На старті підготовки до другої частини сезону полтавці показують приклад іншим клубам, як потрібно працювати на трансферному ринку. Клуб підписав уже чотирьох гравців, три з яких відразу претендують на місце в стартовому складі. Цікаво поглянути, як можуть виглядати «зелено-білі» в офіційних матчах. Зараз і спробуємо спрогнозувати.
Для українського футболу звичні історії, коли клуби а) приховують імена потенційних новачків, б) підписують їх практично в останні дні дозаявки або напередодні офіційних матчів. «Ворскла» вирішила відійти від такої практики і відразу ж почала проявляти активність на футбольному ринку. Полтавці вже представили чотирьох новачків - більше, ніж будь-хто інший в УПЛ. Гравцями «зелено-білих» стали вінгер Гео Цітаішвілі, якого орендували у «Динамо», а також центрхави Олів'є Тілль, Луїзао і Амількар Коджові. Останній з цього квартету поки що виглядає найбільш таємничим придбанням, але навряд чи на нього вже зараз розраховує Юрій Максимов. Думається, 18-річний півзахисник як мінімум найближчі півроку буде знайомитися з нашою країною за допомогою матчів дублюючих складів і поступово буде підключатися до тренувань з основою. Про що говорять три інших придбання?
Юрій Максимов ще рік тому говорив, що «Ворсклі» потрібен опорник, а минулого літа ситуація погіршилася після відходу Луїзао. Зараз бразильця вдалося повернути назад, тому варіативність у полтавців у середині поля повинна зрости. По-перше, Скляр і Пуцлін не працюватимуть на знос, а також отримають можливість для відпочинку. Та й в цілому, момент конкуренції ніхто не відміняв. По-друге, того ж Луїзао можна інтегрувати в схему вище, запропонувавши зіграти класичного центрхава або під форвардом. Також в середині поля Юрієм Максимовим буде використовуватися і другий зимовий новачок - Олів'є Тілль, що представляє широку футбольну династію: один його брат Вінсент захищає кольори португальського «Насьонала», а інший Себастьєн виступає за найгіршу команду РПЛ, «Тамбов». Виступав на профі-рівні і їх батько, Серж, який більшу частину своєї кар'єри провів у Люксембурзі. Так ось, Олів'є - це також гравець центру поля, хоч і заточений більше на дії в атаці, ніж на руйнування.
Знаючи базову схему «Ворскли» восени - три центрбеки при двох латералях - дещо дивним виглядає трансфер Георгія Цітаішвілі. Навіщо він полтавцям? Гео не з тих, хто тримає всю бровку, відпрацьовуючи в тому числі в захисті, та і в цілому його скіли гри в обороні залишають питання. Ви їх взагалі бачили? Тому навряд чи Максимов буде його вписувати в поточну схему. Тому варіанти є такі: з лютого ми побачимо оновлену «Ворсклу», яка перейде на класичний для українського футболу формат 4-2-3-1, або Цітаішвілі буде друге півріччя поспіль сидіти в запасі. Альтернатива: Максимов зуміє розкрити універсалізм Гео і використовувати його не тільки правим вінгером, а по всьому фронту атаки або навіть по всьому флангу.
На користь першого варіанту говорить також той факт, що полтавці поки не підписали жодного центрбека - ще одна досить проблемна для команди зона. Залізне тріо центральних захисників по першій частині сезону: Чеснаков, Яворський і Ндіайе. Але якщо хтось із них випадає через травми або дискваліфікації, на підстрахуванні залишаються тільки молоді Павлюк і Дубко. Тому Максимову доводилося ламати свою ж схему, переходячи на гру в два центральні захисники. Ми не виключаємо, що ще до відновлення чемпіонату «Ворскла» оголосить про підписання якраз гравця на цю позицію, тому як на даний момент ця зона продовжує залишатися кризовою в плані кадрового наповнення.
Цікавий також інший нюанс. Наставник «зелено-білих» Юрій Максимов днями дав інтерв'ю, в якому чітко дав зрозуміти, що гравцям 30+, які не потрапляють до старту, немає сенсу перебувати в клубі: «Не розумію, як на лавці запасних сидить 30-річний футболіст. Краще вже там буде знаходитися молодий виконавець». Це дозволяє вже зараз подивитися, хто в найближчі тижні (а то і дні) може покинути команду. До того ж, коуч зазначив, що підуть з «Ворскли» шестеро. Зараз спробуємо спрогнозувати.
По-перше, вже попрощалися з Микитою Татарковим. Один з найкращих гравців ФК «Львів» в минулому сезоні абсолютно не прижився в Полтаві і цілком логічно отримав статус вільного агента.
«Ворсклі» немає сенсу тримати Олександра Ткаченка, враховуючи, що підстрахувати Різника в разі його відсутності на останньому рубежі може молодий Ісенко. Якщо не довіряти Павлу навіть статус другого номера, то навряд чи варто вести мову про його подальший розвиток, враховуючи, що практику він отримує тільки в дублі або в юнацькому чемпіонаті.
У Євгена Опанасенка дуже серйозна конкуренція на правому фланзі захисту і півзахисту: пробитися в основу з-за спин Пердути і Якубу в першій частині сезону не вдалося. Ну, а з появою Цітаішвілі на фланзі - легше однозначно не стане.
Не можна сказати, що кращі роки Дениса Васіна вже позаду. Але один гол і одна результативна передача за весь 2020-й - це все-таки не той показник, якого хочеться бачити від гравця групи атаки.
Гра проти «Шахтаря» для Павла Ребенка стала найкращою у 2020-му. Латераль носився по бровці, немов йому не 36, а він в два рази молодший. Але все ж це один топовий матч нехай навіть за півроку, а не за рік. У чемпіонаті 2020/21 він лише чотири рази виходив у старті, і в двох випадках з цих чотирьох його міняли вже в перерві - це вже говорить не на користь довіри з боку Максимова. Ну, і вік. Хоча на рівні УПЛ він, а також Васін ще можуть стати в нагоді клубам з нижньої частини таблиці.
Шоста позиція на вихід спірна. Покинути «Ворсклу» можуть легіонер Іван Пешич або Дмитро Щербак. Хорват поки так і не став своїм, але, можливо, щось зміниться після зими, якщо команда таки змінить схему гри. Що стосується українця, то йому важко даються матчі на рівні УПЛ і це однозначно не посилення команди з лави запасних, а просто гравець для крайніх ситуацій (яких восени, втім, вистачало).
Взагалі, цікаво, що сам же коуч «зелено-білих» хоче тримати на лавці не досвідчених гравців, а молодь. Але ким в такому випадку посилювати гру по ходу матчів, якщо відпустити анонсованих шістьох? А якщо травми, коронавірус або дискваліфікації? Доречно буде нагадати, що за 13 проведених зустрічей чемпіонату його підопічні отримали сім червоних - це найвищий показник у лізі.
Для тих, хто зазвичай читає початок і кінець текстів, ми пропонуємо варіанти орієнтовних складів «Ворскли» на друге коло. При схемі в три центрбеки місця на полі не знайдеться Цітаішвілі:
Різник - Якубу, Ндіайє, Чеснаков, Яворський, Пердута - Пуцлін/Луїзао, Скляр/Тілль - Степанюк, Кане - Кулач.
Якщо використовувати в обороні чотирьох гравців в лінію, то з'являється більше варіантів:
Різник - Якубу, Ндіайє/Яворський, Чеснаков, Пердута - Скляр, Пуцлін/Луїзао - Кане, Луїзао/Тілль, Степанюк/Цітаішвілі - Кулач/Степанюк.
В орієнтовних складах ми не вдавалися до використання молоді, якій є, що доводити. Наприклад, Щербак (якщо він все ж залишиться), Кравчук і Козиренко за потребою можуть зіграти під форвардами або вінгера, а Челядін - перспективна заміна в опорній зоні. Є перспективні й захисники, але їх Максимов навряд чи буде використовувати без крайної необхдіності та у важливих матчах.