Не стріляйте в піаністів: чому Андрій Шевченко вибив для себе право експериментувати

Футбол України 18 Листопада, 13:34 1200
Не стріляйте в піаністів: чому Андрій Шевченко вибив для себе право експериментувати | 19-27
Фіаско у матчі Ліги націй проти збірної Словаччини викликали значну порцію критики на адресу національної команди України.

Виграли – перемога, програли – зрада, зіграли внічию – домовилися. Такими дилетантськими «сентенціями», поширеними в деяких уболівальницьких колах, перейнялися й футбольні експерти, які в нас з'являються, як гриби після дощу, і не завжди їх рівень дозволяє надавати публіці відповідний аналіз матчів. Головного тренера збірної України Андрія Шевченка за зміну тактики на гру проти словацької команди тільки лінивий не критикував. «Найгарячіші голови» знову «заспівали пісню» про те, що не відповідає він займаній посаді, тому для головної команди країни треба шукати нового керманича.

Так, тренерського досвіду Андрієві Миколайовичу наразі бракує. Проте право на тактичні експерименти у збірній України – принаймні під час теперішнього листопадового збору – він заслужив попередніми результатами в тій же Лізі націй. Українській команді не лише щастило – вона й гру демонструвала таку, яка подобалася і фахівцям, і вболівальникам. Згадайте поставу «синьо-жовтих» футболістів хоча би у виїзному матчі з чехами – тоді настільки впевнені дії наших гравців багатьох навіть відверто вразили.

У дебютному розіграші Ліги націй, якщо взяти за дужки поєдинок у Трнаві, Україна взагалі виглядала чи не найвпевненіше серед усіх учасників. Особливо на тлі зіркової Німеччини, яка вилетіла у Лігу В (таким чином ми обмінялися дивізіонами не з кимось там, а із самими німцями). Чи, наприклад, сусідів поляків, котрі останнім часом терплять провал за провалом…

Але будь-яку тактику, яку сповідує та чи інша команда, поступово вивчають тренери інших команд, до неї звикають суперники. Тому теза, яку найчастіше використовують експерти після розгромної поразки від словаків, – мовляв, треба було грати так, як раніше, жодних кроків праворуч-ліворуч від попередньої схеми гри, що приносила результат, – навряд чи заслуговує на істину в останній інстанції.

Футбольний колектив, який хоче вважатися елітним, повинен вміти урізноманітнювати системи ведення гри, маючи в рукаві далеко не один тактичний козир. Та й футболістам корисно постійно збільшувати свій арсенал тактичних футбольних знань. Саме такою була основна ідея Андрія Шевченка та його тренерського штабу.

Головний тренер збірної України спробував щось нове, з першої спроби в нього не вийшло. Можливо, футболісти не того рівня, може, просто вони не до кінця зрозуміли, а, може, і тренери не так пояснили – це вже інші запитання. Але це аж ніяк не означає, що Андрієві Шевченку не варто продовжувати експериментувати. Принаймні під час найближчого матчу зі збірною Туреччини…