Цей клятий вірус різко й несподівано увірвався в світовий футбол, як і у все наше життя. Спочатку планувалося проводити матчі без глядачів на трибунах, але потім стало ясно, що і цей план не годиться. Всі чемпіонати (крім безсмертної Білорусі і ще декількох маленьких країн) – та єврокубки поставлені на паузу на невизначений термін, а по всьому світу щосили борються з цією жахливою проблемою.
Навіть один із найвідоміших футбольних храмів. Легендарний стадіон «Маракана» в Ріо-де-Жанейро, як і декілька інших стадіонів Бразилії, перетворений на польовий госпіталь, щоб протистояти гострій нестачі лікарняних ліжок. Бразилія також відчуває на собі дію смертельного Covid-19. У південноамериканській країні зараз понад 2000 інфікованих, 46 осіб вже померли. «Ботафого», «Корінтіанс», «Сантос» і «Сан-Паулу» вже віддали свої стадіони для створення мобільних лікарень. Тепер їх приклад наслідував і «Фламенго». Тренувальний комплекс, який знаходиться поруч з лікарнею в районі Гаві, і знаменитий «Маракана» будуть перетворені на польові госпіталі.
Хто може найбільше постраждати від можливого рішення анулювати сезон?
«Ліверпуль» – клуб зараз на відстані витягнутої руки (2 перемоги) до першого за 30 років титулу чемпіона Англії. Відібрати його було б справжнім злочином проти вболівальників «мерсисайдців» і взагалі всіх адекватних прихильників футболу.
«Лаціо» – команда Сімоне Індзагі має реальний шанс відібрати Скудетто у «Ювентуса», адже в турнірній таблиці їх відділяє всього 1 очко. Ануляція чемпіонату може сильно вдарити по психології «орлів».
«Лестер» / «Шеффілд Юнайтед» – ці клуби проводять надзвичайно вдалий сезон, стрибаючи вище своєї голови. Його скасування призведе до втрат їхніх можливих місць у Лізі Чемпіонів та Лізі Європи на наступний сезон.
«Борусія» (Д) / «РБ Лейпциг» / «Борусія» (М) / «Баєр» – команди ведуть боротьбу з «Баварією» за титул, і хтось з них цілком міг би скинути мюнхенців з трону, до якого вони так звикли.
«Реал Сосьєдад» / «Хетафе» / «Марсель» / «Ренн» – тут можуть накритися мідним тазом потенційні місця у Лізі Чемпіонів, де ці клуби давненько не виступали.
«Зоря» / «Десна» / «Олександрія» – вперше за багато років друге, лігочемпіонівське, місце не виглядає недосяжною вершиною.
Хто виступає за ануляцію сезону?
«Ліон», «Монако», «Вест Гем», «Сампдорія», «Дженоа», «Брешія» – з табору всіх цих клубів (чи від вищого керівництва, чи від тренерських штабів) звучали пропозиції, або навіть заклики, про повну ануляцію нинішнього сезону. Начебто його і зовсім не було. Цікаво, що об’єднує всі ці команди? Довго думати не треба: усі вони цей самий сезон повністю провалюють. «Ліон» і «Монако» борсаються в середині таблиці французької Ліги 1, а фантастична четвірка – «Вест Гем», «Сампдорія», «Дженоа», «Брешія» – борються за виживання у своїх чемпіонатах. Якби ці клуби йшли в зоні Ліги Чемпіонів, що б тоді співали їхні керівники? Швидше за все, тексти їхніх пісень кардинально б відрізнялися. Звичайно, багатьом людям зараз дійсно не до футболу. Ультрас “Аталанти” вже встигли заявити, що для них сезон закінчений, адже в Бергамо ситуація вкрай сумна. Однак дехто, здається, вирішив скористатися цим вірусом з вигодою для себе. Бо, наприклад, при ануляції сезону місця в Лізі Чемпіонів отримають призери минулого чемпіонату. А на якому місці тоді фінішував “Ліон”? Невже на другому? Ось це дивовижний збіг обставин.
Що ж робити з цим сезоном?
На днях з’явилася інформація, що Федерація футболу Італії навіть не розглядає можливість завершення сезону без вручення чемпіонського трофея, проте поки не визначилася з тим, як це буде відбуватися.
«Є план, якому всі віддали абсолютний пріоритет: дограти чемпіонат у всіх лігах, – цитує президента Федерації футболу Італії Габріеле Гравіна Tuttosport. – Як і коли це станеться – ми поки не знаємо. Хотілося б вкластися до 30 червня, але ми вже ведемо консультації з ФІФА з приводу можливості грати й після цієї дати. У гіршому випадку нам доведеться зупинити чемпіонат, але ні в якому разі ми не станемо анульовувати його результати. Чемпіон обов’язково буде визначений, так само, як і власники путівок в єврокубки й команди, які будуть переміщатися між дивізіонами. За якими критеріями це буде визначатися? Поки не варто забігати так далеко».
А у Франції взагалі придумали чудовий варіант: дограти сезон восени, а новий розпочати в лютому. Цю ідею, зокрема, запропонував президент «Ніцци» Жан-П’єр Рівер: «Звичайно, ми всі хочемо завершити сезон якомога швидше, але що, якщо ми не зможемо цього зробити? Подивімося на три майбутні сезони після нинішнього. У 2022-му році чемпіонат світу в Катарі пройде з 21 листопада по 18 грудня. Моя ідея полягає в тому, щоб пристосуватися до цього турніру, що спочатку був унікально запланованим, а також адаптуватися до подій, з якими ми стикаємося сьогодні. Ми можемо закінчити нинішній сезон в жовтні або листопаді і почати наступний в лютому. Потім ми могли б інтегрувати Євро-2021 у червні наступного року, і тоді ми закінчимо наступний сезон в кінці жовтня. У 2022-му році у нас невелика перерва в серпні, а потім ми повторимо цю формулу знову, щоб спокійно підійти до чемпіонату світу».
Ідея, звісно така, що спочатку без ста грам не розібратися. Однак вона справді цікава і має право на існування. Дійсно, чому всі так поспішають закінчити цей сезон і так турбуються про сезон наступний? Цей коронавірус і так вже зіпсував все, що можна, тому є прекрасна можливість експериментувати. Відновлюйте всі чемпіонати у травні. Не виходить? Тоді в червні. Знову ні? В липні. Ще рано? В серпні, вересні, жовтні – як тільки буде дозволяти ситуація. Не можна розпочинати новий сезон, не закінчивши попередній. Дограйте спочатку старий, а наступний можете перебудовувати як завгодно – грати в одне коло або скасовувати національні кубки. Чи в нас тільки зимовий Чемпіонат Світу в привілейованому Катарі може перекроювати весь футбольний календар? Так, можливі варіанти не з повноцінним дограванням усіх турів, а з різного роду плей-оф за титул, місця в єврокубках та збереження прописки в еліті. Та, кінець-кінцем, всі ці питання мають вирішуватися на футбольному полі, а не в кабінетах. Інакше ця гра втрачає будь-який сенс.