Він підкорив АПЛ та провалився в Росії – все, що треба знати про Роберто Манчіні, який протистоятиме Україні

Збірна України 9 Жовтня, 19:44 1422
Він підкорив АПЛ та провалився в Росії – все, що треба знати про Роберто Манчіні, який протистоятиме Україні | 19-27
«Футбол 24» розповідає про Роберто Манчіні – наставника збірної Італії, який вже завтра протистоятиме національній команді України.

Збірна Італії, яка завтра у Генуї зіграє товариський матч проти національної команди України, останніми роками вже не є тим грандом, яким всі звикли бачити команду з Апеннін. Після доволі несподіваного виходу у фінал Євро-2012 найбільшим досягненням «Скуадри Адзурри» став вихід в 1/4 фіналу Євро-2016. На ЧС-2014 підопічні Чезаре Пранделлі не вийшли з групи, а на Мундіаль-2018 італійці вже під керівництвом Вентури взагалі не потрапили. Між світовими першостями був ще чвертьфінал Євро-2016 та виліт від Німеччини в серії післяматчевих пенальті.

Після звільнення Джамп'єро Вентури італійська Федерація розглядала декілька кандидатур на посаду головного тренера збірної, проте в підсумку вирішила призначити відомого в минулому гравця «Скуадри» та неоднозначного тренера Роберто Манчіні. «Футбол 24» пропонує своїм читачам познайомитись ближче з 53-річним наставником.

Ігрова кар'єра: від вражаючого дебюту за Болонью до легенди Сампдорії та Лаціо

Роберто Манчіні народився 27 листопада 1964 року в містечку Єзі (провінція Анкона). У 13 років переїхав у Болонью, а вже в 16-річному віці дебютував у Серії А. Протягом першого сезону в чемпіонаті Італії забив одразу 9 голів в 30 матчах, тому не дивно, що за юним нападником вишикувалась справжня черга. Боротьбу за таланта виграла Сампдорія, не пошкодувавши цілих 4 мільярди лір.

В Генуї Манчіні став справжньою легендою Сампдорії, віддавши команді цілих 15 років. Саме період виступів Роберто у складі «Дорії» можна назвати золотим в історії клубу. Титул чемпіона Італії, 4 національні Кубки, перемога у Кубку УЄФА 1989/90 , фінал того ж Кубка УЄФА та Ліги чемпіонів 1991/92. Лише Барселона змогла зупинити Манчіні, Віаллі та компанію, не дозволивши тим стати найсильнішою командою Європи.

Якщо лідером тієї Сампдорії багато хто вважає Віаллі, то душею – саме Манчіні. Як зазначав легендарний «динамівець Олексій Михайличенко, який виступав у Сампі в чемпіонському сезоні 1990/91, Роберто був ватажком команди та мав величезний вплив у роздягальні. Саме Манчіні був неофіційним помічником тренера та міг впливати навіть на рішення президента клубу. У 1997 році майбутній тренер «Скуадри Адзурри» став найкращим футболістом Італії.

Роберто Манчіні, Олексій Михайличенко та Джанлука Віаллі

Після неймовірного початку 90-х Сампдорія поступово занепадала. Результати були вже не ті, а сам Роберто в підсумку підписав контракт з Лаціо, у якому провів 4 роки та вдруге у своїй кар'єрі став чемпіоном Італії. Цікаво, що Лаціо виграв Серію А у рік 100-річчя клубу. Поразку Ювентуса в останньому турі під зливою у Перуджі та божевілля у Римі фани «б'янкочелесті», ймовірно, пам'ятають і досі.

Завершення кар'єри Роберто вийшло трохи не таким, яким би могло бути – Манчіні у 2001 році підписав контракт з Лестером, проте провів у команді зовсім небагато часу. 5 матчів вистачило зірці, щоб зрозуміти: це – фініш. Того ж року 36-річний Роберто оголосив про завершення ігрової кар'єри.

Попри успіхи у клубній кар'єрі, в національній збірній Італії Манчіні не зміг похвалитись подібними звершеннями – жодного титулу та лише 4 голи у 36 матчах в період з 1984 по 1994 рік. Перед ЧС-1994 форвард поскандалив з легендарним Арріго Саккі. Тренер не гарантував Роберто місця у складі, що дуже обурило нападника, кар'єра якого в національній команді на тому і завершилась. В підсумку правим все ж виявився Саккі – лише серія післяматчевих пенальті та промахи Барезі, Массаро і Роберто Баджо завадили Італії здобути титул чемпіона світу.

Початок тренерської кар'єри: Лаціо, Фіорентина та перший трофей

По суті ще під час кар'єри гравця Манчіні почав тренерську діяльність, ставши асистентом Свена-Горана Ерікссона, який привів Лаціо до останнього на цей момент Скудетто. У 2001 році новоспечений тренер очолив Фіорентину, з якою виграв Кубок Італії – свій перший трофей в ролі наставника. Проте кар'єра у Флоренції вийшла недовгою, адже вже на початку 2002 року Манчіні покинув команду після серії невдалих результатів та протестів фанатів, які вимагали відставки тренера.

Повернення в Рим

Влітку 2002 року Манчіні очолив Лаціо. У той час римляни переживали не найкращий період – саме тоді клуб був дуже близьким навіть до банкрутства через фінансові махінації тодішнього президента Серджіо Краньотті. Лаціо покинули всі лідери: Павел Недвед, Марсело Салас, Хуа Себастьян Верон, Алессандро Неста, Деян Станковіч, Дієго Сімеоне та інші.

Це не могло не позначитись на результатах, які, втім, все ще залишались доволі пристойними. В дебютному сезоні під керівництвом Манчіні «орли» посіли 4 місце, поступившись лише Ювентусу, Мілану та Інтеру. В чемпіонаті 2003/04 Лаціо фінішував 6-м, щоправда, додавши до цього перемогу в Кубку Італії.

Після завоювання трофею Манчіні попросив у керівництва клубу підняття зарплати, проте отримав відмову. Сезон 2004/05 тренер розпочав в іншому клубі – Роберто очолив Інтер.

Інтер: три поспіль чемпіонства та шанс для Балотеллі

Дебютний сезон під керівництвом Манчіні Інтер завершив на 3-й позиції та виграв улюблений трофей тренера – Кубок Італії. А от через рік «нерадзуррі» вперше за 17 років стали чемпіоном, проте тут варто відзначити наслідки славнозвісного Кальчополі. Ювентус, який був фактичним чемпіоном, позбавили цього звання та перевели в Серію B, а переможцем чемпіонату був визнаний Інтер. Міланці після цього ще двічі поспіль здобували чемпіонський титул.

Проте у 2008 році Манчіні був звільнений. Основна причина такого рішення керівництва Інтера – відсутність прогресу в Лізі чемпіонів. Час показав, що це рішення було правильним – на місце італійця прийшов Жозе Моурінью, який в сезоні 2009/10 подарував Інтеру довгоочікуваний тріумф у найпрестижнішому європейському клубному турнірі. Хоча є й інша версія звільнення – подейкували, що Манчіні постійно конфліктував і з президентом клубу Массімо Моратті. Втім, після завершення ери тренера в Інтері президент та наставник подякували один одному за роботу.

Час роботи алленаторе в Інтері запам'ятався конфліктом з Ніколасом Бурдіссо. Після провального тайму одного з матчів тренер «наїхав» на аргентинця в присутності всієї команди, не особливо підбираючи слів. Втім, відзначився Манчіні і з позитивного боку – він повірив у Маріо Балотеллі та дозволив юному форварду дебютувати у Серії А. Таким чином саме Манчіні, по суті, дав путівку скандальному нападнику у великий футбол. «Якби ти грав зі мною 10 років тому, я щодня бив би тебе по голові», – заявив одного разу тренер, не приховуючи своїх симпатій до Балотеллі.

Манчіні ще в Інтері намагався виправити скандальний характер форварда, постійно згадуючи іншого таланта Адріано, який так і не заграв у команді. Тренер практично щодня спілкувався з форвардом, намагаючись переконати того, що на першому місці повинен бути футбол. «Він ідіот, але в той же час він неймовірний хлопець. Пацани не були б пацанами, якби інколи не творили божевільних речей», – казав Манчіні про свого підопічного.

Манчестер Сіті: історичний титул та конфлікти з лідерами

Наприкінці 2009 року Манчіні став головним тренером Манчестер Сіті, замінивши на цій посаді Марка Х'юза. Нові власники клубу марили чемпіонським титулом, тому не вибачили валлійцеві провального старту, запросивши замість нього іменитого італійця.

Саме при Манчіні у Ман Сіті прийшли майбутні лідери команди: Серхіо Агуеро, Давід Сілва та Яя Туре. Також у Англію перебрався і Маріо Балотеллі, який не отримував багато шансів від Моурінью та з радістю відгукнувся на запрошення свого екс-наставника.

В сезоні 2011/12 Манчестер Сіті вперше за багато років став чемпіоном Англії. Причому зробив це дуже драматично – голи Едіна Джеко та Серхіо Агуеро у ворота Крістал Пелас вже у компенсований час дозволив «містянам» обійти МЮ на чолі із Алексом Фергюсоном. Ви ж пам'ятаєте ту неймовірну розв'язку?

Проте період Роберто в Англії запам'ятався не лише цим. Восени 2011 року весь світ облетіла сварка тренера з тодішнім лідером команди Карлосом Тевесом. Аргентинець в матчі Ліги чемпіонів проти Баварії відмовився виходити на заміну, чим неабияк розлютив наставника. «Тевес більше не зіграє за Манчестер Сіті», – такими були слова Манчіні після поєдинку. Втім, згодом тренер змінив своє рішення, дозволивши Тевесу повернутись у команду.

Сварився Манчіні і зі своїм улюбленцем Балотеллі. Багато хто пам'ятає епізод з піжонством форварда під час одного з товариських матчів у США. Вчинок Балотеллі не зрозумів не лише Манчіні, а й, напевне, ніхто. І дійсно: Маріо, що це взагалі було?


Крім того, під час тренувань команди між Манчіні та Балотеллі інколи доходило мало не до бійок, проте за межами поля стосунки гравця та тренера залишались близькими до ідеальних (до пори до часу). На початку 2013 року Маріо посварився мало не зі всією командою та змушений був піти в оренду.

Розкритикував тренера і голкіпер «містян» Шей Гівен, якого Манчіні посадив у запас та віддав перевагу Джо Харту. «Він повністю дистанціювався від команди. Я чув, що коли Манчіні звільнили з Інтера, команда була готова влаштувати вечірку. Подібне бажання було і в мене після відходу з клубу», – писав згодом Гівен у своїй автобіографії.

По завершенні сезону 2012/13 Манчіні був звільнений. Під керівництвом італійця «містяни» жодного разу не зуміли вийти у плей-офф Ліги чемпіонів.

Галатасарай та невдале повернення в Інтер

Восени 2013 року Манчіні замінив Фатіха Теріма на посаді головного тренера Галатасарая. Втім, у Туреччині алленаторе пропрацював менше року. На чолі Галатасарая Манчіні здобув Кубок Туреччини та вийшов у плей-офф Ліги чемпіонів, проте програв чемпіонат Фенербахче, а вже у 2014 році знову очолив Інтер.

Тріумфального повернення до лав «нерадзуррі» не вийшло. В першому сезоні при Роберто міланці посіли лише 8 позицію. Через рік Інтер фінішував 4-м та повернувся у єврокубки, а сам тренер влітку 2016 року покинув клуб.

Провал у Росії

Влітку 2017 року Манчіні замінив Мірчу Луческу на чолі Зеніта, увійшовши в топ-15 найвисокооплачуваніших тренерів світу. Від італійця чекали неймовірних результатів, проте на ділі вийшло доволі провально – вперше за 10 років пітерський клуб не потрапив навіть у трійку призерів чемпіонату.

Який же Манчіні без конфліктів? Під час роботи в Зеніті тренер ігнорував колишніх лідерів команди Артема Дзюбу, Олега Шатова та Олександра Анюкова.

Все це, а також інтерес Федерації футболу Італії в роботі тренера на чолі національної команди, пришвидшили відхід Манчіні із Зеніта. Наставник був зацікавлений у роботі на батьківщині та зумів доволі швидко домовитись з клубом про умови розриву контракту.

Рішення Манчіні працювати в Росії розкритикував навіть його улюбленець Балотеллі, назвавши період в Зеніті марною тратою часу.

Призначення та невдалий старт у збірній Італії

У травні 2018 року Манчіні офіційно став головним тренером «Скуадри Адзурри», підписавши контракт на 2 роки. Дебютний матч Італія під керівництвом нового наставника виграла, здобувши перемогу над Саудівською Аравією.

Втім, після цього італійці зазнали поразок від Франції та Португалії, а також розписали нічию з Польщею та Нідерландами. Суперники достойні, проте відсутність перемог не додає оптимізму вболівальникам збірної, які зачекалися гучних звитяг.

Цікаво, що Манчіні повернув у національну команду Маріо Балотеллі, який відзначився голом у першому ж матчі під керівництвом нового тренера. «Скільки мені потрібно Балотеллі в команді? Достатньо одного», – віджартувався тренер після поєдинку із Саудівською Аравією.

Особисте життя

Манчіні був одружений із Федерікою Мореллою, з якою вони виховали трьох дітей, проте у 2016 році пара офіційно розлучилась. Згідно рішення суду, Роберто повинен виплачувати своїй екс-дружині 40 тисяч євро щомісяця. Цікаво, що ще до офіційного розлучення Манчіні помітили на відпочинку із Сільвією Фортіні, з якою тренер побрався цього року.

Крім того, Манчіні – доволі успішний бізнесмен: він є власником фірми з виробництва яхт, а також придбав п'ятизірковий готель на італійському острові Сардинія.

Резюме

Манчіні, який завтра стане опонентом Андрія Шевченка – титулований, хоча і доволі неоднозначний наставник. На старті тренерської кар'єри здобув кілька Кубків Італії, які посприяли переходу в Інтер та кільком чемпіонським титулам. Не варто забувати, що саме під керівництвом Манчіні Манчестер Сіті здобув довгоочікуване чемпіонство.

Проте останніми роками кар'єра алленаторе пішла на спад. Невиразний період в Галатасараї та Інтері, а також повний провал із Зенітом, після чого тренер отримав шанс перезвантажити свою кар'єру роботою у збірній Італії.

Ще одна темна сторона Манчіні – практично у всіх клубах, в яких він працював, тренер конфліктував як не з підопічними, то з керівництвом, а інколи навіть із вболівальниками. Повна протилежність стриманому Шевченку, який вже завтра спробує продовжити невдалу серію Манчіні у збірній Італії.

Юрій Яковлєв