Ярослав мудрий. Про тренера, який миттєво змінив збірну Чехії

Збірна України 16 Жовтня, 09:54 1159
Ярослав мудрий. Про тренера, який миттєво змінив збірну Чехії | 19-27
Джентльмен, прихильник українців.

Три наставника збірної протягом 14-ти років, які принесли фінал та півфінал Євро, Павел Недвед, Карел Поборскі та Владімір Шміцер, а потім Ян Коллер, Томаш Росіцкі та Петер Чех. Три виходи «Спарти» до другого раунду Ліги Чемпіонів. Після цього ж вісім тренерів збірної протягом десяти років, серед них чотири - протягом 12-ти місяців, лише один чвертьфінал Євро-2012, ніяких успіхів в ЛЧ і нікого схожого на зірок минулого. Арешти найбільших функціонерів Федерації та провідних клубів за звинуваченнями в корупції і відмиванні грошей, серед них і голів цих організацій. Відлучення гравців від збірної за пияцтво і «просто» влаштування вечірок після поразок...

Останніми роками чеський футбол перебуває в глибокій кризі. Проект академій під орудою Поборскі запущено лише нещодавно і він дасть результати ще не скоро. В клуби нарешті прийшли великі гроші. Нові китайські власники чимало вкладають в «Славію», «Спарта» побила свій трансферний рекорд. Однак результатів поки немає, та й майже всі ці гроші витрачені на придбання легіонерів. А довгострокового віце-президента Федерації і найвпливовішу людину в чеському футболі Романа Бербра сміливіші журналісти відкрито називають «мафіозі», «Доктором Зло» і «дияволом».

Все це, звісно, відбивається на збірній, яка пропустила три останні Чемпіонати Світу і завалила Євро-2016. Дійшло до того, що вересневі поразки від України та Росії із загальним рахунком 2:7 (1:5 в Ростові - найбільша поразка в історії збірної, якщо не брати до уваги чехословацькі часи) були сприйняті як належне, з коментарями «такий наш рівень». І звільнення наставника збірної Карела Яроліма ще в літаку на шляху додому не особливо поліпшило настрій, оскільки всі навколо говорили про системні проблеми, набагато більші, ніж ім'я того чи іншого фахівця.

Ярослав мудрий. Про тренера, який миттєво змінив збірну Чехії - изображение 1

Вболівальники просто припинили цікавитися збірною. Центральний захисник Якуб Брабец визнав, що не може стати кращим гравцем і що суперники просто сильніші. Лише десять відсотків опитуваних на сайті Федерації ставили на перемогу в Словаччині в суботу. Однак вже після цієї несподіваної перемоги настрій у збірній геть змінився, відразу ж перейшовши на позитив. Нині чехи відчувають спокій та впевненість у собі і вірять в можливість перемоги у Харкові. І ця чарівна миттєва трансформація відбулася завдяки одній людині, яка прийшла в збірну менш, ніж місяць тому.

Добре, що без «проекту Шевченка»

Ярослав Шилгави був не першим, а другим кандидатом на посаду головного тренера збірної. Бербр та голова Федерації Мартін Малік, який замінив в грудні звинуваченого в корупції Мирослава Пельту, спочатку схилялися до проекту, який в країні називали ім'ям Андрія Шевченка. Бербр заявляв, що збірній потрібен тренер лише на 10-15 відсотків потужності, більша ж частина роботи - менеджерська, психологічна, організаційна. Яка найбільше пасує харизматичній екс-зірці. Лише після відмови Поборскі стати «чеським Шевченком» функціонери перейшли до іншого, протилежного варіанту. І виявилося, що досвідчений клубний фахівець - найкращий кандидат на цю посаду. Чому? Причини нижче.

По-перше, Ярослав вже працював у збірній в попередньому десятилітті, допомагаючи і легендарному Карелу Брюкнеру, і Петеру Раді. Його навіть називають «маленьким Брюкнером» або «сином Брюкнера». По-друге, в поточному десятилітті він двічі вигравав Чемпіонат Чехії і виводив незаможний провінційний «Слован» до 1/16 фіналу Ліги Європи. Перемоги з командою з Лібереця особливо цінні, оскільки склад там був доволі скромний. Головною зіркою команди був Сергій Рибалка, інші ж гравці після успіху просто загубилися, підтвердивши свій невисокий рівень. Перемога з «Славією», яка тільки-но почала відбудову після нещодавнього банкрутства, також була примітною. Тим більше, що в переможному сезоні було побито два рекорди клубу - 36 матчів без поразок поспіль в лізі і 24 таких у всіх турнірах.

В плані тактики та психології він також бездоганно підходить. Збірна Яроліма грала в дуже відкритий авантюрний футбол, багато забивала і пропускала. Схема 3-5-2 з вінгером в якості одного з опорників і двома центрфорвардами була моторошно незбалансованою. Тренер-фіналіст Євро-96 Душан Угрін-старший підтверджував неодноразово висловлену іншими думку про те, що збірну слід перебудовувати з оборони, оскільки пропущені голи виводять її з рівноваги. А Шилгави славиться насамперед грою від оборони, компактністю, щільністю, організацією командних побудов позаду м'яча без авантюрного пресингу, швидкими переходами в атаку і відмінним використанням «стандартів». Наприклад, каденцію в «Славії» він почав чотирма пропущеними і п'ятьма сухими матчами в семи перших турах. Іноді ця гра нудна, і перед звільненням зі «Славії» після провальної половини сезону 2017/18 з вильотом з Ліги Європи від «Астани» і відставанням в 14 очок від лідера ліги вболівальники писали на форумах про «відразу» від гри команди і «неможливість дивитися» її. Однак тренер вміє і полюбляє експериментувати, в разі потреби готовий відмовитися від улюбленої тактики 4-2-3-1 на користь 4-4-2, 4-1-4-1 або іншої.

Слід відзначити й кадрові питання. Шилгави відразу ж кинув в стартовий склад представників турецької ліги Ондржея Челюстку і Давіда Павелку, яких повністю ігнорував Яролім. Він повернув до збірної Боржека Дочкала після річної перерви. Поставив на фланг форварда Мацея Видру, якого не викликали до збірної з вересня 2016-го і часто звинувачували в апатії та егоїзмі. Не побоявся посадити в запас єдину надію чеського футболу Патріка Шика. І все це спрацювало. В переможному гостьовому матчі проти Словаччини (2:1) Челюстка зацементував центр оборони, Павелка відмінно відпрацював в центрі поля, дублер Шика Крменчік забив, забив і сам Шик, вийшовши на заміну. А 30-річний Дочкал приніс збірній те, чого їй відверто бракувало останніми роками - креатив та лідерські якості. Саме два відмінних паси гравця «Філадельфії», який нещодавно перебрався до МЛС з Китаю, зробили обидва голи.

Ярослав мудрий. Про тренера, який миттєво змінив збірну Чехії - изображение 2

Крім цього, новий капітан - лідер і на полі і в роздягальні, «класичний чеський лідер», за словами тренера. Такого в майже розібраній збірній давно не було. І Дочкалу подобається грати проти збірної України. На молодіжному Євро-2011 він двічі вразив ворота Антона Каніболоцького, принісши своїй збірній путівку в півфінал за рахунок суперника. Ярослав Ракицький, Тарас Степаненко, Євген Коноплянка, Андрій Ярмоленко, Артем Кравець, Сергій Кривцов і Денис Бойко спостерігали за всім цим з найкращих місць - з поля або лави запасних.

Блазень та джентльмен

Але, мабуть, головне - це характер нового тренера. Рекордсмен за матчами у Вищому дивізіоні Чехословаччини (465 матчів) небагатослівний, спокійний, не шукає уваги преси, не тисне на гравців, на відміну від жорсткого прямолінійного авторитарного Яроліма. У чеській пресі не раз доводилося побачити визначення «джентльмен». Саме вміння зберігати вільну атмосферу разом з детальним вивченням суперника і ріднить його з Брюкнером. В збірній він відразу ж створив позитивну атмосферу, прищепив гравцям ентузіазм та оптимізм. Праця з тренерським штабом, з яким не розлучається з часів «Слована», дозволила швидко покращити настрій, новий масажист відмінно грає свою роль блазня команди. Не випадково Дочкал вважає виконану наставником роботу за місяць просто «божевільною» і говорить про «початок нової ери». І він перш за все має на увазі психологію.

При цьому Шилгави вміє бути жорстким, коли потрібно. В «Славії» він не боявся відправити капітана команди в запас і найдорожчого гравця в історії - на трибуни. Тож пробувати його на міцність не варто. Ще під час призначення 56-річний фахівець жорстко заявляв про свою невіру в те, що наявна гра збірної відображає її реальний стан («ми не розучилися грати в футбол»). І дуже швидко змусив гравців відмовитися від подібних думок. Тож збірна Чехії вийде на поле ОСК «Металіст» бойовитою, зібраною, компактною, обережною, не намагаючись пресингувати високо.

Головною тактичною метою матчу проти словаків Ярослав називав відсунення гри на фланги і насичення центру поля, успіх в цьому відзначали й наставник суперника Ян Козак, і його головна зірка Марек Гамшік. В підсумку за переглядом першого тайму можна було заснути, а єдиний небезпечний момент створили гості. В другому таймі вже господарі домінували і Шилгави не сподобалася втрата тактичної стрункості його команди. Втома також була помітна. Однак чехам вистачило характеру для того, щоб забити двічі і втримати перевагу. Не варто забувати і про те, що в чемпіонському сезоні «Славія» забила 14 м'ячів після 75-ої хвилини, Шик в суботу забив на 76-ій. Тож розслаблятися не можна до самого кінця і подарунків на зразок вересневого голу Зінченка у доданий час після дикої помилки воротаря та оборони навряд чи варто очікувати.

Новий старий суперник

Головними причинами успіху в Трнаві наставник переможців вважає більше бажання і компактність в обороні. Він вже має стратегічний план - успішно виступити у Лізі Націй, потім стабілізувати кадрову ситуацію, обрати постійну тактичну схему і награти «стандарти». Схоже, збірна випереджає цей план.

Ярослав мудрий. Про тренера, який миттєво змінив збірну Чехії - изображение 3

Тому збірній України слід швидше вирішити питання про вихід з групи Ліги Націй. Поки суперник не набрав хід. Ярослав хвалить силу, дорослість та індивідуальні чесноти українців. Челюстка погоджується з ним, зокрема, говорячи про якість гри Марлоса та Євгена Коноплянки та відзначаючи швидкість і командну техніку суперника. Втрата провідного опорника Сучека, якому, як визнав тренер, немає точної заміни, вельми велика. Як і захисника «Хоффенхайма» Кадержабека і свого улюбленця лідера «Славії» Хюшбауера. Втім, гідна заміна цим хлопцям буде знайдена у командних діях.

Шилгави вельми близький до України. В «Словані» він створив просто колонію українців з Рибалки, Владислава Калитвинцева, Сергія Люльки, Артема Бутеніна, Євгена Морозенка, Євгена Будника. В «Славію» запрошував Едуарда Соболя і Руслана Ротаня. Причому про останнього завжди був високої думки, нині напівіронічно-напівсерйозно радіючи, що опорник вже не в збірній. Тож з українським футболом він чудово знайомий. І немає сумнівів, що відмінно підготується. Слід бути готовим й підопічним Шевченка. Адже за останній місяць Чехія стала геть іншою командою.