Назва: стадіон “Ференцварош” / “Групама Арена”
Розташування: Будапешт, Угорщина
Будівництво: квітень 2013 - липень 2014 року
Відкриття: 10 серпня 2014 року
Поле: 105 × 68 м
Місткість: загальна - 23 700, на міжнародних матчах - 20 000
Домашні команди: “Ференцварош”, збірна Угорщини
Історія
Стадіон “Ференцвароша” є одним із найбільших в Угорщині, поступаючись лише 67-тисячній “Пушкаш Арені”, відкритій у 2019 році.
Нова арена для “Фраді” була побудована на місці “Альберт Флоріана”, який слугував домівкою для “Ференцвароша” понад сторіччя - з 1911-го по 2013 рік. Ім’я найвідомішого гравця “зелених орлів”, володаря “Золотого м’яча”-1967, арена отримала в 2007 році, до того вона називалася “Ілеті Уті” (“Стадіон на Іллейській вулиці”).
Керівництво “Фраді” ще на початку 2000-х почало виношувати плани щодо збільшення місткості й осучаснення своєї арени шляхом реконструкції або зведення нової. Після проведення економічних розрахунків рішення було прийняте на користь другого варіанта.
Будівництво
У 2013 році “Альберт Флоріан” був знесений, а тендер на будівництво нового стадіону виграла компанія “Market Építő Zrt.”, розпочавши зведення арени 27 березня 2013 року. Вартість будівництва склала 53,3 мільйона доларів США, тобто ціна одного місця - 1996 доларів. У 2014 році арена стала п'ятою за цим показником, а за загальною вартістю - шостою в десятці найменш дорогих стадіонів.
Цікаво, що арена будувалася під кутом у 90 градусів до свого попередника, що дозволило одночасно вести і демонтаж старих конструкцій, і будівельні роботи. При цьому частину матеріалів із “Альберт Флоріана” було використано при зведенні нової арени.
Окрім матеріалів, що отримали друге життя, під час будівництва були знайдені й артефакти воєнних часів. На території стадіону будівельники виявили 82-міліметрову гранату, яка, очевидно, збереглася після Другої світової війни.
У підсумку компанія-забудовник виконала всі свої зобов’язання та впоралася з роботою в рекордно короткий термін. Уже 21 травня 2014 року було оголошено про повну готовність арени.
Назва
Назву Groupama Arena стадіон отримав після укладення контракту з французькою страховою компанією Groupama, яка володіє правами на назву стадіону до 2021 року. Рішення про комерційне найменування було сприйняте жителями Будапешта здебільшого позитивно, адже спонсорська угода дозволила зекономити міський бюджет. За словами президента клубу Габора Кубатова, держава не лише не витратила на будівництво стадіону ні копійки, а й отримало прибуток з продажу прилеглої до арени землі. Однак фанатські угрупування “Ференцвароша” не підтримали рішення про перейменування та вимагали збереження старої назви на честь легенди клубу - Альберта Флоріана.
Комерційна назва не може використовуватися під час матчів під егідою УЄФА та ФІФА, тому на міжнародних поєдинках стадіон називається просто - “Ференцварош”.
Реліквії
Керівництво “Ференцвароша” не оминуло увагою свого видатного нападника, який пішов із життя в 2011 році. Триметрова бронзова статуя Флоріана Альберта, який виступав за “Фраді” у 1958-1975 роках, височіє біля входу на стадіон. У декількох метрах розміщений пам’ятник іншій знаковій особистості клубу - засновнику та першому президенту “Ференцвароша” Ференцу Спрінгеру.
Ще одне велике ім’я угорського футболу, увічнене на арені - Ласло Кубала, на честь якого названий один із залів музею “Фраді”. Зірка “Барселони”, котрий у 1999 році, під час святкування столітнього ювілею “синьо-гранатових”, за підсумками опитування вболівальників був оголошений найкращим гравцем, що коли-небудь виступав за цей клуб, робив перші кроки своєї футбольної кар’єри саме в “Ференцвароші”.
Найбільше уваги на території стадіону привертає до себе гігантська металева скульптура, присвячена символу клубу - орлу, який тримає в кігтях футбольний м'яч. Монумент важить 15 тонн, а розмах крил птаха становить 16 метрів.
Відкриття та перші матчі
4 серпня 2014 року на “Групама Арені” відбувся перший неофіційний матч, глядачами якого стали 6,5 тис. вболівальників. У зустрічі ветеранів “Ференцвароша” та “Уйпешта” перемогу отримали одвічні суперники “зелених орлів” (6:5).
А на офіційний матч-відкриття, який пройшов 10 серпня, був запрошений лондонський “Челсі”. Рахунок у грі на 17-й хвилині відкрив гравець господарів Золтан Гера, однак у підсумку більше забили англійці - 2:1.
Через два тижні арена прийняла матч чемпіонату Угорщини, в якому “Ференцварош” обіграв клуб “Ньїредьгаза” (3:1). А вже 7 вересня на “Групама Арені” грала національна збірна Угорщини, у кваліфікації Євро-2016 поступившись Північній Ірландії (1:2).
18 травня 2019 року стадіон прийняв фінальний матч жіночої Ліги чемпіонів. До слова, арена має 4-ю категорію УЄФА, що дозволяє проводити відбіркові матчі чемпіонатів світу та Європи, а також поєдинки Ліги чемпіонів до чвертьфіналу.
Характеристики
“Групама Арена” має зручне розташування - дістатися до неї з центру міста можна за 10 хвилин на метро, трамваї чи автобусі, або ж витратити близько 40 хвилин на прогулянку пішки. Не виникне проблем і з парковкою - присутній трирівневий підземний паркінг і додаткова відкрита парковка поруч із ареною.
Місткість стадіону становить 23 700 місць для матчів національної першості та 22 000 місць - для міжнародних зустрічей. Різницю складають стоячі місця на центральній трибуні В та на секторі гостей. Встановлені “антивандальні” крісла високої міцності.
Стадіон обладнаний 34 корпоративними ложами, понад 2 000 місць припадають на категорії Gold і Bronze. Гостьовий сектор під час міжнародних матчів вміщує 1350 фанів, а на матчах внутрішньої першості - 2200.
На стадіоні функціонують два сучасних відеотабло, площею 63 кв.метрів кожне. Стадіон обладнаний за передовими технологіями енергозбереження та має сонячні колектори та систему збору дощової води для забезпечення внутрішніх потреб.
Газон обладнаний підігрівом і покладений за спеціальною технологією, яка використовувалася на англійських аренах, зокрема - на “Олд Траффорд”. Завдяки цьому поле легко витримує навантаження, в тому числі за складних погодних умов взимку. На стадіоні встановлено обладнання для автоматичного визначення гола GoalControl, а в роздягальнях для гравців - система статистичного аналізу матчу Tracab.
Для проходу на арену “Ференцвароша” доведеться обзавестися іменною картою вболівальника, до якої прив'язується квиток чи абонемент. Нею ж можна розраховуватися на території стадіону. Ще одна цікавинка - на арені вимірюється гучність звукової підтримки вболівальників, і результати виводяться на табло.
Надсучасна будівля арени удостоїлося престижної міжнародної нагороди від Stadium Business Awards в номінації “Нова спортивна споруда 2014 року”.
Життя поза футболом
Арена “Ференцвароша” не простоює в паузах між футбольними подіями. Загалом будівництво стадіону дозволило створити близько 2 000 нових робочих місць.
На багатофункціональному стадіоні проходять різноманітні розважальні заходи - від конференцій і весіль до багатотисячних концертів. Наприклад, у 2017 році на “Групама Арені” відбувся масштабний виступ гурту Depeche Mode.
Окрім того, на стадіоні розташовані клубний музей “Ференцвароша”, фан-шоп, спорт-бар і ресторан. У музеї “Фраді” зберігаються трофеї команди різних періодів історії, у тому числі - “Золотий м'яч” Флоріана Альберта 1967 року, Кубок Мітропи 1937 року, “Срібна бутса” Тібора Нілаші 1981 року, трофей Кубка ярмарків 1965 року.