Збірна України 11 Жовтня, 19:41 957
Програш по xG, антирекорд за володінням, вдалий експеримент з Зінченком – що говорять цифри про матч Італія – Україна | 19-27
Збірна України звела до нічиєї товариський матч проти Італії, хоча візуально по грі суперник мав солідну перевагу. Наводимо ключові цифри протистояння та визначаємо, наскільки справедливий цей результат.

1. Україна програла по xG. 1.38 проти 0.57 на користь Італії за очікуваними голами (xG). Нічия – позитивний підсумок для команди Андрія Шевченка, адже на свій гол «синьо-жовті» не напрацювали.

Італія значно слабше провела другий тайм. Такий висновок італійських видань яскраво підтверджують цифри. До перерви «скуадра адзурра» заробила 1.21xG, а після – лише 0.17xG. В України все навпаки: жахлива перша половина зустрічі (0.18xG) і прогрес у другій (0.39xG).

У підсумку наша збірна зробила більш-менш пристойною різницю ударів (18 проти 11) і майже зрівнялася з суперником за влучаннями в площину (7 проти 6).

2. В позиційних атаках підопічні Роберто Манчіні вдвічі переважали нашу збірну – 36 проти 18. Аналогічна ситуація із завершенням – італійці довели до ударів 10, а українці 4.

У «синьо-жовтих» відчутний скіс в цьому компоненті був на правий фланг (половина всіх атак – 9/18), де грали Марлос і Циганков. Хвалити екс-бразильця не доводиться. За середніми позиціями він розташовувався найвище серед партнерів (11), а більшість атак до перерви будувалися через Марлоса в надії на його індивідуальні якості. Натомість лідер Шахтаря не віддав жодної ключової передачі за 45 хвилин і 6 разів втратив м'яч. Заміна відразу після першого тайму була більш ніж виправданою.

3. Україна організувала більше за Італію контратак (7 проти 4), але захоплюватися немає сенсу. За всі 7 контрвипадів наші футболісти витиснули <0.01xG.

4. Єдиний гол збірна України забила після розіграшу кутового, однак над здобуттям і реалізацією стандартів потрібно активно працювати. 3 кутові та 2 штрафні призвели лише до двох ударів по воротах Доннарумми. Для порівняння: в Італії 15 кутових і 3 штрафних призвели до 10 ударів.

5. «Синьо-жовті» не вразили вмінням прочитати гру. Як наслідок, солідний програш за підбираннями – 60 проти 39 для Італії. Жозе Моурінью колись популярно пояснював, що матчі виграються розумними та ефективними діями у фазі, коли жодна з команд не володіє м'ячем. Україна в цій фазі далека від ідеалу.

6. Андрій Шевченко все-таки в певних моментах відійшов від своєї філософії. Це логічний крок, зважаючи на клас навіть кризової Італії, однак раніше головний тренер неодноразово повторював, що команда боротиметься за володіння за будь-яких умов. Вчора Україна володіла м'ячем лише 34% ігрового часу – з величезним відривом найгірший показник збірної під керівництвом Шевченка.

Досі найменший відсоток володіння складав 44% (спаринг з Марокко), а загалом з Шевченком Україна лише тричі за 19 матчів програвала за цим показником.

7. Італія пресингувала і не дозволяла спокійно розігрувати українцям м'яч. Тут виникла проблема відсутності навичок швидкого проходження ліній суперника. «Синьо-жовті» були обмежені в часі та просторі під час роботи з м'ячем, що спричинило велику кількість втрат на власній половині – 30.

8. Втім, експеримент з Зінченком в ролі глибинного плеймейкера в опорній зоні можна назвати вдалим. Футболіст Манчестер Сіті став лідером водночас і в творчій роботі (найбільше передач – 50, найменше браку серед атакувальних гравців – 16%), і в обороні (найбільше вдалих відборів – 6 і виграних єдиноборств в захисті – 5). Він працював по всьому полю:

У грі з Чехією було б логічно повторити такий трюк з Зінченком, адже при менших щільності та цейтноті Олександр може ще цікавіше розвивати атаки. У матчах за Манчестер Сіті він регулярно потрапляв у число лідерів за кількістю передач – культура пасу та бачення поля в нього на висоті.

9. Проти Італії ми програли центр поля, однак, скоріш за все, у Харкові знову побачимо Зінченка та Маліновського в старті, а доповнить трикутник Степаненко. Існує велика ймовірність, що Марлос розпочне матч у запасі (особливо, якщо відновиться Ярмоленко). Хоча всі прекрасно розуміють, який безпомічний Марлос при щільній опіці та відсутності підтримки, і який ефектний з розв'язаними ногами (чого і варто очікувати з чехами).

Використано дані Wyscout з Telegram-каналу «Смоловой», дані Instat з Telegram-каналу «Крыжановский live» та статистика Tuttosport.