Ми опитали більш як півтори сотні футболістів-професіоналів із усіх ліг українського чемпіонату, щоб отримати відповіді на найбільш нагальні питання щодо головного – грошей. Гравці відповіли на п’ять питань, запропонованих редакцією.
Відсоток відмови виявився досить високим – чимало опитуваних відмовлялися надавати відповіді на окремі запитання (
хоча б на одне із запитань
), а більше 25% — відмовилися від участі в опитуванні в принципі. Тим не менш, навіть за небажання багатьох гравців говорити, ми отримали відповіді від 150 гравців із кожного клубу чемпіонату в усіх трьох лігах.Для зручності питання розгруповані на три теми, першу з яких презентуємо в поточній публікації. Отже, тема №1 – гроші чемпіонату України з футболу. Ми поставили гравцям три основних запитання:
Чи існують в вашому клубі затримки зарплати? Якщо так, скільки місяців?
Чи існують в вашому клубі затримки преміальних? Якщо так, скільки місяців?
Чи доводилося вам під час кар’єри футболіста стикатися на власному прикладі з невиплатою обіцяного?
Всі відповіді збиралися анонімно впродовж трьох місяців перерви в чемпіонаті (листопад-грудень-січень), імена голосувальників не розкриваються.
Питання №1:
Чи існують в вашому клубі затримки зарплати?
Загалом по Україні: так – 20%, ні – 80%
Favbet ліга: так – 19%, ні – 81%
Перша ліга: так – 21%, ні – 79%
Друга ліга: так – 20%, ні – 80%
Питання №2:
Чи існують в вашому клубі затримки преміальних?
Загалом по Україні: так – 22%, ні – 78%
Favbet ліга: так – 28%, ні – 72%
Перша ліга: так – 19%, ні – 81%
Друга ліга: так – 22%, ні – 78%
Питання №3:
Чи доводилося вам під час кар’єри футболіста стикатися на власному прикладі з невиплатою обіцяного?
Загалом по Україні: так – 69%, ні – 31%
Favbet ліга: так – 39%, ні – 61%
Перша ліга: так – 67%, ні – 33%
Друга ліга: так – 86%, ні – 14%
Як розуміти такі результати?
По-перше, привертає увагу різниця між кількістю гравців, які зазнавали невиплати та затримки заробленого, та тими, хто відчуває це зараз. На уточнюючі питання кореспондентів футболісти пояснювали, що зараз, загалом, ситуація з виплатою стабілізувалася порівняно з найбільш кризовими періодами (3-5 років тому – у вищому дивізіоні, 5-9 років тому – в нижчих лігах).
Причиною цього називають девальвацію курсу національної валюти за ці роки, адже у багатьох вона прирівнювалася до долара, відповідно (особливо це помітно в нижчих лігах), за цифрою в гривні вона відповідає тому, що було до війни, а от в інвалюті – жодним чином. Ясна річ, «девальвовану» зарплату своєчасно виплачувати легше. До того ж, багато досвідчених гравців із числа таких, у кар’єрі яких було більше трьох контрактів, запевняють, що їм часто пропонувалися значно погіршені умови порівняно з ситуацією 5/10-річної давнини.
По-друге, звертає на себе увагу величезна кількість опитаних, хто хоча б раз під час кар’єри стикався із затримкою чи невиплатою заробленого. Скажемо більше: серед тих, хто відповів на третє питання «ні», переважна більшість – або елітні гравці із топ-клубів, або зовсім молоді футболісти на мінімальних зарплатах.
По-третє, необхідно внести зауваження щодо відсотків невиплати преміальних. Багато респондентів із команд-аутсайдерів у відповідь на уточнення пояснювали, що їхня команда не вигравала матчів тривалий період, тому їхня відповідь «не було затримок преміальних» не є показовою.
Важливе зауваження наостанок: багато досвідчених футболістів, які взяли участь в опитуванні, запевняють, що цифри з поточних заборгованостей були б більшими безпосередньо під час осінньої частини сезону («
під перерву клуби стараються закривати те, що були винні – щоб люди йшли в відпустки в гарному настрої й хотіли з них повернутися
»). Але цей момент ми урівноважили наявністю третього запитання.Що кажуть самі футболісти?
Ну, і наостанок – цитатник найяскравіших коментарів футболістів-професіоналів щодо теми нашого опитування. Після консультації з адвокатами, зважаючи на анонімність опитування, ми змушені були прибрати назви клубів і конкретні імена, однак не торкалися вказаних сум, часових термінів і фактажу.
«Думаю что все-таки недооценен труд футболистов».
«Я с невыплатой обещаний, было дело, да, сталкивался».
«
Нас «м*дачат» по полной
– приходишь на одни условия, дальше узнаешь о куче «но». В чем? Штрафы за разное, у каждого клуба свое, плюс куча дополнительных соглашений – со счетной машинкой не поймешь, что тебе должны и не должен ли ты».«Футбол обесценивается.
Лучше пойти таксистом и играть себе на город
».«В нашому клубі все стабільно, без затримок і солідно) Хотілось би, щоб так було всюди) Дякую».
«В одной команде пришел, побегал три месяца бесплатно – сказали «спасибо»
и клубную форму с тапочками назад под роспись забрали
».«Робота футболіста обезцінюється, однак більше відповідає реальному рівню футболістів. Затримки зарплати та преміальних? На щастя, в моїй кар’єрі такого не траплялося».
«Я очень хотел уйти из клуба с задержками.
Оплатил свой трансфер.
Следующий клуб уволил меня через три месяца, дав сыграть только пару раз».«Мое мнение, [относительно зарплат и премиальных] чуть возросло за последние 3-4 года, но все равно это небольшие деньги. Бывали задержки, но со временем все обещанное было выплачено».
«Ну, смотря с чем сравнивать и у кого как: у кого-то больше зарплата, у кого-то меньше, ну, за последний год, думаю, выросла».
«Задержек нет, все выплачивают вовремя: как зарплату, так и премиальные».
«Ну все відносно, якщо порівнювати з «золотими часами» до війни, то зараз, звісно, заробляєм менше, але в теперішніх реаліях не сама гірша заробітня плата) Хотя, звісно, завжди хочеться більшого)».
«Я вважаю, знецінюються робота футболіста, але
рік-два – все наладиться
. Так, були випадки, коли клуби не виконували свої обов’язки переді мною».«Если сравнивать, что было раньше, то, конечно, обесценивается!».
«Та ничего такого особенного, все, в основном, выплачивают, задержка где-то месяц, но это не катастрофически, а
зарплаты небольшие, как и везде, приблизительно 1000$
» (за нашими спостереженнями, це типова такса для Першої ліги, клубів-лідерів Другої ліги та аутсайдерів УПЛ — прим. Sport Arena
).«Честно вам сказать?
Я раньше и не подумал бы, что за такие деньги буду выходить на поле
».(у відповідь на уточнююче питання): «Ну как, почему [выхожу на поле все равно]?
Кредиты. В баксах
».«Бывало такое, что задерживали премиальные, зарплаты, квартирные, но в итоге, всё выплачивали!».
«Обесценивается [труд футболиста], хотя футболисты – это одни из главных людей в футболе, которые делают праздник болельщикам, потому что
болельщик не будет приходить, где будет играть директор команды с директором
, и наш труд очень плохо ценят. Задержки? Да, приходилось [переживать], [мой бывший клуб] не заплатил премиальные за три матча в этом году».«
Потихоньку опять идет в рост
, если брать как сильно до этого падали зарплаты».«На мою думку, реальна вартість роботи футболіста повинна бути вищою в Україні. Мені пощастило за весь час моєї кар’єри, мені такі люди [щоб обманювали по грошах] не зустрічалися, всі буди професіоналами в своїй сфері діяльності і добросовісно відносилися до мене і виплати мені заробітної плати».
«На данный момент [зарплата снова] немного стала увеличиваться».
«
Жалею, что плохо в школе учился
».«Я вже в 18 років отримував більше за батька. І зараз отримую більше».
«Та надурять все одно, як не на зарплаті, так на преміалці чи квартирних».