яремчук відзначився одним слабким ударом і класним пасом врозріз на Кубо. Японець не переграв воротаря.

Битва «Стандарда» (3) з тим самим «Андерлехтом» вийшла вельми яскравою і напруженою і мало не закінчилася бійкою тренера господарів з одним з гравців гостей. Після невдалої кінцівки тайму Рікарду Са Пінту вирішив випустити на поле Валерія Лучкевича, змістивши Мехді Карселу-Гонсалеса в центр. Як пояснив голкіпер льєжців Гільєрмо Очоа, саме це в підсумку і принесло перемогу (2:1), оскільки посилило командну побудову і дозволило встояти під тиском. «Ми набагато краще блокували в обороні і починали швидкі атаки». Тренер «Андерлехта» також відзначив флангову гру суперника. Лучкевич отримав жовту картку.

Такий виступ допоміг йому вперше у 2018-му році отримати місце в стартовому складі в Брюгге. Втім, в цьому матчі він не особливо відзначився і був замінений вже в перерві за рахунку 2:3 і слабкої гри його команди. Фінальний рахунок - 4:4.

«Кортрейк» переміг «Леувен» (2:1), проте відіграв незвично слабко у центрі поля. Можливо, через надання відпочинку Євгенові Макаренку. Його вихід на поле на 70-ій хвилині не змінив ситуацію, зате допоміг втримати перевагу.

В п'ятницю проти «Зульте-Варегема» в гостях він вже відіграв повний матч. Щоправда, краще не стало. «Кортрейк» поступився з рахунком 0:3, залишився другим в групі. Хавбек отримав жовту картку. Запам'ятався лише ударом головою, легким для воротаря. Головний тренер Глен Де Бук погодився з тим, що його команда не була схожа на ту, яка подобалася вболівальникам останнім часом, постійно втрачала м'яч, особливо у першому таймі, і не грала в свій футбол.

«Антверпен» переміг «Ейпен» з рахунком 1:0. Єгор Назарина вперше вийшов у стартовому складі, відіграв повний матч і навіть отримав компліменти від Nieuwsblad за техніку, флер і бачення поля. Вчора він також вийшов на поле у стартовому складі, був замінений на 75-ій хвилині, а його команда поступилася вдома «Локерену» з рахунком 1:2 і йде третьою у своїй групі. Перший тайм своєї команди головний тренер Ласло Белені назвав чи не найкращим у сезоні. Що не надто допомогло. На рахунку українця два занадто неточних удари у дебюті матчу.

Роман Безус вже втретє поспіль оголошується героєм матчу «Сент-Трюйдена». На цей раз на його рахунку гол у ворота «Беерсхота» (3:1) класним штрафним ударом вже на початку матчу. У іншому епізоді після його удару захисник виніс м'яч з лінії воріт, а після подачі зі штрафного партнер по команді головою пробив неточно. А матч проти «Ейпена» став четвертим поспіль з корисною ТТД - асистом. Навіс з кутового став успішним. В другому голі він також зіграв свою роль, оскільки відправив автора асисту у фланговий прорив. Щоправда, на цей раз суперник переміг з рахунком 3:2. Безус міг і забити тричі, проте перший м'яч воротар, хоча і випустив з рук, але за межі поля, другий блискуче витягнув з-під поперечини, а третій (штрафний) відбив впевнено. СТВВ також третій.

Польща

«Лєх» переміг в гостях «Заглємбе» (1:0) і втримав за собою перше місце. Володимир Костевичвідіграв повний матч, Олексій Хобленко - десять хвилин. Перший тайм у виконанні познаньців був вкрай слабким в атаці, другий - трохи кращим, та все ж непоказним. Головний тренер визнав слабку гру і хвалив підопічних лише за боротьбу. Міг він бути задоволеним і грою захисників. Костевич, наприклад, відіграв впевнено в обороні і діяв активно в атаці. Нехай і його небезпечні «кроси» зазвичай не доходили до адресата. Один дійшов, і удар Гітк'яєра витягнув воротар.

«Краковія» також йде першою у своїй вісімці. Матч проти «Лехії» (0:0) Олексій Дитятьєвпропустив через перебір жовтих карток. На три очки від неї відстає «Арка», яка зазнала четвертої поразки поспіль у лізі, та ще й від головного її аутсайдера - «Сандеції» (1:3). Андрій Богданов відіграв повний матч, Павло Ксьонз - 42 хвилини за переможців.

Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка - изображение 4

Богданов завдав трьох ударів по воротах - в стінку зі штрафного, неточного і заблокованого. Наставник «Арки» після матчу відзначав занадто багато швидких атак опонентів через центр поля і дуже неточні удари своїх підопічних. В Кубку ж справи набагато кращі - завдяки перемозі над «Короною» у матчі-відповіді (1:0) команда з Гдині вийшла до фіналу вдруге поспіль. У цьому матчі Андрій не грав.

Перемога стала для «Сандеції» першою після 22-ох матчів. І Ксьонз був одним з найкращих на полі за час перебування на ньому. Він діяв активно на лівому фланзі, не влучив у ворота з гострого кута після індивідуального рейду. Замінений через травму.

«Брук-Бет Термаліка» залишилася передостанньою після домашньої поразки від «Шльонська» (1:2). На рахунку Артема Путівцева повний матч. В принципі, українець відіграв добре в обороні, якщо не брати до уваги програну повітряну дуель у центрі поля, яка призвела до виходу опонента сам-на-сам. Тоді воротар врятував. Біля чужих воріт міг відзначитися тричі. Перший удар головою впритул воротар витягнув дивом, другий був слабким і влучив прямо у Словіка. Потужний удар правою зльоту з 12-ти метрів Словік також відбив.

Туреччина

«Акхісар Беледієспор» став героєм футбольного тижня Туреччини. Скромна 12-та команда країни, яка вже після кубкового матчу продовжила серію матчів без перемог в лізі до шести, вибиває сам «Галатасарай» з розіграшу Кубка, та ще й після домашньої поразки в першому матчі з рахунком 1:2. Причому абсолютно заслужено, з чим погодилися і турецькі журналісти. Звісно, останні розглядали матч більше з точки зору лідера ліги, наголошуючи на ротації Фатіха Теріма. А більше уваги приділили скандально перерваному другому півфіналу «Фенербахче» - «Бешикташ». Та все ж слова «катастрофа», «самовпевненість», «снігова лавина з вершин впевненості», «підмочена репутація», «якби можна було, Терім замінив би ще вісьмох гравців», «недостойні вдягати футболки «Гала» - все це і компліменти на адресу суперника. Як і статистика, згідно з якою після 17-ти перемог і двох нічиїх вдома у всіх турнірах стамбульці вперше у сезоні програли у рідних стінах.

Вдвічі приємнiшe, що головним творцем цієї сенсації став Євген Селезньов. Український форвард забив свої четвертий і п'ятий м'ячі у ворота цього суперника в чотирьох матчах. Гості частіше діяли за допомогою довгих м'ячів, і на таких Євген працював відмінно. На четвертій хвилині він замкнув простріл під час контратаки. На 35-ій під час ще однієї уникнув офсайдної пастки, вийшов на воротаря і переграв його. Ще один його точно замкнутий простріл був скасований через вкрай сумнівний офсайд. Міг забити і третій, проте потужним прямим штрафним ударом з флангу (!) влучив у поперечину. Два менш небезпечні удари також слід згадати, як і постійний пошук м'яча. Кілька разів голкіперу Муслері лише в останню мить вдавалося випередити опонента. Чудовий матч 21-го номера.

Наші за кордоном. Герой та антигерой Коноплянка - изображение 5

Цікаво, що по закінченні матчу Селезньов виглядав навіть дещо роздратованим, заявляючи, що команда ще зробила недостатньо, і про тих, хто програв у фіналі, ніхто не пам'ятає. На питання про складність такої перемоги він відповів: «Галатасарай» - це не «Барселона» на «Камп Ноу», хоча і її потрібно перегравати». Тож голоду на фінал у нього ще достатньо.

У лізі проти «Ґьозтепе» (1:1) вийшло гірше. Удар по воротах головою з кутового був не дуже небезпечним. Пенальті наприкінці першого тайму він не реалізував, не перегравши воротаря. Та й загалом не був активним і очікувано був замінений на 67-ій хвилині.

«Кайсеріспор» (6) програв п'ятий гостьовий матч поспіль. Щоправда, останню поразку можна виправдати - в гостях з претендентом на титул чемпіона «Істанбул Башакшехір» боротися було складно. Артем Кравець відіграв десять хвилин, Олександр Кучер залишився у запасі. 1:3.

Сергій Рибалка після майже місячної перерви повернувся на поле і відіграв 11 хвилин. Його «Сівасспор» (8) переграв в гостях «Трабзонспор» з рахунком 2:0. Взяв участь в другому голі, віддавши короткий пас назад Сіріаку з лінії штрафного. Той закинув правіше на Аруну Коне, який спрямував м'яч у ворота.

«Карабюкспор» зазнав десятої поразки поспіль і відстає навіть від передостаннього місця на 18 очок за чотири тури до закінчення першості. Проти «Бурсаспора» в Карабюку (1:4) Антон Кравченко та Андрій Близниченко відіграли повний матч, Олександр Рибка залишився в запасі. На 35-ій хвилині Кравченко прикривав м'яч, намагаючись дати йому вийти за межі поля, однак робив це погано, суперник перехопив біля самої лінії і в підкаті заробив асист. На 60-ій хвилині Антон не прикрив автора голу в трьох метрах від воріт. Завдав неточного удару головою. Вибив м'яч 11 разів. Близниченко намагався грати активно, брав участь у небезпечних атаках, але нічого конкретного не створив. Та ще й шість разів втратив м'яч.

Другий дівізон. «Адана Демірспор» (13) - «Ерзурумспор» 2:3. Сергій Політило - запас.

«Різеспор» - «Гіресунспор» (12) 1:0. Дмитро Коркішко - поза заявкою.

Інші цікаві результати

Іспанія. «Депортіво» зіграв на нуль з «Севільєю» та «Леганесом» і відстає від порятунку на 9 очок. Максим Коваль двічі залишився на лаві запасних. В Сегунді на рахунку Василя Кравця асист у матчі «Луго». Його команда (12) зіграла внічию з «Лоркою» - 1:1. В цьому ж дивізіоні Роман Зозуля відіграв повний матч за «Альбасете» (14). Закінчилася зустріч перемогою «Реуса» - 1:0. У Сегунді Б Іван Зотько відіграв повний матч за «Ельче» (3) проти дублю «Валенсії». Рахунок матчу - 3:3. «Рейєс» Богдана Мілованова (64 хвилини) поступився «Расінг Ферролу» з рахунком 1:4 і йде восьмим.

Азербайджан. У фіналі Кубка країни зустрінуться «Габала» Романа Григорчука та «Кешля» Юрія Максимова. Першим за допомогою Дмитра Безотосного вдалося переграти в гостях «Нефтчі» (3:1, Кирило Петров - повний матч) і стерти поразку з рахунком 1:2 у першому матчі. Другі звели матч-відповідь з «Сумгайитом» до потрібної нічиєї - 1:1. Що стосується ліги, то «Карабах» вже чемпіон. Антон Каніболоцький відіграв в цьому турнірі п'ять матчів, всі - в 2017-ому році.

Чехія. Кубок. «Славія» - «Млада Болеслав» 2:0. Едуард Соболь - одна хвилина. Його команда у фіналі. У лізі пражани (2) зіграли внічию зі «Слованом» - 0:0. Соболь залишився у запасі, Тарас Качараба відіграв 6 хвилин за команду з Лібереця.

Азія. Ліга чемпіонів. «Аль Джазіра» (ОАЕ) - «Аль Ахлі» (Саудівська Аравія) 1:2. Вже колишні підопічні Сергія Реброва в 1/8 фіналу зустрінуться з катарським «Аль-Саддом».

Росія. «Тосно» Дмитра Парфьонова переграв у півфіналі Кубка «Спартак» з Москви у серії пенальті (5:4, 1:1 після 120-ти хвилин) і вийшов у фінал, де зустрінеться з курським «Авангардом».

Автори голів

Олександр Нойок. Білорусь. «Динамо» Мінськ - «Гомель» 2:1.

Болгарія. «Ботев» - «Лудогорець» (1) 2:4. Ігор Пластун - другий гол у сезоні.

Бруней. ДПММ - «Гейланг» 4:1. Володимир Прийомов - дубль.

Естонія. «Пайде» (6) - «Левадія» 1:3. Олександр Сухаров.

Адерінсола Есеола. Казахстан. «Тобол» - «Акжайик» (6) 1:1.

Олексій Антонов. Латвія. «Спартакс» - «Вентспілс» (3) 1:2. З пенальті.

Максим Марусіч і Бека Вачіберадзе (дубль). «Валмьєра» - «Рігас ФС» (1) 0:6.

Валерій Федорчук. «Єлгава» - «Рига» 0:1.

Швейцарія. Другий дівізон. «Вадуц» (3) - «Рапперсвіль» 4:0. Марко Девіч - дубль, один з пенальті.

Валерій Куценко. Молдова. «Зімбру» - «Сперанца» (6) 1:1.

Ярослав Квасов (з пенальті) та Ілля Михайлов. Грузія. «Колхеті» (7) - «Локомотіві» 3:1.

Михайло Ткачук. Сан-Маріно. Кубок. «Ювенес/Догана» - «Віртус» 4:2 після 120-ти хвилин.