Мірча Луческу - головний тренер «Динамо». Факт, до якого потроху починають звикати в українському футболі, хоча для остаточного і повного усвідомлення того, що сталося, багатьом, ймовірно, буде потрібен ще не один місяць. Однак 30 липня 75-річний румун був офіційно представлений на новій посаді, а також розповів про тих фахівців, які будуть допомагати йому в Києві.
Примітно, що в тренерський штаб Луческу в «Динамо» не увійшов жоден фахівець з колишньої команди Мірчі, яка тривалий час працювала на благо «гірників». Італієць Карло Ніколіні, який раніше допомагав Луческу з питань фізпідготовки гравців «Шахтаря», відмовився, тому що не зміг представити себе в рядах головного конкурента «гірників». А Олександр Спірідон, якого румунська преса спочатку відправляла в головні помічники Луческу в «Динамо», раптово відійшов у сторону буквально в останній момент. Подейкували, що через втручання генерального директора «Шахтаря» Сергія Палкіна, проте офіційного підтвердження подібна інформація не знайшла. Сам Луческу заявив, що Спірідон не зміг стати його асистентом в «Динамо» через сімейні обставини, хоча особливо розширювати цю тему не став.
Так кого ж все-таки бувалий і загартований «мореплавець» Луческу, як охарактеризував румуна в своєму листі президент «Динамо» Ігор Суркіс, вирішив «зафрахтувати» в «біло-синю» команду? Давайте вивчати...
Еміл КАРАС
Вік: 52 роки
Громадянство: Молдова
Тренерський досвід: 18 років
Ліцензія: УЄФА Pro
Кандидатура Караса, вочевидь, виникла в голові у Луческу після того, як стало ясно, що йому не вдасться перетягнути в «Динамо» Олександра Спірідона. В результаті одного молдаванина замінив інший, що в принципі дуже логічно, адже Карас, як і Спірідон, крім наявності тренерського досвіду і ліцензії УЄФА Pro, знає російську мову, а тому здатен допомагати Мірчі не тільки у вирішенні безпосередніх футбольних питань, але й з організацією процесу комунікації з футболістами, журналістами і, можливо, навіть уболівальниками.
Тренерську кар'єру Еміл Карас почав в 2002 році, а до цього 17 років віддав професійній грі в футбол. Виступав на позиції захисника переважно в молдавських командах, хоча в 1997 році ненадовго подався в Росію, провівши буквально кілька матчів за тамтешню «Тюмень». В якості гравця Карас ставав 5-кратним чемпіоном Молдови, а також раз вигравав Кубок країни. Всі ці успіхи прийшли до Еміла, коли він захищав кольори «Зімбру», і відбулися до сталої та триваючої понині в чемпіонаті гегемонії «Шерифа».
З 2000 року Карас був граючим тренером «Дачії», а після завершення кар'єри гравця, яка відбулася через 2 сезони, - одним з асистентів головного тренера цієї команди. Влітку 2003 року Еміл отримав повноцінну посаду наставника «Дачії», на якій зумів пропрацювати п'ять сезонів, привівши команду спершу до «бронзи», а потім і до «срібла» в чемпіонаті Молдови. За свої успіхи в 2006 році Карас був визнаний кращим тренером своєї рідної країни. У 2008-2009 роках попрацював з «Тирасполем» і «Олімпією» з Бельц, а потім ступив на асистентський шлях.
У 2009 році Карас допомагав румунові Мірчі Реднику у владикавказькій «Аланії», а потім майже три сезони відпрацював з Даном Петреску в «Кубані». Там таки від російських журналістів отримав прізвисько «Карпатський Моуріньо» - переважно за свої тренерсько-перекладацькі функції. Після одного з матчів «Кубані» в чемпіонаті Росії проти «Крильєв Совєтов» Карас, який переводив слова Петреску, явно заплутався з потоком думок свого боса, через що почав говорити зовсім не те, що мав на увазі Дан, а потім і зовсім повів головного тренера з флеш-зони. Загалом, вийшло досить кумедно...
Згодом Петреску покликав Караса за собою в московське «Динамо», де молдавський фахівець залишився працювати і після відходу румуна - вже в штабі Дмитра Хохлова. Влітку 2014 року поїхав працювати в Катар - в «Аль-Арабі» під крило спершу прекрасно йому знайомого Петреску, а потім і уругвайця Хосе Карреньо. Далі знову-таки з Петреску Карас попрацював в китайському «Цзянсу Сунін» (липень 2015 - червень 2016), російській «Кубані» (червень - жовтень 2016) і «Аль-Насрі» з ОАЕ. В арабському клубі Карас спершу працював в штабі Петреску, але той знову досить швидко пішов, а ось Еміл затримався і виконував свої функції до того моменту, поки його до себе не покликав інший румун - Мірча Луческу...
Дієго ЛОНГО
Вік: 44 роки
Громадянство: Італія
Тренерський досвід: більше 15 років
Ліцензія: УЄФА Pro
Про входження італійця Лонго в штаб Луческу в «Динамо» заговорили акурат після того, як з'явилася інформація про відмову з боку Карло Ніколіні. По суті, тренерська кар'єра Лонго почалася багато в чому завдяки Луческу, але не Мірчі, а його синові Развану. Для того італієць є беззмінним супутником протягом останніх 16 років. З Разваном Луческу Дієго Лонго попрацював в «Рапіді», «Брашові», збірній Румунії, катарському «Аль-Джаїші» і «Петролулі», після чого з 2015 по 2019 роки нерозлучна парочка перебралася до Греції, де Разван Луческу очолював, а Дієго Лонго йому асистував в «Ксанті» та ПАОКу.
Тренерський штаб Развана Луческу, в який всі ці роки входив Дієго Лонго, може похвалитися перемогами в Кубку Румунії в сезонах-2005/06 і 2006/07 (з «Рапідом»), в Кубку Катару-2012/13 з «Аль-Джаїшем» , а також виграшем з ПАОКом чемпіонату Греції-2018/19 і кубків Греції сезонів-2017/18 і 2018/19.
На початку липня 2019 року Развана Луческу покликали до Саудівської Аравії тренувати «Аль-Хіляль», і той, звичайно ж, забрав з собою Дієго Лонго. У штабі румуна італієць переважно відповідав за фізичну підготовку футболістів, а також за відеоаналіз матчів. Напевно, коли з Ніколіні варіант у Мірчі остаточно зірвався, Разван Луческу вирішив допомогти батькові, віддавши свого перевіреного часом асистента. Оцінити його роботу і здатності футбольній Україні ще тільки належить, але той факт, що до 44 років Лонго встиг накопичити серйозний досвід роботи в професійному футболі, і мати категорію УЄФА Pro, говорить про високий статус цього фахівця.
Мірча Луческу так прокоментував функції, які збирається делегувати Лонго: «Він різнобічний. Великий ухил будемо робити на те, щоб уникнути м'язових травм. Це питання мене дуже турбує. Коли був в «Шахтарі», у мене майже не було гравців з травмами такого характеру. Треба цього швидко позбутися».
Олег ГУСЄВ
Вік: 37 років
Громадянство: Україна
Тренерський досвід: менше 2 років
Ліцензія: УЄФА категорії А
Персона Олега Гусєва чудово знайома уболівальникам «Динамо». Як футболіст він віддав понад 14 сезонів виступів за «біло-синіх», а влітку 2018 року повісив бутси на цвях. За наявною у відкритому доступі інформацією, на поточний момент Олег Гусєв має тренерську ліцензію категорії А. Останнім часом кумир уболівальників «Динамо» працював в молодіжній команді, виконуючи функції асистента головного тренера Юрія Мороза.
Говорили, що ідея з запрошенням Гусєва в свій тренерський штаб була ще у попередника Луческу Олексія Михайличенка, але втілитися в життя їй з якихось причин так і не судилося. Мірча ж відразу зважився на співпрацю з Гусєвим, а в перерві матчу молодіжної команди ще й тепло поспілкувався з Олегом.
Є версія, що запрошенням Гусєва Луческу і керівництво клубу сподіваються дещо зменшити градус напруги, що з'явився після призначення румуна в стосунках з ультрас - мовляв, Олег в тих у фаворі, а тому може навіть стати своєрідним «громовідводом». Сам Мірча на першій прес-конференції в «Динамо» заявив, що Гусєву належить зрозуміти і перейнятися його філософією гри, а також молодому тренеру буде доручено займатися роботою з гравцями атаки. Що ж, в свої 37 років у Олега повинно вийти легко налагодити контакт з футболістами, що буде дуже важливо для всього новоспеченого тренерського штабу «Динамо».
Огнен ВУКОЄВИЧ
Вік: 36 років
Громадянство: Хорватія
Тренерський досвід: 1 рік
Ліцензія: навчання на УЄФА Pro
Хорват Огнен Вукоєвич також прекрасно відомий в Києві, але, як і Олег Гусєв, більше, звичайно ж, по своїй кар'єрі футболіста. У ролі хавбека «біло-синіх» Вукоєвич провів 7 сезонів, встигнувши виграти по одному титулу чемпіона і володаря Кубка України, а також завоювати два Суперкубка країни. Кар'єру гравця Огнен завершив у 2017 році в віденській «Аустрії», а ось про його навчання на тренерських курсах повідомлялося задовго до цього.
Втім, після завершення ігрової кар'єри Вукоєвич не відразу подався в тренери. Спершу він погодився попрацювати скаутом в «Динамо», а незабаром отримав аналогічну посаду в збірній Хорватії, де допомагав тренерському штабу переглядати потенційних кандидатів в команду. Навесні минулого року Вукоєвичу запропонували очолити збірну Хорватії U-20, мотивуючи це тим, що Огнен добре знайомий зі здібностями тамтешніх молодих талантів.
Можливо, запрошуючи в свій штаб Вукоєвича, Луческу вирішив вбити двох зайців - отримати амбітного тренера, чия персона користується авторитетом серед фанатів «біло-синіх», а також в його ж особі отримати відмінного інформатора про якість та рівень хорватських талантів, когось із яких, можливо, ми незабаром і побачимо в Києві. До слова, на прес-конференції Мірча зазначив, що в обов'язки Вукоєвича буде входити робота з півзахисниками команди.
Михайло МИХАЙЛОВ
Вік: 61 рік
Громадянство: Україна
Тренерський досвід: 27 років
Ліцензія: УЄФА категорії А
Михайло Михайлов став єдиним тренером, який залишився в штабі Луческу від попередника. Він буде другим найбільш віковим коучем в першій команді після самого Мірчі, а також другим (знову-таки після головного) - з досвіду тренерської роботи.
На тренерській роботі Михайлов з 1993 року, причому починав її в рідному для себе «Динамо». З клубу Михайло Леонідович йшов лише одного разу - в 2007 році, коли отримав пропозицію попрацювати в штабі Олексія Михайличенка у збірній України, де працював до 2009-го. Потім повернувся до табору «біло-синіх», де працював за Сьоміна, Газзаєва, Блохіна, Лужного, Реброва, Хацкевича, Михайличенка, а тепер продовжить виконувати свої обов'язки по тренуванню воротарів і за Мірчі Луческу.
Відзначимо лише, що в «Шахтарі» у Луческу з воротарями довгий час працював співвітчизник Маріан Іоніце, який покинув стан «гірників» у 2014 році, а після донеччани покликали хорвата Томіслава Рогіча, який продовжив працювати з Луческу і в «Зеніті», а потім поїхав в «Брюгге». Так ось, нині Мірча як мінімум поки не покликав ні Іоніце, що працює в румунському «Рапіді», ні безробітного Рогіча, а, як і багато хто з його попередників, вирішив за краще довіритися роботі Михайлова.
Олексій СЛИВЧЕНКО