Здавалося б, про що тут говорити? Всю увагу висмоктують Олександр Поворознюк, Григорій Козловський і Михайло Кополовець — однозначно головні ньюзмейкери своїх проєктів. Ми ж копнули глибше і з’ясували: в командах є й ті, що також достойні окремого матеріалу.
Пауза, взята на міжнародні матчі, дала можливість проаналізувати дебют новачків — правда, не всіх, адже “Минай” ще має зіткнутися зі “Львовом”. А от бойове хрещення “Інгульця” та “Руху” запам’яталося по-різному — якщо банда Олександра Поворознюка напрацювала на історичне очко, то ось зад Григорія Козловського, напевне, палав. Ми тут будуємо найкращу академію та тягнемося до стандартів “Шахтаря”, а нас виносить “Ворскла” із непристойними 2:5 — звучить як анекдот, еге ж?
Поява “фрешбладу” спонукала до ближчого знайомства. Виявилося, що в заявках трапляються не лише ноунейми, але й цілком “прохавані” обличчя. Ми не маємо на увазі умовних Антона Каніболоцького чи Валерія Федорчука, які приєдналися до своїх команд в діюче трансферне вікно. А от давні персонажі, що раніше рубалися в УПЛ, зробили крок назад і знову пробилися на верх — саме те. Ви ж за ними сумували? Ану зізнавайтесь!
Важливий нюанс: ми відсортували гравців, які провели в еліті менше 50 поєдинків. За іронією долі, колись мегаперспективний Олег Допілка, “людина-оренда”, а тепер 34-річний мужик, в наш список не потрапив — в нього 44 матчі. Буває ж таке.
“Інгулець”
Богдан Шуст
Позиція: воротар
Минулі клуби в УПЛ: “Шахтар”, “Металург” Донецьк, “Зоря”, “Іллічівець”, “Металіст”, “Волинь”, “Ворскла” (сумарно 165 матчів)
Кількість матчів/пропущених голів/”кліншитів” за “Інгулець” (з липня 2019-го): 32/24/13
Богдан Шуст — футболіст, чия кваліфікація не підлягає сумнівам. Це, безперечно, один із найдосвідченіших виконавців не лише “Інгульця”, але й всього елітного дивізіону — як не крути, за плечима голкіпера більш ніж вісімнадцятирічний стаж виступів на високому рівні. Було все: і “Шахтар”, і програна конкуренція П’ятову, і набиття шишок орендами, і помираючий “Металіст” — Шуст пройшов солідну школу, проте майже всюди зберіг обличчя.
Тож не дивно, чому “Папа” так швидко зреагував, коли лот Шуста став доступним на ринку. Трансфер відбувся за лічені дні — інформація про відхід воротаря з “Ворскли” промайнула в кінці травня 2019-го, а всі домовленості з новим роботодавцем були укладені в перших числах червня.
“Я був знайомий з президентом Олександром Поворознюком, мене вразили його амбіції. Також мене здивувала конструктивна розмова з головним тренером Сергієм Лавриненком. Крім того, я давно дружу з захисником Максимом Ковальовим. Саме він мені розповів про колектив
“, — пояснив Богдан.Максим Ковальов
Позиція: центральний захисник
Минулі клуби в УПЛ: “Шахтар”, “Зоря”, “Іллічівець”, “Зірка” Кропивницький (сумарно 68 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Інгулець” (з липня 2018-го): 46/2/-
До речі, про Ковальова — Максу не так пощастило з практикою, як Шусту, але центрбек все одно має певний багаж. Будучи випускником “гірників”, захисник добре знайомий зі звичним для “Шахтаря” маршрутом “чемодан — вокзал — оренда”. В 2015-му уродженець Алчевська нарешті пройшов процедуру відміни кріпосного права, після чого працевлаштувався у “Зірці” із Кропивницького.
Допоміг команді виграти Першу лігу 2015/16, проте не бив себе в груди, як тільки кропивчани повернулися до другого ешелону. Й тут немає нічого протизаконного — з закінченням сезону 2017/18 “Зірка” схилялася до варіанту зі зникненням, тож чи був сенс комусь щось доказувати? Це ж не “Ювентус”, а звичайнісінький представник провінції, зі своїми “мутками” і режимом “або УПЛ, або самознищуйся”.
А тут ще й “Інгулець” — з “Папою”, відкритими люками і автоматом на задньому сидінні. Гріх не перейти.
Владислав Лупашко
Позиція: опорний півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Металург” Донецьк, “Львів”, “Оболонь”, “Іллічівець”, “Зірка” Кропивницький (сумарно 89 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Інгулець” (з липня 2017-го): 88/-/2
Владислав Лупашко може похизуватися солідною життєвою школою: хавбек постійно метався між УПЛ і нижчими дивізіонами. Як перейти з “Княжої” (село Щасливе Бориспільського району) в донецький “Металург”, а потім опинитися у першоліговому “Львові” і зацікавити “Оболонь” — це все знає наш герой.
Якби на дворі стояв СРСР, то фізіономія Лупашка красувалася б на всіх дошках пошани: чоловік раз по раз відправлявся підіймати цілину і робив це напрочуд успішно. “Зірка” Кропивницький? А давайте з нею підвищимося у класі! “Інгулець”? Та, будь ласка! Ми переконані: якщо якийсь клуб таки поставить за мету вихід до УПЛ, то обов’язково повинен мати в арсеналі Влада. Можете не дякувати.
Ігор Загальський
Ігор Загальський (зліва)
Позиція: центральний півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Зірка” Кропивницький, “Дніпро-1” (сумарно 59 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Інгулець” (з січня 2020-го): 8/2/-
Ігор Загальський також вивів власну формулу — щоб пограти на просторах УПЛ, найлегше піднятися з Першої ліги. Це схема була робочою і в кропивницькій “Зірці”, і “Дніпрі-1”, з яким центрхав продерся до еліти в кампанії 2018/19.
Як тільки хлопець усвідомив, що йому нічого не “світить” під тиском конкурентів (за позицію одночасно билися Ігор Когут, Юрій Вакулко, Олександр Бєляєв, Сергій Кравченко та Гріффін Сабатіні), то не надто розчарувався. А що — є “Інгулець”, і через якихось півроку знову можна катати м’яч проти “Десни” чи “Динамо”. Хитрюга!
Артем Чорній
Позиція: лівий півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Іллічівець”, “Олександрія”, “Чорноморець” (сумарно 85 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Інгулець” (з лютого 2020-го): —
Ще один тип, чия доля схожа на випадки Лупашка і Загальського. Чорній виходив до УПЛ з “Іллічівцем” та “Олександрією” — виконавець допоміг колективу пройти всі першолігові кола Данте, однак в подальшому втратив вагу в очах Володимира Шарана.
Якби не вояж до напівмертвого “Чорноморця”, то Артем би не фігурував у нашому списку — тоді б довелося відняти більше половини поєдинків. Доволі показово, що з липня 2019-го по лютий 2020-го півзахисник перебував на вільних хлібах; без практики Чорній і в “Інгульці” — принаймні, на це вказує Transfermarkt.
Младен Бартулович
Позиція: лівий півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Дніпро”, “Кривбас”, “Арсенал” Київ, “Карпати”, “Ворскла” (сумарно 219 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Інгулець” (з січня 2020-го): 10/-/-
Младен Бартулович пам’ятає “блєск” УПЛ довоєнного часу, він же зіткнувся з її “ніщєтою”. Людина застала часи Олега Протасова та захищала кольори оригінального “Кривбаса” — якщо задуматися, то за спогадами хорвата можна написати непогану книжку. Або зняти чергову частину треш-кіно “Пункт призначення” — практично всі клуби, де був задіяний півзахисник, пройшли процедуру банкрутства.
В 2018-му Младен приєднався до першолігової “Волині”, а звідти попрямував до “Інгульця” — Олександр Поворознюк таки добився бажаного.
“Я обіцяв, що без контракту з Бартуловичем додому не повернуся. Тому хочу повідомити — свою обіцянку я дотримав, відтепер Младен є повноправним членом нашої команди. Не скажу, що наші переговори були легкими — можливо, найскладнішими за весь час існування клубу. Однак ми зуміли домовитися, знайти рішення, яке влаштувало б обидві сторони”
, — підкреслив президент.Бартулович — не лише досвідчений, але й стратегічно важливий персонаж для “Інгульця”. По-перше, “Папа” продемонстрував біцепси, коли видер у “Волині” ключового футболіста, по-друге, хорват — генератор позитивної реклами. Варто було гравцю з’явитися проти “Дніпра-1”, як він одразу ж потрапив до анналів вітчизняної історії спорту — став першим легіонером, що зіграв у шести клубах УПЛ.
“Рух”
Роман Мисак
Позиція: воротар
Минулі клуби в УПЛ: “Карпати” (62 матчі)
Кількість матчів/пропущених голів/”кліншитів” за “Рух” (з лютого 2019-го): 37/28/18
Перш ніж прибути до “Руху” Роман Мисак пограв у “Карпатах”, орендувався “Кримтеплицею”, на три тижні з’їздив до донецького “Олімпіка” і якимось дивом опинився на радарі “Орхуса”. І хто ж знав, що Данія виявиться такою, як її описував Лесь Подерев’янський — “бл*дською”, з “пізд*цом всім сподіванням”? Як наслідок, наш Гамлет взяв участь у лічених матчах і вже тоді гайнув до Винників. Де “чухає” себе досить добре — Роману довірене місце у “рамці”.
Олександр Бандура
Позиція: воротар
Минулі клуби в УПЛ: “Таврія”, “Металург” Донецьк, “Сталь”, Верес”, “Львів” (сумарно 163 матчі)
Кількість матчів/пропущених голів/”кліншитів” за “Рух” (з січня 2020-го): 2/4/-
Олександр Бандура тісно асоціюється с донецьким “Металургом”, у складі якого дістався до фіналу кубка України (2011/12). Окрім “МетаДону” в його резюме фігурують “Сталь”, “Верес”, “Львів” і “Таврія” — та сама банда Михайла Фоменка, з Олександром Ковпаком і адекватною версію Дениса Голайдо. А ще ж були Андрій Дикань, В’ячеслав Свідерський, Володимир Гоменюк, Желько Любенович і Лакі Ідахор — що не ім’я, то притік ностальгії.
Словом, Сашко в УПЛ давно і з багатим бекграундом. “Рух” не довго думав, коли воротар у січні 2020-го попрощався з “Львовом” — через шість днів після розриву Бандура походжав базою в Винниках і радо розповідав про “організацію на найвищому рівні”. Правда, новий виклик уродженцю Сумщини поки не підкорився — Олександр сидить за спиною вищезгаданого Мисака і виконує функцію діда, який в оточенні внуків розповідає “а от у наші часи”.
Юрій Романюк
Позиція: лівий захисник
Минулі клуби в УПЛ: “Волинь”, “Чорноморець”, “Дніпро-1” (сумарно 53 матчі)
Кількість матчів/голів/асистів за “Рух” (з січня 2020-го): —
У травні Юрій Романюк відсвяткував 23-річчя, проте у його активі більше поєдинків в УПЛ, ніж у деяких сивочолих дядьків. Фулбек дебютував у шістнадцять під керівництвом Кварцяного (вибачте, Віталія Володимировича Кварцяного), згодом пробувався у “Чорноморці” та “Дніпрі-1”. На жаль, період в жалюгідній пародії “синьо-біло-блакитних” не склався — Романюк провалився через “свої нюанси”, розірвав угоду і пристав на умови “Руху”.
Ярослав Мартинюк
Позиція: центральний півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Карпати”, “Арсенал” Київ (сумарно 63 матчі)
Кількість матчів/голів/асистів за “Рух” (з липня 2019-го): 24/1/1
Глобально кажучи, Ярослав Мартинюк випав з нашого медіапростору в 2015-му — “карпатівець” помахав “левам” рукою і подався на заробітки до солігорського “Шахтаря”. Далі — узбецький “Шашлик” (красно перепрошуємо, “Алмалик”, можливо, тут є його фанати) і кіпрський “Ерміс”. Базуючись в містечку Арадіппу, набив непогану стату — в розпорядженні українця 88 матчів, 15 голів та 7 асистів.
В розіграші 2018/19 “Ерміс” звалився на останню сходинку турнірної таблиці, що й зумовило повернення Мартинюка на батьківщину.
Мар’ян Мисик
Позиція: правий вінґер
Минулі клуби в УПЛ: “Металург” Донецьк, “Сталь”, “Ворскла” (сумарно 62 матчі)
Кількість матчів/голів/асистів за “Рух” (з липня 2019-го): 13/-/2
Мар’ян Мисик зрощувався у системі донецького “Металурга”, але по-справжньому заграв у “Сталі”. Коли “сталевари” помножилися на нуль, вінґер відправився до “Ворскли”. 413 хвилин, проведених у стані “зелено-білих”, м’яко натякають на те, що Мар’ян не закріпився в Полтаві. Тим не менш, на потрапляння до списку напрацював.
“Минай”
Андрій Ткачук
Позиція: опорний півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Карпати”, “Арсенал” Київ, “Ворскла” (сумарно 222 матчі)
Кількість матчів/голів/асистів за “Минай” (з лютого 2020-го): 11/1/-
Андрій Ткачук залишив помітний слід в українському футболі. Міг дати значно більше, але у “вишці” був відсутній останні півтора сезони. Даний час житомирянин присвятив казахстанському плову (дегустація відбулася в “Акжайику” та “Атирау”), а також частково “Чорноморцю” — одесити якраз бовталися у багнюці Першої ліги. Щоб вберегти сухість хоча б у найсокровенніших місцях, півзахисник відгукнувся на пропозицію “Минаю” — тепер він в УПЛ.
Олег Голодюк
Позиція: центральний півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Карпати”, “Ворскла” (сумарно 206 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Минай” (з червня 2020-го): 7/-/-
Хто б що не говорив, але Олег Голодюк — легенда “Карпат”. Навіть попри невдалий від’їзд до “Ворскли” і сумнівне відрядження до Угорщини, де центрхаву випала честь пізнати тамтешній ландшафт дна. В принципі,”Галадаш” і “Залаегерсег”, чия назва схожа на молдавську версію “Експекто Патронум”, нічим не відрізнялися від рівня, запропонованого “левами”.
В січні Голодюк зрозумів, що вдосталь набавився в гру “Юний геолог”, взяв паузу і в червні поїхав на Закарпаття — там на нього чекав старий-добрий Місько. Одіозний спортивний директор своїх “кєнтів” не кидає — завдяки йому ми маємо шанс знову бачити Олега в Прем’єр-лізі.
Артур Карноза
Позиція: атакуючий півзахисник
Минулі клуби в УПЛ: “Дніпро”, “Севастополь”, “Карпати”, Чорноморець” (сумарно 68 матчів)
Кількість матчів/голів/асистів за “Минай” (з лютого 2019-го): 18/2/2
Вихованець “Дніпра” має неоднозначну репутацію — дарма, що є чемпіоном Європи-2009 у складі збірної U-19. Його шлях виявився непростим та тісно пов’язаним з Першою лігою — можливо, хтось пам’ятає, як плеймейкер представляв інтереси “Нафтовика-Укрнафти”? А ще “Севастополя”, з яким у 2013-му видерся в Прем’єр-лігу — шкода, що невдовзі прийшли “зелені чоловічки” зі своїми “порєбріками” і “кримнашами”.
Тож Карноза навряд чи крутив носом, коли на обрії “намалювався” “Минай” — проєкт, фінансово стабільніший, ніж “Карпати” чи “Чорноморець”. Побачимо, як Артур проявить себе в УПЛ цього разу: будучи 30-річним дядьком, він вже ніколи не відкараскається від провального іміджу “того самого хлопця тієї самої молодіжки”, але може видати кілька годних поєдинків.
Хто ще?
Не можемо оминути Дениса Кожанова і Михайла Кополовця. Перший був близький до підвищення з “Волинню”, однак представник Луцька загальмував на фінішній дистанції і програв боротьбу за путівку. Втім, найкращий бомбардир Першої ліги (18 м’ячів) таки порадує більш широку аудиторію — кілька днів тому руку допомоги протягнув “Минай”.
Щодо Кополовця, чий барометр культовості і одіозності просто зашкалює, то тут невизначена ситуація. Василь Кобін наголосив, що легендарний півзахисник повісив бутси на цвях, а от сам Михайло все заперечив і зауважив, що “обов’язково відновить тренування” і “ще зіграє в Прем’єр-лізі”. Побачимо, як воно буде, але колоритність Міська точно не завадить — це ж, напевне, з ним будуть дивитися “кажду” гру!
Павло Кушнєрук